Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul tehnologic Petru Maior, Reghin


PROFESOR: Moldovan Georgeta
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ
CLASA: a XII a A
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Texte narative-romanul
SUBIECTUL: Scene semnificative din romanul Moromeţii( cina, salcâmul, fonciirea, secerişul)
TEXT SUPORT: Moromeţii( ora a III-a)
TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
MOTIVAŢIA: este o lecţie de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor, valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare
activ - participative, care le permit elevilor să devină conştienţi de propria gândire şi de folosirea limbajului personal.

OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire asupra universului creaţiei moromeţiene.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.4 – să manifeste interes pentru mesajul ascultat, pentru partenerii de discuţie şi pentru metodele moderne utilizate;
2.1 – să realizeze înlănţuirea clară şi corectă a ideilor;
3.1 – să deosebeacă elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.2 – să identifice modurile de expunere într-un text epic;
4.3 – să utilizeze corect semnele de punctuaţie în interpretarea rolului propus.

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
O1: să definească romanul şi să denumească alte opera epice din literature română
O2: să precizeze trei trăsăturiale romanului, perspectiva narativă şi indicii temporali şi spaţiali
O3: să identifice scenele importante din roman în urma citatelor extrase şi a completării rebusului;
O4: să comenteze fiecare scenă în parte utilizând diverse argumente pro/contra ( scena cinei, a salcâmului, a fonciirei, a
secerişului şi întâlnirea din Poiana lui Iocan);
O5: să se pună în locul personajului principal şi al copiilor acestora şi să spună cum ar proceda;
O6: să se comporte ca nişte actori desăvărşiţi;
O7: să emită păreri proprii despre tema propusă, argumentând răspunsul;
O8:să participe efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate

b) afective:
O1* să se implice emoţional în atmosfera prefigurată de autorul operei,
O2* participe efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate
O3* să-şi cultive interesul şi respectul faţă de creaţiile literaturii române,

STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE/ METODE: conversaţia, rebusul, brainstormingul, ciorchinele, gândirea critică, metoda pălăriilor
gânditoare, metoda cadranelor, jocul de rol, mumca în grup,argumentarea,concursul.
• RESURSE MATERIALE: manualul, fişe de lucru, pălării, dicţionar, codul familiei, Biblia, tabla , retroproiector,bani de

ciocolată,C.D. cu filmul Moromeţii; P.C., videoproiector, ecran; fişe cu citate extrase din text;

2
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII ELEVILOR: individuală, frontală şi pe grupe
EVALUARE: orală şi scrisă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei
CONDIŢII DE REALIZARE: LOCUL-sala de clasă
TIMPUL-50 min
BIBLIOGRAFIE:
Marin, Iancu, Ana, Tulbă, Limba română -manual pentru clasa a VII-a , Editura Corint, Bucureşti 2008;
L.Paicu, M.Lazăr,Literatura română –Eseul, Editura Art 2008;
Mariana, Badea, Literatura română, Editura Badea, Bucureşti, 2004;
Marcu, Vasile., Filimon, Letiţia. (coordonatori), Psihopedagogie pentru formarea profesorilor, ediţia a treia, Editura Universităţii
din Oradea, Oradea, 2007;
Biblia, Codul familiei,2009

3
Secvenţele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea T Resurse Resurse Forme de Evaluare
elevilor I materiale procedurale organizare
M
p
Moment Organizez clasa pe Elevii se 1 pixuri conversaţia activitate
organizatoric grupe şi asigur climatul pregătesc pentru caiete frontală
necesar bunei lecţie.
desfăşurării a lecţiei.
O1 Verific tema cantitativ Elevii prezintă 9 caiete Conversaţia activitate evaluare
Verificarea O2 şi calitativ, numind tema şi frontală orală şi
temei scrisă
elevii să citească corectează
şi reactualiza-
citatele extrase eventualele
rea a
cunoştinţelor referitoare la conflictele greşeli.
dobândite întâlnite în operă şi să
anterior le comenteze.
Conflicte exterioare
între Ilie Moromete şi
– Copiii
- Catrina;
- Guica;
- Bălosu;
- Jupuitu etc.
Fişe de Conversaţia,
Prin intermediul lucru,laptopul, Ciorchinele,
metodei ciorchinelui îi Elevii răspund retroproiectoru Ştiu/Vreau să ştiu
întreb ce ştiu : întrebărilor de pe l
Ce este romanul? fişă, iar
Daţi trei trăsături profesorul va
specifice acestuia. scrie pe tablă.
Precizaţi care e timpul
şi spaţiul acţiunii?
Care e perspectiva
narativă?
Dar structura şi
4
compoziţia acestuia( pe
scurt)? Copiii vor să ştie
CE NU ŞTIU despre personaje
ÎNCĂ/VREAU SĂ şi scenele din
5
ROMANUL
ESTE.......................
.................................
.................................
.................................
.................................
..

