Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 22.III.2023
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1, MATCA
CLASA: A VI-A A
PROFESOR: ISTRATE IULIA-GEORGIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:MULȚIMEA NUMERELOR ÎNTREGI
TEMA: OPERAȚII CU NUMERE ÎNTREGI. RECAPITULARE
TIPUL LECŢIEI: RECAPITULAREA ŞI SISTEMATIZAREA CUNOŞTINŢELOR

COMPETENŢE SPECIFICE:
C.S.1.3. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate
C.S.2.3. Utilizarea operațiilor cu numere întregi pentru rezolvarea ecuațiilor și inecuațiilor
C.S.3.3. Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu numere întregi
C.S.4.3. Redactarea etapelor de rezolvare a ecuaţiilor şi a inecuaţiilor studiate în mulţimea numerelor întregi
C.S.5.3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolvă utilizând numerele întregi
C.S.6.3. Transpunerea, în limbaj algebric, a unei situaţii date, rezolvarea ecuației sau inecuației obținute și interpretarea rezultatului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 OBIECTIVE COGNITIVE:
O1 – să identifice caracteristicile numerelor întregi în contexte variate;
O2 – să recunoască, să scrie şi să citească numerele întregi;
O3 – să utilizeze în calcule modulul numărului întreg şi proprietăţile lui;
O4 – să efectuieze calcule cu numere întregi utilizând proprietăţile, ordinea operaţiilor şi semnificaţia parantezelor;


OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
o să scrie lizibil pe caiete şi la tablă;
o să manifeste creativitate în găsirea mai multor metode de rezolvare a aplicaţiilor date.
 OBIECTIVE AFECTIVE:
o să fie atenţi;
o să participe afectiv şi activ la lecţie;
o să manifeste spirit de colaborare în cadrul grupului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, învățarea prin cooperare,descoperire
 MATERIALE DIDACTICE: manual, fişă de lucru.
 FORME DE ORGANIZARE:individuală, frontală, pe grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare


lecţiei Metode didactice Materiale și Forme de
mijloace de organizare
învățământ
1.Moment - verificarea prezenţei şi trecerea -elevii se pregătesc pentru Conversația Catalog Activitate
organizatoric absenţelor în catalog; începerea orei frontală
-verificarea caietelor şi a materialeor -elevul de serviciu spune
necesare unei bune desfăşurări a orei profesorului care sunt absenţii.
2. -verifică prin sondaj realizarea temei -colaborează la verificarea temei şi Conversația Caiet Activitate Verificarea
Verificarea -îndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor indică exerciţiile nerezolvate acasă Exercițiul Tablă frontală prin sondaj
Instrumente Activitate Orală
temei neefectuate acasă. -rezolvă sub îndrumarea de scris individuală Observația
profesorului exerciţiile - problemă sistematică
3. Captarea - se realizează prin completarea unui - elevii sunt atenţi şi participă la Conversația Soft Activitate Orală
atenţiei rebus în aplicația wordwall. completarea rebusului propus Explicația educațional frontală
4. Anunțarea -se anunţă tema şi obiectivele urmărite. - elevii notează titlul pe caiete Expunerea Tablă Activitate
temei și a - notează pe tablă titlul lecției: ,,Operații - elevii sunt atenți la obiectivele Caiet frontală
obictivelor cu numere întregi. Recapitulare.” lecției

5. Dirijarea Clasa este împărțită de profesor în 4 grupe - elevii, organizaţi pe grupe, vor Expunerea Caiet Activitate Orală
învăţării rezolva setul de exerciţiile propuse grupe
eterogene.
Profesorul înmânează fișa de lucru elevilor
de către profesor
explicându-le sarcina de lucru:
Observația
sistematică
Fise
Prima sarcină:PUZZLE
Fiecare grupă realizează un puzzle ce conține
enunțul unei definiții,reguli pe care le-au
învațat.Trebuie să așeze în ordinea corectă
cuvintele pentru a obține un enunț adevărat.

