Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Data: 5.06.2019
Profesor: Surlea Cristina Mihaela
Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala “ Take Ionescu”
Disciplina: Geografie.
Unitatea de învăţare: Europa-identitate geografică
Subiectul lectiei: Franța
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoștințe
Durata lecţiei : 50 minute

Scopul lecţiei: această lecţie este important deoarece oferă informații generale despre Franța.

Competente generale
1.Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline
şcolare
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa
cotidiană

Competente specifice :
1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
4.2 Citirea hartii si utilizarea corecta a semnelor conventionale.
7.2 Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiza, interpretare)
7.6 Caracterizarea elementelor, fenomenelor si proceselor dupa un algoritm dat.

Obiective: La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 - să numească vecinii Franței


O2 - să enumere principalele unități de relief;
O3 - să indice la harta cele mai mari orașe;
O4 - să identifice principalele obiective turistice.

Condiţii prealabile: elevii au cunoştinţe anterioare despre Europa.

Strategii didactice: dirijată, cognitivă, euristică.

Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia, descoperirea, dialogul, lucrul cu harta,


lucrul cu manualul.

Materialul didactic: Harta fizică a Europei, fișe de lucru, tabla, creta.


Materialul bibliografic:
- Manualul “Geografie“, Editura Didactică și pedagogică, autori Mihaela Cornelia Fiscutean,
Dorin Fiscutean, Ciprian Mihai, Ionel Popa
- Competenţe în învăţarea geografiei, Octavian Mandruţ .
- Didactica Geografiei, Nicolae Ilinca .
- Geografia fizică, Mihai Ielenic
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA
ACTIVITATEA PROFESORULUI
LECŢIEI ELEVILOR
1 2 3
1. Organizarea Se verifică existenţa materialelor necesare Pregătesc manualele,
activităţii desfăşurării lecţiei; se notează absenţii caietele, atlasele
2. Reactualizarea Se verifică cunoştinţele din lecţia anterioară. Elevii răspund la
cunoştinţelor din întrebări.
lecţia anterioară Profesorul adresează şi alte întrebări colaterale.
„Uniunea
Europeana”
3. Captarea atenţiei Profesorul cere elevilor să localizeze pe hartă Elevii localizează:
şi trecerea la noua statele Europei vestice. Franţa, Regatul Unit,
lecţie. Belgia, Olanda,
Se cere elevilor să observe pe hartă statele Luxemburg, Irlanda.
Europei Vestice şi să stabilească ţara cea mai
întinsă. Elevii stabilesc:
Franţa.
Se distribuie elevilor fişe cu un rebus geografic
pentru a descoperii titlul noii lectii.
4. Anunţarea Profesorul scrie pe tablă titlul noii lecţii: Franţa Elevii notează în
titlului lecţiei şi –caracterizare generală. caiete.
prezentarea
obiectivelor Se prezintă elevilor, pe înţelesul lor, obiectivele Elevii ascultă cu
lecţiei. atenţie.

5. Predarea noilor Profesorul cere elevilor să analizeze harta din Elevii stabilesc: este
cunoştinţe manual şi să stabilească poziţia geografică a aşezată în vestul
Franţei. Europei.
Elevii localizează pe
Se stabilesc, împreună cu elevii, vecinii Franţei. hartă: la nord Marea
Mânecii şi Belgia, la
sud Spania şi Marea
Mediterană, la vest
Golful Biscaya, iar la
est Luxemburg,
Germania, Elveţia şi
Italia.
Elevii stabilesc:
relieful este variat.
Profesorul cere elevilor să interpreteze harta şi Localizează pe hartă
să descrie relieful Franţei. Proiectează imagini munţii, dealurile,
cu unităţile de relief. podişurile şi câmpiile,
notează în caiete.
Elevii identifică:
Profesorul cere elevilor să urmărească harta din Loara, Sena, Garonne,
manual şi să identifice principalele râuri care Rin, Ron.
străbat Franţa. Proiectează imagini cu fluvii. Elevii notează:
Stabileşte, împreună cu elevii, tipurile de climă temperat-oceanică,
din Franţa. mediteraneană şi
montană.
Elevii stabilesc:
Cunoscând specificul climatului, profesorul cere foioase, , vegetaţie
elevilor să enumere tipurile de vegetaţie. mediteraneana.
Elevii notează: 66 mil.
locuitori, limba
Profesorul invită elevii să folosească manualul şi franceză, populaţia
să noteze principalele trăsături demografice. urbană peste 60%.

Elevii localizează:
Paris, Lyon,
Se solicită elevilor să urmărească atlasul şi harta Strasbourg, Lille,
din manual şi să enumere principalele oraşe. Se Nantes, Marsilia,
proiectează imagini cu marile oraşe franceze. Toulouse, Bordeaux.

Elevii stabilesc
resursele: cărbuni,
Se trece la economie şi se cere elevilor să
minereuri de fier,
analizeze harta cu resursele naturale, activităţile
petrol. Notează în
şi centrele industriale.
caiete: industria
energetică,
siderurgică, chimică,
textilă.