TRĂSĂTURILE TEMA
ROMANULUI ROMANULUI ..................
SUNT...................... ............................................
...............................- ............................................
MOROMEŢII ............................................
------------------------
------------------------ Autor................ ............................................
.................
----------- .
Alte opere
epice ................
...........

TIMP.......................
.
SPAŢIU...................
CONFLICTE(interior,
.
exterior)
PERSPECTIVĂ
Moromete cu:
NARATIVĂ............
.................................
..................
6
ANEXA 1
FISA DE LUCRU
REBUS
1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri......................................................
2. Tudor Bălosu dorea cu orice preţ să cumpere ............................................... de la Ilie Moromete.
3. Jupuitu ajunge acasă la Moromete iar acesta se preface că n-are bani ca să-i plătească............................................
4. Alege cuvântul care reprezintă o scenă semnificativă pentru familia Moromete din structura Cina cea de Taină .
5. Î- - - - - - - -A care are loc în Poiana lui Iocan.

A
S E C E R I Ş UL
S A L C Â M U L
F O N C I I R E A
C I N A
Î N T Â L N I E A
B
7
FISA DE LUCRU
ANEXA 1
REBUS
1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri......................................................
2.Tudor Bălosu dorea cu orice preţ să cumpere ............................................... de la Ilie Moromete.
3.Jupuitu ajunge acasă la Moromete iar acesta se preface că n-are bani ca să-i plătească............................................
4.Alege cuvântul care reprezintă o scenă semnificativă pentru familia Moromete din structura Cina cea de Taină .

5.Î- - - - - - - -A care are loc în Poiana lui Iocan A



B
8
ANEXA3
CITATE - Scene semnificative din romanul Moromeţii ( cina, salcâmul, fonciirea, secerişul,)

