Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA:18.I.2021
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1, MATCA
CLASA A VI-A C
PROFESOR: ISTRATE IULIA-GEORGIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: OPERAȚII CU NUMERE ÎNTREGI
TEMA: ADUNAREA ȘI SCĂDEREA NUMERELOR ÎNTREGI.APLICAȚII
TIPUL LECŢIEI: LECŢIE DE FIXARE ŞI FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI

COMPEŢENŢE SPECIFICE:
C.S.1.3. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate
C.S.2.3 Utilizarea operaţiilor cu numere întregi şi a proprietăţilor acestora
C.S.3.3 Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu numere întregi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 OBIECTIVE COGNITIVE:
 O1. Să identifice în exerciții și probleme numerele întregi
 O2. Să transpunădin enunțul problemei/exercițiului informațiile transmise în informații utile
 O3. Să aplice corect regulile de adunare a numerelor întregi rezolvând sarcinile de lucru propuse

 OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
1. să scrie lizibil pe caiete şi la tablă;
2. să manifeste creativitate în găsirea mai multor metode de rezolvare a aplicaţiilor date;

 OBIECTIVE AFECTIVE:
1. să fie atenţi;
2. să participe afectiv şi activ la lecţie;
3. să manifeste spirit de colaborare în cadrul grupului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda brainstorming, învățarea prin cooperare
 MATERIALE DIDACTICE: culegerea de probleme, fişe de lucru, hârtie de flipchart,tabla, material realizat cu geogebra
 FORME DE ORGANIZARE:activitate individuală, activitate frontală, activitate pe grupe

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

LECŢIEI METODE
DIDACTICE
MATERIALE ȘI
MIJLOACE
FORME DE
ORGANIZARE
DE ÎNVĂȚĂMÂNT

Moment - verificarea prezenţei şi trecerea absenţelor -elevii se pregătesc pentru Conversați Catalogul Activitate
organizatoricîn catalog; începerea orei a frontală
-verificarea caietelor şi a materialelor -elevul de serviciu spune
necesare unei bune desfăşurări a orei profesorului care sunt absenţii
Verifcarea -se verifică prin sondaj tema şi se dau -colaborează la verificarea temei şi Conversați Caiet Activitate Orală
temei pentru indicaţii pentru acele probleme la care indică exerciţiile nerezolvate acasă a Tablă frontală Observația
Exercițiul Instrumente Activitate sistematică
acasă elevii au întâmpinat dificultăţi -rezolvă sub îndrumarea de scris individuală
profesorului problemele
nerezolvate
Captarea 1) În figura de mai jos sunt reprezentate - Activitate Fișă de lucru Activitate Orală
atenției două termometre. Priviţi desenele şi practică Foarfece individuală
ră spundeţi la întrebă ri. Lipici

?
?

a) Temperatura de a crescut cu
. Care este noua temperatură ?
b) Temperatua de a scă zut cu .
Care este noua temperatură ?

Anunţarea -se anunţă tema şi obiectivele urmărite. - elevii notează titlul pe caiete Expunerea Tabla Activitate
temei şi a - notează pe tablă titlul lecției: „Adunarea - elevii sunt atenți la obiectivele Caietul frontală
obiectivelor și scăderea numerelor întregi.Aplicații lecției
Reactualizarea -Adresează elevilor întrebări: - elevii răspund oral la întrebările
cunoştinţelor 1. Cum se adună două numere întregi cu adresate de profesor.
același semn? 1. Pentru a aduna două numere
2. Cum se adună două numere întregi cu întregi cu același semn se adună Material Activitate
semne diferite? modulele lor iar la rezultat se pune Conversați realizat cu frontală Orală
3. Enumerați proprietățile adunării semnul comun. a geogebra
numerelor întregi. 2. Pentru a aduna două numere
întregi de semne diferite procedăm
astfel: din modulul mai mare
scădem modulul mai mic, iar la
rezultat punem semnul numărului
cu modul mai mare.
3. 1. Adunarea este comutativă;
2. Adunarea este asociativă;
3. 0este element neutru la adunare;
4. Orice număr întreg are un opus.

Dirijarea - propun elevilor spre rezolvare problemele Elevii ies la tablă pentru a rezolva Expunerea Foi de Activitate Autoevaluar
învăţării din fişa de lucru exerciţiile din fişă. flipchart pe grupe e
Exercițiul

Ex1. Calculați:
Rezolvarea
Ex1. de Caiet Activitate Orală
probleme frontală

Învățarea
prin Observația
cooperare Activitate sistematică
Ex2. Completați spațiile punctate: Tablă individuală
Problemati
a) zarea
b)
E
c) x2.
Ex3. Scrie numărul -7 ca o sumă de două a)
numere întregi :
a)de același semn; b)
b) de semne contrare c)

Ex4. În luna februarie s-au înregistrat


următoarele temperaturi timp de o Ex3.
săptămână:
Ziua Lun Mar Mie Joi Vin Sâm Du
i ţi rcur eri bătă mini
i că
Tempe -3 0 +2 -5 -1 -3 -4
ratura
Ex4.
Calculați temperatura medie.

Evaluarea - se fac aprecieri verbale , notări pentru - elevii sunt atenţi la aprecierile Conversați Catalog Activitate
progresului elevii care s-au evidenţiat mai mult profesorului a frontală
realizat
Tema pentru - Temă pentru acasă: Elevii îşi notează tema pentru Conversați Caiet Activitate
acasă ex 8,9 şi 10/ pag. 76, culegere acasă. a frontală
Explicația
-se dau indicaţiile necesare.

Fişă de lucru

Ex1. Calculați:

Ex2. Completați spațiile punctate:


d)
e)
f)

Ex3. Scrie numărul -7 ca o sumă de două numere întregi :


a)de același semn;
b) de semne contrare

Calculați temperatura Ex4. În luna februarie s-au înregistrat următoarele temperaturi timp de o săptămână:
medie. Ziua Luni Marţi Miercuri Joi Vineri Sâmbătă Duminică
Temperatura -3 0 +2 -5 -1 -3 -4

Ex.5 CĂRĂMIZILE ADUNĂRII


Completați, știind că fiecare număr întreg este egal cu suma numerelor întregi ce se găsesc în cele două căsuțe de sub căsuța numărului:

S-ar putea să vă placă și