Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE LECŢIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ
Prof.
Data:
Şcoala Gimnazială:
Clasa: a V-a
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Vieţuitoarele din mediul apropiat şi mai îndepărtat
Subiectul lecţiei: PĂDUREA
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min
Obiectivul central (scopul) lecţiei: cunoaşterea componentelor unui ecosistem natural şi formarea unui comportament ecologic de protejare a
mediului înconjurător
Compeţențele specifice:
1.1. Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și
fenomene
1.2. Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan dat
2.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă
3.1. Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor
3.2. Utilizarea unor algoritmi cunoscuți în investigarea lumii vii
4.1. Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană
4.2. Recunoașterea consecințelor activităților umane și ale propriului comportament asupra mediului înconjurător
Obiectivele operaţionale:
Obiective cognitive (informative):
Oc1: să descrie biotopul şi biocenoza unei păduri
Oc2: să enumere specii de plante şi animale caracteristice pădurii de foioase şi pădurii de conifere
Obiective (metodologice) procedurale:
Om1:să compare pădurea de foioase cu pădurea de conifere
Om2:să extragă idei din text cu referire la biotopul şi biocenoza unei păduri
Obiective atitudinale:
Oa1: să respecte cerinţele şi criteriile specificate în fişele de lucru
Oa2: să exprime un punct de vedere cu privire la importanţa pădurilor
Tipul şi varianta de lecţie: dobândirea de noi cunoştințe
Resurse procedurale: observaţia, conversaţia euristică, demonstraţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea
Resurse materiale: laptop, televizor, compendiu, atlase zoologice, atlase botanice, tabla, fişe de lucru
Tipul de organizare a activităţii: individual, frontal, pe grupe
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Anticiparea dificultăţilor: timp îndelungat necesar îndeplinirii sarcinilor, emoţiile elevilor în prezentarea rezultatelor
Bibliografia:
Programa şcolară – anexa nr.2 la O.M.E.N. nr. 3393/28.02.2017
Mariana Ciobanu, Didactica ştiinţelor biologice, Editura Didactică şi Pedagogică, 2008.
Naela Costică, Didactica biologiei, suport de curs, 2012
Popovici I.,Moruzi C.,Toma I., Atlas Botanic, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2003.
Viorel Lazăr, Mariana Nicolae, Lecția-formă de bază a organizării procesului de predare-învățare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arvens,
2007;
Viorel Lazăr, Metode utilizate în predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

