Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17 decembrie 2018


CLASA: a VI - a
OBIECTUL: Matematică - Geometrie
PROPUNATOR: Bobîrnac Bianca şi Ioniţă Andreea
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: CERCUL

TEMA LECŢIEI: Poziţiile relative ale unei drepte faţă de un cerc

TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE ŞI COMPETENŢE SPECIFICE:

1. Identificarea unor date mărimi şi relaţii matematice,în contextul în care acestea aparș
1.5 Recunoaşterea unor figuri geometrice plane(drepte, unghiuri, cercuri, arce de cerc) în configuraţii date;

3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice


3.5 Utilizarea unor proprietăți referitoare la distanțe, drepte, unghiuri, cerc, pentru realizarea unor construcții geometrice;

4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, a concluziilor si a demersurilorde rezolvare pentru


o situație dată
4.5 Exprimarea, prin reprezentări geometrice sau în limbaj specific matematic, a noțiunilor legate de dreaptă, unghi, cerc;

Obiective operaționale:
O1 - să identifice într-o configurație geometrică dată poziţia unei drepte faţă de un cerc;
O2 - să utilizeze instrumentele geometrice pentu a configura pozițiila relativă a unei drepte față de un cerc;
O3 - să rezolve probleme utilizând informațiile cuprinse în reprezentările geometrice date ;

Metode şi procedee: -conversaţia


-explicaţia
- învăţarea prin descoperire
-exerciţiul
-problematizarea, activitate pe grupe,
Mijloace de învăţământ: instrumente geometrice, fişe de lucru,manual
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a VI-a;

Manualul de clasa a VI-a , Editura didactica si pedagogica


DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Metode Procedee
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei şi de
procedee evaluare
1. Moment - Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea
organizatoric lecţiei. -conversaţia
- Verificarea prezenţei elevilor
- Elevii vor avea pe bănci caietele de teme . Se verifică
2. Verificarea tema cantitativ şi calitativ. -aprecieri
-conversaţia
temei pentru - Exerciţiile din temă, care nu au fost efectuate de mai -explicatia verbale
acasă mulţi elevi, vor fi rezolvate la tablă.
Prof. –Fiecare din voi va desena pe caiet un cerc si o
4. Anunţarea dreapta asa cum vreti voi.
temei și a Timp de 3 minute copiii vor desena pe caiete ce le-a
obiectivelor cerut profesorul, apoi profesorul se va plimba printre
banci si va analiza ce au desenat copiii. In final
-observarea
profesorul va anunta noul continut: -conversaţia
sistematică
- Astăzi, vom descoperi poziţiile unei drepte faţă de un
cerc şi aceste noţiuni le vom folosi în rezolvarea unor
probleme .
- Se scrie titlul lecţiei la tablă, iar elevii scriu în caiete:
„Poziţiile relative ale unei drepte faţă de un cerc°”
- Se cere fiecărei grupe să-şi delege un coechipier şi să
reprezinte, la tablă, prin desen, una din poziţiile unei -
drepte faţă de un cerc. problematiza
5. Dirijarea rea
învăţării -Un mic indiciu pentru grupa I: se va realiza un desen pe
tabla cu doua drepte || taiate de o secanta; copiii vor fi -învăţare
-observarea
intrebati cum se numeste dreapta ce taie dreptele || si vor prin
sistematică
descoperii ca secanta este dreapta ce taie(intersecteaza) descoperire
in 2 puncte o figura geometrica.

Grupa I

-exerciţiul

-conversaţia

-explicaţia

Grupa II
-analiza
răspunsurilor
-exerciţiul
-aprecieri
-conversaţia
verbale
Grupa III -explicaţia
T s.n. punct de tangenta.

6. Fixarea - Se propune fiecărei grupe să stabilească poziţia dreptei


cunoştinţelor şi faţă de C(O,4cm) în condiţiile date în prima problemă
asigurarea din fişă, (timp de lucru 3min). Fiecare reprezentant iese
transferului la tablă şi expune problema. -observarea
1) Fie cercul C(O, r), r=4cm, dacă: modului în
(I) d(O,d)= 2cm; (II) d(O,d)=4cm; (III) d(O,d)=5cm . -expunerea care se
implică
- Se va propune grupelor spre rezolvare problema doi fiecare elev
din fişă. -conversaţia în grup
2) Fie cercul C(O, r): (I) r=2x+1 și d este tangenta
cercului, să se afle x știind că distanța de la centrul -aprecieri
cercului la această dreaptă este de 5cm; (II) r=4x+1 și -explicaţia verbale
d este exterioară cercului, să se afle x știind că distanța
de la centrul cercului la această dreaptă este de 13cm;
(III) r=3x+3 și d este secanta cercului, să se afle x
știind că distanța de la centrul cercului la această
dreaptă este de 6cm.

