Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Morea N
IP Liceul Teoretic Fetești
Data7/8-11-2022
Clasa: a VIa
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Multimea numerelor intregi
Subiectul: Inmultirea numerelor intregi. Proprietati
Tipul lectiei: Mixta
Durata: 45/45 minute
Obiective de referinta:
1.2 sa efectueze calcule cu numere naturale, intregi si rationale pozitive utilizand reguli de calcul si proprietati ale operatiilor in contexte variate;
2.2 sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii utilizand metode diferite, inclusiv prin  construirea unor exemple sau contraexemple
Obiective operationale:
La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
O1) sa aplice corect regula semnelor la operatiile de adunare, scadere si inmultire;
O2) sa efectuze operatii cu numere intregi;
O3) sa utilizeze proprietatile inmultirii numerelor intregi in calcule;
O4) sa identifice rezultatul plauzibil dintr-o lista de raspunsuri posibile.
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul;
b) Forme de organizare: frontal; pe grupe.
c) Resurse materiale: fisa de lucru, fisa de sistematizare.
d) Metode de evaluare: analiza raspunsurilor date.
Anexe:

 Fisa de lucru
 Fisa de sistematizare

N Etapele Ob. Activitatea Mijloace Forme


r. lectiei profesorului elevului procedurale materiale
op. de organizare
cr
t. Moment conversatia frontal
organizatoric
- verifica prezenta si se asigura de existenta - raspund la intebari.
(3min) materialelor necesare.

Reactualizare - verifica notiunilor predate anterior conversatia pe grupe


a - extrag cate un biletel, apoi
cunostintelor - imparte elevii in gupe se formeaza 4 grupe in explicatia
functie de acestea
(12min) -ofera cate o fisa de lucru pentru fiecare
grupa(anexa 1)

-matematicienii

-studiosii

-inteleptii fise de lucru

-imparte sarcinile si urmareste cu atentie exercitiul pe grupe


activitatea elevilor -jucatorii
-rezolva aplicatiile din fisa,
fiecare elev din grupa
- anunta elevii ca notarea se va realiza pe durata indeplineste cate o sarcina
intregii activitati, si echipa cu cel mai mare
punctaj va iesi invingatoare
- dupa ce au rezolvat
aplicatile din fisa, fiecare
grupa numeste un
reprezentant ce prezinta la
tabla rezultatele obtinute;
fiecare rapsuns corect
primeste 1 punct

- asculta cu atentie
explicatiile profesorului

Anuntarea - anunta obiectivele ce vor fi urmarite pe - sunt atenti la explicatiile conversatia, frontal
obiectivelor parcursul desfasurarii activitatii profesorului explicatia,
expunerea
(2min)

Desfasurarea - scrie la tabla titlul noii lectii si notiunile


activitatii teoretice:

(15 min) Inmultirea numerelor intregi. Proprietati”

Produsul a doua numere intregi a si b este un


numar intreg notat a·b obtinut astfel: conversatia
- sunt atenti la explicatiile frontal
Daca a=0 sau b=0, atunci a·b =0 explicatia
profesorului si noteaza in
caiete lectia
Daca a>0 si b>0 sau a<0 si b<0, atunci a·b =|a|·|
b|

Daca a>0 si b<0  sau a<0 si b>0, atunci a·b = - |


a|·|b|

Numerele a si b se numesc factorii
produsului, iar operatia prin care se obtine
produsul a doua numere intregi se
numeste inmulttire.

Reguli de calcul:

a·0=0

2) a·(-1)=(-1) ·a=-a

3) (–a)·b=a·(-b)=-ab

(-a) ·(-b)=a·b

Proprietatile inmultirii:
frontal
conversatia
- comutativitate: oricare a,b
explicatia
-asociativitate:
exercitiul
oricare 
- distributivitate fata de adunare:

- element neutru: 

- propune spre rezolvare urmatoarele aplicatii:

1) Efectuati: a) -repeta regulile de calcul:


daca numerele au semne
a) (-3)∙(+4)= diferite, atunci rezultatul va
avea semnul (-)
b) (+5)∙(+7)=
b) - daca numerele au acelasi
c) (-12)∙(-6)= semn, atunci rezultatul va
avea semnul (+)
d)  (-2)∙(+6)∙(-4)=
c) (-12)∙(-6)= +72
2) Calculati:
d)(-12)∙(-4)= +48

2) – se observa ca 7 poate fi
dat factor comun, astfel:

