Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 3 Baia – structura Bogata


ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
CLASA: a VI-a
GRUPUL ȚINTĂ: 12 elevi
SUBIECTUL LECŢIEI: Atributul - exerciții
TIPUL LECŢIEI: de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
DATA: 20.05.2015
PROFESOR: Hlihor Lenuța
DURATA: 50 de minute

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE :


1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral;
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare);

VALORI ŞI ATITUDINI:
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea
orizontului cultural
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1: să identifice, în texte date, atributele, termenii regenți și partea de vorbire prin care se exprimă;
O2: să precizeze întrebările la care răspunde atributul;
O3: să utilizeze atributele în diferite contexte;
O4: să realizeze oral un portret, utilizând diferite atribute;
O5: să se exprime corect, fluent şi expresiv ;
STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ŞI PROCEDEE:
- conversaţia euristică, explicaţia, metoda ciorchinelui, lectura selectivă, problematizarea, exerciţiul (recunoaştere, exemplificare,
completare).

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:


- activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

RESURSE:
- capacităţile de învăţare ale elevilor; cunoştinţele lor anterioare.

MATERIALE DIDACTICE:
- fişe de lucru, tabla, cretă, caietele elevilor, manualul.

LOCUL DE DESFĂŞURARE:
- cabinetul de limba şi literatura română

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Anca, Șerban; Sergiu, Șerban – Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Editura All Educational, Bucureşti, 2003;
- Goia, Vistian – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2002;
- Pamfil, Alina - Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, 2006;
- Parfene, Constantin - Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999
DESFĂŞURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

1.MOMENT ORGANIZATORIC
-elevii absenţi şi motivul pentru care nu sunt prezenţi la oră;
-ţinuta elevilor;
2.REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR:
-recapitulare orală a celor învăţate anterior;
-completarea unei fișe care conține ciorchinele atributului (Anexa 1)
3.CAPTAREA ATENŢIEI:
-profesorul creează o situaţie de comunicare, pretext pentru realizarea unei atmosfere relaxante;
-profesorul discută cu elevii despre părţile de propoziţie;
4.ANUNŢAREA OBIECTIVELOR ŞI A TITLULUI LECŢIEI:
-profesorul scrie obiectivele operaţionale pe tablă;
-profesorul anunţă noua temă de studiat, scrie titlul la tablă;
-elevii scriu titlul lecţiei în caiete;
5.PREZENTAREA SARCINILOR DE LUCRU ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Profesorul distribuie elevilor fişele de lucru, solicitând rezolvarea cerinţelor, folosindu-şi cunoştintele anterioare, în ceea ce priveşte
atributul.
Elevii, frontal, vor rezolva exerciții de: completare a unor structuri cu atributele potrivite; recunoaștere a părților de vorbire prin care
se exprimă atributul; identificare a elementului regent al atributului.

1.Identifică atributele din textul următor precizând felul lor:

Pe lespezile calde, şopârle aurii, culcate la soare, clipesc somnoros din ochi, ascultând şuierul adormitor al apei.
(Al. Vlahuţă, România pitorească)
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................
2. Identifică atributele pronominale, precizând felul pronumelui şi cazul din textele de mai jos:

S-abate universul din calea lui cea dreaptă (V. Voiculescu)


Toţi, şi eu şi dumneavoastră, suntem nişte proşti... (I.L. Caragiale)
Tot pământul e plin de oameni ca mine... (G.M. Zamfirescu)
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

3.Transcrie din textul de mai jos: un atribut substantival prepoziţional, un atribut pronominal genitival, un atribut adjectival, un atribut
adverbial şi precizează elementul regent.

Casa de vacanţă de acolo este înaltă şi luminoasă. Vizitele din vreme în vreme ale stăpânilor îi dau viaţă. Dorinţa lor de a sta la munte nu
este însă totdeauna îndeplinită, fiindcă au servicii foarte solicitante.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

4. Completează spaţiile libere cu prepoziţii potrivite pentru atributele substantivale din enunţurile următoare:

Rana ......................... mână i s-a vindecat greu.