-Urmatoarele exercitii de pe fise sunt comune pentru


toate cele 3 grupe.

-Fiecare grupă trebuie să deseneze pozițiile a două


cercuri astfel:
Ex3) pozițiile a două cercuri exterioare;
Ex4) pozițiile a două cercuri interioare;
Ex5) pozițiile a două cercuri concentrice ;
Ex6) pozițiile a două cercuri tangente exterioare;
Ex7) pozițiile a două cercuri tangente interioare;
Ex8) pozițiile a două cercuri secante.

9. Tema
pentru acasă - din culegere : problemele ...........................................
pag. .... şi se dau indicaţiile necesare.
-conversaţia
GRUPA I
FIŞĂ DE LUCRU

1) Construiți o dreaptă a faţă de cercul C(O,r),cu raza, r=4cm, dacă


d(O,a)= 2cm.

2) Fie cercul C(O,r=2x+1 cm). Dacă o dreaptă d este tangentă


cercului și distanța de la centrul cercului la această dreaptă este egală cu
5 cm, aflaţi x.
3) Desenați două cercuri de aceeasi raza, r=3cm, care nu au puncte
comune.
4) Desenati doua cercuri, primul de raza 5cm, iar celalalt cerc cu raza
de 2cm, aflat in interiorul primului cerc. Cele doua cercuri au centre
diferite.

5) Desenati doua cercuri, ambele avand acelasi centru, unul cu raza


de 4 cm, celalalt cu raza de 5,5 cm.

6) Desenati doua cercuri exterioare unul fata de celalalt, avand raza


de 3 cm, respectiv 2 cm, care au un singur punct comun.

7) Desenati doua cercuri unul in interiorul celuilalt, avand raza de 4


cm, respectiv 2 cm, care au un singur punct comun.

8) Desenati doua cercuri, unul de raza 4 cm, celalalt de raza 2 cm,


care se intersecteaza in doua puncte Q, respectiv P.
GRUPA II
FIŞĂ DE LUCRU

1) Construiți o dreaptă a faţă de cercul C(O,r),cu raza, r=4cm, dacă


d(O,a)= 4cm.
2) Fie cercul C(O,r=4x+1 cm). Dacă o dreaptă d este exterioară
cercului și distanța de la centrul cercului la această dreaptă este egală cu
13cm, calculați x.
3) Desenați două cercuri de aceeasi raza, r=3cm, care nu au puncte
comune.
4) Desenati doua cercuri, primul de raza 5cm, iar celalalt cerc cu raza
de 2cm, aflat in interiorul primului cerc. Cele doua cercuri au centre
diferite.

5) Desenati doua cercuri, ambele avand acelasi centru, unul cu raza de


4 cm, celalalt cu raza de 5,5 cm.

6) Desenati doua cercuri exterioare unul fata de celalalt, avand raza de


3 cm, respectiv 2 cm, care au un singur punct comun.

7) Desenati doua cercuri unul in interiorul celuilalt, avand raza de 4


cm, respectiv 2 cm, care au un singur punct comun.

8) Desenati doua cercuri, unul de raza 4 cm, celalalt de raza 2 cm, care
se intersecteaza in doua puncte Q, respectiv P.

GRUPA III
FIŞĂ DE LUCRU

1) Construiți o dreaptă a faţă de cercul C(O,r),cu raza, r=4cm, dacă


d(O,a)= 6cm.
2) Fie cercul C(O,r=3x+3 cm). Dacă o dreaptă d este secantă cercului
și distanța de la centrul cercului la această dreaptă este egală cu 6cm,
calculați x.
3) Desenați două cercuri de aceeasi raza, r=3cm, care nu au puncte
comune.
4) Desenati doua cercuri, primul de raza 5cm, iar celalalt cerc cu raza
de 2cm, aflat in interiorul primului cerc. Cele doua cercuri au centre
diferite.

5) Desenati doua cercuri, ambele avand acelasi centru, unul cu raza de


4 cm, celalalt cu raza de 5,5 cm.

6) Desenati doua cercuri exterioare unul fata de celalalt, avand raza de


3 cm, respectiv 2 cm, care au un singur punct comun.

7) Desenati doua cercuri unul in interiorul celuilalt, avand raza de 4


cm, respectiv 2 cm, care au un singur punct comun.

8) Desenati doua cercuri, unul de raza 4 cm, celalalt de raza 2 cm, care
se intersecteaza in doua puncte Q, respectiv P.

S-ar putea să vă placă și