Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învățământ:
Clasa: a IX-a
Profesor: Stoicescu Dumitru
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică - Geometrie și trigonometrie
Unitatea de învăţare: Funcții trigonometrice
Tema lecţiei: Graficele funcțiilor sin, cos
Tipul lecţiei: Lecție de comunicare/dobândire de noi cunoștințe
Durata: 50 minute
Competenţe generale :
1.Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2.Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3.Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4.Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5.Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6.Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii
Competențe specifice
1. Utilizarea unor tabele şi formule pentru calcule în trigonometrie şi în geometrie
2. Transpunerea într-un limbaj specific trigonometriei şi geometriei a unor probleme practice
3. Analizarea şi interpretarea rezultatelor obţinute prin rezolvarea unor probleme practice
Obiective operaționale: la sfârşitul orei toți elevii vor fi capabili:
1. sǎ cunoască proprietățile funcțiilor sin, cos,tg,ctg;
2. sǎ realizeze tabelul cu valorile uzuale pentru funcția cerută;
3. sǎ reprezinte într-un sistem de coordonate punctele obținute;
4. sǎ traseze corect graficul funcției respective;

Strategia didactică: activ-participativă.


Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, exerciţiul, demonstraţia, munca independentă.
Material didactic utilizat: manual Geometrie și trigonometrie, clasa a-IX-a- Editura didactică și pedagogică 1988 (Autori:Augustin Coța,
Mariana Răduțiu, Marta Rado, Florica Vornicescu);
Tipuri de activitati: frontală şi individuală.
Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei, verificarea cantitativă şi calitativă a temei.

Desfăşurarea lecţiei
Momentele lecţiei Conținutul lecției Metode Modul de Procedee de
organizare evaluare

1.Moment Verific prezența, notez absențele în catalog şi mă asigur că elevii sunt -conversaţia
organizatoric (2’) pregătiţi pentru începerea lecţiei

2.Verificarea Se recapitulează definițiile funcțiilor sin, cos, tg, ctg și se urmărește -activitate
cunoştinţelor predate frontala şi - analiza
completarea răspunsurilor primite necesare în predarea noi lecții.
anterior şi a temei individuală răspunsurilor
pentru acasă (3’)
3.Anunţarea scopului Modalitatea de a realiza graficul oricărei dintre funcțiile sin, cos ținând -conversaţia Frontal
lecţiei (2’) cont de proprietățile acestora.

Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei:


Graficele funcțiilor sin, cos.
Am stabilit la începutul capitolului “Funcții trigonometrice” că
4.Predarea noilor
cunoştinţe şi dirijarea prin funcția de acoperire universală, fiecărui număr real t i se asociază un
învăţării(35’) punct unic F ( t )=M ( x , y ) de pe cercul unitate C , coordonatele x și y
fiind unic determinate dacă t este dat și am notat -demonstația
Frontal
x=cos t , y=sin t . . F ( t )= M ( cos t ,sin t )

Funcția sin:
-explicaţia
Se consideră în plan un sistem de coordonate de reper (O, A,B). -observarea
elevilor
Ne propunem să trasăm locul geometric al punctelor M din plan care au

f : R→ R ,
coordonatele (x,sin x) ceea ce reprezintă graficul funcției
f ( x )=sin x
Proprietățile funcției sin: -explicația
sin x∈ [−1,1 ]
1.

2.Intersectia cu axa ox se face în punctele x=kπ (kєZ). Intersectia cu axa

Oy este punctul 0(0;0).

3.Funcția sinus este o funcție periodică de perioadă 2kπ unde kєZ,

sin (x+2kπ)=sin x, aşadar este suficient să reprezentăm graficul pe

intervalul [0,2π], deoarece el se va repeta pe restul intervalelor.

4. Funcția sin este o funcție impară adică sin(-x)= -sin(x), deci funcția

sin are graficul simetric față de originea sistemului de axe;


5.Semnul funcției sinus

6. Cadranul I II III IV T
a b
el Funcţia sinus + + - - ul
de valori pentru sin -demonstația

7. Monotonia funcției sin

Când x
π π
∈− ,
2 2 [ ] funcția sin x este crescătoare de la
sin − ( π2 )=−1 la
sin ( π2 )=1
. Într-adevăr avem:
x 1−x 2 x1 + x2
sin x1 −sin x 2 =2sin cos
2 2 .

Dacă
[
x 1 > x 2 , x 1−x 2 ∈
π π
− ,
]
2 2 ,atunci
0<
x 1−x 2 π
2
<
2 și
π x 1 + x2 π x 1 −x 2 x1 + x 2
− < < sin > 0 cos >0
2 2 2 deci 2 , 2 de unde

sin x1 −sin x 2 >0 . Așadar, în cazul în care x 1 , x 2 ∈


π π
− ,
[
2 2 , x 1 >x 2 ]
⇒sin x 1 >sin x 2 ceea ce înseamnă că funcția sin x este crescătoare pe -explicația Frontal
[ π π
− ,
]
2 2 . Analog funcția sin este descrescătoare pe [ ]
π 3π
,
2 2 (pt.că
x1 + x 2
cos <0
factorul 2 )

cadranul I II III IV 8.

