Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

Profesor: Limbas Oxana


Disciplina: Chimia
Clasa: a IX-a
Data: 07.11.2019
Modulul 2:Metalele;
Subiectul lecţiei: Calciul;
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobândire a cunoştinţelor);

Competenţe:
C1 A dobândi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbaj specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;

Subcompetenţe:
Elevul va fi capabil:
S1 Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul periodic, structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare
posibile, tipul legăturii chimice; răspândirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor mai importanţi compuşi și
utilizarea;
S2 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice ;

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1 Să caracterizeze calciul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după algoritmul cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă calciul după algoritmul: formula chimică, legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspândirea calciul în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reactiilor de interactiune a calciului cu nemetalele
O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii ;
Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea, rezolvarea de probleme,
compararea,lucrul cu manualul, jocul didactic,prezentarea la computer.
-mijloace de instruire: manualul şcolar, sistemul periodic, laptopul, videoproiectorul;
-materiale necesare: manualul, Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, fişe de lucru;

Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, ;

Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare de exerciţii şi probleme.
Demersul didactic

Etapele Sub-
Conţinutul Strategii didactice
lecţiei compe ştiinţific
- tenţe/
obiec-
tive Forme de Metode şi Mijloace/ Evaluare
Activitatea organizar procedee materiale
Activitatea elevului e didactice
profesorului
I.Evocarea Salută elevii. Verifică Se pregătesc cu toate cele Frontală
1.Moment prezenţa elevilor la lecţie. necesare pentru lecţie.
organiza- Creează condiţii optime
toric pentru desfăşurarea lecţiei.
Motto
2.Captarea
atenţiei Motto-ul lecţiei: Meditează asupra Motto-ului.
„Întilnirea dintre doi Formulează răspunsuri.
oameni este precum Conversație
contactul dintre doua
substante chimice –daca
exista o reactie amindoi
sufera o tansformare „

(Carl Gustav
Jung)
Trei elevi trec la tablă şi
3.Verifica- Distribuie 3 fişe de lucru. îndeplinesc fişele de lucru. Frontală
rea cunoş-
tinţelor Fişa1
1.f. /m.f.
Scrierea formulelor si
mărimilor fizice studiate
până acum . Problema-
tizare
Individual Fişe de
Fişa 2 lucru
2.r.p.
Rezolvarea problemei. Ecuatii
In laboratoarele de chimie,
primul ajutor în caz de Prezintă individual
arsuri cu acid este folosită rezolvarea. Se fac aprecieri.
soluția de hidrogenocarbonat Rezolvare
de sodiu .Ce volum de de
solutțe de NaHCO3 cu probleme
partea de masa de 2% Lucru cu
(densitatea 1g/cm3 ) poate fi fise
pregătită din 200g de soda
alimentara?
Fişa 3
3e.r.
Ecuatiile reactiilor.
1.Na +Cl2 =
2.Na +S =
3.NaOH+ =Na2CO3+
4.NaOH+ =Zn(OH)2+ Frontal Joc
5.Na2CO3+ + = didactic
NaHCO3
Evaluare
Vă prezint intre timp un curentă
mic joc X +19) ) ) ) Postere
„Ghicitul in carti„ 2881
Jocul consta în--
- sint trei carti colorate cu Y +3 ) )
configuratia electronica a 21
unor elemente chimice care Activitate
trebuie descoperite. în grup poster
de ce sint colorate ? Z +11 ) ) )
-culoarea respectiva ne 281
indica colorarea flacarii ce
o reprezinta elementul dat.
Crossord

Se verifică tema de acasă


prin 1.alcaline
rezolvarea unui crossword-
2.active
1.Matalele situate în gr.I
sub.A se numesc...... 3.litiu
2. Franciul si cesiul sint 4.calcinata
cele mai ........ metale
3.Element cu ordinul 3 in 5.bucatarie
S.P. Frontal
4.Soda NaHCO3 poate exista 6.galben
sub forma......
5.Orgnism ul are nevoie
zilnic de sare de.......
6. Sodiul coloreaza flacara
II.Reali- in ......
zarea
sensului Elevii scriu tema noua in
caiete si mediteaza asupra
Coloana verticala a obiectivelor propuse.
croswordului are Evaluare
denumirea unui element curentă
chimic „Calciul„ care este Buletinul de identitate al Frontal Sistemul
si denumirea temei noi. elementului chimic Calciu periodic
Simbolul chimic……………..Ca
Numărul de ordine…………..20
Se expun si obiectivele Sarcina nucleului…………….+20
-Vom prezenta buletinul Numărul total de Buletin de
S1,O1 de identitate al elementului electroni………….20 identitate
calciu. Numărul nivelelor
(Anexa 1.) enegetice……….4
Repartizarea electronilor pe
nivele………2 e8 e8e 2e
Metal sau nemetal ……metal
Valenţele posibile ………II
Gradele de oxidare …+2
Masa atomică
Elementele din gr. II Ca, Sr relativă…………………….40
si Ba -sint numite alcalino- Perioada……………………IV Conver-
pamintoase. Grupa……………………II saţie
Subgrupa ………………A
„ În traducere numele lui
deriva din latinescu calc -
„ var”. Laptop
Video-
In natura calciul e proiector
raspindit doar sub forma de
compusi -

