Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a XII-a
TITLUL LECŢIEI: Textul argumentativ
TIPUL LECŢIEI: fixare de cunoştinţe
COMPETENŢE GENERALE:
- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în
diferite situaţii de comunicare;
- Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor
texte literare şi nonliterare;
- Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
COGNITIVE: la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
C1: să prezinte trăsăturile textului argumentativ;
C2: să comenteze un citat;
C3: să aplice noţiunile dobândite anterior în crearea unor texte argumentative;
C4: să identifice mijloace lingvistice de persuasiune în texte argumentative date;
C5: să-şi susţină punctul de vedere pe o temă dată;
C6: să identifice elementele componente ale unui text argumentativ;
C7: să utilizeze în textele argumentative conectorii logici şi tehnici argumentative.

AFECTIVE :
C1: să dovedească receptivitate faţă de propunerea făcută prin acest demers didactic;
C2: să fie dispuşi să integreze cunoştinţele în sistemul propriu de valori estetice;
C3: să-şi dezvolte gândirea creatoare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee :
- bulgărele de zăpadă;
- învăţarea prin descoperire;
- învăţarea prin cooperare;
- „profesor pentru 5 minute”;
- problematizarea;
- ciorchinele;
Mijloace:
- prezentare Power Point;
- videoproiector,
- calculator;
- fişe de lucru.
Forme de organizare:
- activitate frontală;
- activitate individuală;
- activitate pe grupe;
- activitate în perechi.
RESURSE
- umane: elevii clasei a X-a
- de timp: 50 minute
- materiale: fişe, caiete de notiţe, laptop, videoproiector

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timp


1. Moment - salut; - elevii îşi pregătesc materialele 1`
organizatoric - notarea absenților; necesare
- pregătirea materialului necesar.

2. Captarea atenţiei - Este propus un exerciţiu de Exerciţiu de spargere a gheţii: 2`


spargere a gheţii prin care elevii - Elevii se prezintă spunându-şi
vor pătrunde în lumea prenumele şi caracterizându-se cu un
argumentării. adjectiv care începe cu aceeaşi literă
cu care începe prenumele, aducând şi
câte un argument al alegerii acelei
caracteristici.
Ex. Ionela – isteaţă pentru că mă descurc
în orice situaţie

3. Enunţarea temei şi - Se anunţă tema lecţiei (Textul - Se prezintă obiectivele lecţiei în 1`


a obiectivelor argumentativ) şi obiectivele. termeni accesibili, astfel încât elevii să
înţeleagă nu atât finalitatea acesteia în
ceea ce priveşte cunoştinţele însuşite, cât
mai ales nivelul comportamentelor
aşteptate.

- Utilizându-se tehnica „profesor - Elevii urmăresc prezentarea 5`


4. Actualizarea pentru 5 minute”, unul dintre elevi colegului lor referitoare la textul
informaţiilor ancoră este solicitat să reactualizeze argumentativ, răspunzând la
câteva informaţii cu privire la întrebările adresate.
textul argumentativ (definiţie,
structură, conectori etc.).

- Cu ajutorul videoproiectorului, se - Elevii parcurg prezentarea și le sunt 5`


5. Dirijarea învăţării expune o prezentare Power-Point explicate eventuale aspecte pe care
despre textul argumentativ. nu le înțeleg.

Pentru eficientizarea
comprehensiunii modului de - Elevii participă la întocmirea
realizare a unui text argumentativ, planului textului argumentativ 10`
se va schița pe tablă planul realizat la tablă și îl notează și în
textului argumentativ și caiete.
conectorii argumentativi specifici
(ANEXE).

- Profesorul propune un citat din


variantele de bacalaureat, pe baza
căruia să se realizeze un text 20`
argumentativ în clasă, prin tehnica
bulgărelui de zăpadă.

Faza introductivă Expunerea


problemei.

„Fiecare dintre noi este un înger


cu o singură aripă și nu putem
zbura decât îmbrăţişându-ne”
Luciano de Crescenzo (scriitor
italian).

