Sunteți pe pagina 1din 4

ȘCOALA GIMNAZIALĂ RÂMNICELU

Com. Râmnicelu, jud. Brăila

PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VIII-a B
Data: 11.10.2021
Profesor: Bogdan Steluta
Disciplina: chimie
Unitatea de învăţare: Recapitulare
Tema lecţiei: Ecuații chimice
Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Scopul lecției este acela de a recapitula, sistematiza și fixa noțiunile pe care le-au învățat elevii despre
ecuații chimice și tipuri de reacții chimice rezolvând exerciții.

Competenţe specifice:
1.3. Utilizarea simbolurilor și a terminologiei specifice chimiei pentru reprezentarea elementelor
substanțelor simple/compuse și a ecuațiilor reacțiilor chimice
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre acestea
3.2. Rezolvarea de probleme cu caracter practic, teoretic și aplicativ

Strategia didactică
Metode folosite: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, algoritmizarea, modelarea, rezolvarea de
exerciții.

Materiale didactice folosite:


- Manualul de chimie pentru clasa a VIII-a
- Laptop cu conexiune la internet, videoproiector
- Jocurile de la adresele:
https://wordwall.net/ro/resource/18260575/reac%c8%9bii-%c8%99i-ecua%c8%9bii-chimice
https://learningapps.org/watch?v=pndwf24a521
- Fișa de lucru, Ecuații chimice
- Tabla, creta, caiet, pix, creion

Forme de organizare a activităţii:


- activitate individuală pentru rezolvarea sarcinilor de lucru individuale prin care se verifică
cunoștințele elevilor;
- activitate frontală pentru recapitularea și sistematizarea cunoștințelor și pentru rezolvarea de
exerciții.

Modalități de evaluare
- răspunsurile elevilor
- rezolvările sarcinilor de lucru
- observarea sistematică a elevilor

Bibliografie:
1. Luminița Irinel Doicin, Silvia Gârtan, Mădălina, Veronica Angelușiu, Maria Dragomir, Chimie
clasa a VIII-a, Editura Art Klet, 2020.

1
DESĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele Competențe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse metodologice Resurse Resurse Evaluare
activităţii specifice Metode şi Forme de materiale de timp
didactice procedee organizare
I. Moment * Notează absenţele 2 Observarea
organizatoric * Asigură condiţiile pentru buna min sistematică a
desfăşurare a lecţiei elevilor
II. * Pentru verificarea cunoştinţelor *Participă la joc, jocul individuală jocul Reacții 7 min Se evaluează
Verificarea teoretice referitoare la ecuații realizând cât mai didactic frontală și ecuații răspunsurile
cunoştinţelor chimice solicită elevii să multe asocieri chimice de la elevilor
anterioare participe la jocul Reacții și pentru a obține un adresa
ecuații chimice, unde au de punctaj cât mai https://wordw
asociat termenii pentru a obține mare. all.net/ro/reso
C4 afirmații corecte. urce/1826057
5/reac
%c8%9bii-
%c8%99i-
ecua
%c8%9bii-
chimice
III. * Anunţă titlul lecţiei: Ecuații *Scriu în caiet titlul conversaţia frontală tabla 2
Anunţarea chimice și obiectivele acesteia. lecţiei. creta min
temei * Scrie pe tablă titlul lecţiei caietul, pixul

IV. C1 * Solicită elevii să rezolve * Rezolvă exercițiul exercițiul individuală fișa de lucru 20 Se evaluează:
Desfășurarea C2 exercițiul 1 din fișa de lucru propus de profesor conversaţia frontală tabla, creta min * răspunsurile
activității C3 individual după care să se facă după care algoritmizarea caietul, pixul elevilor
C5 verificarea la tablă. corectează modelarea * rezultatele
rezolvarea. obținute la
* Solicită elevilor să participe la * Participă la joc, jocul individuală jocul Ecuații jocuri
jocul „Ecuații chimice”, în care realizând cât mai didactic chimice, de la * rezolvarea
au de realizat corespondența multe adresa: exercițiilor
dintre reactanți și produși de corespondențe https://
reacție. pentru a obține un learningapps.
2
punctaj cât mai org/watch?
mare v=pndwf24a5
* Solicită elevii să scrie ecuațiile *Scriu ecuațiile conversația individuală 21
reacțiilor chimice pentru care au reacțiilor chimice explicația frontală fișa de lucru
realizat asocierile (exercițiul 2 de aplicând legea algoritmizarea tabla, creta
pe fișa de lucru), după care să conservării modelarea caietul, pixul
indice tipul reacțiilor scrise. numărului de atomi.
Indică tipul
reacțiilor scrise, explicația
justificând alegerea
făcută.
V. Asigurarea C4 * Solicită elevii să indice reacții * Prezintă reacțiile conversația individuală 10 Se evaluează
feed-back- chimice întâlnite în viața chimice pe care le- explicația frontală min răspunsurile
ului cotidiană. au văzut în viața elevilor
cotidiană.
* Prezintă elevilor aplicativitatea * Completează cu
practică a reacțiilor chimice, exemple de
dând exemple de substanțe substanțe utilizate în
chimice obținute în laborator și în gospodărie și
industrie. obținute industrial

3
Fișa de lucru – Chimie – Clasa a VIII-a

Ecuații chimice

Rezolvă
1. a) Scrie ecuaţiile reacţiilor chimice corespunzătoare transformărilor de mai jos:
Fe FeCl2 FeSO4
Fe Fe(NO3)2 Fe(OH)2
Fe FeS H2S
b) Indică tipul reacțiilor scrise.
c) Denumește produșii de reacție.
2. Realizează corespondența dintre reactanți și produși de reacție
A B C
1 Fe + CuSO4 a H2O 1 .....
2 AgNO3 + NaCl b MgCl2 + H2 2 .....
3 H2 + O2 c AgCl + NaNO3 3 .....
4 HCl + Mg d H2O + O2 4 .....
5 CO + O2 e Cu + FeSO4 5 .....
6 H2O2 f CO2 6 .....
Scrie ecuațiile chimice corespunzătoare indicând și tipul acestora.
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................
3. Precizează 3 reacții chimice întâlnite în viața de zi cu zi.

S-ar putea să vă placă și