Asigurarea - pentru a se asigura ca notiunile au fost - primesc fisele si incep sa


feedbackului intelese, fiecare grupa primeste cate o fisa de rezolve aplicatiile
sistematizare(anexa 2)
(15 min) - fiecare elev are obligatia de
a rezolva cate un exercitiu conversatia fise de pe grupe
sistemati-zare
- supravegheaza activitatea elevilor, ajutandu-i
cand intampina dificultati. - dupa ce au rezolvat exercitiul
aplicatiile din fisa, sunt
-se asigura ca toti elevii din grupa se implica in prezentate la tabla
realizarea sarcinilor rezultatele obtinute(fiecare
elev din grupa cate o
aplicatie)
- puncteaza raspunsurile corecte la fiecare
echipa; echipa care acumuleaza cele mai multe
puncte va fi castigatoare - calculeaza punctajul la
fiecare echipa in parte si
(-anexa 1: fiecare raspuns corect are 1 punct anunta castigatorii

-anexa 2: 1-1p; 2-2p;3-1p; 4-1p)

Incheierea - face aprecieri asupra modului in care s-a - sunt atenti la explicatiile conversatia frontal
activitatii desfasurat activitatea si noteaza membrii profesorului
echipei castigatoare
(3min) - noteaza tema
-anunta tema pentru acasa:
Anexa 1
 
FISA DE LUCRU- matematicienii

-Adunarea si scaderea numerelor intregi-

Suma a doua numere intregi pozitive este

Realizati legaturile corecte:

a.) (+5)+(+3)                 1. -10

b) (-15)+(+5)                2. 8

c) (-6)-0                        3. 0

d) (+2)-(-2)                   4. -6

5. 4
FISA DE LUCRU- studiosii

-Adunarea si scaderea numerelor intregi-

Suma a doua numere intregi negative este

Realizati legaturile corecte:

a.) (+7)+(-7)                 1. +1

b) (-10)+(-30)               2. 3

c) (+2)-(+1)     3. 0

d) (-24)-(-22)                4. -40

5. -2
FISA DE LUCRU--inteleptii

-Adunarea si scaderea numerelor intregi-

Daca suma a doua numere intregi este pozitiva, atunci numerele au semnulsau sunt de semne contrare, cu modulul mai mare al numarului intreg..

Realizati legaturile corecte:

a.) (+17)+(-10)                         1. +1

b) (-15)+(-4)      2. -19

c) (+3)-(+2)                   3. +7

d) 6-(-6)                         4. 12

5. -7
FISA DE LUCRU- -jucatorii

-Adunarea si scaderea numerelor intregi-

Daca suma a doua numere intregi este negativa, atunci numerele au semnulsau sunt de semne contrare, cu modulul mai mare al numarului intreg..

Realizati legaturile corecte:

a.) (+7)+(-4)                  1. +6

b) (-5)+(-2)                               2. +3

c) (+8)-(+2)                              3. 10

d) -(-5)+5                                  4. -3

5. -7
Anexa 2
 
Fisa de sistematizare- matematicienii

-Inmultirea numerelor intregi-

Produsul a doua numere intregi pozitive este un numar intreg..

2. Produsul a doua numere intregi este 0 daca cel putin.

3. Efectuati:

a) (-5)·(+8)=

b) (-9) ·(-7)=

c) (-7) ·(-10) ·(+7)=

d) 8·(-64)+ 8·4=

4. Stiind ca a+b= -15, calculati  -5a-5b.


Fisa de sistematizare- studiosii

-Inmultirea numerelor intregi-

Produsul a doua numere intregi negative este un numar intreg..

2. Produsul a doua numere intregi..este un numar intreg negativ.

3. Efectuati:

a) (-4)·(+3)=

b) (-50) ·(-50)=

c) (-5) ·(2) ·(-5)=

d) (-37)·11+ 11·(-4)=

4. Stiind ca x+y= -10 si z= 43, calculati  xz-yz.


Fisa de sistematizare- inteleptii

-Inmultirea numerelor intregi-

Produsul a doua numere intregi de semne contrare este un numar intreg..

2. Produsul unui numar intreg cu zero este..

3. Efectuati:

a) (+

b) (-3) ·(-2)=

c) (-2) ·(-9) ·(-2)=

d) 15·6+ (-94) ·15=

4. Stiind ca x-y= -4, calculati  2x-2y.


Fisa de sistematizare- jucatorii

-Inmultirea numerelor intregi-

Elementul neutru la inmultire este..

2. Produsul a doua numere intregi..este un numar intreg pozitiv.

3. Efectuati:

a) (-4)·(-5)=

b) (+7) ·(-9)=

c) (+9) ·0 ·(-7)=

d) 4·(-10)+ 4·(+7)=

4. Stiind ca x-y= -2 si z= 5, calculati  xz-yz.

S-ar putea să vă placă și