Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.II.2018
CLASA: aVI-a A
PROFESOR: Sofia Florina Alina
DISCIPLINA: Matematicǎ - Geometrie
UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Perpendicularitate
TEMA LECTIEI: Inaltimea in triunghi
TIPUL LECŢIEI: Insuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi
Competente generale:
Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii
Dezvoltarea capacităţilor de explorare / investigare şi rezolvare de probleme
Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic
Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate
Competente specifice:
1. Recunoaşterea şi descrierea unor elemente de geometrie plană în configuraţii geometrice date
2. Utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, echer, raportor, compas) pentru a desena figuri geometrice plane descrise
în contexte matematice date
3. Determinarea şi aplicarea criteriilor de congruenţă ale triunghiurilor dreptunghice
4. Exprimarea poziţiei dreptelor în plan (paralelism, perpendicularitate) prin definiţii,notatii si desen
Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului
Obiective generale :
Sa construiasca corect inaltimile in triunghi
Sa identifice proprietatile inaltimii
Sa defineasca inaltimea in triunghi
-
Metode de invatare : conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, problematizarea, explicatia, munca independenta
Mijloace de invatare : instrumente geometrice, tabla şcolară, cretă, Manual clasa a VI-a, Culegere Mate 2000+
Forme de organizare : frontal, individual
Scenariul didactic
Etapele lecţiei Activităţi ale lecţiei Metode Evaluare
Moment organizatoric Verificarea prezenţei elevilor şi a condiţiilor optime necesare Conversaţia
( 2’) desfăşurării lecţiei

Captarea atenţiei Verificarea frontală a temei, calitativ şi cantitativ (prin sondaj) Conversaţia orală
( 5’) - întrebări adresate elevilor: Explicaţia frontală
Puteti desena doua unghiuri „vecine”?
Puteti imparti un unghi in doua unghiuri congruente? Cum?
- desenele corecte sunt trecute pe tablă

Anunţarea temei şi a În această oră ne propunem următoarea temă: Conversaţia


obiectivelor : „Inaltimea in triunghi”
( 3’)
Reactualizarea şi fixarea Triunghiul: să amintim ce este triunghiul, care sunt elementele lui, Conversaţia orală
cunoştinţelor cum clasificăm triunghiurile, etc. Explicaţia frontală
( 5’) Ce sunt dreptele perpendiculare? Dar oblice? Ce este distanta de
la un punct la o dreapta?
Daca ştim ce este un triunghi, daca mai ştim care sunt elementele
triunghiului şi cum le clasificăm, atunci putem trece la lecţia nouă:
Definiţie. Se numeşte înălţime a unui triunghi o dreaptă care trece
Dirijarea invatarii printr-un vârf al triunghiului şi este perpendiculară pe latura Activitate
opusă. frontala
De exemplu, înălţimea care trece prin A se numeşte înălţimea din
A a triunghiului ABC. Am notat-o cu AA' (aici, A' este intersecţia Observarea
înălţimii din A cu latura opusă, BC). sistematica

Problemati-zare
Observaţia
Conversaţia
euristicǎ

Aşadar
există trei înălţimi AA'. BB', CC' (am notat cu A' un punct Aprecierea
oarecare pe înălţimea din A etc.) raspunsuri-lor
Teoremă. Cele trei înălţimi ale unui triunghi sunt concurente.
Punctul lor comun se numeşte ortocentrul triunghiului.

Atenţie! Poziţia ortocentrului fată de triunghi depinde esenţial de


tipul triunghiului: ascuţitunghic, obtuzunghic sau dreptunghic.
În figura a), triunghiul ABC este ascuţitunghic şi ortocentrul H Observarea
este interior lui ABC. sistematica
În figura b), triunghiul ABC este obtuzunghic şi ortocentrul H este
exterior lui ABC. (am prelungit punctat laturile AB şi BC).
În figura c), triunghiul ABC este dreptunghic (în A) şi ortocentrul
H coincide cu A.
Din aceste motive, de multe ori, pentru ca demonstraţiile să fie Aprecierea
complete, trebuie să considerăm separat cazurile când triunghiul raspunsuri-lor
este ascuţitunghic, respectiv obtuzunghic, respectiv dreptunghic.

Generaliza-rea
Exercitiul
Observare
curenta

Obtinerea performantei 1. Construiti inaltimile intr-un triunghi a)ascutitunghic ; b) Activitate orală


si asigurarea feedback- obtuzunghic; c) dreptunghic. individuala. frontală
ului 2. In triunghiul MNP [MQ] este inaltime. Construiti Învăţarea prin
( 10’) triunghiul MNP daca: a) MQ=3cm, NQ=2cm, QP=4cm; descoperire
b) MN=4cm, m(<NMP)=1000 si MQ=3cm; c) NP=8cm, Explicaţia
NM=6cm, MQ=5cm; d) MQ=3cm, MN=4cm si
MP=5cm.
3. a)In triunghiul ascutitunghic ABC [AA’], [BB’], [CC’]
sunt inaltimi iar H este ortocentrul sau. Stiind ca
m(<AHB’)=500 si m(<B’HC)=700 aflati masurile
unghiurilor triunghiurilor ABC. b)Analizati si cazul cand
triunghiul ABC este obtuzunghic
Retentie si transfer Se va face o scurtă recapitulare a cunoştinţelor dobândite Conversatia, evaluare frontala
( 5’) problema-tizarea
Concluzii şi enunţarea Se formulează aprecieri şi concluzii referitoare la lecţie. Conversaţia Aprecieri verbale
temei pentru acasă Tema pentru acasă: Explicaţia
( 5’) Construti pe o foaie alba A4 inaltimile unui triunghi ascutitunghic,
dreptunghic si optuzunghic

S-ar putea să vă placă și