Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Chimie
CLASA: a VII a
TITLUL LECȚIEI: Formule chimice
TIPUL LECȚIEI:Lecţie de fixare şi consolidare, de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3 Utilizarea simbolurilor specific chimiei pentru reprezentarea unor elemente, substanțe simple sau compuse și transformări ale substanțelor
2.1 Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre ele
2.3 Investigarea unor procese și fenomene în scopul identificării noțiunilor și relațiilor relevante
3.1 Identificare informațiilor și a datelor necesare rezolvării unei probleme în context variate
3.2 Rezolvarea de problem cantitative și calitative pe baza conceptelor studiate

CONȚINUT CONCEPTUAL:
* Stabilirea analogiilor atom-simbol chimic şi moleculă- formulă chimică.
* Analizarea conceptului de formulă chimică
* Găsirea de ipoteze cu privire la semnificaţiile formulei chimice
* Investigarea raţionamentului de scriere a compuşilor binari şi terţiari
* Modelarea unor formule chimice
* Analizarea dublei semnificaţii a formulelor chimice
* Jocuri logice de scriere a formulelor chimice
* Sistematizarea informaţiilor obţinute

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să cunoască terminologia şi convenţiile ştiinţifice privind formulele chimice
O2: Să reprezinte simbolic formulele chimice ale diferitelor substanţe compuse pe baza valenţei elementelor sau a ionilor poliatomici şi să utilizeze
terminologia cunoscută
O3: Să valorifice sursele de informare- sistem periodic al elementelor.
O4: Să practice lucrul în echipă şi să-şi asume responsabilităţi în rezolvarea sarcinilor stabilite.
O5: Să comunice concluziile privind activitatea desfăşurată şi să-şi dezvolte spiritul critic în activitatea desfăşurată.
O6: Să extindă aria informaţiilor chimice în văaţa de zi cu zi, să sesizeze utilitatea practică a unor substanţe chimice.
RESURSE MATERIALE:
- sistemul periodic al elementelor
- fişa de lucru
- prezentări PowerPoint
-calculator
-videoproiector
- ecran de proiecţie
-substanţe şi ustensile de laborator: magneziu, sticlă de ceas, spirtieră, cleşte de fier

RESURSE PROCEDURALE:
- conversaţia
- explicaţia
- algoritmizarea
- descoperirea dirijată
-rezolvarea de exerciţii
-modelarea

Forme de organizare a lecţiei


- activitate frontală
- activitate pe grupe
- activitate individuală

Forme de evaluare: Formativă prin chestionare orală şi scrisă

Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru clasa a VII-a – Chimie. Programa a fost aprobată prin Ordin al ministrului educaţiei, cercetării şi tineretului nr. /5097/ 09.09.2009.
2. Sanda, Fătu, Didactica chimiei, Bucureşti, Editura Corint, 2002
3. Gheorghiţă, Corina, Mihaela, Start… în lumea chimiei, exerciţii şi probleme pentru clasa a VII-a, Iaşi, Editura Performantica, 2008
4. http://www.google.ro/imghp?hl=ro&tab=ii
5.http://www.google.ro/search?
q=wikipediaformule+chimice&hl=ro&gbv=2&rlz=1R2GGLL_en&gs_l=heirloomhp.1.0.0l10.5218.9187.0.12281.12.12.0.0.0.0.109.1156.10j2.12.0...0.0...1c.
1.QGnAM-7a54k&oq=wikipediaformule+chimice
SCENARIU DIDACTIC
Nr Resurse procedurale Resurse
. Metode şi Forme de materiale
Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
Cr procedee organizare
t
1. Moment organizatoric *Verifică prezenţa. Se instalează aparatura.
*Supraveghează instalarea Elevii îşi pregătesc pe Observarea
(5’) aparaturii. bancă cărţile şi caietele de
*Asigură condiţiile necesare chimie.
desfăşurării lecţiei.
2. Legătura cu lecţiile *Prezintă elevilor o realizare Vizionează filmul Prezentare
anterioare PowerPoint: Atomul- utilizări; Conversaţia Frontală PowerPoint Observarea
(5’)
*Face scurte comentarii asupra
utilizării atomului.

