Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic la matematică nr.

26
Profesor Cobzac Diana
Clasa a V-a „B”, „C”, „D” Data ________/________/________2018 Durata lecției 45 min
Unitatea de învățare: Numere naturale. Recapitulare și completări.
Subiectul lecției: Rezolvarea problemelor textuale prin metode aritmetice.
Obiectivele lecției: Elevii vor fi capabili:
O1: Să transpună în limbaj matematic problemele cu text;
O2: Să aplice corect algoritmul de rezolvare a diferitor probleme textuale;
O3: Să enumere pașii de rezolvare a problemelor textuale propuse;
O4: Să aplice corect algoritmul și metoda aritmetică corespunzătoare de rezolvare a problemelor textuale;
O5: Să-și susțină propriile idei în rezolvarea exercițiilor și problemelor propuse.
Tipul lecției: de aplicare a cunoștințelor.
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontal, individual;
b) Metode: lucrul cu manualul, conversație euristică, metoda exercițiului, rezolvarea problemelor;
c) Mijloace: carioci, tablă magnetică, Manual cl. a V-a, Ghidul profesorului, Culegere cl. V – V. Raischi.
Evaluarea: formativă, întrebări orale, exerciții și probleme în scris, lucru individual cu aprecieri cu note.
Scenariul lecției:
Etapele Timpul
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
lecției Ob/tive
Salută elevii. Pe tablă sunt Salută profesorul. Prezintă caietele cu
2′ indicate data și subiectul lecției. tema pentru acasă pentru verificare.
Anunță obiectivele lecției. Dau întrebări dacă au ceva neclarități.
Vizual verifică tema de acasă. Elevii numiți rezolvă la tablă
8′ Numește 3 elevi să rezolve la problemele 1(a), 2(a), 3(a) (pag.45-46)
tablă problemele de la tema de 1(a): :2 +15 163
acasă.
Evocarea Propune câteva întrebări de (163-15)·2=296.
M/nt organiz. reactualizare a cunoștințelor: 2(a): 18 ghiozdane ....... 1980 lei
Verificarea Ce metode aritmetice de 1 ghiozdan ......... ? lei
temei pt ac. rezolvare a problemelor am 1980:18=110 (lei) Întrebări și
Reactualiz
cunoștințelor. studiat? Propune o problemă- 3(a): I săptămână exerciții
joc: 4 călători au ajuns în II săptămână 33 139 orale
același timp la un râu. Pe malul
râului era o barcă în care 1) 139-33=106; 2) 106:2=53 (I săpt.)
încăpeau 2 persoane. Cum au Răspund la întrebările profesorului:
traversat râul cei 4 și au lăsat R: Metoda mersului invers, metoda
barca la locul ei?(R: Erau câte reducerii la unitate, metoda figurativă
2 pe maluri diferite). de rezolvare a problemelor textuale.
Propune spre rezolvare frontală Elevii numiți trec la tablă și rezolvă Exerciții și
10′ și independentă: problemele propuse, ceilalți rezolvă în probleme în
Prob1: Pentru 4 discuri cu jocuri caiete, apoi se verifică corectitudinea scris
video s-a achitat 160 lei. Cât rezolvărilor, se corectează greșelile
trebuie să achite Dragoș, dacă el depistate.
Reflecția cumpără 5 discuri de același fel? 1) 5(160:4)=200 (lei) – red. la unitate.
5′ Prob2: din manual prob. 8(c), 2) 18·2·4=144 (pești) – mersul invers. Lucru
Consolid
materiei. (pag. 47) individual
Aplicații. Pentru evaluare propune: Rezolvă prob3 independent, apoi cu aprecieri
Evaluarea. Prob3: Vârsta actuală a lui Radu prezintă caietele la marginea băncii cu note
Bilanț lecției.
Concluzii. 7′ este dublul vârstei surorii sale pentru verificare.
Laura. Peste 5 ani ei vor avea 3) 40-10=30; 30:3=10 (ani – Laura);
2′ împreună 40 de ani. Care este 10·2=20 (ani – Radu) – met. figurativă
vârsta fiecărui la moment? Răspund la întrebările: Ce am realizat Întrebări
astăzi la lecție? Prin ce metode orale
Dă câteva întrebări de bilanț la aritmetice am rezolvat problemele
tema studiată. textuale?
Independent propune spre Rezolvă problema propusă
10′ rezolvare: independent în caiete. Lucru
Extindere Prob: Un tată de 42 de ani are o Discută rezolvarea: 12·3=36; 42-36=6; independent
Apl/ții fiică de 12 ani. Peste câți ani 6:2=3.
extinse.
Conex intra
vârsta tatălui va fi triplul vârstei Răspuns: peste 3 ani. – met. figurativă.
interdiscipl. fiicei sale?
Tema pt ac. Propune pentru acasă: Notează tema pentru acasă în agende:
De repetat §8.3 (pag.44). De repetat §8.3 (p.44). De rez. prob.
De rez. prob. 2(b), 3(b) (pag. 46) 2(b), 3(b) (pag. 46) – met. aritmetice.

Problema 8(c) – pag. 47:


Însuflețit de sfatul cumetrei Vulpe, Ursul își făcu imediat planul: „Voi sta cu coada în apă până voi prinde atâta
pește, încât să-mi ajungă și să-mi rămână. Voi vinde în piață un sfert din peștele prins și voi săra 18 pești – cât
jumătate din peștele vândut”. Aflați câți pești a planificat să prindă Ursul.

S-ar putea să vă placă și