Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL EULIA DE MURE


CLASA: a VII-a
DATA: 14. II.2014
PROFESOR: GREC LAURA-CARMEN
OBIECTUL: Limba i literatura romn
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
UNITATEA DE NVARE: Nuvela
SUBIECTUL LECIEI: Verbul
TIPUL LECIEI: de recapitulare a cunotinelor
SCOPUL LECIEI: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor ;
DURATA: 50

COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare - dezvoltarea capacitii de
exprimare oral;
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii
de comunicare monologat i dialogat;
3. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENE SPECIFICE:
2.1 asigurarea coerenei ideilor exprimate ntr-un mesaj oral

2.3 respectarea normelor morfo-sintactice n propoziii i n fraze

2.4 adaptarea vorbirii la situaiile speciale sau neprevzute de dialog sau monolog

2.5 cooperarea n interaciunile de grup

3.3 sesizarea corectitudinii i a valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale


nvate, ntr-un text citit

4.3 organizarea secvenelor textuale n funcie de o cerin specific

4.4 utilizarea corect a flexiunii verbale n textul scris, utiliznd corect semnele
ortografice i de punctuaie

COMPETENE DERIVATE:
La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:
- C1: s identifice verbele i locuiunile verbale;
- C2: s exemplifice categoriile gramaticale ale verbului;
- C3: s utilizeze corect verbele att n scriere, ct i n vorbire;
- C4: s identifice funciile sintactice ale verbului;
- C5: s deosebeasc verbele copulative de cele predicative;
- C6: s realizeze un text funcional cu verbe la modurile nepersonale;

1
STRATEGIA DIDACTIC:
a) Metode i procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, mijloace i metode,
precum: fia de lucru, rebusul, conversaia, exerciiul;
b) Mijloace de nvmnt: caietele elevilor, fie de lucru, tabla, cret alb i colorat,
plana;
c) Forme de evaluare: observarea sistematic a activitii elevilor, aprecieri orale i
scrise;
d) Forme de organizare: frontal, individual, n perechi;

Bibliografie:
Opere de referin:

1. Rusu Mina-Maria, Cotoi Geanina, Hil Carmen-Irina,


Timingeriu Mihaela, Exerciii practice de limba romn, Competen i performan n
comunicare, Clasa a VII-a, Semestrul I, Piteti, Editura Paralela 45, 2010.
2. Costache, Adrian, Costache Georgeta, Limba romn, O
gramatic sintetic pentru nvmntul preuniversitar, f.l. Editura ART, 2011.
3. Trofin, Eliza-Mara (coord.), Ardelean Luminia, Enescu, Ioana,
Gurtavenco, Mariana, Ioani, Liviu, Sasu, Adina Elena, Gramatic, Fie de lucru (itemi de
evaluare), Clasa a VII-a, Piteti, Editura Paralela 45, 2010.
4. WWW.didactic.ro

Studii de didactic:

1. Programa colar revizuit Limba i literatura romn clasele a V-a a VIII-a Aprobat
prin ordinul ministrului, 2009.
2. Apetroaiei, Elena, Strategii activ - participative n predarea - nvarea limbii i
literaturii romne, Piteti, Editura Paradigme,2009.
3. Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu, Structuri didactice deschise, ediia
a III-a, Piteti, Editura Paralela 45, 2006.
4. Pavelescu, Marilena, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Ghid pentru
susinerea examenelor de definitivare i de acordare a gradelor didactice, Bucureti,
Editura Corint, 2010.

2
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Evaluare
leciei/Timp
Evocare Profesorul organizeaz clasa i asigur Elevii i pregtesc cele necesare Conversaia Verificarea modului n
sens climatul necesar desfurrii optime a pentru nceperea orei. care elevii au alctuit tema
(10 minute) activitii. Elevul de serviciu este rugat s pentru acas i corectarea
enumere absenii dac este cazul. eventualelor greeli.

Se verific tema pentru acas.

Elevii citesc tema i corecteaz


eventualele greeli sub Caietele elevilor
supravegherea profesorului.

Profesorul le spune elevilor c astzi vor


recapitula verbul.
Se anun obiectivele leciei. Elevii noteaz titlul leciei n
caiete.

Elevii ascult cu atenie.


Realizarea Activitatea 1 Elevii i aleg cartonaele, se Joc didactic
sensului Profesorul propune un exerciiu de spargere a gndesc i vorbesc liber despre
(30 de gheii care const n mprirea unor cartonae acestea.
minute) cu diferite activiti realizate de persoane. Le
cere elevilor s spun o scurt povestioar
despre fiecare persoan prezent n imagine.
(v. Anexa 1)
Activitatea 2
Profesorul aaz elevii pe grupe n funcie de
cartonae colorate n rou galben i albastru Elevii se mpart pe trei grupe
pe care acetia i le aleg pe rnd, n ordine n funcie de cartonaele de
alfabetic. culorile rou galben i albastru.