I se deslușiră în urechi zvonuri ................ pâraie depărtate.
Nu-mi plac manualele ................. ilustraţii.
Peste apă era un pod ............ lemn.
5. Găsește în a doua coloană de mai jos funcţia sintactică a cuvintelor subliniate din prima coloană:

a) Celălalt copil a răspuns la lecţie. a) atribut adverbial


b) Apa râului era caldă. b) atribut adjectival
c) Târziu, prin lumina de lună, trecură păsări străine. c)atribut substantival genitival
d) Oșteni ca noi se mai găsesc; (...) d)atribut pronominal genitival
e) Căldura de afară m-a adus în casă. e) atribut substantival prepozițional
f) atribut pronominal prepozițional

6.Alcătuieşte două enunţuri în care substantivul copil să îndeplinească, pe rând, funcţia sintactică de atribut substantival prepoziţional,
respectiv de atribut substantival genitival.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

Profesorul distribuie elevilor fişele de lucru diferenţiate, pe grupe, solicitând rezolvarea cerinţelor, folosindu-şi cunoştintele anterioare,
în ceea ce priveşte atributul.

Grupa 1
1.Indică partea de vorbire prin care sunt exprimate atributele din enunţurile de mai jos:

Doi băieţi au câştigat cursa de biciclete.


Colegul, Mihai, mă însoţeşte în excursie.
Căldura de afară m-a adus în casă.
Grădina lor este mare.
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

2. Subliniaţi forma corectă a cuvintelor cu funcţia sintactică de atribut adjectival din enunţurile de mai jos:

I-am scris dragei/ dragii mele prietene.


Părerea unei prietene a mea/ a mele a fost apreciată de profesori.
Lucrările elevilor aceştia/ acestora sunt originale.

Grupa 2

1. Transcrie un atribut substantival genitival, un atribut pronominal prepoziţional, un atribut adjectival, un atribut adverbial din propoziţiile
de mai jos:

Cel mai călduros anotimp a sosit.


Florile de la ei mi-au plăcut.
Vecinul de sus este foarte gălăgios.
Tricoul fratelui meu este nou.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................

2.Completează spaţiile libere cu prepoziţii potrivite pentru atributele substantivale din enunţurile următoare:

Am cumpărat o maşină ................. patru uşi.


Ţesătura ................ lână a taiorului mamei este subţire.
Nu-mi plac manualele ................... ilustraţii.
Grupa 3

1. Uneşte printr-o linie substantivele din prima coloană cu atributele potrivite ca înţeles din a doua coloană:

cireşe .a. .a. mamei


maşină .b. .b. de mai
taiorul .c. .c. de teren
asigurare .d. .d. de camioane
uzina .e. .e. de viaţă
jucăria .f. .f. copilului

2. Precizează cazul atributelor substantivale și atributelor adjectivale scrise cursiv din enunţurile următoare:

Adela, nepoată mamei mele, a obţinut un post de funcţionar bancar.


I-am explicat regulile jocului ca să-l poată urmări.
Anca a cumpărat un coşuleţ cu fragi.
Colegii mei sunt simpatici.
Se văd în zare coşurile fumegânde ale uzinelor.
Coperta cărţii apărută ieri este foarte frumoasă.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

Profesorul dictează elevilor (aceştia vor lucra individual) un text.


Elevii vor avea de identificat valoare stilistică a atributului subliniat.

„...avea un glas profund, muzical, umbrit într-o surdină dulce, misterioasă...”


(Alexandru Vlahuţă, Amintiri despre Eminescu)

„Iarnă. Noapte lucie pe o lume ca din poveşti.”


(Emil Gârleanu, Fricosul)

6.OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI


-profesorul va face aprecieri după fiecare sarcină de lucru;
-profesorul sugerează soluţii/reformulează răspunsurile care nu sunt corect construite sau nu sunt concludente
7.EVALUAREA REZULTATELOR
Ca activitate individuală, elevii primesc spre rezolvare o fişă de evaluare (Anexa 4)
8.ASIGURAREA RETENŢIEI
-sunt comentate eventualele erori
-se fixează elementele de noutate
-se vor face noi precizări

9.ASIGURAREA TRANSFERULUI
-se va comunica tema pentru acasă (Realizaţi o compunere gramaticală în care să folosiţi atribute cu valoare stilistică de epitet şi de
comparaţie
FIȘĂ DE LUCRU

1.Identifică atributele din textul următor precizând felul lor:

Pe lespezile calde, şopârle aurii, culcate la soare, clipesc somnoros din ochi, ascultând şuierul adormitor al apei.
(Al. Vlahuţă, România pitorească)
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................................
2. Identifică atributele pronominale, precizând felul pronumelui şi cazul din textele de mai jos:

S-abate universul din calea lui cea dreaptă (V. Voiculescu)


Toţi, şi eu şi dumneavoastră, suntem nişte proşti... (I.L. Caragiale)
Tot pământul e plin de oameni ca mine... (G.M. Zamfirescu)
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

3.Transcrie din textul de mai jos: un atribut substantival prepoziţional, un atribut pronominal genitival, un atribut adjectival, un atribut
adverbial şi precizează elementul regent.

