Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

I. DATE GENERALE

Clasa: a VIIIa
Profesor: Dediu Maria-Mădălina
Disciplina: Matematică
Unitatea de invăţare: Functii
Titlul lectiei: Noțiunea de funcție.Funcția liniara.
Tipul lecţiei: Lectie noua.
Locul de desfasurare: Sala de clasă
Durata: 50 minute

II.Competențe generale:

CG1) Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care
au fost definite
CG2)Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice
CG3)Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală
a unei situaţii concrete
CG4)Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete ţi
a algoritmilor de prelucrare a acestora
CG5) Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
CG6) Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor
din diferite domenii

III.Competențe specifice:
CS1)Reprezentarea în diverse moduri a unor corespondenţe şi/sau a unor funcţii în scopul
caracterizării acestora;
CS2)Reprezentarea grafică a funcţiei, f : R →R, f (x) = ax + b, a, b∈R, într-un
sistem de axe perpendiculare xOy;
CS3)Determinarea coordonatelor punctelor ce aparțin a graficului unei funcţii de
forma f:R→R, f (x) = ax + b, a, b∈R
CS4)Determinarea unei funcţii de forma f:R→R, f (x) = ax + b, a, b∈R in niște
condiții date
IV.Obiective operaţionale:

A.Cognitive: La sfarşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1) să defineasca functiile cu ajutorul diagramelor si tabelelor
O2)sa recunoasca domeniul,codomeniul unei funcțtii
O3) să determine o funcţie de forma f:IR→IR, f xaxb,a,b în condiţii date;
O4) să verifice daca un punct aparţine graficului unei funcţii;
O5)sa reprezinte grafic o functie de forma f:IR→IR, f xaxb,a,b în condiţii date;

B.Psiho-mototrii: Pe parcursul activitații si la sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:


1.Să păstreze ordinea ,disciplina si liniștea in clasă pentru buna desfăsurare a lecțtiei
2.Să scrie corect ,frumos și îngrijit problemele propuse,să se poată exprima oral

C.Afective: Pe parcursul activitații si la sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:


1.Să dovedească interes pentru informațiile prezentate,prin participare activă
2.Să-și dezvolte atenția,spiritul de observație și concentrarea în timpul orei
3.Să stimuleze curiozitatea in abordarea diferitelor metode
4.Să fie increzători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic

V.Strategie didactică:

Metode si procede:
 conversația
 explicația
 exercițiul
 problematizarea

Mijloace de învățământ
Resurse: a) materiale:-Manual/Auxiliar de matematică clasa a VIII-a
-fișă de lucru
-caiete
b)umane: -activitați frontale,individuale
c)temporale:50 minute
Forme de organizare: frontal,individual
Modalități de evaluare: -evaluare formativă,la începutul orei(chestionare orală,verificarea
temei si activitații independente
-evaluare formativă,pe parcursul activitaților(metoda
exercițiului,observare sistematică)

V.Material bibliografic:
-Programa școlară pentru clasele V-VIII.Aria curriculară:matematică și ștințe
-Mihaela Singer,Cristian Voica,Consuela Voica,Matematică-manual pentru clasa a VIII-a,editura
Sigma.
Etapele Ob. Activitatea Mijloace Forme Metode de
lecţiei op. profesorului elevilor procedurale materiale de evaluare
organizare
conversaţia frontal Chestionarea
Moment - se verifică prezenţa şi se - elevul de serviciu orală
organizatoric asigură de existenţa materialelor anunță elevii care sunt
(2min) necesare. absenți
-se verifică dacă exista există -pregatesc materialele
materiale necesare desfășurarii necesare desfașuraii
lecției si dacă toți elevii au pe activitații
bancă cele necesare. -elevii se pregatesc
pentru lecție
Verificarea CG1 -se verifică tema pentru -elevii prezintă caietele conversația manualul frontal Chestionarea
temei pentru acasă,comentânsu-se ideile de temă și eventualele caietele orală
acasă/Actualiz rezolvare enunțate de elevi. nelămuriri. de teme
area -se rezolva eventualele -noteaza corectarea temei
cunostințelor nelămuriri pe caiete
(5 min) - in timpul discutarii acestora,
elevii vor reaminti principalele
notiuni predate in ora precedenta
Observare
Anunţarea - anunţă obiectivele ce vor fi - elevii notează in caiete Conversaţia tablă frontal sistematică
temei si a urmărite pe parcursul titlul lecției. expunere caiete
obiectivelor desfaşurării activitaţii:
(2min) “Funcția liniară.Noțiunea de
funcție”

Desfăşurarea - scrie la tablă titlul lecţiei: -elevii notează in caiete și explicație tablă frontal
activităţii “ Funcția liniară.Noțiunea de sunt atenți la tablă caiete observare
(35min) funcție ” conversație sistematică

Noțiunea de funcție a fost


introdusa de catre Leonhard
Euler(1775).Funcția matematică
a fost introdusă pentru a descrie
și modela diverse relații dintre
elementele a două mulțimi.

Definiție:Fie A și B doua
mulțimi nevide.Dacă printr-un
procedeu oarecare facem ca
fiecarui element din mulțimea A
să-i corespundă un singur
element din mulțimea B vom
spune că am definit o functie de
la A la B.

Exemple de funcții
1.Fie E-mulțimea eleviilor dintr-
o școală și L-mulțimea
locuințelor din localitatea unde
este situate școala.
Se știe ca fiecare elev (element
din E),are o singură adresă de
domiciliu(element din L).
Putem spune că am definit o
funcție pe E cu valori in L.

