Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data : 7. 05. 2018


Clasa : a IX-a
Profesor:Otea Iuliana
Obiectul : Matematică –Algebră (M2)
Unitatea de învăţare : Funcţia de gradul al doilea
Tema lecţiei : Relaţiile lui Viète
Tipul lecţiei : Lecţie de comunicare si fixare de noi cunostinţe
Durata : 50 minute

Competențe specifice:
1. Diferenţierea, prin exemple, a variaţiei liniare de cea patratica
2. Completarea unor tabele de valori necesare pentru trasarea graficului funcţiei de gradul 2
3. Aplicarea unor algoritmi pentru trasarea graficului funcţiei de 2 (prin puncte semnificative)
4. Exprimarea proprietăţilor unei funcţii prin condiţii algebrice sau geometrice
5. Utilizarea relaţiilor lui Viète pentru caracterizarea soluţiilor unei ecuaţii de gradul 2 şi pentru
rezolvarea unor sisteme de ecuaţii
6. Identificarea unor metode grafice de rezolvare a ecuaţiilor sau sistemelor de ecuaţii
Obiective operaționale:
La finalul lecției elevii vor fi capabili:
1. Să rezolve ecuația de gradul 2 cu discuție despre tipul de soluții în funcție de semnul lui ;
2. Să scrie Relațiile lui Viète pentru o ecuație de gradul 2;
3. Să formeze ecuația de gradul 2 când I se cunosc soluțiile;
4. Să identifice Relațiile lui Viète într-o expresie;
5. Să determine valoarea unor expresii ce conțin soluțiile ecuației folosind Relațiile lui Viète , fără a
rezolva efectiv ecuația;
Strategii didactice :
Metode şi procedee : problematizarea, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, observaţia.
Mijloace şi materiale didactice: manual, fișă de lucru, tabla, creta
Forme de organizare: frontală, individuală.
Surse informaţionale: Manual cl.a IX-a , C. Niţă, C. Năstăsescu ,ed. Did. și Pedagogică
Manual cl. a IX-a,M.Ganga
Etapele lecţiei Strategiile didactice Evaluare
Conţinutul lecţiei
Metode şi Forme de
procedee activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevului
1 2 3 4 5 6
Profesorul face prezenţa.
Moment organizatoric Stabilește liniștea și atmosfera propice
învăţării.
Verifică tema de casă.
- Care este forma generală a funcţiei de R: f: R→ R, f (x) = ax2 + bx + c ,
gradul al doilea? unde a,b,c R, a 0

Recapitularea - Cum se numește ecuaţia f (x) = 0 ? R: ecuaţie de gradul al doilea


cunoștinţelor - Când o ecuaţie de gradul al doilea are R: Când 0 Conversaţia Frontală Aprecierea
soluţii reale? verbală
- Care sunt formulele de calcul pentru
rădăcinile ecuaţiei de gradul al doilea? R: x1, x2 =
Profesorul anunţă titlul lecţiei „Relaţiile lui Elevii noteză titlul lecţie pe caiete.
Captarea atenţiei Viète” și precizează obiectivele pe care
dorește să le atingă.

Având în vedere formulele de calcul ale


rădăcinilor ecuaţiei de gradul al doilea, se
pune problema dacă există o legătură între
rădăcini și coeficienţii ecuaţiei. Frontală și
Dirijarea învăţării Exerciţiul individuală
Fie ecuaţia de gradul al doilea Elevii participă activ la calculul
ax2 + bx + c = 0 , a,b,c R, a 0 sumei și a produsului dintre rădăcini,
notând calculele pe caiete.
Propun să calculăm suma și produsul
rădăcinilor:
Observaţia
Frontală

Notăm cu S = x1 + x2 = ‒ și
Problema-
tizarea
P = x1∙ x2 = numite relaţiile lui
Viéte.
F. Viète (1540-1608), diplomat și Observarea
matematician francez, a activat în Paris, directă a
fiind unul din creatorii algebrei moderne. elevilor
Câte un elev iese la tablă pentru a
rezolva exerciţiile. Învăţarea
Ex1: Să se scrie relaţiile lui Viète pentru prin
ecuaţiile: descoperire Frontală
și
a) individuală
b)
Elevii își notează pe caiete și
c) participă activ la lecţie.

Formarea ecuaţiei de gradul al doilea


Conversaţia
când se cunosc soluţiile
Fie ecuatia
ax2 + bx + c = 0 , a,b,c R, a 0 și 0
Împărţim ecuaţia cu a, și obţinem :
, dar

Expunerea
Relatia de mai sus se scrie acum astfel:

Observaţie: Dacă sunt soluţiile reale


ale ecuaţiei atunci
există egalitatea:

Câte un elev iese la tablă pt a rezolva


exerciţiile.
Ex 2: Fie si rădăcinile unei ecuaţii de
gradul al doilea. Scrieţi ecuaţia de grad II
corespunzătoare în dacă
2. a) S = 4 , P = 3 x2 - 4x + 3 = 0
a) și . Problema-
b) S = 1, P = ‒20 x2 - x - 20 = 0 tizarea
b) și
Frontală Aplicarea
3. a) x2 - x + 3 = 0 S=
Ex 3 : Fie ecuaţia . Să se și formulelor
individuală în situaţii
calculeze:
b) P = 3 practice
Formarea și fixarea a) b) c)
cunoștinţelor c)
Exerciţiul
d)
d) = =

=
Ex 4 : Fie ecuaţia de gradul al doilea = = =
x2-2x+3=0.
Să se calculeze 4. = +

+ = =
- Care sunt relaţiile lui Viète?
Asigurarea R: S = x1 + x2 = ‒ și P = x1∙ x2 =
feed- back-ului Conversaţia Frontală Apreciere
- Cum se mai poate scrie ecuaţia de gradul verbală și
al doilea folosind relaţiile lui Viète? R: scrisă

Tema pentru acasă Fișa de lucru Elevii își notează tema pe caiete. Conversaţia Frontală

S-ar putea să vă placă și