Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Enachi Saviuc Pavăl Mihaela


Disciplina: Chimie
Clasa: a VIII-a
Data: 21.02.2018
Subiectul lecţiei: „Substanţele simple ,metale şi nemetale”
Tipul lecţiei : Recapitulare și consolidare
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1: Să compare noţiunile metale şi nemetale, studiind sistemul periodic;
O2: Să indice starea de agregare a substanţelor simple metale şi nemetale;
O3: Să stabilească proprietățile fiziceale metalelor și nemetalelor;
O4: Să determine proprietățile chimice ale metalelor și nemetalelor.

Strategii didactice:
Metode/procedee / tehnici: explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic, integrama chimică;
Mijloace de instruire: manual, fişe de lucru, video-proiector, laptop, postere,sistem periodic, manual.
Forme de activitate: în grup.
Desfășurarea lecției
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode Mijloac
organizare e

Moment Salutul,
organizatoric Notarea absențelor,
Organizarea clasei în vederea desfășurării activității.

Runda I: „Cine este mai isteţ”


Pe grupe
Se acordă câte 3 puncte pentru fiecare răspuns corect Joc didactic
–total 12 puncte
Răspundeți cu DA sau NU. Elevii răspund:
Sistematizarea 1.Metalele se găsesc în partea stângă a Sistemului 1.Da
Recapitularea Periodic.
și 2.Nemetalele se găsesc în partea dreaptă a Sistemului 2.Da
Consolidarea Periodic..
cunoștințelor 3.Metalele studiate sunt: Cuprul și Aluminiul. 3.Nu
4.Nemetalele studiate sunt: Oxigenul și Carbonul. 4.Da
5. Oxigenul este solid, iar Carbonul gazos. 5.Nu
6. Singurul metal lichid este Fierul. 6.Nu Sistem
periodic
Runda II „Cine este mai ager”
„Cuvinte rătăcite” Pe grupe Problematizare

Sunt 2 plicuri de culori diderite, iar fiecare echipă


alege câte unul. Plicul conţine cuvinte rătăcite care de
fapt, reprezintă curiozităţi din domeniul chimiei.
Se acordă 15 puncte pentru echipa care termină Elevii răspund:
prima şi are răspunsul corect, 10 puncte pentru Plicul 1: În gămălia unui ac, într-un
echipa care termină a doua şi are răspunsul corect volum de 1mm3 se află 80 de miliarde
Plicul 1: În măgălia unui ac, într-un mvluo ed 1mm3 atomi de fier.
se află 80 de miliarde miato de fier. Plicul 2: 1 km pătrat de pădure de
Plicul 2: 1 km trpată de pădure de conifere enămili în conifere elimină în atmosferă o
atrămfeos o cantitate de nigoxe de 10 ori mai mare cantitate de oxigen de 10 ori mai mare
decât aceeaşi suprafaţă cultivată cu culturi agricole. decât aceeaşi suprafaţă cultivată cu
culturi agricole.
„Găseşte greşeala”
Algoritmizare
Fiecare echipă va primi cîte o fişă care conţine ecuaţii Problematizare
ale reacţiilor chimice cu coeficienţii stoechiometrici
stabiliţi. Se acordă 15 puncte pentru echipa care Pe grupe
găseşte prima greşelile comise în ecuaţiile reacţiilor
propuse și 10 puncte pentru echipa care termină a
doua..
Se dau următoarele ecuaţii ale reacţiilor chimice:
C + O2 = CO3
Fe + 3 · HCl = FeCl2 + H3 ↑
Cu + 2 · H2SO4 = CuSO2 + 2 · SO2 + H2O Elevii răspund:
C + O2 = CO2
„Construieşte” Fe + 2 · HCl = FeCl2 + H2 ↑
Cu + 2 · H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2
Cu ajutorul elementelor chimice alcătuiţi 4 nume de · H 2O
fete sau băieţi. După ce scrieţi numele, indicaţi în
paranteză simbolurile chimice folosite. Problematizare Sistemul
Se acordă 12 puncte pentru echipa care termină periodic
prima şi 10 puncte pentru echipa care termină a
doua. Elevii scriu nume de fete și băieți:
Nina – (Ni, Na)
Nicu – (Ni, Cu)
Cati – (Ca, Ti)
„Ghici elementul” Ionela – (I, O, Ne, La)
Se acordă 12 puncte pentru echipa care termină Ion – (I, O, N)
prima şi 10 puncte pentru echipa care termină a doua Laura – (La, U, Ra) Jocul didactic
Mona – (Mo, Na), Pe grupe
1.În perioada întîi mă găsesc Vica – (V, I, Ca), etc Ghicitori
În prima căsuţă locuesc
Toate nemetalele le însoţesc
Vă întreb cum mă numesc Elevii ghicesc elementul chimic:
2. N-am culoare ,n-am miros
Omenirii-s de folos 1. Hidrogenul
Mă respiră tot cei viu
Eu curat mereu să fiu.
3.Din grupa întâi şi rândul șapte 2. Oxigenul
Numărul căsuţei 47
Mă porţi pe degete, la gât
Îmi spune mie cum ? 3. Argint
4.Din coji de nucă sunt extras
În alimente mă găsesc
În chimie îs element
Dacă în organism puţin mă găsesc 4. Iodul
Mari daune pricinuesc. Pe grupe Algoritmizare Sistemul
periodic
Precizați câteva proprietăți ale metalelor și
nemetalelor studiate. ANEXA 1
Se acordă 12 puncte pentru echipa care termină Fiecare grup completează
prima şi 10 puncte pentru echipa care termină a doua ,,Ciorchinele semidirijat” cu
caracteristicile substanţelor simple
metale şi nemetale
Le propun elevilor o călătorie în împărăţia chimiei.
La fiecare popas, elevii trebuie să indice în spaţiul Elevii determină fiecare element
liber simbolul chimic al elementului întâlnit în chimic descoperit în istorioară.
istorioara propusă. ANEXA II Elementele descoperite în istorioara
Se acordă 12 puncte pentru echipa care termină ,,Împărăţia chimiei” sunt:
prima şi 10 puncte pentru echipa care termină a doua Au,O,Cl,P,Pb,Si,I,Br, Ca,Ag
Tema pentru Se acordă 10 puncte din oficiu.
acasă Se apreciază activitatea elevilor.
Le propun să comenteze motto-ul: „Fierul rugineşte Elevii notează tema pentru acasa
dacă nu este întrebuinţat, , iar mintea omului, dacă
nu-şi găseşte întrebuinţarea, se ofileşte”.
Anexa 1

