Sunteți pe pagina 1din 1

Proiect didactic la matematică

Profesor: Cobzac Diana

Clasa: a VIII-a Data__________2019 Durata lecției: 45 min Nr. lecției în sistemul de lecții: 84.

Unitatea de învățare: Elemente de teoria probabilităților și statistică matematică.

Subiectul lecției: Organizarea și interpretarea grafică a datelor.

Obiectivele lecției: Elevii vor fi capabili:

O1: Să enunțe corect definițiile noțiunilor populație statistică, unitate statistică, caracteristică statistică;

O2: Să identifice în exemplele propuse populația statistică, unitățile statistice, caracteristica și tipul ei;

O3: Să reprezinte prin tabele, grafice și diagrame rezultatele unei analize statistice;

O4: Să-și susțină propriile idei și viziuni, recurgând la argumentări.

Tipul lecției: de aplicare.


Tehnologii didactice:
a) Forme: frontal; individual; în perechi.
b) Metode și tehnici: conversația euristică; problematizarea; generalizarea; lucrul cu manualul; discuție
dirijată; GPP; SINELG.
c) Mijloace: Manual, cl. VIII, I. Achiri; Ghidul profesorului, cl. VIII; Planșe; Diagrame; Scheme.

Evaluarea: formativă; întrebări și exerciții orale și în scris; lucru independent cu aprecieri cu note; apreciere
verbală.
Scenariul lecției:
Etapele Timpul
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
lecției Ob/tive
Salută elevii. Face apelul. Pe Salută profesorul. Răspund la apel.
Evocarea 2′ tablă este indicată data și tema Notează în caiete data și tema.
„Organizarea și interpretarea Transmit caietele cu tema de acasă. Întrebări și
M/nt organiz. grafică a datelor”. Verifică Răspund la întrebări, dau exemple de exerciții
Verificarea
temei pt ac. 8′ tema pentru acasă (prin populație statistică, unitate statistică, orale și în
Reactualiz schimbul caietelor). caracteristică. Enumeră modurile de scris
cunoștințelor. Face reactualizarea reprezentare a datelor statistice. Dau
cunoștințelor prin întrebări. propriile exemple.
Oral propune (frontal) Răspund oral la exercițiile 1,2 (pag. 86).
Reflecția exercițiile 1,2(pag.86-Raischi). Frontal la tablă și individual rezolvă
Consolid 15′ Individual și frontal la tablă – ex.3, 10, 11(pag. 86). Exerciții
materiei. ex. 3,10, 11(pag.86)./ rezervă: Lucrează în perechi la ex. 5(pag. 86) și orale și în
Aplicații. ex.12 (p.86 – Raischi). apoi vorbesc prin tehnica GPP. scris
Evaluarea.
Bilanț lecției. În perechi propune ex. 5(pag. Elevii activi primesc note. Lucru
Concluzii. 7′ 86). Notează pe cei activi. Notează tema pentru acasă: Proiect: ex. independent
Tema pt ac. Pentru acasă: Proiect: ex. 13- 13 – 15 (p. 87 – Raischi).
3′ 15 (p. 87 – Raischi).
Studiu de caz: Aruncați o
10′ monedă de 50 de ori. Determinați frecvența relativă a fiecărui
Extindere
Înregistrați rezultatele într-un eveniment. Construiți graficul și
tabel. diagrama seriei statistice.

S-ar putea să vă placă și