3. Captarea atenției *Prezintă elevilor o bucată de Elevii privesc reacţia. *magneziu,


(3’) magneziu şi execută reacţia de Experimentul Frontală pensetă, Orală
ardere a magneziului de laborator spirtieră, sticlă
*În natură unele elemente se de ceas
combină cu oxigenul, reacţie Notează în caiete
numită reacţie de ardere,
formându-se compuşi numiţi
oxizi.
4. Anunţarea temei de *Anunţă desfăşurarea lecţiei- Elevii notează în caiete Conversaţia Frontală Tabla Observarea
studiu şi a Formule chimice, exerciţii titlul şi îşi reactualizează Creta
competenţelor. recapitulative, şi prezintă planul de recapitulare Caietul
(2’) obiectivele urmărite pe parcursul
celor 50 minute.
* Anunţă tema şi prezintă planul
de recapitulare pe o foaie de Flipchart
flipchart (elevii au fost solicitaţi Foaie cu planul
din ora precedentă să de recapitulare
recapituleze formulele chimice). şi obiectivele
* Indică elevilor că pentru a afla lecţiei.
informaţii referitoare la structura
atomilor de să folosească
sistemul periodic al elementelor.
5. Comunicarea/ *Solicită elevilor formula Elevii scriu pe tablă şi în Conversaţia
însuşirea noilor generală de stabilire a formulelor caiete formula generală de
conţinuturi chimice pe baza valenţei între 2 stabilire a unei formule Explicaţia Orală şi
(20’) elemente şi între un element şi o chimice scrisă
grupare.
Frontală şi
individuală
Elevii scot pe bănci
* Indică elevilor că pentru a afla propriul sistem periodic al Sistemul
informaţii referitoare la structura elementelor periodic al
atomilor de să folosească elementelor
sistemul periodic al elementelor.
*Solicită elevilor să scrie Elevii scriu în caiete
formula compusului rezultat la formula şi denumirea: Descoperirea
arderea Mg şi să denumească Mg O  Mg2O2 
II II
dirijată
compusul. Frontală şi
MgO- oxid de magneziu
*Propune elevilor- individual individuală
spre rezolvare un set de exerciţii-
Fişe de lucru individuale
Fiecare elev, pe caiet, Rezolvarea de Fişa de lucru
*Propune elevilor vizionarea
rezolvă sarcina dată de exerciţii
unei prezentări PowerPoint –
profesor
Formule chimice având ca scop Individuală
verificarea corectitudinii
rezolvării exerciţiilor. În acelaşi Conversaţia Calculator,
Elevii răspund la
timp, din prezentare, elevii află videoroiector,
întrebările adresate de
câteva lucruri despre importanţa Explicaţia prezentare
profesor şi îşi prezintă
substanţelor în viaţa lor Frontală şi PowerPoint, Orală şi
propria rezolvare.
cotidiană. individuală cretă, tablă autoevaluar
Verifică rezolvarea şi
corectează, pe caiete, Descoperirea e
eventuale greşeli- după dirijată
scrierea pe tablă
6. Fixarea cunoştinţelor *Elevii sunt anunţaţi că Elevii sunt împărţiţi în Descoperirea Pe grupe Prezentare Evaluare
(10’) următoarele sarcini va fi grupe şi rezolvă sarcina dirijată PowerPoint, orală şi
rezolvate în grupe de doi elevi. dată de profesor. calculator, scrisă
videoproiector,
*Sarcinile de lucru, folosite ca Cea mai rapidă grupă scrie ecran de
fixare, sunt derulate la răspunsul corect pe tablă. proiecţie
videoproiector- Jocuri didactice:
telefonul şi Găseşte greşeala.
7. Încheierea activităţii *Face aprecieri verbale asupra Conversaţia Frontală Evaluare
(5 min) activităţii elevilor. finală
Elevii îşi notează tema
*Notează elevii. pentru acasă.

*Exerciţiile nerezolvate în clasă


rămân temă pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și