II. SCENARIUL DIDACTIC


ETAPELE LECŢIEI TIMP Tipuri de cunoştințe Tipuri de obiective Situații de învățare Sarcini de lucru Strategia didactica Metode
Metode şi Mijloace Forma de de evaluare
procedee didactice organizare
1.MOMENT 1 min Profesorul notează absenţele şi verifică dacă sunt condiții optime pentru desfăşurarea lecției, elevii se pregătesc pentru lecţie.
ORGANIZATORIC
2.CAPTAREA 6 min Se solicită elevilor să completeze un rebus la Activitatea se desfăşoară pe Descoperiţi cuvântul conversația Fişe de Frontală Probă scrisă
ATENŢIEI ŞI care definiţiile sunt prezentate sub formă de grupe. care apare pe coloana euristică lucru Pe grupe
ENUNŢAREA problematizarea
OBIECTIVELOR
ghicitori. Pe coloana A-B elevii descoperă a – b.
imagini
cuvântul ecosistem. Tema care va fi discutată
este ecosistemul de pădure – mediul de viaţă
comun pentru toate speciile găsite de elevi prin
rezolvarea rebusului.
3. ENUNŢAREA 1 min Profesorul anunță tema care va fi discutată , notează pe tablă titlul şi prezintă obiectivele vizate spre conversața Frontală Probă
TEMEI ŞI A îndeplinire, pe parcursul orei, de către toți elevii. eursitică orală
OBIECTIVELOR
explicația
4. COMUNICAREA 30 min Cunoştințele Obiective cognitive: Activitatea se desfăşoară pe Grupa I imagini, pe grupe, Probă scrisă
NOILOR declarative: -să descrie biotopul unei  Citiți cu atenţie explicația planşe,
grupe şi este dirijată în mod
CUNOŞTINŢE, - ecosistem, păduri textul referitor la pădurea de atlase, fişe
ÎNSUŞIREA LOR,
indirect de către profesor. foioase.
- biotp, -să enumere specii de conversația de lucru
FEED-BACK Profesorul împarte colectivul  Descoperiți
-biocenoza, plante şi animale factorii abiotici.
PERMANENT -pădure de foioase caracteristice pădurii de
de elevi în 8 grupe. Fiecare frontală
Grupa II problematizare
- pădure de conifere foioase şi pădurii de grupă primeşte câte o fişă de  Citiți cu atenţie textul
- plante anuale, plante conifere lucru: grupa I trebuie să referitor la pădurea de
bienale, plante perene descopere factorii abiotici ai foioase.
-plante lemnoase, plante pădurii de foioase; grupa II să  Descrieți factorii
ierboase abiotici.
caracterizeze factorii abiotici Grupa III
ai pădurii de foioase; grupa  Citiți cu atenţie textul
III să enumere principale referitor la pădurea de
specii de plante şi să foioase.
ETAPELE LECŢIEI TIMP Tipuri de cunoştințe Tipuri de obiective Situații de învățare Sarcini de lucru Strategia didactica Metode de
Metode şi Mijloace Forma de evaluare
procedee didactice organizare
4. COMUNICAREA Cunoştințele Obiective (metodologice) stabilească o caracteristică a imagini, pe grupe, Probă scrisă
NOILOR procedurale: procedurale: plantelor lemnoase;  Descoperiți plantele explicația planse,
CUNOŞTINŢE, Om1:să compare pădurea întâlnite în acest tip de atlase,
-extragerea ideilor grupa IV să enumere cele
ÎNSUŞIREA LOR, de foioase cu pădurea de pădure fise de
principale din fişele mai cunoscute specii de conversația
FEED-BACK conifere Grupa IV lucru
PERMANENT de lucru primite, Om2:să extragă idei din
animale şi să realizeze  Citiți cu atenţie textul frontală
-formularea ideilor în text cu referire la biotopul schema unui lanţ trofic referitor la pădurea de problematizare
vederea dobândirii şi biocenoza unei păduri întâlnit în pădurea de foioase; foioase.
noilor cunoştinţe, grupa V trebuie să descopere  Descoperiți
factorii abiotici ai pădurii de animalele întâlnite în
conifere; acest tip de pădure
grupa VI să caracterizeze Grupa V
 Citiți cu atenţie textul
factorii abiotici ai pădurii de
referitor la pădurea de
conifere; conifere.
grupa VII să enumere  Descoperiți
principalele specii de plante factorii abiotici.
şi să stabilească o Grupa VI
caracteristică a plantelor  Citiți cu atenţie textul
lemnoase; referitor la pădurea de
grupa VIII să enumere cele conifere.
mai cunoscute specii de Descoperiți factorii
Cunoştințele abiotici.
animale şi să realizeze
atitudinale: Grupa VII
schema unui lanţtrofic  Citiți cu atenţie textul
-respectarea regulilor de
întâlnit în pădurea de referitor la pădurea de
lucru în grup
-efectuarea responsabilă conifere. conifere.
a etapelor de lucru După ce elevii îşi exercită  Descoperiți plantele
Obiective atitudinale:
rolurile, lidelul fiecărei întâlnite în acest tip de
Oa1: să respecte cerinţele
grupe prezintă sarcina ce a pădure
şi criteriile specificate în
avut de îndeplinit. Pe Grupa VIII
fişele de lucru
 Citiți cu atenţie textul
parcursul redării noilor
referitor la pădurea de
noţiuni, profesorul explică şi conifere.
realizează schema lecţiei la  Descoperiți plantele
tablă. întâlnite în acest tip de
Pe baza imaginilor elevii pădure.
deduc importanţa pădurilor.
Se stabilesc principalele
activităţi ale omului care au
influenţe negative asupra
pădurilor.
Elevii trebuie să
îndeplinească cerinţele din
fişa de lucru.
ETAPELE TIMP Tipuri de cunoştințe Tipuri de obiective Situații de învățare Sarcini de lucru Strategia didactica Metode
LECŢIEI Metode şi Mijloace Forma de de
procedee didactice organizare evaluare
4. COMUNICAREA Cunoştințele Oa2: să exprime un punct Elevii analizează fişele explicația imagini,
NOILOR atitudinale: de vedere cu privire la primite şi răspund la planşe, pe grupe,
CUNOŞTINŢE,
-respectarea regulilor de importanţa pădurilor întrebări. conversația atlase, frontală Probă
ÎNSUŞIREA LOR, fişe de
lucru în grup orală
FEED-BACK lucru
PERMANENT
-efectuarea responsabilă problematizare
a etapelor de lucru
5. FIXAREA ŞI 10 Se solicită elevilor să complete un test folosind site-ul kahoot unde profesorul a creat un test. Accesul se laptop, Probă
TRANSFERUL min face prin folosirea telefonului mobil sau tabletei conectate la internet. Aplicaţia calculează punctajul şi televizor, scrisă
CUNOŞTINŢELOR
ŞI EVALUAREA
realizează clasamentul elevilor. telefoane, Probă
PERFORMANŢE tablete orală
LOR