3
Activitatea 3
Profesorul le spune c ntruct i-au asimilat Conversaia euristic Aprecierea verbal
cunotinele despre verb astzi vor face o Lucrul pe grupe
scurt recapitulare pentru fixarea Elevii completeaz ciorchinele la
cunotinelor nvate. tabl.
Profesorul i anun c vor realiza o schem Evaluare frontal
recapitulativ la tabl care va avea forma unui
ciorchine. Modul de completare al
ciorchinelui este n funcie de categoriile
verbului.
Astfel, echipa Albastru va completa
categoriile principale, echipa Galben va
completa al doilea rnd de sgei, iar echipa
Rou al treilea set de sgei. Componenetele
ciorchinelui sunt decupate i personalizate
dup cele trei culori, elevii trebuind doar s le
lipeasc pe tabl. (Anexa 2)
Activitatea 4
Se mpart fie de lucru dup metoda cubului. Elevii lucreaz pe grupe i
(v. Anexa 3) completeaz fia de lucru.
Profesorul verific fiele de lucru mpreun
cu elevii.

Reflecia Profesorul le spune ce vor avea ca i tem Elevii vor avea drept tema s Evaluare prin note sau
(10 minute) pentru acas i le explic rezolvarea acesteia. rezolve exerciiile urmtoare: puncte
Elevii sunt evaluai cu note sau puncte. Alctuiete o compunere de 5-7
rnduri n care s prezini cea
mai frumoas zi din viaa ta.
n compunere, vei integra
verbe copulative, la diferite
moduri personale.

4
Anexa1

VERBUL

5
6
Anexa 3a

Fi de lucru

7
Anexa 4 Grupa 1
ARGUMENTEAZ

Argumenteaz c verbul a ofta poate avea un rol stilistic n textul de mai jos:

Se cuturau frunzele toamnei, i semincerii cei btrni de sute de ani oftau aspru i se pregteau pentru o nou iarn.
(M. Sadoveanu, Neamul oimretilor)

ANALIZEAZ
Analizeaz enunurile de mai jos i corecteaz greelile.
Ai vrea si spuii i lui de ce lai chemat insistent, cnd lam chemat eu nu a venit. i voi a-i putea sl invita pentru c sigur
nu var refuza cnd vi pe la mine smi aduci mai multe invitaii. N-ai vrea s nui pot chema pe toi la petrecere. Cnd te
apropi de casa mea, fmi un apel, ca s es n ntmpinare.

Anexa 3b
8
Grupa 2
DESCRIE
Descrie substantivele de mai jos cu verbe cu valoare predicativ i copulativ.

. predicativ
Mrul (a fi)
.. copulative

. predicativ
Studenii (a iei)
.. copulative

. predicativ
Tnrul (a ajunge)
.. copulative
APLIC
Stabilete valoarea de verb predicativ sau copulativ a verbelor de mai jos i justific-i, oral, opiunea.
a. Ajunge mai repede dect noi.
b. Copilul a ajuns un tnr nalt.
c. Au ieit mai repede din examen.
d. Terminnd studiile, a ieit doctor.
e. Se face c nu aude ce i-ai spus.
f. Apa s-a fcut ghea din cauza frigului.
g. Au nsemnat toate observaiile pe marginea filelor crii.
h. A citi nseamn a dobndi experien de via.

9
Anexa 3c
Grupa 3
Asociaz
Noteaz, n casetele urmtoare n form de inim, verbe cu sens propriu i cu sens figurat care pot fi asociate substantivului inim.

inima

COMPAR
Compar verbele din enunurile de mai jos itabilete valoarea de verb predicativ sau copulativ a verbelor de mai jos

Ajunge mai repede dect noi. Copilul a ajuns un tnr nalt.

Au ieit mai repede din examen. Terminnd studiile, a ieit doctor.

Se face c nu aude ce i-ai spus. Apa s-a fcut ghea din cauza frigului.
Au nsemnat toate observaiile pe marginea filelor crii. A citi nseamn a dobndi experien de via.

10
Alctuiete o Alctuiete o Alctuiete o compunere Alctuiete o compunere de 5- Alctuiete o compunere de 5-7
compunere de 5-7 compunere de 5-7 de 5-7 rnduri n care s 7 rnduri n care s prezini rnduri n care s prezini cea
rnduri n care s rnduri n care s prezini cea mai frumoas cea mai frumoas zi din viaa mai frumoas zi din viaa ta.
prezini cea mai prezini cea mai zi din viaa ta. ta. n compunere, vei integra verbe
frumoas zi din frumoas zi din n compunere, vei integra n compunere, vei integra copulative, la diferite moduri
viaa ta. viaa ta. verbe copulative, la verbe copulative, la diferite personale.
n compunere, vei n compunere, diferite moduri personale. moduri personale.
integra verbe vei integra verbe
copulative, la copulative, la
diferite moduri diferite moduri
personale. personale.

Alctuiete o Alctuiete o Alctuiete o compunere Alctuiete o compunere de 5- Alctuiete o compunere de 5-7


compunere de 5-7 compunere de 5-7 de 5-7 rnduri n care s 7 rnduri n care s prezini rnduri n care s prezini cea
rnduri n care s rnduri n care s prezini cea mai frumoas cea mai frumoas zi din viaa mai frumoas zi din viaa ta.
prezini cea mai prezini cea mai zi din viaa ta. ta. n compunere, vei integra verbe
frumoas zi din frumoas zi din n compunere, vei integra n compunere, vei integra copulative, la diferite moduri
viaa ta. viaa ta. verbe copulative, la verbe copulative, la diferite personale.
n compunere, vei n compunere, diferite moduri personale. moduri personale.
integra verbe vei integra verbe
copulative, la copulative, la
diferite moduri diferite moduri
personale. personale.

11

S-ar putea să vă placă și