Sunteți pe pagina 1din 6

Nagy Olga – Liceul Teoretic „Arany János”, Salonta

PROIECT DE LECŢIE
Operații cu matrice. Aplicații.
Data: 23 octombrie 2012
Clasa a XI-a A
Profesor: Nagy Olga
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Elemente de calcul matriceal
Tema lecţiei: Operații cu matrice. Aplicații.
Tipul lecţiei: Lecție de fixare și consolidare, de formare a priceperilor și deprinderilor.

Competenţe generale:
1. Folosirea terminologiei specifice matematicii în contexte variate de aplicare
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice în rezolvarea de probleme
4. Exprimarea şi redactarea coerentă în limbaj formal sau în limbaj cotidian, a rezolvării sau a strategiilor de rezolvare a unei probleme
5. Analiza de situaţii-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor
6. Generalizarea unor proprietăţi prin modificarea contextului iniţial de definire a problemei sau prin generalizarea algoritmilor

Competenţe specifice:
1. Identificarea unor situaţii practice concrete, care necesită asocierea unui tabel de date cu reprezentarea matriceală a unui proces specific
domeniului economic sau tehnic
2. Asocierea unui tabel de date cu reprezentarea matriceală a unui proces
3. Aplicarea algoritmilor de calcul în situaţii practice
4. Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă prin alegerea unor strategii şi metode adecvate (de tip algebric, vectorial, analitic,
sintetic)

1
Nagy Olga – Liceul Teoretic „Arany János”, Salonta

Obiective operaţionale:
 să poată efectua corect o adunare (o scădere) cu matrice, o înmulțire a unei matrice cu scalar având elemente din mulțimea C
 să poată aplica proprietăţile adunării a două matrice sau a înmulțirii unei matrice cu un scalar pe exerciţii variate
 să poată efectua înmulțirea a doua matrice având elemente din mulțimea C, aplicând și proprietățile înmulțirii de matrice
 să poată calcula puterea de ordinul n a unei matrice (cu ajutorul metodei inducției matematice)

Valori şi atitudini:
 manifestarea curiozităţii şi a imaginaţiei în crearea şi rezolvarea de probleme
 manifestarea tenacităţii, a perseverenţei şi a capacităţii de concentrare
 dezvoltarea unei gândiri deschise, creative şi a unui spirit de obiectivitate şi imparţialitate
 dezvoltarea independenţei în gândire şi acţiune
 manifestarea iniţiativei şi a disponibilităţii de a aborda sarcini variate
 dezvoltarea simţului estetic şi critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganţa în arhitectura rezolvării unei probleme sau a
construirii unei teorii
 formarea obişnuinţei de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii cotidiene sau pentru rezolvarea unor
probleme practice
 formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi profesională.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţie frontală, exerciţiul frontal şi individual, explicaţia, exemplificarea, problematizarea, munca
independentă pe grupe de elevi cu fișe de exerciții
 Modul de organizare al clasei: frontal, colectiv – dirijat, individual - independent
 Procedee de evaluare : analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării
aplicaţiilor (verbală / notarea activităţii elevilor).

2
Nagy Olga – Liceul Teoretic „Arany János”, Salonta

RESURSE:
 Materiale didactice: manualul, fişa de lucru
 Umane: 17 elevi
 Temporale: 50 min
Locul: sala de clasă.
Bibliografie: programa şcolară, planificarea, manualul Matematika Tankönyv a XI. osztály számára: Balázs Márton, Hatházi Annamária, Ed.
Ábel, Exerciții și probleme de algebră pentru clasele IX-XII: C. Năstăsescu, C. Niţă, Ed. Didactică şi pedagogică

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Modul de Procedee de
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode
organizare evaluare
1. Moment
organizatoric Verificarea prezenţei elevilor, notarea absenţelor în catalog. Conversaţie Frontal

Se recapitulează oral câteva modalitatea de calcul pentru:


