Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic cls.

a IX-a

1.Date generale Obiectul: Matematica Profesor: Brencea Mihaela Clasa: a IX-a D Unitatea de nvare: Functia de gradul al II-lea Tema leciei: Graficul functiei de gradul al II-lea. Tipul leciei: Lecie de comunicare i nsuire de noi cunotine. Durata: 50min. 2.Strategii didactice Metode de nvare:
-

mozaic (nvare prin cooperare) metoda expunerii explicaia exerciiul conversaia

Mijloace didactice
-

manual

culegere tabla

3.Competene specifice 1. Recunoaterea corespondenei dintre seturi de date i reprezentri grafice 2. Reprezentarea grafic a unor date diverse n vederea comparrii variaiei lor 3. Utilizarea lecturii grafice pentru rezolvarea unor ecuaii, inecuaii i sisteme de ecuaii 4.Exprimarea prin reprezentri grafice a unor condiii algebrice; exprimarea prin condiii algebrice unor reprezentri grafice 5. Interpretarea unei configuraii din perspective poziiilor relative ale unor drepte 6. Utilizarea lecturilor grafice n vederea optimizrii rezolvrii unor probleme practice 4.Obiective operaionale: Pn la sfritul leciei , elevii vor fi capabili : Obiective cognitive: OC1: s recunoasc o funcie de gradul al II lea OC2: s reprezinte grafic funcie de gradul al II-lea OC3: s scrie coordonatele vrfului parabolei asociate funciei de gradul al II-lea; OC4: s discute n funcie de a i forma graficului funciei i interseciile acestuia cu axele; Obiective psiho motorii: OP1: S manifeste interes pentru lecie. OP2: S aeze corect n pagin. OP3: S scrie lizibil pe caiete.

Obiective afective:
OA1: S participe OA2: S-i

activ la lecie.

dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

6.Bibliografie:
- Manual cls a XI-a Marius Burtea - Metoda predrii matematicii Sinteze Ed. Sitech

Desfurarea leciei

ETAPELE LECIEI

CONINUT I SARCINI DE NVARE

STRATEGII DIDACTCE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

METODE

MIJLOACE

1.Moment organizatoric

Se asigur condiiile optime pentru desfurare a leciei: se Se pregtesc cu noteaz absenii, se verific dac exist cret i burete la tabl cele necesare i dac toi elevii au pe banc cele necesare. pentru lecie. Se asigur ordinea i disciplina. - Profesorul verific caietele de teme (prin sondaj). Dac elevii au ntmpinat greuti, se rezolv exerciiul respectiv la tabl. - Se vor aminti pe baz de ntrebri unele noiuni necesare in noua lectie:
1. 2. 3.

2. Verificarea temei si reactualizarea cunotinelor

Prezint caietele de Conversatia teme. Corecteaz i completeaz tema. Elevii numii rezolv exerciiul propus la tabl. Elevii numii rspund la ntrebri.

Ce ai avut de pregtit pentru astzi? Cum definim functia de gradul II? Cnd functia are o valoare minima? Dar maxima? Care sunt coordonatele punctului de minim sau maxim a functiei de gradul II? Care este forma canonica a functiei de gradul II?

4.

5.

3.Captarea ateniei, precizarea temei i a obiectivelor operaionale

Profesorul anunta titlul lectiei de astzi : Graficul Elevii ascult cu functiei de gradul II. n care ne propunem s reprezentm atenie, grafic funcia de gradul al II-lea prin parcurgerea unor etape. contientizeaz obiectivele i noteaz titlul leciei pe caiet. Graficul functiei f:R R, f(x)=ax2 + bx + c, a,b,c R, a 0, este multimea Gf={(x,y)ly= ax2 + bx + c si x R }

Conversaia. Explicaia.

4.Comunicarea i nsuirea noilor Imaginea geometrica a graficului funciei de gradul II este cunotine curba Gf={M(x,y)ly= ax2 + bx + c si x R } care se numete parabol. Cuplul (-b/2a, -/4a) Gf are ca imagine n planul cartezian cuplul notat cu litera V si numit vrful parabolei. Deci V(-b/2a, -/4a).

Conversaia euristic. Explicaia. Exerciiul. Observaia

Pentru trasarea graficului functiei de gradul al II-lea ntr-un reper cartezian vom utiliza metoda prin puncte. Se determina cteva puncte importante ale graficului care apoi se unesc printr-o curb continu. Pentru trasarea graficului se recomanda parcurgerea urmtoarelor etape:
I.

Intersectia parabolei cu axele de coordonate:

1.Intersectia cu axa OX: Scriem Gf OX.Se pune y=0 si se rezolva ecuatia ax2 + bx + c=0 . n functie de semnul lui avem cazurile: a) >0 ecuaia are dou radacini reale distincte x1 , x2 deci 4.Comunicarea i Gf OX= {A( x1,0), B( x2, 0) }.n acest caz spunem ca nsuirea noilor

cunotine

parabola intersecteaza axa OX n doua puncte. b) =0 ecuatia are o radacina dubla x1 = x2 =-b/2a. n acest caz Gf OX= {V(-b/20,0)} care este chiar vrful parabolei. n acest caz spunem ca parabola este tangenta axei OX . c) <0 ecuatia nu are radacini reale. Deci graficul functiei nu intersecteaza axa OX. 2.Intersectia cu axa OY: Scriem Gf OX. Se pune x=0 si atunci y=f(0)=c. Deci GfOY= {C(0,c)}. Retinem ca parabola intersecteaza axa OY ntotdeauna.
II.

Caietul de clas. Manualul. Culegerea.

Determinarea vrfului parabolei:

Determinam coordonatele vrfului V(xv, yv) unde xv =-b/2a, yv =- /4a


III.

Determinarea altor valori:

n cazul n care graficul nu intersecteaza axa OX, pentru usurinta trasarii graficului, se aleg una sau doua valori x,1, x,2 mai mari ca valoarea xv si se calculeaza f(x,1), f(x,2) obtinnd punctele M(x,1, f(x,1)), N(x,2 ,f(x,2)). Reprezentarea punctelor obtinute anterior n reperul cartezian XOY.
IV.

Trasarea graficului prin unirea punctelor reprezentate printr-o linie continua.


V.

Graficele posibile ale functiei de gradul n functie de a si delta sunt:

4.Comunicarea i nsuirea noilor cunotine

Caietul de clas. Manualul. Culegerea.

Fixarea noilor cunotine i realizarea feedback-ului

Se va face o scurt recapitulare a noiunilor dobndite si se rezolva exercitiile indicate din culegere.

Fiecare elev rezolv pe caiet, apoi comunic rezultatul

Munca independent

Caietul de clas. Manualul. Culegerea.

Aprecierea Voi aprecia cu note n caietul de evaluare elevii care au fost activitii elevilor activi n timpul orei. Tema pentru acas: Precizarea i explicarea temei Ex din culegere. Elevii tema. noteaz Conversaia.

S-ar putea să vă placă și