Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Clasa:
Profesor:
Modulul: Reacții chimice. Legea conservării masei
Subiectul: Reacția de combinare
Tipul lecţiei: Insușire de noi cunoștințe
Competenţe specifice: 1.1-să cunoască terminologia și convențiile științifice privind reacțiile chimice
1.2-să clasifice reacțiile chimice după componența și numărul participanților la reacție
1.3-să interpreteze modele cu scopul esplicării fenomenelor chimice
2.2-să reprezinte datele rezultate din experimente referitoarre la transformările
substanțelor
3.2-să discute informația obținută ăn scopul rezolvării unor probleme de natură
științifică
4.1-să identifice prin intermediul unor reacții chimice consecințele asupra
organismelor vii
Obiective operaţionale:  O1- să recunoască reacțiile de combinare după schema de reacție
 O2-să scrie produsul de reacție al unei reacții de combinare cănd cunoaște
reactanții
 O3-să stabilească coeficienții unei ecuații chimice
 O4-să completeze fișă de observație a experimentelor efectuate
 O5- să diferențieză o substanță simplă de una compusă
 O6- să recunoască oxizii, acizii și bazele din ecuațiile folosite
 O7- să precizeze importanța reacției de combinare

Resurse Metode şi procedee didactice: Experimentul, conversația, modelarea, explicația, exercițiul, algoritmizare
procedurale Mijloace de învăţământ: Ustensile de laborator, reactanți, fișe de observație, trusă de modele structurale,tablă,
(strategia
didactică) flipchart, coli, cretă, marker-e
Forme de organizare a Frontal, individual
activităţii:
Resurse bibliografice: Manual clasa a VII-a Sanda Fătu, ed.Corint, Caietul elevului. Experimente de chimie
pentru clasa aVIIa, Daniela Bogdan, Maria Manzur,ed. Mistral
Durata: 50 minute

SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţele Obiective Eşalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
lecţiei/dozare operaţionale
timp (coduri) Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme
profesorului elevilor şi procedee de de
didactice învăţămân organizar
t e
1. Moment Se asigură condițiile materiale Rezolvă exercițiul 8/79 Exercițiul flipchart frontal
organizatoric pentrudesfățurarea optimă a lecției pe flip chart. conversația
Verificarea temei ex.8/79
2.Reactualizare O3,O5 Cu ajutorul reacțiilor din exercițiul Elevii răspund la Conversația frontal Observare
a cunoștintelor 8/79, se reactualizează cunoștințele intrebări. Problematizar sstematică
legate de ecuațiile chimice e
P cere elevilor să identifice reactanții, Algoritmizare
produșii de reacție, să facă bilanțul
atomic, să stabilească coeficienții
chimici, să precizeze ce semnificație
au ecuațiile scrise la nivel
microscopic/macroscopic.
P le cere elevilor să precizeze pentru Elevii observă că
fiecare reacție în parte numărul numărul și tipul
reactanților, numărul produșilor de reactanților și al
reacție, tipul substanțelor produșilor pot fi diferiți
chimice:simple sau compuse. de la o reacție la alta.
3.Anunţarea O1 Profesorul propune un criteriu de Elevii notează pe Explicația Tabla cretă Frontal
subiectului şi a clasificare a reacțiilor chimice în caiete. Modelarea
obiectivelor funcție de numărul și componența
lecţiei reactanților și produșilor de reacție
și clasifică reacțiile în:
-reacții de combinare
-reacții descompunere
-reacții de înlocuire
-reacții de schimb
Profesorul scrie pe tablă schemele
generale pentru fiecare tip de reacție
sub forma unui ciorchine.
P anunță elevii că vor studia primul
tip de reacție chimică, reacția de
combinare.
4.Prezentarea O1,O3 P modelează cu ajutorul modelelor Elevii notează la tablă Modelarea Trusă de Frontal
optimă a noului structurale câteva reacții de și pe caiete ecuațiile modele
conţinut şi combinare care respectă schema reacțiilor modelate și le moleculare
dirijarea generală de reacție pentru reacțiile de compară cu schema
învăţării combinare. generală de reacție.
H2 +Cl2 =2HCl
2H2 + O2 = 2H2O
H2O+ CO2 = H2CO3
P definește reacția de combinare:
Reacția de combinare este reacția
chimică în care doi sau mai mulți
reactanți se unesc formând un singur
produs de reacție.
5. Obtinerea O1,O3,O4,O P efectuează demonstrativ Elevii citesc modul de Experiment Ustensile și Individual
performanţei 6 experimentele din fișa de observații lucru de pe fișă, Demonstrație sticlărie de
(anexa 1) care ilustrează reacții de urmăresc realizarea Explicație laborator
combinare experimentelor de către Reactivi
P și își completează Fișe de
fișele de observații. observații
6. Asigurarea O1,O3,O4,O P verifică completarea fișelor de Elevii completează pe Exerciții Flipchart Frontal Observare
feed-back-ului 6 observații cu ajutorul flipchartului flipchart ecuațiile Algoritmizare coli sistematică
reacțiilor care au avut marker-e
loc.
7. Asigurarea O7 P precizează că într-o reacție de Elevii notează în caiete. Exercițiul . Fișe de Individual
retenţiei şi combinare reactanții pot fi substanțe lucru
transferului simple sau copuse iar produsul de
cunoştinţelor şi reacție este o substanță compusă.
deprinderilor Utilizările reacției de combinare care
se mai numește și sinteză:
-obținerea acizilor și bazelor
-sinteza amoniacului
-sinteza acidului clorhidric
-sinteza acidului sulfuric
-stingerea varului
Tema /test/fișă de lucru(anexa 2)
8. Aprecieri şi O2,O3,O6 Tema/test (anexa 2) Elevii notează tema Conversația frontal
recomandări P face aprecieri colective și pentru acasă.
individuale cu privire la modul de
lucru și participarea la activități.
Elevilor care s-au implicat și au dat
răspunsuri bune li se acordă note.
Anexa 1
TIPURI DE REACȚII CHIMICE
REACȚIA DE COMBINARE
Nr. ACTIVITATEA SUBSTANȚE ȘI ETAPE DE LUCRU OBSERVAȚII PRACTICE CONCLUZII/ECUAȚII IMPORTANȚĂ
crt. EXPERIMENTALĂ USTENSILE
1 a.Arderea sulfului Sulf (pulbere), a.-se iau în cilindru 5-6 ml de a.sulful- substanță ............. a.sulful arde în aer; ecuația a.obținerea
în aer apă, soluție de apă și se adaugă 2-3 picături de -apa- .................. reacției este: oxizilor de
turnesol. turnesol -turnesolul (indicator acido- ...... + O2 = SO2 nemetale;
Cilindru, -se încălzește sulful în lingura bazic) dizolvat în apă sulf + oxigen =dioxid
spatulă, lingură de ars până se aprinde și arde este.............. de sulf
de ars, plăcuță Sulful arde cu o
de sticlă, flacără...............
plăcuță de Cilindrul se umple cu un
plastic cu gaz.................cu miros
orificiu central, specific înecăcios
2. b.Reacția dintre spirtieră b)-se introduce lingura de ars b)la agitarea cilindrului gazul b)dioxidul de sulf b)obținerea
dioxidul de sulf și cu sulful aprins în cilindru și se se combina cu apa și se reacționează cu apa acizilor
apă ține până se stinge flacăra obține o soluție care conducând la acidul sulfuros (formarea
(eventual se acoperă cilindrul colorează turnesolul în ......... ecuația reacției este: ploilor acide)
cu o plăcuță de plastic) ........ + ......... = H2SO3
-se îndepărtează lingura de ars dioxid apă acid
și se acoperă cilindrul cu o de sulf sulfuros
plăcuță de sticlă Acizii ............ soluția de
-se agită ușor cilindrul turnesol
-trebuie evitată inhalarea
gazului degajat.
3. Arderea -panglică de -se aprinde spirtiera -magneziul este un ........... Magneziul se combină cu Obținerea
magneziului în aer magneziu -se prinde panglica de alb-argintiu cu .......... metalic oxigenul (la cald), cu oxizilor de
-clește de magneziu cu cleștele și se ține -arderea odată pornită degajare de ..................: metale
metal în flacăra spirtierei câteva este ................. 2 ...... + .......... = 2MgO
-spirtieră momente până se aprinde -magneziul arde cu magneziu oxigen oxid
-în momentul aprinderii se flacără............ de
îndepărtează de spirtieră și se -pe vârful cleștelui rămâne un magneziu
observă arderea până la final; praf.............
4. Reacția dintre -oxidul de În cristalizor se adaugă 10 ml Oxidul de magneziu este un Oxidul de .................. Obținerea
oxidul de magneziu de apă și câteva picături de praf.......... reacționează cu apa; se obține bazelor
magneziu și apă obținut în fenolftaleină, peste care se Fenolftaleina este o soluție hidroxidul de ............... care
reacția adaugă oxidul de magneziu incoloră este o bază.
precedentă obținut în reacția precedentă La adăugarea oxidului de ......... + ........... = Mg(OH)2
-apă magneziu în apă fenolftaleina oxid apă hidroxid de
-soluție capătă culoarea ......... de magneziu
alcoolică de magneziu
fenolftaleină Bazele înroșesc soluția de
sau turnesol- fenolftaleină și albăstresc
cristalizor turnesolul
5. Arderea -aluminiu -se aprinde spirtiera Aluminiul este un Aluminiul reacționează cu Obținerea
aluminiului în aer (pilitură) -se ia un vârf de spatulă de metal....................... ............... oxigenul din aer cu degajare oxizilor de
-spatulă pilitură de aluminiu și se ............ de ............... metale
metalică presară încet deasupra flăcării Aluminiul arde în aer cu ........... + ...............= 2Al2O3
-spirtieră spirtierei; scântei strălucitoare aluminiu oxigen oxid de
În jurul spirtierei se așează aluminiu
un praf de culoare..............
6. Reacția dintre -soluție acid -se introduce o baghetă în Soluțiile de amoniac și de Fumul este format din Clorura de
acidul clorhidric și clorhidric soluția de amoniac și cealaltă acid clorhidric sunt ....... particule fine de clorură de amoniu este
amoniac -soluție în soluția de acid clorhidric La apropierea celor două amoniu (țipirig) -un
amoniac -se apropie cele două baghete baghete se NH3 + HCl = NH4Cl îngrășământ;
-2 baghete de fără a le atinge degajă ........................ amoniac acid clorură de -se folosește la
sticlă clorhidric amoniu fabricarea
bateriilor
electrice;
Anexa 2
Temă/Test
Reacția de combinare
1.Identificați reacțiile de combinare și egalați ecuațiile dacă este cazul.
SO3 + H2O =H2SO4
CaCO3 = CaO + CO2
NO2+ O2 + H2O = HNO3
2. Scrieți produșii reacțiilor de combinare de mai jos. Egalați ecuațiile dacă este cazul.
Al +O2 = .................
Na + Cl2 = .................
NH3 + H2S = ................
3. Se dau schemele de reacție :
a + O2 = b
b + H2O = Ca(OH)2
C + O2 = c
c + d = H2CO3
a.Identificați substanțele necunoscute a, b, c, d.
b.Egalați ecuațiile dacă este cazul.
c. Calculați masele moleculare ale acidului și a bazei din aceste ecuații.

S-ar putea să vă placă și