Casa de vacanţă de acolo este înaltă şi luminoasă. Vizitele din vreme în vreme ale stăpânilor îi dau viaţă. Dorinţa lor de a sta la munte nu
este însă totdeauna îndeplinită, fiindcă au servicii foarte solicitante.
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

4. Completează spaţiile libere cu prepoziţii potrivite pentru atributele substantivale din enunţurile următoare:

Rana ......................... mână i s-a vindecat greu.


I se deslușiră în urechi zvonuri ................ pâraie depărtate.
Nu-mi plac manualele ................. ilustraţii.
Peste apă era un pod ............ lemn.

5. Găsește în a doua coloană de mai jos funcţia sintactică a cuvintelor subliniate din prima coloană:

a) Celălalt copil a răspuns la lecţie. a) atribut adverbial


b) Apa râului era caldă. b) atribut adjectival
c) Târziu, prin lumina de lună, trecură păsări străine. c)atribut substantival genitival
d) Oșteni ca noi se mai găsesc; (...) d)atribut pronominal genitival
e) Căldura de afară m-a adus în casă. e) atribut substantival prepozițional
f) atribut pronominal prepozițional

6.Alcătuieşte două enunţuri în care substantivul copil să îndeplinească, pe rând, funcţia sintactică de atribut substantival prepoziţional,
respectiv de atribut substantival genitival.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
ANEXA 3
GRUPA 1

FIȘĂ DE LUCRU

1.Indică partea de vorbire prin care sunt exprimate atributele din enunţurile de mai jos:

Doi băieţi au câştigat cursa de biciclete.


Colegul, Mihai, mă însoţeşte în excursie.
Căldura de afară m-a adus în casă.
Grădina lor este mare.
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

2. Subliniaţi forma corectă a cuvintelor cu funcţia sintactică de atribut adjectival din enunţurile de mai jos:

I-am scris dragei/ dragii mele prietene.


Părerea unei prietene a mea/ a mele a fost apreciată de profesori.
Lucrările elevilor aceştia/ acestora sunt originale.
ANEXA 3
GRUPA 2

FIȘĂ DE LUCRU

1. Transcrie un atribut substantival genitival, un atribut pronominal prepoziţional, un atribut adjectival, un atribut adverbial din propoziţiile
de mai jos:

Cel mai călduros anotimp a sosit.


Florile de la ei mi-au plăcut.
Vecinul de sus este foarte gălăgios.
Tricoul fratelui meu este nou.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................

2.Completează spaţiile libere cu prepoziţii potrivite pentru atributele substantivale din enunţurile următoare:

Am cumpărat o maşină ................. patru uşi.


Ţesătura ................ lână a taiorului mamei este subţire.
Nu-mi plac manualele ................... ilustraţii.
ANEXA 3
Grupa 3

FIȘĂ DE LUCRU

1. Uneşte printr-o linie substantivele din prima coloană cu atributele potrivite ca înţeles din a doua coloană:

cireşe .a. .a. mamei


maşină .b. .b. de mai
taiorul .c. .c. de teren
asigurare .d. .d. de camioane
uzina .e. .e. de viaţă
jucăria .f. .f. copilului

2. Precizează cazul atributelor substantivale și atributelor adjectivale scrise cursiv din enunţurile următoare:

Adela, nepoată mamei mele, a obţinut un post de funcţionar bancar.


I-am explicat regulile jocului ca să-l poată urmări.
Anca a cumpărat un coşuleţ cu fragi.
Colegii mei sunt simpatici.
Se văd în zare coşurile fumegânde ale uzinelor.
Coperta cărţii apărută ieri este foarte frumoasă.

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................

ANEXA 4

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Subliniaţi atributele din textul de mai jos şi completaţi tabelul:

În liniştea verii călduroase, se înălţa melodia ciripind a unei păsărele. Razele lunii păreau o scară de urcat la cer. Susurul alene al
vântişorului acompania cântecul firii. Acesta îmi părea fericirea de a simţi pacea lumii.

Atribut adjectival Atribut substantival Atribut pronominal Atribut adverbial

2. Transformaţi atributele adjectivale scrise cursiv în enunţurile de mai jos în atribute substantivale:

Parcurile bucureştene sunt frumoase. → ................................................................................................................

O pasăre nocturnă l-a speriat. → .................................................................................................................

Dan a vizitat ţinuturile nordice. → ..................................................................................................................


Rasele canine sunt diverse. → ...................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și