2. Fie Z-mulțimea numerelor


elevii scriu pe caiete și
intregi si N-mulțimea numerelor explicație tablă frontal observare
natural. sunt atenți la explicații conversație caiete sistematică
Dacă ridicăm la pătrat orice
element din Z,obținem un expunere
element si numai unul din N. observarea
Putem afirma ca am definit o sistematică
funcție pe Z cu valori in N ,cu
ajutorul regulii:
“Pătratul oricărui număr întreg
este un număr natural”

3.Fie mulțimile : A={-2,-1,0,1}


și
B={-1,0,1,2}.
Fiecărui element din A îi punem
in corespondență succesorul
său,adică un element și numai
unul din B.
{-2,-1,0,1}
↓ ↓↓↓
{-1,0,1,2}
Dacă xϵ A ,atunci prin procedeul
stabilit ,”f”,îi punem în
corespondență un element unic
din B,numit imaginea lui x și
notat f(x) sau y,f(x)=y.
Forma generala a unei functii
este:
f:A→B
Vom citi: „Funcția f,definită pe
CS1 mulțimea A,cu valori in
mulțimea B” sau „funcția de la
A la B”.

Convenție: conversație Tablă frontal Observare


f:A→B , f(x)=y unde: expunere caiete sistematică
A=domeniul de
definiție(mulțimea pe care x o
parcurge)
B=codomeniul(mulțimea in care
x ia valori)
f=legea de corespondență

Legea de corespondență poate fi


dată in diverse moduri:
1.Diagrame: elementele celor
două mulțimi A și B sunt puse in
corespondență in mod direct,prin
săgeți.
A B

-1
0
1
2

2.Tabele:
-2 -1 0 1
-1 0 1 2

3.Cu ajutorul formulelor:


f:{-2,-2,0,1}→{-1,0,1,2}
f(x)=x+1

Definiție:Fie f:A→B o funcție conversație Tablă frontal


.Imaginea(mulțimea valorilor) expunere Caiete
funcția f este
mulțimea:Imf={f(x)|xϵA}.
Observație:Imf ⸦ B.
CS2 Definiție: Fie f:A→B o
funcție.Mulțimea Gf={(x,y)|
xϵA,y=f(x)} se numește graficul
funcției f.
Observație:Gf ⸦AxB.

Condiția ca un punct sa
apațină graficului funcției f
A(x1,y1)ϵGf  x1ϵA
CS3 f(x1)=y1
Exemplu: Fie f:
{0,1,3}→{1,2,7}
Verificați dacă A(0,1) aparține
graficului funcției f.

Reprezentarea grafică a unei


funcții

Dacă vom reprezenta mulțimea


tuturor perechilor ordonate
obținute intr-un sistem cartezian
de axe de coordonate,vom obține
o mulțime de puncte din planul
determinat de cele două axe de
coordonate.Reuniunea tutror
punctelor astfel obținute spunem
ca formează graficul acelei
funcții.
problemati- tablă Observarea
Exemplu: zarea caiet frontal sistematică
Să se reprezinte grafic funcția : exerciţiul fișă de individuală
f:{1,2,3,4}→{1,3,4,8,9,16} lucru
f(x)=x2 muncă Evaluarea
a)întocmim un tabel de valori independentă corectitudinii
dând lui x toate valorile din rezolvării
domeniu conversația
b)reprezentăm grafic perechile explicația
ordonate obținute

Elevii vor primi o fișă cu


exerciții din capitolul nou si le
vor rezolva impreună cu ajutorul Elevii sunt scoși la tablă
profesorului la tablă. să resolve exercițiile din
fișă .
Se impune supravegherea
permanentă a elevilor pentru
desfășurarea optimă a lecției.

Asigurarea - pentru a se asigura că - elevii răspund conversaţia caiet frontal Chestionare


feedbackului obiectivele propuse au fost întrebărilor și explicaţia orală
(3min) atinse, profesorul pune întrebări își reamintesc ce au
elevilor din lecția predată invățat astăzi

-au loc concluziile si aprecerile


Încheierea profesorului - ascultă cu atenţie conversaţia frontal
activitaţii -sunt notați elevii care s-au aprecierile profesorului,
(2min.) remarcat la lecție. apoi notează tema.
-vor rămâne ca temă pentru
acasă problem din fișă
Fișa de lucru

1.Precizați care din următoarele diagrame sunt funcții:


A B A B

a 1 1
2 2
b 3 3

a) b)

A B A B

1 0 1 1
1 2 2
2 2 3 3
4
d)
c)
2. Explicați de ce tabelul următor nu descrie o funcție:

x -1 0 1 2 1

f(x) 0 3 4 5 6

3. Tabelul următor descrie o funcție f:A→B

x -1 0 1 2 3

f(x) 4 0 4 8 12

a)precizați elemetele mulțimii A șiB


b)scrieți elementele mulțimii Imf
c)scrieți elementele mulțimii Gf
4. Fie funcţia f:{-2,-1,2,3}R, f(x)=ax-2.Determinați aϵR știind că A(1,-3) aparține graficului
funcției.
5. Determinați parametru real m pentru care A(m+1,11) aparține graficului funcției
f:RR,f(x)=2x-15
6. Fie funcţia f:RR, f(x)=5x-2.
a) Reprezentaţi grafic funcţia într-un sistem de axe xOy.
b) Rezolvaţi în R ecuaţia f(a)+f(a+1)=f(a-2)
c) Calculaţi suma S=f(1)+f(2)+...+f(50)

7. Fie funcţia f:RR, f(x)=ax+b


a) Determinaţi a,bR ştiind că graficul funcţiei trece prin punctele A(2, 1) şi B(0, -3).
b)Reprezentaţi grafic funcţia f

S-ar putea să vă placă și