6. APRECIEREA 2 min Profesorul apreciază activitatea elevilor prin acordarea de note şi solicită elevilor completarea unei fişe de Probă
ACTIVITĂŢII, A apreciere asupra activităţii din ora respectivă. scrisa
REZULTATELOR
A
1
2
3
4
5
S
6
7
8
B
DESCOPERIŢI CUVÂNTUL CARE APARE PE
COLOANA A – B

GHICITORI:
1. Ea e tare roşcovană,
Parcă e un foc cu blană.
Chiar pe urs l-a păcălit,
Când peştele lui i-a pitit.

2. Ȋn aer ramurile-şi are


Acest trofeu de vânătoare.

3.Vine “doctoru”-n pădure


Cu fes roş şi secure !

4. Vara umblu după miere,


Iarna dorm să prind putere.

5. Are zeci de ace groase


Nici nu țese, nici nu coase.

6. E o babă supărată
Şade-n scorbura uscată,
Are ochii de motan
Şi seamănă c-un hultan !

7. Ronțăie nuci şi alune,


Sare grațioasă
Şi are coada stufoasă.
8. Nu-i tractor, dar e în stare
Poieni, lunci, păduri să are !

FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa I

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de foioase.

 Descoperiți factorii abiotici.

Pădurile sunt ecosisteme terestre naturale în care predomină plantele lemnoase.

Pădurile de foioase se întind din zona câmpiilor (200 m) până în munți, la aproximativ 1200 m înălțime. Solurile sunt variate,
brune sau brun-roșcate. Litiera, formată din stratul de frunze și plante uscate, protejează solul pădurii de îngheț, absoarbe și reține
apa, menținând umezeala. Temperatura medie anuală este de 8-10 °C, iar precipitațiile sunt repartizate uniform pe parcursul
anului. Lumina se strecoară printre coroanele arborilor şi ajunge până la suprafața solului.
 Pe baza textului şi a observațiilor efectuate răspundeți la următoarele întrebări:

1. Ce fel de ecosistem este pădurea de foioase?

................................................................................................................................................

2. Care sunt factorii abiotici caracteristici pădurii de foioase?

..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa II

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de foioase.

 Descrieți factorii abiotici.

Pădurile sunt ecosisteme terestre naturale în care predomină plantele lemnoase.

Pădurile de foioase se întind din zona câmpiilor (200 m) până în munți, la aproximativ 1200 m înălțime. Solurile sunt variate,
brune sau brun-roșcate. Litiera, formată din stratul de frunze și plante uscate, protejează solul pădurii de îngheț, absoarbe și reține
apa, menținând umezeala. Temperatura medie anuală este de 8-10 °C, iar precipitațiile sunt repartizate uniform pe parcursul
anului. Lumina se strecoară printre coroanele arborilor şi ajunge până la suprafața solului.

 Pe baza textului şi a observaţiilor efectuate răspundeţi la următoarea cerinţă:

1. Caracterizaţi factorii abiotici ai pădurii de foioase:


..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................

FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa III

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de foioase.

 Descoperiți plantele întâlnite în acest tip de pădure


Vegetația pădurilor de foioase este formată din plante lemnoase: 1) arbori (stejar, carpen, ulm, tei, arţar, fag); 2) arbuști
(soc, păducel, alun, mur) și plante ierboase (ghiocei, golomăț, rodul pământului, păiuș, fragi de pădure). Pe solul umed se întâlnesc
covorașe verzi și moi din mușchi de pământ, iar pe scoarța copacilor se întâlnesc numeroși licheni (exemplu, lichenul galben). În
poienițe se întâlnesc ciuperci comestibile (hribul, mânătarca), dar și ciuperci otrăvitoare (buretele pestriț).

 Pe baza textului şi a observaţiilor efectuate răspundeţi la următoarele cerinţe:

1. Enumeraţi cele mai cunoscute specii de plante lemnoase şi ierboase din pădurea de foioase.

..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................

2. Stabiliţi o caracteristică a plantelor lemnoase întâlnite în pădurea de foioase.

..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa IV

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de foioase.

