Sunteți pe pagina 1din 6

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RÂMNICELU

Com. Râmnicelu, jud. Brăila

PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VIII-a B
Data: 28.03.2022
Profesor: Bogdan Steluta
Disciplina: chimie
Tema lecţiei: Exercitii si probleme
Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Scopul lecției este acela de a recapitula, sistematiza și fixa noțiunile pe care le-au
învățat elevii despre ecuații chimice și tipuri de reacții chimice rezolvând exerciții si
probleme.

Competenţe specifice:
1.3. Utilizarea simbolurilor și a terminologiei specifice chimiei pentru reprezentarea
elementelor substanțelor simple/compuse și a ecuațiilor reacțiilor chimice
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor
dintre acestea
3.2. Rezolvarea de probleme cu caracter practic, teoretic și aplicativ

COMPETENTE DERIVATE:
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie să fie capabili:
C1 – indicarea tipurilor de reactii chimice studiate;
C2 – scrierea corecta a ecuatiilor reactiilor chimice;
C3 – determinarea maselor moleculare ale formulelor chimice date;
C4 – efectuarea calculului stoechiometric necesar determinarii cantitatilor de
substante;

RESURSE PROCEDURALE: modelarea, exercitiul, explicatia, descoperirea dirijata,


algoritmizarea, observatia, problematizarea, conversatia euristica, rebusul.

RESURSE MATERIALE: laptop, videoproiector, manualul digital, creta, tabla,


tabelul periodic al elementelor.

TIPUL DE ORGANIZARE AL ACTIVITĂȚII: frontală, individuală;


Bibliografie:
1. Luminița Irinel Doicin, Silvia Gârtan, Mădălina, Veronica Angelușiu, Maria Dragomir, Chimie
clasa a VIII-a, Editura Art Klet, 2020.

1
Scenariul didactic

Moment organizatoric
 notarea absentelor
 verificarea materialului didactic
 crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatii
 verificarea temei

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior


Se realizeaza frontal, prin intrebari la care elevii pot raspunde pe baza
cunostintelor acumulate, rezolvand fisa de lucru nr. 1- rebus.

Anuntarea lectiei noi


Se anunta titlul lectiei, se consemneaza pe tabla si in caietele elevilor:
„Exercitii si probleme”

Enuntarea obiectivelor la nivelul elevilor


C1 – indicarea tipurilor de reactii chimice studiate;
C2 – scrierea corecta a ecuatiilor reactiilor chimice;
C3 – determinarea maselor moleculare ale formulelor chimice date;
C4 – efectuarea calculului stoechiometric necesar determinarii cantitatilor de
substante;

Dirijarea invatarii
Elevii observa , analizeaza, si calculeaza exercitiile de pe fisa de lucru nr. 2
( exercitiile: 1, 2, 3 si 4).

Intarirea retentiei si asigurarea transferului


Exercitiul 5 din fisa de lucru nr. 2

Tema pentru acasa


Determinati masa oxidului de magneziu rezultat in urma arderii a 48 g de magneziu.

2
3
FISA DE LUCRU NR. 1

Completeaza urmatorul rebus:

1. Concentratia procentuala se exprima in ………………….


2. Clorura de sodiu sau …………………….
3. Se noteaza cu M- masa ………………
4. Numar folosit intr-o ecuatie, plasat in fata formulelor chimice
5. Substante chimice care reactioneaza
6. Ca(OH)2- ……………. stins
7. In ecuatia : 2H2O2 →2H2O + O2, H2O –este …………………………….
8. Reactia dintre o sare si un acid.
AB – se exprima procentual

A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
B
FISA DE LUCRU NR. 2

1. Calculati masele moleculare ale urmatoarelor formule chimice, (folosind tabelul


periodic):
a). HCl b). ZnCl2 c). CaCO3 d). Al2(SO4)3

2. Completeaza ecuatiile, egaleaza-le si precizeaza tipul lor:


a). Ca + ……→ CaO
b). Al + …… → Al2S3
c). Mg + ……… → MgCl2 + H2
d). KClO3 → KCl + ………
e). ……… + HCl → NaCl + H2O

3. Care este reactia de neutralizare din sirul ecuatiilor de la exercitiul 2?

4. Sa se calculeze numarul de moli de var nestins (CaO) obtinut in urma arderii a 5 moli
de calciu.

5. Determina masa de clorura de potasiu, care rezulta in urma descompunerii a 40 g de


clorat de potasiu de puritate 90%.

Tema pentru acasa

Determinati masa oxidului de magneziu rezultat in urma arderii a 48 g de magneziu.


FISA DE LUCRU NR. 2
CES

1. Asociaza, utilizand tabelul periodic din manual:

A. B.
1. hidrogen a. Ne
2. clor b. Cl
3. oxigen c. Hg
4. mercur d. N
5. neon e. O
f. H

2. Alege varianta corecta:


A). Reactia de combinare are ecuatia generala:
a). A + B → C b). A +B → C+ D c). A → B + C

B). Puritatea se noteaza cu:


a). c b). p c). mp

C). Concentratia procentuala se exprima:


a). procente b). kg c). tone

3. Indentifica in urmatorul careu cuvintele: oxigen, bor, clor, ozon, neon, xenon, aur.

O X I G E N A
Z E O R C E B
O N D A B O C
R G N D Q N H
N O C L O R N
W N A U R A K

S-ar putea să vă placă și