Funcţia sinus
Functia sin: R→[-1;1] nu este injectivă pe R, deci nu este bijectivă și prin
urmare nu este inversabilă pe R.
În schimb, funcția f:[-π/2 , π/2]→ [-1 ,1], f(x) = sin x este bijectivă, deci
este inversabilă.

9. Din lectura grafică rezultă că funcția sin este concavă pe intervalele


(2kπ,(2k+1)π) (k ∈ Z) și este convexă pe ((2k+1)π,2(k+1)π), k є Z.

10. Graficul functiei sinus (sinusoidă)

11.Imaginea funcţiei sin este intervalul [-1,1] aşadar graficul funcţiei


este mărginit de dreptele de ecuaţie y = -1 şi y = 1
1
( M−m )
Definiție:Prin amplitudinea unei funcții înțelegem numărul 2
unde M este valoarea maximă a unei funcții periodice iar m este valoarea
minimă.
1
( 1−(−1 ) ) =1
Cum −1≤sin x≤1, x∈ R , amplitudinea funcției sin este 2

Funcția cos:
Cum fiecărui număr real t i se asociază un punct unic F ( t )=M (x , y ) de
pe cercul unitate C , coordonatele x și y fiind unic determinate dacă t este
dat și am notat

x=cos t , y=sin t . . F ( t )= M ( cos t ,sin t )

Se consideră în plan un sistem de coordonate de reper (O, A,B).

Ne propunem să trasăm locul geometric al punctelor M din plan care au

f : R→ R ,
coordonatele (x,cos x) ceea ce reprezintă graficul funcției
f(x)=cos x
Proprietățile funcției cos:
1. −1≤cos x ≤1 ;

2.Intersectia graficului cu axa Ox se face în punctele x=π/2+kπ, k ∈ Z.


Intersectia cu axa Oy este punctul (0,1).

3.Functia cos este o funcție periodică de perioadă 2kπ unde k ∈ Z,


cos(x+2kπ) = cos x, aşadar și aici este suficient să reprezentăm graficul
pe intervalul [0,2π], deoarece el se va repeta pe restul intervalelor.

4.Functia cos este o funcție pară adică cos (-x)= cos(x), ceea ce
înseamnă că graficul funcţiei este simetric în raport cu axa ordonatelor
Oy.
5.Imaginea funcţiei cos este intervalul [-1,1] aşadar graficul funcţiei este
mărginit de dreptele de ecuaţie y = -1 şi y = 1. 

6.Semnul functiei cosinus

Cadranul I II III IV
Funcția + - - +
cosinus

7.Monotonia funcției cosinus

Cadranul I II III IV
Funcția
cosinus

Funcția cos este strict crescătoare pe fiecare interval de forma [π+2kπ,


2π+2kπ], și strict descrescătoare pe intervalele [2kπ, π+2kπ], k ∈ Z.
-analiza
8.Functia cos:R→[-1,1] nu este injectivă pe R, deci nu este bijectivă și nu răspunsurilor
este inversabilă pe R. În schimb, funcția f:[0,π]→[-1,1], f(x) = cos x este
bijectivă și deci inversabilă.

9.Funcția cos este concavă pe fiecare interval de forma (-π/2+2kπ,


π/2+2kπ), k ∈ Z și este convexă pe fiecare interval de forma (π/2+2kπ, -conversaţia
3π/2+2kπ), k ∈ Z.

10.Tabelul de valori pentru cos:


-aprecieri
verbale
argumentarea
alegerii făcute
11.Graficul functiei cosinus (sinusoidă)

1
( 1−(−1 ) ) =1
Amplitudinea funcției cos este 2 la fel ca și a funcției sin pt.
că −1≤cos≤1, x∈ R .

OBS: Există diferenţă între graficele funcţiilor sin şi cos, chiar dacă
π
ambele sunt sinusoide și anume există un decalaj de 2 între ele:
5.Consolidarea
cunoștințelor și
asigurarea feed-back- -exercițiu
-conversaţia
ului.(3’)

Aplicație:
π π
sin −sin
Să se stabilească semnul pt. 7 12

Rezolvare:Deoarece pe intervalul
[ ]
0,
π
7 funcția sin este crescătoare și
π π π π π π
> ⇒sin >sin sin −sin >0
7 12 7 12 deci 7 12

6.Evaluare(3’) Se notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei.

