Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de invăţământ : Scoala Gimnaziala Nr.1 Draxeni


Profesor : Sandu Daniela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii
Obiectul : Biologie
Data : 10.12.2020
Clasa a V-a
Unitatea de invăţare: Ecosistemele terestre naturale
Titlul lecţiei : Padurea
Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare
Scopul lecţiei : asimilarea şi indentificarea cunoştinţelor specifice factorilor abioticii şi biotici în cadrul unui ecosistem de padure.
Durata : 50 de minute.
Locul de desfăşurare: online

1. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


1.1 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor
procese și fenomene.
1.2 Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date.
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă.
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
3.2 Utilizarea unor algoritmi cunoscuți în investigarea lumii vii.
4.1 Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană.
4.2 Recunoașterea consecințelor activităților umane și ale propriului comportament asupra mediului înconjurător.
2. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Elevii pot fi capabili :
O1. Să recunoasă principalele tipuri de păduri ( conifere şi foioase);
O2. Să identifice factorii abiotici și biotici dintr-un ecosistem de padure( conifere şi foioase) pe baza propriilor observații
O3. Să stabilească diferenţele dintre cele două grupe de păduri;
O4. Să explice importanţa pădurii;
3. STATEGII DIDACTICE:
a. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic, metoda ciorchinelui.
b. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini cu arbori aparţinând celor două tipuri de păduri, imagini cu animale, laptop, aplicatiile google meet
si classroom, ghicitori, fişe de lucru.
c. FORME DE ORGANIZARE: frontală
d.EVALUARE: orală, fişă de evaluare- scrisă.
DURATA: 50 MIN.
BIBLIOGRAFIE:
- Programa școlară pentru disciplina BIOLOGIE -CLASELE a V-a – a VIII-a aprobată prin OM nr. 3393 / 28.02.2017
-Manual de Biologie pentru clasa a-V-a,Ed Litera ,Jeanina Cîrstoiu,Alexandra Dana Grasu
4. ACTIVITATEA PROFESORULUI ȘI COMPETENȚA VIZATĂ:
o Îndrumă elevii să dea informaţii pentru identificarea celor două tipuri de ecosisteme de pădure și înregistrarea acestora în fișele de lucru - 1.1
o Îndrumă elevii pentru identificarea factoriilor cu viață(biotici) şi a factoriilor fără viaţă(abiotici) existenţi în pădurile de foioase şi conifere,
înregistrarea în fișe de lucru a exemplelor identificate (ex.tipuri de arbori , de frunze,fauna,altitudinea,precipitaţii,lumina,temperatura) – 1.2
o Comentează datele obținute ajutând elevii să formuleze concluzii în urma observațiilor efectuate (stabilind noţiunea de ecosisteme terestre-
naturale) – 2.2
o Atribuie o sarcină de lucru pentru acasă, timp de o săptămână
o Orientează activitatea didactică spre solicitarea unor răspunsuri la întrebări despre importanţa pădurilor pentru vieţuitoare-4.1
o Stabileste împreună cu elevii câteva reguli de comportament ecologic în timpul excursiilor-4.2
o Evaluează fișele de lucru
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB.OPER CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE


AŢIO METODE ŞI MIJL. FORME EVALUARE
NALE PROCEDEE DE ÎNV. DE ORG.
1.Moment Pregătesc materialele didactice necesare Activ.
organizatoric desfăşurării optime a lecţiei de Biologie. frontalǎ
2.Reactualizarea
cunoştinţelor * Voi adresa elevilor câteva întrebări din
învăţate anterior lecţia anterioară. Conversa- Activ.
- Cum s-a numit ultima lecţie pe care am ţia frontalǎ Orală
5 min învăţat-o la Biologie?
-Ce este pajistea?
- De câte tipuri poate fi pajistile ?
- Ce factori biotici şi abiotici găsim în
pajisti?

* Se va realiza printr-un rebus cu ghicitori.