Faza lucrului individual


- După lecturarea citatului, se
propune realizarea câte unui - Elevii vor propune cuvinte care să facă
ciorchine pentru cuvintele–cheie parte din ciorchine, referindu-se şi la
ale acestuia, urmând ca ideile personaje din operele literare studiate
discutate să stea la baza realizării care să constituie exemple în cadrul
textului argumentativ. textului argumentativ.
- Sunt explicate eventualele
întrebări legate de subiect.

Faza lucrului în perechi


- Pe baza informaţiilor obţinute
în urma realizării ciorchinelui,
elevilor li se cere să lucreze în
perechi: astfel, elevii vor lucra
în perechi, fiecare având o
anumită sarcină (elevii din - Elevii, care sunt grupaţi în perechi
prima bancă scriu ipoteza, cei vor rezolva sarcinile de lucru.
din banca a doua scriu primul
argument, cei din banca a treia
scriu al doilea argument, cei
din banca a patra, al treilea
argument, iar ultimii scriu
concluzia).

Faza reuniunii în grupe mai mari


- Se alcătuiesc grupe mai mari
(specifice câte unui rând de
bănci) şi se discută despre
situaţia la care s-a ajuns.
Faza raportării soluţiilor în colectiv - Toate cele 3 texte argumentative
- Întreaga clasă reunită rezultate vor fi citite şi discutate, în
analizează şi concluzionează vederea evidenţierii punctelor tari şi
asupra textelor emise. punctelor slabe ale acestora.

Faza decizională
Se alege situaţia finală şi se
stabilesc concluziile.

- Profesorul propune spre vizionare


6. Obţinerea un fragment din piesa lui - Frontal, elevii vor observa că textul nu
performanţelor şi Caragiale, O scrisoare pierdută respectă tehnica argumentării şi nu este
asigurarea feed- (discursul lui Farfuridi), cerând persuasiv, nerespectând structura unui 4`
backului elevilor să motiveze dacă textul asemenea text şi nici calităţile generale
întruneşte condiţiile unui text ale stilului.
argumentativ.

1`
- Evaluarea se face pe tot parcursul
7. Evaluarea lecţiei prin aprecieri şi observaţii
performanţelor curente. Sunt notaţi elevii cu o
contribuţie deosebită la realizarea
orei.

8. Tema pentru acasă


Scrie un text argumentativ, de 15- Elevii îşi notează tema pentru acasă. 1`
30 de rânduri, despre altruism
pornind de la afimația lui Nicolae
Steinhardt: „dăruind vei dobândi”.

TEXTUL ARGUMENTATIV

Structura:
1. TEZA, IPOTEZA, ideea apărată de autor şi care urmează să fie demonstrată
2. ARGUMENTAREA PROPRIU-ZISĂ, enunţarea mai multor argumente pro
sau contra tezei enunţate şi susţinerea lor cu :
 exemple
 citate
 prezentarea unor întâmplări
 opinii de autoritate
 comparaţii care să scoată în evidenţă ideea susţinută
 citarea unor surse de referinţă (filozofi, lingvişti, istorici critici literari
etc.)
 folosirea unor contraexemple
 apelul la experienţa personală
!!! Dispunerea argumentelor în scris este marcată de paragrafe
3.CONCLUZIA, rezumă demersul argumentativ, întăreşte ipoteza prin reluarea
ei într-un mod nuanţat.

ELEMENTE CONECTOARE: (adverbe, locuţiuni adverbiale, conjuncţii sau


locuţiuni conjuncţionale, structuri verbale) ; exprimă
 succesiunea, continuitatea : în primul rând, în al doilea rând, etc, pe de
o parte... pe de altă parte, în plus, de asemenea
 contrastul: dar, însă, ci, în contrast cu, dimpotrivă
 ierarhizarea: înainte de toate, mai presus de toate, mai important decât
 comparaţia: la fel cu, tot aşa, ca în comparaţie cu, în mod asemănător
 probabilitatea: probabil, posibil, este cu putinţă, s-ar putea ca
 certitudinea: cu siguranţă, desigur, fireşte, nu este nici o îndoială că
 concesia: deşi, totuşi, cu toate acestea, chiar dacă
 concluzia: deci, aşa, prin urmare, în concluzie, în consecinţă, la urma
urmelor

S-ar putea să vă placă și