2. Reactualizarea - adunarea a două matrice de același tip
- înmulțirea unei matrice cu scalar Conversaţie analiza
cunoștințelor Frontal
- înmulțirea a două matrice frontală răspunsurilor
anterioare
- proprietăți ale acestor operații
- puterea de ordinul n a unei matrice
3. Anunţarea Se scrie pe tablă de către profesor: titlul lecţiei: observarea
Conversaţie Frontal
temei Operatii cu matrice. Aplicații. elevilor
4. Activitatea Clasa se împarte pe 3 grupe (5-5-6) elevi. Muncă Colectiv – observarea
independentă a Fiecare grupă primește câte o fișă de lucru cu un număr de exerciții independentă independent elevilor
elevilor corespunzător cu numărul elevilor din grupă. pe grupe
Grupele sunt neomogene, fiecare elev din grupă alege exercițiul care
3
Nagy Olga – Liceul Teoretic „Arany János”, Salonta

dorește, o problemă nu poate fi rezolvată de doi elevi, dar un elev


poate rezolva mai multe probleme.
Anexa 1.
aprecierea
5.Analiza și După ce elevii au rezolvat exercițiile primite, din fiecare grupă doi Conversaţie
Colectiv - corectitudinii
valorificarea elevi vor prezenta și la tablă căte un exercițiu. Explicaţie
dirijat rezolvării
rezultatelor Restul clasei rezolvă în caietele exercițiile. Exerciţiul
aplicaţiilor
Aprecierea grupelor în ansamblu și a elevilor care au răspuns în Conversaţie Frontal
6. Evaluare
timpul lecţiei Individual
7. Tema pentru Conversaţie Frontal
Exerciţiile 4,7 și 9, pagina 19-20 din manual.
acasă Explicaţia

4
Nagy Olga – Liceul Teoretic „Arany János”, Salonta

( )
Anexa 1. 1 1 a
5. Fie matricea A= 0 1 1 . Să se calculeze An .
Grupa 1. 0 0 1

( )
1 0 0
1. Fie A= 2 1 2 . Dacă f ( X )=X 2+2 X + I 3, să se calculeze Grupa 2.
−1 4 1
f(A).
1. Să se determine matricea X din ecuația
2. Să se calculeze A ∙ B , unde
(−2 1
+X∙ ) ( )( )
1 2 1 2
=

( )
1 −1 3 −3 0 1 3 1
A= 1
( 3
2 −1 4
−2
)
, B= 2 1 .
0 1

3. Fie matricele A , B ∈ M 2,3 ( C ), (


A=
1 i −1
0 2+i 3 i ) și
2.
2
Să se afle matricea A, astfel încât A =( 0 1
−1 0
. )
(−i1 1 0
)
( ) ( )
B= . Să se calculeze matricea iA +2 B . 2 −1 −1 1 1 1
−i i+1
3. Se dau matricele A= −1 2 −1 , B= 1 1 1 . Să se
−1 −1 2 1 1 1
4. Fie matricele A= ( 10 10) și X =( u0 5v). Să se determine u și v calculeze matricea 3A + 7B.

astfel încât AX = XA. 4. Determinați numerele reale x și y astfel încât să aibă loc

egalitatea ( x 2−3 x +4
2
−1
)(
2 x+ y
=
y −1
2 −x+5 )
5
Nagy Olga – Liceul Teoretic „Arany János”, Salonta

5. Se dau matricele A= ( ac+c d bcd ), B=(aee+d bef ). Să se 4. Să se calculeze produsul matricelor A și B, unde

()
1
demonstreze că AB = BA. (
A= −3 2 −1 , B= 0 .
0 1 −2 ) 2
5. Să se determine matricea X din ecuația

( ) (
1 0 −1 ∙ X = −1 3
1 −1 2 6 0
.)
Grupa 3. 6. Să se determine puterea n a matricii A ∈ M 2 (C ) ,

( )
A= 1 0 , unde n ∈ N ¿.

[ ]
0 a 0 0 5
2
1. Fie f ( x )=x −4 x +4 I 3. Dacă A= 1 0 1 să se
1 0 0

[ ]
3 4 −1
determine a, astfel încât f ( A )= −3 3 −3 .
−3 −1 1

2. Fie matricele A= (−11 23 ), B=(21 −23 ). Dacă


2
f ( X )=2 X −5 X + I 2, să se calculeze f ( A )+ f (B) și
f ( A + B).
3. Se dau matricele

(
A= 1 −2 3 , B= −1 2 −2 ,
−1 3 −2 ) ( 0 −2 1 )
C=(
3)
−1 2 −1
.
3 −4
Să se calculeze matricea – A+ B+ C .
6

S-ar putea să vă placă și