-Voi adresa apoi elevilor întrebarea:
- Unde traiesc vietuitoarele amintite in rebus?
(în pădure)

3. Captarea Rebus cu
atenţiei exerciţiul ghicitori

5min
Activ.
conversa-ţia frontalǎ

orală
-Nu întâmplǎtor am discutat despre
4. Anunţarea vietuitoarele din „Pădure”, deoarece astăzi
titlului la ora de Biologie vom învăţa despre un alt
şi a ecosistem terestru –natural ,PĂDUREA. explicaţia
obiectivelor -În cadrul acestei lecţii va trebui să definiţi Activ.
lecţiei pădurea, să identificaţi principalele tipuri de frontalǎ
păduri; să recunoaşteţi diferite specii de
2min arbori, să numiţi vieţuitoarele care trăiesc în
pădurea de conifere/ foioase, să explicaţi
importanţa pădurii.

* Se vor purta discuţii care vor duce la


clasificarea pădurilor în: a) păduri de conifere
şi b) păduri de foioase; conversa-ţia
* Se vor prezenta imagini cu aceste păduri
in prezentarea ppt stabilindu-se biotopul si scrisă
O1,
biocenoza celor doua tipuri de paduri. metoda
5. Prezentarea
ciorchine-
optimă a
*Se vor observa pădurile de foioase. lui
noului
Pǎdurile de foioase pot fi formate din Imagini
conţinut
stejar sau din mai multe specii, precum fag, reprezen-
Activ.
tei, arţar, frasin, carpen, mesteacǎn, alun, corn observaţia tând
10 min frontalǎ
etc. Ele sunt mult mai luminoase decât păduri
pǎdurile de conifere. de
Cel mai rǎspândit arbore din pǎdurile de conifere
foioase din zona de deal este stejarul. orală
-Cum se numeşte fructul stejarului?
-Ce vieţuitoare întâlnim în pǎdurile de
foioase? explicaţia
O2 Cum este frunza stejarului şi a fagului ?
6.Dirijarea (....) imagini cu
învăţări -elevi vor fi solicitati să completeze explicaţia vieţuitoa-
*Se vor observa pǎdurile de conifere. re
10 min -În ce zonǎ se întâlnesc? specifice
-Ce arbori cresc? pădurii de Activ.
-Ce animale întâlnim? conifere frontalǎ
-Ce plante cresc în zona de munte?
O2 Pǎdurea fiind deasǎ este foarte
întunecoasǎ, lumina este foarte slabǎ, vântul imagini
bate mai puternic, iar temperatuta este mai reprezen-
scǎzutǎ. Din acest motiv (ca o adaptare la tând
mediu), frunzele coniferelor sunt sub formǎ explicaţia păduri
de ace. de
În ceea ce priveşte modul în care sunt dispuse foioase
frunzele ( acele ) de brad şi de molid
- Cum sunt dispuse acele bradului ? ( ...de o imagini cu
parte şi de alta a ramurilor.) vieţuitoa-
- Ce aţi simţit când aţi atins acele de brad şi re
de molid ? (...ca acele de molid înţeapă, spre conversa-ţia specifice
deosebire de cele ale bradului.) pădurii de
foioase Activ. orală
În luminişuri cresc arbuşti precum afinul, frontalǎ
zmeurul, merişorul, coacǎzul de munte. frunze de
În pǎdurile de munte, la înǎlţimi mari, pe observaţia brad
stânci, îşi fac cuibul vulturii. Tot aici trǎiesc
caprele negre care sunt ocrotite de lege.
O3
*Se va discuta despre importanţa pădurii.
-Care este rolul pe care pădurea îl are in
respiraţie?
-Ce foloseşte omul din păduri? Frunze de
O4 -De ce se duce omul în pădure? foioase
*Elevii vor primi ca temă * conversa-ţia
timp de o săptămână ( fiecare elev să
realizeze un desen despre padure şi la alegere
colecţii de frunze de conifere şi foioase) pe Activ. Orală
baza fișei de lucru indivi-
explicaţia duală
Se fac aprecieri asupra modului în care elevii
au raspuns