Manualul
Algoritmi-
zare
Se prezinta mostre de Comparare
alimente ce contin calciu.
Pentru studierea temei noi
O2,O3, se prezintă un slaid în baza
căruia se va studia tema nouă.
Problema-
tizare
III.Refle-
xia
O4,O5

Analiza

Compiuter

Explicatie

Discutia

Laptop
Rezolvare Video-
proiector
IV.Extin- Un elev va rezolva la tablă o
dere problema Conversatie
Se da
m (Ca)=0.7g Rezolvare
w (Ca)=0.13% Lucru la de
m(laptelui)-? tabla probleme
m(Ca)
W(Ca)= *100%
m(lapte)
La tema „ calciul” se
propune de a se rezolva o m(lapte)=m(Ca)*100%
problema interesanta. w(Ca)
Organismul uman are nevoie
zilnic de 0.7 g de calciu.Cit m(lapte)=0.7*100%=538.46g
lapte de vaca(in grame) 0.13%
trebuie sa bea un om pentru
a satisface aceasta
necesitate,daca partea de
Tema
masa a calciului in lapte Îşi notează tema pentru acasă
pentru
este 0.13%. în agende.
acasă

Se citesc cîteva curiozităţi


despre azot.

Tema 2.7.1. Calciul pag 41


Problema 1,2 pag 46.
Se anunţă notele primite de
elevi.

Anexa 1
Buletinul de identitate al elementului chimic Calciu
Simbolul chimic……………..
Numărul de ordine…………..
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe nivele……………………
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
Masa atomică relativă…………………….
Perioada……………………
Grupa……………………
Subgrupa ………………….
Rezolvă problema.
În laboratoarele de chimie, primul ajutor in caz de arsuri cu acid este folosita soluția de hidrogenocarbonat de sodiu. Ce
volum de soluție de NaHCO3 cu partea de masa de 2% (densitatea 1g/cm3 ) poate fi pregătit din 200g de sodă alimentară?

Ecuatiile reactiilor.
1.Na +Cl2 =
2.Na +S =
3.NaOH+ = Na2CO3+
4.NaOH+ = Zn(OH)2+
5.Na2CO3 + + = NaHCO3

Anexa 2.

1.Matalele situate în gr. I sub. A se numesc......


2.Franciul și cesiul sânt cele mai ........ metale
3.Element cu ordinul 3 în S.P.
4.Soda NaHCO3 poate exista sub formă......
5.Orgnismul are nevoie zilnic de sare de.......
6. Sodiul coloreaza flacăra în ......
A C A L I N E

A C T V E
L I T I U
C A L C I N A T A
A L I M E N T A
B U C A T R A
G A L B E N R I

Anexa 3
Curiozitati
-Cantitateade calciu si fosfor din organism oscilează cantitativ in funcție de ora, astfel încât in jurul orei 11 dimineața in organismul
uman se găsește cel mai redus procent de calciu

-Calciul, se găsește în proporție de 99% în oase și dinți. Totodată, el contribuie la coagularea sângelui, la contractarea mușchilor și
reglează tensiunea arterială.

-Anumite plante, de exemplu spanacul, contin substante care pot reduce absorbtia calciului in organism.
De aceea, pot fi necesare cateva portii de spanac pentru a obtine aceeasi cantitate de calciu ca aceea adusa o cana de lapte (laptele nu
numai ca este bogat in calciu, dar acesta este si intr-o forma usor asimilabila).

-100 grame de seminte de floarea-soarelui contin: 24 grame proteine, 7 miligrame fier, 120 miligrame calciu. Mai bune si mai ieftine
decat orice pastile sau tratamente medicamentoase. De retinut si faptul ca acestea se absorb mult mai repede si mult mai firesc si, cel mai
important, nu au efecte secundare.

S-ar putea să vă placă și