Echipa 1: pozitiv. mic Orice întreg mai decât


număr negativ orice număr întreg este
Exercițiul
Echipa 2: Dintre două numere întregi negative este
mai mare acela care are modulul mai mic.
Echipa 3. Produsul dintre un număr întreg negativ
și un număr întreg pozitiv este un număr întreg Învățarea prin
cooperare
negativ.
Echipa 4:
Activitate
Suma a două numere întregi este 0 dacă și numai
- grupe
dacă numerele sunt opuse . Orală
-
A doua sarcină:
- Fise
Cărămizile adunării – fiecare grupă trebuie să
- -
completeze cărămizile respectând cerințele. Prima
Observația
grupă care finalizează este solicitată pentru a Problematizarea sistematică
comunica răspunsul. (5 MIN)

A treia sarcină:
Schema operațiilor de ordinul I. fiecare grupă
trebuie să completeze schema respectivă. Prima
grupă care finalizează este solicitată pentru a Descoperirea
comunica răspunsul. (3 MIN)

Sarcina a patra:
Diagrama buclucașă
fiecare grupă trebuie să completeze diagrama
respectivă. Prima grupă care finalizează este
solicitată pentru a comunica răspunsul. (10 MIN)

-
Sarcina a cincea:
Ordonarea cartonașelor: Elevii trebuie să
ordoneze crescător numerele întregi înscrise pe
cartonașe. (2 MIN)

Sarcina a sasea:
Găsește eroarea: Elevii trebuie să găsească
eroarea în calculul unor operații cu numere întregi
și să propună rezolvarea corectă a exrcițiului. (8
MIN).

Sarcina a șaptea:
Probabilități. Elevii trebuie să determine patru
numere întregi respectând regulile de calcul și
ordinea efectuării operațiilor cu numerele întregi.
La final trebuie să specifice care este
probabilitatea ca la alegerea unui număr întreg
dintre cele patru, acesta să fie negativ. (12 min)

6. -profesorul Propune spre rezolvare - elevii desemnați de grupe ca fiind Expunerea Caiet Activitate Orală
Intensificare exercițiile din fișa de lucru reprezentanții lor vor ieși la tablă și frontală
Activitate
a retenției și vor rezolva exercițiul ales Exercițiul Tablă individuală Observația
asigurarea sistematică
transferului
7. Evaluarea - se fac aprecieri, recomandări Conversația Catalag Activitate
performanței - se notează elevii care s-au remarcat la frontală
lecție
8. Tema Temă : Elevii îşi notează tema pentru Conversația Caiet Activitate
pentru acasă Exercițiile rămase din fișa de lucru acasă. Explicația frontală
1. CĂRĂMIZILE ADUNĂRII
Completați, știind că fiecare număr întreg este egal cu suma numerelor întregi ce se găsesc în
cele două căsuțe de sub căsuța numărului:

2. Completați schema următoare:

-
3. Diagrama buclucașă
Completați diagrama alăturată:

4. Așezați în ordine crescătoare numerele întregi înscrise pe cartonașele alăturate

5. Andrei și Lidia efectuează în același timp următorul calcul

Rezolvare Andrei: Rezolvare Lidia:


Care dintre cei doi a rezolvat corect exercițiul? .........................................................................................................

Care sunt erorile de calcul apărute în

rezolvare? ....................................................................................................... ........................................................................................................................................................

.................

6. Care este probabilitatea ca alegând la întâmplare unul din următoarele numere acesta să fie număr întreg negativ:

Fişă de lucru

1. Calculaţi respectând ordinea efectuării operaţiilor:


a) 23+{120:(-3)+[21∙(-21)+(-2-4+8-9)]}=

b) |-12|-{25∙(-5)+28∙( -7)+[-2-(-4)]}=

c) -25∙(-18+23)+5∙(-6-7)-8∙(-3)=

d) 84 ∙ (-11) – 84 ∙(-24) – 84∙ (+27)=

2.
Calculaţi:
a) 5 + (-5) - (-6) - (+6) =
b) 13 - (5-7) - (3+12-9+12) - (5-18) =
c) (- 2) [( - 12) : ( - 4 + 9 – 2 ) – ( 3 – 5)] =
d) (–2)101 : 299 –10 ∙ { –3 – 3 ∙ [(–3)5 : 34 – 2]}=
e) e) [ 07 + (-1)14 + (-1)37 – (-8)23: (-8)22 ] : (-4) + -2=
+10

+7 +3
+
+2 +5 -2
48 56 -8 -60 -13

132 140 -20 -25


- 11
-120 16 -
112
-77

S-ar putea să vă placă și