7.Tema pentru acasă Din manual (Geometrie și trigonometrie, cl. a IX-a, - Editura didactică și -conversaţia
(2’)
pedagogică 1988) pag.140, ex.1(a,b,c,d), pag.141, ex2(a,b), ex.3
Tema pentru acasă
Exercițiul 1.
Să se precizeze semnul numerelor:
7π 4π 5π 11 π
sin −sin −cos
a) sin 5+sin 4; b) cos 2+cos 4; c) 6 3 ; d)cos 3 6
Exercițiul 2.

Folosind graficul funcției sin, schițați graficele funcțiilor:

a)
f : R → R , f ( x ) =|sin x|

b)
g : R → R , g ( x )=sin| x|

Exercițiul 3.

Să se reprezinte grafic funcția:


1
f : R→ R , f ( x )= sin x−2
2
Tema pentru acasă (Rezolvare)

Exercițiul 1.
Să se precizeze semnul numerelor:
7π 4π 5π 11 π
sin −sin −cos
a) sin 5+sin 4; b) cos 2+cos 4; c) 6 3 ; d)cos 3 6
Rezolvare:

(
a) Cum 4∈ π ,

2 ) (
și sin < 0 în cadranul al III-lea rezultă sin 4<0; 5 ∈

2 )
,2 π și sin < 0 în cadranul al IV-lea rezultă sin 5<0; deci sin 5+sin 4 <0;
O altă metodă, pe care o aplicăm atunci cand nu putem să stabilim direct semnul produsului sau diferenței, este transformarea in produs a sumei sau

diferenței: sin 5+sin 4=2 sin 4,5 cos 0,5. Cum 4,5și sin x < 0 când x este în cadranul al III-lea rezultă sin 4,5<0; 0,5
( π2 )
∈ 0,
și cum cos>0 în cadranul
I rezultă cos 0,5>0 deci sin 5+sin 4<0;(pentru acest exercițiu am folosit aceasta metoda numai din motive didactice)

( )
π
b) Cum 2 ∈ , π și cos<0 în cadranul al II-lea rezultă cos 2<0; cum 4∈ π ,
2 ( 3π
2 )și cos < 0 în cadranul al III-lea rezultă cos 4<0;deci cos 2+cos 4<0.

Se poate rezolva și folosind metoda transformării sumei sau diferentei în produs avem: cos 2+cos 4=2cos 3cos 1;
3∈ ( π2 , π ) și cum cos<0 în

( )
cadranul al II-lea rezultă cos 3<0; 1 ∈ 0 ,
π
2
și cum cos>0 rezultă cos 1>0 deci cos 2+cos 4<0;


c) Cum 6 și 3
( )
4 π ∈ π , 3π
2 avem
sin

6
<0 sin
și

3
<0
deci nu știm cum este
sin

6
−sin

3 , așa că folosim metoda transformării sumei sau

diferenței in produs. Avem


sin

6
−sin

3 =
2 cos
15 π
12
sin
−π
12( )
=−2 cos
15 π
12
sin
π
( )
15 π ∈ π ,
12 și 12 2 ( ) 3π
cum cos<0 în cadranul al III-lea rezultă
7π 4π
cos
15 π
12 <0 și cum
π
12 ( )
∈ 0,
π
2 iar sin >0 in cadranul I deci
sin ( )
π
12 >0 rezultă
sin −sin
6 3 >0;
d) 6 (
2 )
Cum 5 π și 11 π ∈ 3 π ,2 π cos 5 π >0 și cos 11 π >0, nu putem spune nimic despre semnul lui cos 5 π −cos 11 π , așa că o să folosim transformarea
3 3 6 3 6
21 π π 21 π

diferenței în produs, cos 3
−cos
11 π
6 =2 sin 12
sin 21 π
12 , 12 ∈

2
, (
2 π ) π
și cum sin < 0 în cadranul al IV-lea rezultă sin 12 <0; 12
∈ 0,
π
( )
2 cum
π 5π 11 π
>0 −cos <0
sin > 0 în cadranul I rezultă sin 12 rezultă cos 3 6
Exercițiul 2.

Folosind graficul funcției sin, schițați graficele funcțiilor:

a)
f : R → R , f ( x ) =|sin x|

Rezolvare:
f : R→ R ,|sin x|= {sin x , dacă sin x≥0
−sin x , dacă sin x <0
b)
g : R → R , g ( x )=sin| x| g : R → R , g ( x )=sin| x|=¿
Rezolvare; :

Exercițiul 3.

Să se reprezinte grafic funcția:


1
f : R→ R , f ( x )= sin x−2
2

Rezolvare:

Funcția f este periodică având aceeași perioadă ca a funcției sin. Tabelul de valori pentru f(x):
π 3π
2 π 2 2π
x 0
1 3 5
f ( x )= sin x−2 − −
2 2 2
-2 -2 -2

S-ar putea să vă placă și