Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Şcoala: Colegiu Tehnic ‘Traian Vuia’


Disciplina: Informatică
Profesor: Rodica Scurtu
Data: 21.04.2009 ora 12-13
Tema lecţiei: Arbori parţiali şi setul de cicluri elementare
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor
Clasa: a XI-a
Competenţe specifice: -să cunoască noţiunea de pădure
- să înţeleagă cum se calculează înălţimea unui arbore cu rădăcină
- să cunoască cum se afişează nivelul pentru fiecare nod

Metode utilizate: problematizarea,conversaţia, exemplificarea, exerciţul


Tipuri de evaluare: orală
Desfăşurarea lecţiei: Activitatea de predare-învăţare
Momentele Dozare Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Lecţiei timp
1. Organizarea 5 min. -notează în catalog eventualele absenţe -se pregătesc pentru oră ( disciplină, aşezarea la
clasei posturile de lucru)
-prezintă absenţii
2. Verificarea 15 min. -provoacă elevii la răspuns -răspund la întrebările puse de profesor
cunoştinţelor -pune întrebări din lecţia anterioară -completează, eventual ,răspunsurile inecxacte ale
predate -intervine cu corectări şi clarificări colegilor chestionaţi
anterior -pastrează o atmosferă propice desfăşurării evaluării

3.Predarea 25 min. -anunţă noul capitol şi respectiv titlul lecţiei -îsi însuşesc obiectivele lecţiei
cunoştinţelor -trece titlul capitolului şi al lecţiei pe tablă -pun întrebări şi cer indicaţii profesorului

1
noi -enumeră obiectivele lecţiei -iau notiţe
-face legături cu temele anterior tratate
-implică elevii în predare (pune întrebări logice)
-oferă posibilitatea elevilor de a pune întrebări sau
de a-şi exprima opinii

4. Fixarea 3 min. -iniţiază conversaţie pe baza noţiunilor noi predate -răspund la întrebările profesorului
noţiunilor pre- -subliniază principiile de bază -fac eventuale adnotări
date -corectează greşeli ,dacă e cazul

5. Evaluarea şi 2 min. -evaluează calitativ activitatea la oră şi disciplina la - prezintă carnetele de note
încheierea locul de muncă
lecţiei -motivează nota şi notează elevii ascultaţi
-remarcă elevii care s-au implicat în predarea lecţiei
noi

Conţinutul specific al lecţiei:

Noţiunea de pădure
O pădure este dată de 1<=k<=n arbori cu nodurile în mulţimea { 1, 2, 3, 4,.....n} unde dacă Ai i aparţine {1,
2, ….k} sunt submulţimile nodurilor fiecărui arbore, atunci:
a). A1 U A2 U ...... Ak = { 1, 2, ….n};
b). Ai ∩ Aj = Ø oricare ar fi i diferit de j şi aparţinând mulţimii {1,2, …n}

Mulţimile nodurilor celor k arbori alcătuiesc o partiţie.

Programul:

2
#include “grafuri.cpp”
int n, i, j, t[50], h[50];

int Arb(int nod)


{
while (t[nod] nod = t[nod];
return nod ;
}

void Adaug (int i, int j)


{
int v1 = Arb(i), v2 = Arb(j) ;
if(v1!= v2)
if(h[v1]==h[v2])
{
t[v1] = v2;
H[v2]++;
}
else
if( h[v1]<h[v2])
t[v1]=v2;
}

main()
{
fstream f (”graf.txt”, ios::in);
f>>n;
while(f>>i>>j) Adaug(i,j);
fclose();
cout<<”i=”;cin>>i;
cout<<”j=”;cin>>j;
if(Arb(i) == Arb(j))
cout<<”Asemenea”;
else

3
cout<<”Nu sunt asemenea”;
}

S-ar putea să vă placă și