Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IX-a
Unitatea şcolară:
Disciplina: Matematică
Profesor: Beșliu Aliona
Tema: Ora de sinteză
Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare
Unități de competenţe: 1.1 - 1.7, 2.1 - 2.6
Obiective:
La finalul orei elevii trebuie :
- să aplice corect operaţiile cu polinoame
- să identifice gradul polinomului
- să determine restul împărțirii unui polinom la un binom, trinom
- să aducă o expresie la forma mai simplă
- - să manifeste interes și perseverență în cadrul lecției
Metode didactice:
- exerciţiul frontal şi individual
-analiza unor exerciţii din fişele date
-corectarea şi evaluarea individuală
- conversaţie frontală
-explicaţia
-exemplificarea
Resurse materiale: - fişă de autoevaluare
Matematica – manual clasa a XII-a, Ed. Didactică şi pedagogică

Desfăşurarea metodică a lecţiei

EVENIMENTELE ACTIVITĂŢILE DIN LECŢIE STRATEGIA


LECŢIEI P – PROFESOR, E - ELEV DIDACTICĂ:
M.M.M.
Captarea atenţiei. Profesorul face prezenţa, verifică dacă există cretă,
Pregătirea clasei pt. cere elevilor să aibă caietele pe bancă, verifică tema
lecţie. Titlul lectiei: Conversaţia
Exerciţii recapitulative - polinoame
Prezentarea de
material pentru Prezentare Power Point:
reactualizarea - competenţele specifice lecţiei
cunoştinţelor -prezentarea modului de evaluare a acestu capitol, prin
anterioare însuşite. prezentarea fiselor de munca independenta pregatite. conversaţie
frontală
Informarea elevului Se distribuie fişele de muncă independentă, se şi individuală
asupra obiectivelor clarifică modul de completare a acesteia.
urmărite. Timpul alocat completării fişei este de 15 minute.

Se prezintă rezultatele corecte ale exerciţiilor din


Prezentarea de fişele nr 1 şi nr 2 ( elevii se pot autoevalua, notând pe Explicaţia
material şi dirijarea fişă punctajul obţinut)
învăţării Se rezolvă la tablă câţiva itemi din fişă, pentru
înţelegerea greşelilor existente.
1
Asigurarea Fişă de muncă independentă Exemplificări
transferului, Nr 1
reţinerii şi 1. I Încercuiți varianta corectă.
conexiunii inverse 1) Fie polinomul P(X)= X3+2X2-7. Valoarea
polinomului pentru X= -1 este:
a) -5 b) 0 c) -6 d) 8
2. 2) Completați spațiul liber cu un monom astfel încât
polinomul P(X)= 8X4+……..+2X2-1 să fie un binom
de gradul II.
3. 3) Restul împărțirii polinomului P(X)=X3+X2+1 la
binomul Q(X)=X+1 este egal cu
Obţinere de a) a) 1 b) -1 c) 3 d) 0
performanţă 4. II. 1) Scrieți polinomul D(X) = 2X +6X-(X2+2X3+4)
3
Muncă
Asigurarea și determinați gradul acestuia. independentă
conexiunii inverse 5. 2) Efectuați împărțirea polinomului P(X)=X3+2X+2 la
polinomul Q(X)=X2+X+1 și scrieți polinomul P(X) în
forma:

6. 3) Simplificați fracția algebrică .


7. 4) Aflați DVA, aduceți expresia

la forma cea mai simplă și

calculați valoarea ei pentru X=999


Asigurarea
transferului, Fişă de muncă independentă Munca
reţinerii şi Nr 2 independentă
conexiunii inverse I Încercuiți variant corectă. în clasă
1) Fie polinomul P(X)= -2X3+2X2-3. Valoarea
polinomului pentru X= 1 este:
a) -4 b) 1 c) 6 d) -3
2) Completați spațiul liber cu un monom astfel încât
polinomul P(X)= X3+2X2-X+5+……. să fie un
trinom de gradul II. Exerciţiu
Obţinere de 3) Restul împărțirii polinomului P(X)=X3+X2-1 la frontal cu elevi
performanţă binomul Q(X)=X-1 este egal cu la tablă
a) -1 b) 0 c) 2 d) 1
II. 1) Scrieți polinomul S(X) = 2X +6X -(3X2-2X4-1)
3 2

și determinați gradul acestuia


2) Efectuați împărțirea polinomului P(X)=X3-2X2+3
la polinomul Q(X)=X2-X+1 și scrieți polinomul
P(X) în forma:

3) Simplificați fracția algebrică


Muncă
4) Aflați DVA, aduceți expresia independentă
pentru acasă

la forma cea mai simplă și


calculați valoarea ei pentru X=5001

2
Tema pentru acasă:

S-ar putea să vă placă și