O Fe C Cu
Denumirea Oxigen Fier Carbon Cupru
Numărul de ordine (Z) 8 26 6 29
Perioada 2 4 2 4
Grupa VI A VIII B IV A IB
Caracter chimic (metal/ nemetal metal nemetal metal
nemetal)
Starea de agregare gaz solid solid solid
Comductibilitate rău bun Rău cu excepția bun
electric și termica Grafitului
Culoare incolor alb - cenușiu Grafitul negru roșu
Diamantul incolor
Anexa 2: „Împărăţia chimiei”

Ţara Chimia se învecinează: la Nord cu Fizica, la Sud cu Biologia, la Est cu Matematica, la Vest cu Geografia.
Populaţia acestei ţări este de aproximativ 9 milioane de locuitori. Pe meleagurile chimiei lucrează cu hărnicie substanţele chimice. Băştinaşii tărîmului Chimiei
sunt substanţele ce există în natură: apa, oxigenul, lemnul, nisipul, amidonul.
Ocupaţia principală a locuitorilor Chimiei sunt fenomenele.Cea mai veche ocupaţie a substanţelor chimice este arderea, focul fiind prima reacţie chimică
folosită de omul primitiv.
Cel mai mare fluviu al Chimiei este rîul Experimentul. Afluenţii rîului sunt: Analiza, Sinteza, Concluzia, Curiozitatea.
Capitala Chimiei este oraşul Sistemul Periodic în care locuiesc cei mai distinşi locuitori ai ţării - elementele chimice. Arhitectura oraşului este deosebită:
clădirile înalte sunt numite grupe, strazile drepte - perioade, apartamente de lux - căsuţe ale elementelor chimice.
În capitală locuieşte regele împărăţiei Chimia - Aurul, într-un castel imens şi strălucitor. Aurul este un metal nobil şi are simbolul chimic ....
Prim - ministrul statului este domnul Oxigen, care asigură respiraţia tuturor organiusmelor vii. Simbolul chimic al Oxigenului este...
Ministrul Sănătăţii este domnul Clor. Avînd simbolul chimic ....., el distruge bacteriile, asigurînd un mediu sănătos de viaţă.
Ministru al Educaţiei este domnul Fosfor. Fiind elementul vieţii şi al raţiunii, el este absolut necesar creierului uman. Se notează prin ..... şi se găseşte în peşte,
pîine,etc.
Ministrul Securităţii de Stat, domnul Plumb, element notat prin ......, utilizat la producerea gloanţelor, este un metal foarte greu.
Ministerul Construcţiilor este condus de Siliciu, care constituie 26% din scoarţa terestră. Se notează prin ...... şi se întîlneşte sub formă de argilă, nisip, dar şi în
păr, ficat, piele, sînge. Se conţine în măsline, ridiche, coacăză neagră.
Medic-şef al Spitalului Central din împărăţia Chimia este Iodul. Are simbolul chimic ........ şi fortifică imunitatea organismului, contribuie la procesul de
creştere şi asigură sănătatea unghiilor, a dinţilor.
Bromul este şeful secţiei "Neurologie" a Spitalului Central. Bromul ....... intră în componenţa sîngelui, ficatului şi mai ales a creierului. În caz de tulburări ale
sistemului nervos, medicii recomandă preparate cu brom.
Secţia de traumatologie este condusă de domnul Calciu. Se notează prin ..... şi asigură rezistenţă oaselor.
În magazinul central din oraşul Sistemul Periodic ne vom opri la obiectele din Argint. Are simbolul ...... şi în antichitate era considerat ca metal cu forţe
tămăduitoare.

S-ar putea să vă placă și