Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

TITLUL LECTIEI : Substante compuse - recapitulare

CLASA : a VII-a

DISCIPLINA : chimie

DATA: 05.04.2023

PROFESOR : Bogdan Steluta

TIPUL LECŢIEI : lectie de verificare a cunostintelor

DURATA : 50 minute

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea simbolurilor specifice chimiei pentru reprezentarea unor elemente, substanțe
simple sau compuse și transformări ale substanțelor
4.1. Identificarea consecințelor proceselor chimice asupra organismului și asupra mediului
înconjurător

COMPETENTE DERIVATE:
După participarea la lecţia de predare, elevilor li se urmăreşte formarea competenţelor:
C1 – clasificarea substantelor compuse
C2 – definirea substantelor compuse
C3– exemplificarea, prin scrierea corecta, a formulelor chimice ale substantelor chimice
compuse
C4– cunoasterea importantei practice a lor si rolul asupra mediului inconjurator si al
organismului uman

RESURSE PROCEDURALE: modelarea, exercitiul, explicatia, descoperirea dirijata,


algoritmizarea, observatia, problematizarea, conversatia euristica.

RESURSE MATERIALE: laptop, videoproiector, manualul digital, tabla inteligenta, creta,


tabla, fise de lucru, platforme educationale (Learning Apps, Quizizz).

TIPUL DE ORGANIZARE AL ACTIVITĂȚII: frontală, individuală, pe echipe de cate 3


elevi;
BIBLIOGRAFIE:
1. Manualul digital de Chimie pentru clasa a VII a, Ed. Art Klett, Aprobat MEN prin
ordinul nr. 5219/12.11.2019
2. Platforme digitale: Learning Apps, Quizizz
Scenariul didactic

I. Moment organizatoric – 2 minute


 notarea absentelor
 verificarea materialului didactic
 crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatii

II. Captarea atentiei elevilor – 4 minute


Pentru captarea atentiei elevilor propun doua jocuri:
https://learningapps.org/26181415
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Chimie/
U0MgQVJUIEtMRVRUIFNS/#book/u3-96

III. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior – 10 minute


Se realizeaza frontal, prin intrebari la care elevii pot raspunde pe baza
cunostintelor acumulate: Elevii primesc spre rezolvare o fisa de lucru nr.1 –
(explozia stelara).

IV. Anuntarea lectiei noi – 1 minut


Se anunta titlul lectiei, se consemneaza pe tabla si in caietele elevilor:
„ Substante compuse - recapitulare”

V. Enuntarea competentelor la nivelul elevilor – 3 minute


Competentelor insusite la sfarsitul orei vor fi:
– clasificarea substantelor compuse
– definirea substantelor compuse
– exemplificarea, prin scrierea corecta, a formulelor chimice ale substantelor
chimice compuse
– cunoasterea importantei practice a lor si rolul asupra mediului inconjurator si al
organismului uman

VI. Dirijarea invatarii - 20 minute


Elevii (organizati pe echipe) rezolva fisa de lucru nr. 2.

VII. Intarirea retentiei si asigurarea transferului – 8 minute


Elevii vor rezolva individual testul din platforma Quizizz.
https://quizizz.com/admin/quiz/5eafc415b235f5001c254a5e/oxizi-baze?
fromSearch=true&source=null. Se noteaza elevii participanti la ora, se trec notele in
catalog.
VIII. Tema pentru acasa - 2 minute
Realizati un scurt eseu (maxim jumatate de pagina), despre utilizarile
substantelor compuse. Va alegeti o substanta compusa din categoria celor patru
clase de compusi si detaliati intrebuintarile acesteia. Incarcati tema pe classroom,
pana vineri, 20 aprilie, ora 12.
Fisa de lucru nr.2

1. Aşezaţi substanţele de mai jos in rubrica corespunzătoare tabelului: SO 3,


H2SO4,Fe(OH)3, ZnCl2, Ca(OH)2, H3PO4, CO, H2S, NaOH, MgO, AgNO3,
HCl, Zn(OH)2, CaCO3, P2O5, Al(OH)3, CuO, HNO3, CuSO4.
Denumiti-le.

OXIZI ACIZI BAZE SĂRURI

2. Asociaza formulelor chimice din prima coloană, denumirile tehnice (uzuale)


din cea de-a doua coloană.

CaO soda caustică


NaOH var nestins
Ca(OH)2 vitriol
H2CO3 sare de bucatarie
H2SO4 calcar (piatră de var)
AgNO3 sifon
NaHCO3 var stins
NaCl bicarbonat de sodiu
CaCO3 piatra iadului

3. Precizati cate o utilizare/intrebuintare, pentru urmatoarele substante chimice:


a). NaOH
b). NaCl
c). Ca(OH)2
d). H2CO3

S-ar putea să vă placă și