7. Obţinerea
performanţei
şi
evaluarea
10min

8. Tema pentru
acasă.
2min
SCHIŢA LECŢIEI
Pǎdurea – ecosistem terestru natural.
Pǎdurile pot fi: - de foioase – arborii îşi pierd frunzele toamna
- de conifere – florile sunt conuri

a.Pǎdurile de foioase – zona de deal şi de câmpie


1.Factorii abiotici(fără viaţă)
-se găsesc la altitudini între 100m şi 1200m
-temperatura medie anuală este de 6-8 C
-pecipitaţiile sunt abundente
-lumina este redusă când arborii sunt înfrunziţi,puternică primăvara favorizând dezvoltarea plantelor ierboase
2.Factorii biotici(cu viaţă)
-păduri de stejar şi păduri de fag
Pante ierboase:brânduşe,toporaşi,muschi,licheni,ciuperci
Arbori: stejar, mesteacǎn, fag, frasin, tei, arţar, alun,cer,etc.
Arbuşti:măceş,mur,soc
Vieţuitoare:păsări( ciocănitoarea,cucul,bufniţa),mamifere( vulpea, căprioara, iepurele, lupul,mistreţul)
reptile( şerpi, şopârle)

b. Pǎdurile de conifere – zona de munte.


1.Factorii abiotici(fără viaţă)
-se găsesc la altitudini de 1200-1300m
-temperatura medie anuala 3-5 C
-vântul este puternic
-lumina redusă
-solul este podzol brun
2. Factorii biotici(cu viaţă)
Arbori: brad, molid, pin.
Arbuşti (coacǎzul, afinul,merişor).
Plante ierboase: feriga, ciupercile,muşchi,licheni
Vieţuitoare:mamifere( ursul, veveriţa jderul, capra neagră),păsări( cocoşul de munte, vulturul),reptile(şopârla de munte)
Importanţa pǎdurii:
-împrospǎteazǎ aerul;
-oferǎ loc de agrement;
-lemnul este important pentu confecţionarea diverselor obiecte
FIŞĂ DE EVALUARE
I.Încercuiește varianta corectă pentru fiecare subpunct al exercițiului de mai jos....................1 p.

1. Biotopul pădurilor de foioase se caracterizează prin:


a. precipitații reduse
b. lumină slabă primăvara
c. temperatura medie anuală 6-8 C
d. solul bogat în substanţe hrănitoare

2.Biocenoza pădurilor de conifere se caracterizează prin:


a.diversitatea plantelor ierboase
b.predomină fagul,stejarul,molidul
d.prezenţa rozătoarelor
c.predomină molidul,bradul,pinul

II.Recunoaște viețuitoarele din imagini și notează ecosistemul de pădure în care trăiește fiecare............. 5 p
…………….\..................................... …………………\...............................

.................|......................... …………|………………….... ………………………|…………


III.Notează cel puțin două argumente despre impotanţa padurilor pentru vieţuitoare...............................................................2p

IV. Subliniază afirmația falsă din textul următor...........................................................................1p


Vieţuitoarele din pădurile de conifere sunt adaptate la condiţiile de lumină redusă.Coniferele rezsistă la frig datorită răşinii care împiedică îngheţarea
celulelor.Fructul fagului se numeşte ghindă şi este hrană pentru mistreţi şi alte animale din pădure.

BAREM DE CORECTARE

FIŞĂ DE EVALUARE
Se acordă 1 puncte din oficiu.
I.1-c,2-d 0,5x2=1p
II .a.porcul mistreţ-padure de foioase 1p
b.ciocănitoarea-pădurea de foioase 1p
c.cocoşul de munte-păduri de conifere 1p
d.forfecuţă mascul-păduri de conifere 1p
e.salamandra-paduri de foioase şi conifere 1p

III.2X1p=2p
IV.,,fructul fagului se numeşte ghindă,,-greşit 1p

Total 10p

S-ar putea să vă placă și