Elevii notează: cereale,


viţă-de-vie, citrice.
Cunoscând specificul climatului, se enumeraţă
plantele de cultură specifice Franţei. Elevii precizează:
transporturi rutiere,
feroviare, navale,
Se stabilesc tipurile de transporturi, pornind de aeriene.
la aşezarea geografică, relief, hidrografie etc.
Elevii stabilesc: marile
oraşe, Alpii, Pirineii,
litoralul
Se enumeră, împreună cu elevii, principalele mediteranean, cel
atracţii turistice, cunoscând oraşele şi cadrul atlantic.
natural.

5. Fixarea Se distribuie elevilor fişe cu itemi de evaluare Elevii rezolvă, în


cunoştinţelor (completare spaţii libere). Fişa este anexată la linişte, testul.
acest proiect didactic.
6. Tema pentru Comparaţie între cadrul natural al României şi Elevii notează în
acasă cel al Franţei, stabilind două asemănări şi două caiete.
deosebiri.
SCHIȚA LECȚIEI
FRANȚA

Poziția geografică
-este situată în vestul Europei
-are ieșire la Oceanul Atlantic (Golful Biscaya si Marea Manecii ) in vest și la Marea Mediterană in
sud
-îi aparține Insula Corsica
-are ca vecini: Belgia, Luxemburg, Germania, Elveția, Italia, Monaco, Spania, Andorra.
Relieful
-este foarte variat
-principalele unități de relief sunt:
• munți: Alpi (Vf. Mont Blanc- 4807 m), Pirinei, Jura, Vosgi
• podișuri: Masivul Central Francez
• câmpii: Bazinul Parizian, Bazinul Aquitaniei
Clima
-în V este temperat-oceanică
-în S este mediteraneană
-montana
Hidrografia
-principalele artere hidrografice sunt: Loara, Ron, Rin, Sena si Garonne
-la graniţa sa cu Elveţia se găseşte lacul glaciar Geneva (Leman).
Vegetația
-păduri de foioase
-păduri de conifere
-vegetatie mediteraneana
Populația
- Pe lângă francezi, în Franţa se găsesc numeroşi imigranţi proveniţi, în general,din ţările africane (în
special din regiunea Maghrebului)
-este predominant urbană
Orașele
-Paris, Lyon, Bordeaux, Marsilia, Toulouse, Lille, Le Havre,
Resurse naturale
-sunt foarte diversificate
-cărbuni, uraniu, fier, bauxită, păduri
Industria
-economia este foarte dezvoltată
-industria: energetica (hidrocentrale), constructoare de masini ( Peugeot, Renault, Citroen C3 si
C6), constructoare de avioane (Toulouse, Bordeaux), nave maritime (Marsillia), chimica si
alimentara.
Agricultura
-este puternic mecanizată
-se cultivă: cereale, pomi fructiferi, legume, viță de vie
-se cresc: bovine, porcine, păsări
Transporturile
-sunt diversificate și moderne
-se remarcă trenul de mare viteză TGV
-cel mai mare aeroport este Charles de Gaulle
-porturi importante sunt în Marsilia, Le Havre
Turismul
-este una dintre cele mai vizitate țări a lumii
-principalele obiective turistice sunt:
• Paris (Turnul Eiffel, Muzeul Luvru, Catedrala de la Notre Dame)
• Coasta de Azur
• Munții Alpi
• Valea Loarei
Rebus geografic

Răspundeţi corect la întrebările de mai jos pentru a dezlega rebusul de


pe tablă. Vom obţine pe verticala A-B numele statului din Europa
Atlantică sau vestica ce îl vom studia astăzi.

1.Taiga sau pădure de...?


2.Stat din Arhipeleagul Britanic.
3.Cel mai mic stat al Europei.
4.Stat la graniţa dintre Spania şi Franţa.
5.Oceanul Îngheţat sau Oceanul?
6.Munţi din centrul Europei.

A
1.

2.

3.

4.

5.
6.

B
Fisa de lucru
1. Obsevaţi harta de mai jos şi identificaţi:

Munţii notaţi cu literele: 


A.................................
B.................................
C.................................
D................................
Câmpiile notate cu literele: 
E.................................
F.................................
Apele curgătoare notate cu cifrele: 
 1-...................................................... 
 2-...................................................... 
3-..................................................... 
 4-..................................................... 
Oraşele notate cu cifrele: 
5…………………………………
6…………………………………
7...................................................
8....................................................
9...................................................
10.................................................
11.................................................
2. Completaţi spaţiile punctate cu informaţia corectă:

1.În sud, Franţa are ieşire la Marea.........................., iar în nord are ieşire la Marea............................
2. Franţei îi aparţine şi Insula........................ din Marea Mediterană.
3.O treaptă mai înaltă şi veche de relief, situată în centrul ţării şi notată cu litera H pe hartă o
reprezintă................................... .
4.Cel mai înalt vârf din Munții Alpi este...................................................
5. Tipurile de climă sunt:.....................................................................................................................
............................................................................................................................................................
6. La graniţa dintre Franţa şi Elveţia se află Lacul........................................
7.Puntea de legătură între Franţa şi Marea Britanie este..........................................................

S-ar putea să vă placă și