Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Ecuaţia de gradul al doilea: ax 2  bx  c  0, x  R

Data:

Şcoala:IP Gimnaziul Peticeni

Clasa a VIII-a

Profesor: Draguțan Nina

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiii

Disciplina: Matematică- algebră

Unitatea de învăţare: Euaţii, inecuaţii şi sisteme de ecuaţii

Subiectul: Ecuaţia de gradul al doilea

Tipul lecţiei: de fixare de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: asimilarea de noi cunoştinţe.

Competenţe specifice:

Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii


Identificarea unor probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor, inecuaţiilor sau a sistemelor de ecuaţii, rezolvarea acestora şi interpretarea
rezultatului obţinut
Obiective operaţionale:

-elevul să identifice corect coeficienţii ecuaţiei de gradul al doilea

-elevul să calculeze corect cel puţin trei discriminanţi a trei ecuaţii

-elevul să determine prin calcul soluţiile a cel puţin 4 ecuaţii diferite


Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog, culegere

Metode de învăţământ: conversaţia, exerciţiul, expunerea, exemplul, observaţia.

Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete, culegere.

Forme de organizare a clasei:frontală.

Timp:50 minute.

Bibliografie:

Manual de matematică pentru clasa VIII, ed. Teora, Dana Radu, Eugen Radu.

Culegere de matematică pentru clasa a VIII-a, Ed. Paralela 45.

Culegere de matematică EN 2018, clasa a VIII-a, Ed.Paralela 45.

Desfăşurarea activităţii:

Metode şi
Activitatea
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Evaluare mijloace
elevului
didactice

Metode:
Profesorul notează absenţii. Elevul de
1. Moment conversaţia.
organizatoric Se verifică prezenţa caietelor, serviciu spune frontal
2 min absenţii. Mijloace:
manualelor şi culegerilor.
catalogul

2. Captarea Pe langă ecuaţia de gradul întai, frontal Metode:


atenţiei inecuaţii şi ecuaţia cu două expunerea,
elevilor necunoscute, există şi ecuaţia de conversaţia.
gradul al doilea ( deci cu 2 soluţii)
5 min

Titlul lecţiei: Ecuaţia de gradul al


doilea

Ca principale obiective:
Elevii notează
- să identificăm o ecuaţie de titlul lecţiei şi
3. Enunţarea titlului Metode:
gradul doi; ascultă
lecţiei şi a anumitor conversaţia.
obiectivele frontal
obiective - să rezolvăm corect o ecuaţie de trasate de Mijloace:
3 min gradul doi profesor. tabla, caiete.

4. Comunicarea Definiţie:
şi însuşirea Se numeşte ecuaţie de gradul al doilea, ecuaţia
cunoştinţelor de forma ax 2  bx  c  0 Elevii notează
unde a, b, c se numesc coeficienţii ecuaţiei, în caiete
35 min x necunoscuta. definiţia, Metode:
exemplul dat Conversaţia,
Exemplu: de profesor. explicaţia,
x 2  5 x  6  0 unde 1,5,6 sunt
coeficienţii ecuaţiei. exerciţiul,
observaţia.
Observaţie:
a) Dacă a  0 se obţine o ecuaţie de
gradul întai, ce are o soluţie. Elevii
b) Dacă b  0 se obţine o ecuaţie de participă activ
forma ax 2  c cu două soluţii la lecţie, ei
c) Dacă c  0 se obţine o ecuaţie de identifică tipul
forma ax 2  bx  0  x(ax  b)  0 ecuaţiei la
cu două soluţii. sugestia
Exemplu: profesorului. Frontal
3x 2  9 x  0
3x ( x  3)  0
x1  0;
x  3  0  x2  3
Rezolvarea ecuaţiei:
1) identificarea corectă a coeficienţilor şi a
tipului de ecuaţie

2) calculul discriminantului   b 2  4ac Elevii notează


3) determinarea soluţiilor după formula etapele de
b  rezolvare a
x1, 2  ecuaţiei.
2a

Exemplu:

Să se rezolve ecuaţia  x 2  3 x  2  0

a  1;
1) b  3
c  2
  3 2  4  (1)  (2)
2)
 1
Elevii rezolvă
împreună cu
 3 1
x1, 2   x1  2; cadrul didactic
3) 2
x2  1 acest prim
exemplu.

observaţie:
1) dacă   0 ecuaţia nu are soluţii reale;
2) dacă   0 ecuaţia are o soluţie dublă;
3) dacă   0 ecuaţia are două soluţii
dinstincte.

APLICATII
1. exerciţii la tablă Mijloace :
Primul tabla, creta,
exerciţiu de pe caiete, manual.
tablă este
lucrat Individual
2. exerciţii manual individual.

Elevii merg pe
rand la tablă
pentru
rezolvarea
exerciţiilor
propuse,

5. Asigurarea Aspecte importante:


feed-back-
- identificarea tipului de ecuaţie şi a Elevii ascultă
ului şi tema
coeficienţilor pentru ecuaţia de gradul punctele
pentru acasă. doi importante
5 min - calcululul discriminantului şi prezentate de Metode:
determinarea soluţiilor profesor. conversaţia
frontal
Tema:

Manual

Pag 111- ex 1 Mijloace:


tabla, caiete,
Culegere
Elevii notează manual,
Pag 45, ex 24-33 tema pentru culegere.
acasă.

S-ar putea să vă placă și