Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi

Disciplina de studiu: Matematică-Geometrie


Clasa a VI-a
Profesor:
Data: -

Proiect de lecție
Unitatea de învățare: Linii importante în triunghi
Subiectul lecției: Mediana în triunghi
Tipul lecţiei: Transmitere și asimilare de noi cunoștinte

Competențe specifice vizate:


1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi
3.5. Utilizarea unor proprietăţi referitoare la distanţe, drepte, unghiuri, cerc pentru realizarea unor construcții geometrice
4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi

Obiectivul fundamental: Rezolvarea problemelor cu mediana într-un triunghi.

Obiective operaționale:

a. cognitive:
O1 - să deseneze mediană în triunghi respectiv să determine centrul de greutate al triunghiului (G);
O2 - să reprezinte medianele unui triunghi ;
O3 - să utilizeze proprietățile medianei;
O4 - să utilizeze proprietățile centrului de greutate;

b. afective:
O5 - să fie atenţi;
O6 - să participe afectiv la lecţie;
O7 - să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii;

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de probleme .
Forme de organizare: frontală, individuală
Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri verbale.
Locul desfășurării lecției: sala de clasă

Bibliografie
Niculae, G.& Iancu, E.& Rusu, V.& Enea, F.A.& Popescu, M. (2018). Matematică: manual pentru clasa a VI-a. București: Editura Didactică și
Pedagogică
Smărăndoiu, Ș.& Perianu, M.& Săvulescu, D.& Iohana, G.(2018). Matematică pentru clasa a VI-a. Semestrul al II-lea.CLUBUL
MATEMATICIENILOR. București: Editura art educațional.  

Desfășurarea lecției

Metode și mijloace
Etapele(evenimentele, Ob. Modalități
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de învățământ
momentele lecției) op. de evaluare
utilizate

Moment organizatoric Asigură condiţiile optime pentru Au pe bănci caietele, culegerea,


O5 desfăşurarea lecţiei. Verifică prezenţa manualul , instrumentele de scris și Conversația
3 min elevilor. geometrie.

Verifică frontal temele scrise făcând - răspund la întrebările profesorului.


Captarea atenției O5 eventuale observaţii, iar dacă există Aprecieri
Conversaţia
5 min O6 probleme nefinalizate le sugerează - își verifică tema şi corectează verbale
elevilor metoda de rezolvare. eventualele greşeli.

Reactualizarea - Care sunt liniile importante în triunghi - până acum am studiat bisectoarea,
cunoștințelor O6 pe care le-am studiat până acum? înălțimea și mediatoarea în triunghi Conversația
2 min

- Ne propunem să discutăm despre o altă Sunt atenţi şi notează titlul lecţiei în


linie importantă în triunghi, și anume caiete.
Anunţarea temei şi a despre mediană și despre proprietățile Conversația
O5
obiectivelor acesteia”. Explicația

2 min
- notează la tablă aspectele teoretice ale
lecției

- Def . Mediana în triunghi este


segmentul care unește vârful unui - notează definiția
triunghi cu mijlocul laturii opuse

- trasează mediana dusă din A: ,,Dacă


A’ este mijlocul lui [BC ] atunci [AA’] - realizează în caiet figura cu ajutorul Explicația
este mediană ”. riglei și a compasului
Prezentarea conținutului O3
- le solicită elevilor să traseze celelalte
și dirijarea învățării - ,,Dacă B’ este mijlocul lui [AC ]
O5 mediane Aprecieri
atunci [BB’] este mediană ”.
15 min verbale
O6 ,,Dacă C’ este mijlocul lui [AB ]
O7 atunci [CC’] este mediană ”.

Conversația
- propune spre rezolvare următoarea
problemă

„Construiţi medianele unui triunghi


O2 ABC, unde AB=5 cm, BC=6 cm şi - notează datele problemei și
CA=7 cm”. realizează desenul
Teoremă: Medianele unui triunghi sunt
concurente într-un punct G numit
centrul de greutate al triunghiului şi se - notează teorema
află pe fiecare mediană la o treime de
bază şi două treimi faţă de vârf.
Δ ABC - Un triunghi are 3 mediane deoarece
[ AM ] , [ BN ] , [ CP ]− mediane din fiecare vârf al triunghiului putem
AM ∩BN∩CP= { G } construi o mediană.
1 2
GM= ⋅AM ; AG= ⋅AM
3 3 - Folosind rigla şi compasul se
1 2
GN= ⋅BN ; BG= ⋅BN construieşte triunghiul ABC şi apoi
3 3
1 2 cele 3 mediane . Se observă că se
GP= ⋅CP ; CG= ⋅CP
O4 3 3 întâlnesc într-un punct adică ele sunt Observația
concurente.

- întreabă elevii ce se observă din figură

Asigurarea retenției și a - Solicită elevii să vină la tablă să - Lucrează în caiete și la tablă sub Explicația Aprecieri
transferului rezolve exerciții îndrumarea profesorului. frontale și
O1 Demonstrația individuale
20 min - elevul solicitat la tablă rezolvă
O2 problema, restul elevilor rezolvă în Observația

O3 caiet, punând întrebări la eventualele Conversația


nelămuriri
O4

O6 Problema1
,, Fie un triunghi ABC oarecare, unde
AM este mediană, M∈BC. Lungimea
segmentului BM este de 3,8 cm. Aflați
lungimea segmentului BC.”

Problema 2
,,Fie un triunghi ABC și E simetricul
lui A față de C. a) Arătați că BC este
mediană în triunghiul ABE. b) Dacă
BC are 24 de cm, și G este centrul de
greutate al triunghiului ABE, aflați
lungimea segmentelor BG și GC”.

Problema 3
,, Se dă un triunghi ABC, unde D este
mijlocul laturii BC. G este centrul de
greutate al triunghiului ABC, iar G’
este centrul de greutate al triunghiului
¿’
BCG. Calculați . “.
AD

Problema 4
,,Fie un triunghi ABC. AD este
mediană, D∈BC. Puncul G este centru
de greutate al triunghiului ABC. Dacă
GA-GD=10 cm, aflați lungimea
segmentului AD.

Problema 5
,,În triunghiul MNP, E și F sunt
mijloacele laturilor MP, respectiv MN.
Fie NE∩ P F = {T} și MT ∩ NP = {D}.
Arătați că ND=PD. ”.

Evaluarea performanțelor
Apreciază cunoştinţele elevilor, notează Conversaţia Aprecieri
2 min elevii care s-au remarcat la lecție verbale

Tema pentru acasă Smărăndoiu, Ș.& Perianu, M.& - Notează tema Conversaţia
Săvulescu, D.& Iohana, G.(2018), pag.
1 min
141, 142, ex 1,2,5,8.

S-ar putea să vă placă și