 Descoperiți animalele întâlnite în acest tip de pădure

Dintre animale, se întâlnesc nevertebrate: melci, omida păroasă a stejarului, păianjeni, fluturi, gândaci (croitorul, rădaşca) şi
vertebrate: amfibieni (salamandra, brotăcelul), reptile (șopârle, șerpi), numeroase păsări (piţigoi, şoim, ciocănitoare, ulii, huhurezi)
și, nu în ultimul rând, mamifere (veveriță, lup, vulpe, cerb, urs, mistreț, râs, bursuc).

 Pe baza textului şi a observaţiilor efectuate răspundeţi la următoarele cerinţe:


1. Enumeraţi cele mai cunoscute specii de animale vertebrate şi nevertebrate din pădurea de foioase.

..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................

2. Realizați schema unui lanț trofic întâlnit în pădurea de foioase.

..................................................................................................................................................................................................................

FIŞĂ DE ACTIVITATE
Grupa V

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de conifere.

 Descoperiți factorii abiotici.

Pădurile sunt ecosisteme naturale terestre în care predomină plantele lemnoase.

Pădurile de conifere se întâlnesc în regiunile înalte ale munților (1200 – 1800 m). Clima este rece și umedă, temperatura medie
anuală este de 3° – 5°C, iar precipitațiile sunt abundente. Lumina este slabă, aceste păduri sunt întunecoase , astfel numărul
plantelor ierboase este redus, vânturile sunt puternice, de aceea coniferele și-au adaptat forma frunzelor în formă de ac, dar și
pentru a evita pierderea apei. Solul are culoare cenuşie şi fertilitate slabă.

 Pe baza textului şi a observaţiilor efectuate răspundeţi la următoarele cerinţe:

1. Ce fel de ecosistem este pădurea de conifere?

.....................................................................................................................................................................................................

2. Care sunt factorii abiotici caracteristici pădurii de conifere?


..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................

FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa VI

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de conifere.

 Descoperiți factorii abiotici.


Pădurile sunt ecosisteme naturale terestre în care predomină plantele lemnoase.

Pădurile de conifere se întâlnesc în regiunile înalte ale munților (1200 – 1800 m). Clima este rece și umedă, temperatura medie
anuală este de 3° – 5°C, iar precipitațiile sunt abundente. Lumina este slabă, aceste păduri sunt întunecoase , astfel numărul
plantelor ierboase este redus, vânturile sunt puternice, de aceea coniferele și-au adaptat forma frunzelor în formă de ac, dar și
pentru a evita pierderea apei. Solul are culoare cenuşie şi fertilitate slabă.

 Pe baza textului si a observatiilor efectuate răspunde la următoarea cerință:

1. Caracterizați factorii abiotici ai pădurii de conifere:

..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................
FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa VII

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.

Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de conifere.

 Descoperiți plantele întâlnite în acest tip de pădure

Specia dominantă din biocenoză este molidul, însoțit de brad și pin, de foioase (la limita inferioară), de zadă (larice) și
zâmbru (la limita superioară). În luminișurile pădurii apar și arbuști (afin, zmeur, coacăz, merișor). Plantele ierboase sunt
reprezentate mai ales de ferigi. Lichenii, ca mătreața bradului, atârnă pe ramurile arborilor. Multe ciuperci (hribi, râșcovi –
comestibile; pălăria-șarpelui, buretele pestriț – otrăvitoare) trăiesc pe sol, iar mușchii se dezvoltă pe scoarța copacilor.

 Pe baza textului şi a observaţiilor efectuate răspundeţi la următoarele cerinţe:

1. Enumeraţi cele mai cunoscute specii de plante lemnoase şi ierboase din pădurea de conifere.
.............................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................

2. Stabiliţi o caracteristică a plantelor lemnoase întâlnite în pădurea de conifere.

..................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................

FIŞĂ DE ACTIVITATE

Grupa VIII

Materiale: compendiu, atlase, creioane, fişe de activitate.


Cerinţe:

 Citiți cu atenţie textul referitor la pădurea de conifere.

 Descoperiți plantele întâlnite în acest tip de pădure.

Fauna cuprinde specii de nevertebrate (melci, insecte) și de vertebrate: amfibieni (triton, broască roșie de munte), reptile
(șopârlă de munte, viperă), păsări (forfecuță, ciocănitoare, mierlă, cocoș-de-munte, pițigoi de brădet, acvilă) și mamifere (șoarece
vărgat, veveriță, cerb, jder, pisică sălbatică, râs, urs brun).

 Pe baza textului şi a observaţiilor efectuate răspundeţi la următoarele cerinţe:

1. Enumeraţi cele mai cunoscute specii de animale vertebrate şi nevertebrate din pădurea de conifere.

.............................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................

2. Realizați schema unui lanț trofic întâlnit în pădurea de conifere.

..................................................................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și