SCENA CINEI SCENA SALCÂMULUI SCENA FONCIIREI SCENA SECERIŞULUI


„Moromeţii se află strânşi în
tindă , în jurul unei mese -Ce faci, Morometee, te--ai „-Catrino, ia, fă, secerile „Căruţele ies din sat prin toate
mici, joase şi rotunde, pe mai gândit? Îmi dai salcâmul astea! - Parascive nu vezi părţile lui, prin toate uliţele şi
nişte scăunele cât palma, ăla? ? că furca aia stă acolo lângă ulicioare.
unul lângă altul după fire şi -Da, am discutat odată să-ţi gard de cinci săptămâni? Ia-o Soarele începe să răsară ;
neam.Cei trei fraţi vitregi, vând un salcâm. de acolo şi bagă-o în şopron ! câmpia se limpezeşte de spuma
Paraschiv, Nilă şi Achim, i -Poate am să--l vând poate Ar putea să stea acolo până o argintie a aburilor de rouă şi
stăteau spre partea din afară a nu o să --l vând. rugini , până te-ai înţepa în întinderea ei care joacă acum în
tindei, ca şi când ar fi fost -De ce trebuie să ne grăbim ea şi tot n-ai s-o ridici!... nemărginiri de foc rece …
gata în orice clipă să se a…ş Moromete mai rămase câteva vântul uşor al dimineţii care
scoale de la masă şi să plece Te duseşi in grădină să te clipe cu spatele întors spre face cu grâul valuri
afară.De cealaltă parte a odihneşti că până acum cei doi de pe prispă, apoi asemănătoare mării, şi ciocârlia
mesei , lângă vatră… stătea stătuşi! deodată se răsuci pe călcâie care ţâşneşte din lan…copiii
totdeauna Catrina Moromete, şi strigă: iau secerile în mâini şi încep să
mama vitregă a celor trei -De ce să-l tăiem ?Cum să-l -N-am! se învârtească pe lângă capul
fraţi, iar lângă ea îi avea pe tăiem ? - asta mi-o cânţi dumneata, încărcat cu ierburi… se întorc
Niculae şi pe Ilinca, copii -Aşa, ca să se mire proştii ! nea Ilie, de când te ştiu eu, spre soare , învârtesc secerile
făcuţi cu Moromete.Tita […] zise agentul tăios, fără să se în mâini , spun câte o vorbă ca
stătea între cei trei şi maică- Dintre toţi salcâmii se mire.Moromete se apropie de să facă totuşi ceva….smulg
9
sa.Era tot fata ei, din distingea acesta, din grădina prispă tăcut. Acum se uita în câte un spic, îl sfărâmă în
căsătoria dintâi. Numai lui Moromete … un salcâm altă parte, întocmai ca şi când palme şi îi suflă pleava ; aruncă
Moromete stătea parcă uriaş…stufos şi înalt care n-ar fi auzit nimic…… în gură boabele pârguite , le
deasupra tuturor. Locul lui umbrea întreaga vâlcea […] -Dă-mi mă o ţigare! Omul îşi mănâncă…Cel mai vrednic
era pe pragul celei de-a doua Toata lumea cunoştea acest scoase tabachera şi i-o dintre copii începe să măsoare
odăi, de pe care el stăpânea salcâm […] Salcâmul … întinse. cu pasul stanţiile , părţile la un
cu privirea pe fiecare.Toţi creştea în fiecare an mai -Foncierea pământului, lot loc pe care fiecare va trebui să
ceilalţi stăteau umăr lângă bogat [..] iar în timpul iernii Moromete, trei mii lei, lot le ducă înainte până la
umăr, înghesuiţi, masa fiind jucau mija, alegându-l ca loc Catrina două mii opt sute terminare.Moromete trebuie să
prea mică.Moromete n-o mai de întâlnire. .. ajungând la şaizeci şi trei.Nu e cine ştie lege snopii şi să-i aşeze în
schimbase de pe vremea capătul gheţuşului, vrând- ce! Hai mai repede , că până clăi.Cel mai vrednic începe să
primei lui căsătorii, deşi nevrând, copii îmbrăţişau la prânz mai am de încasat. taie spicele şi să arunce
numărul copiilor crescuse.” tulpina salcâmului -Catrino, Tito,care eşti în mănunchiurile în urmă…tatăl
[…]Primăvara coroana uriaşă tindă ; dă-mi un foc ! strânge poloagele şi face
„Cei trei fraţi vitregi, a salcâmului atrăgea roiuri -Hai , nea Ilie, hai , nea Ilie ! snopii.
Parschiv, Nilă si Achim, sălbatice de albine[…]Acum se grăbi Jupuitu, pocnind -Hai, mamă , tu ce faci acolo?
stăteau spre partea din afara a totul se făcuse mic, grădina, încuietoarea genţii. -Na Paraschive,bea apă (...) Te-
tindei, ca şi când ar fi fost caii, Moromete însuşi aratau - Păi nu ţi-am spus că nu a ars rău? Yise Moromete.Eu
gata în orice clipă să se bicisnici.Cerul deschis şi am !Ce să-ţi face u dacă nu credeam că e rece, mărturisi el
scoale de la masă şi să plece câmpia năpădeau am1N-am! naiv.
afară[…] Când se trezi află împrejurimile […]”. -Plăteşte Moromete! Strigă îţI arde de prostii, se supără
că Nilăşi cu Paraschiv agentul înfuriat. mama fără să se uite la omul
fugiseră[…]”. ….De ce nu vrei să înţelegi ei.după ce cănu munceşti, nici
că nu am? … nu taci!...”
-Nu poţi să iei caii ! zise
Paraschiv.
-Ia ici o mie de lei, şi mai
încolo aşa, mai descutăm
noi! Ce crezi că noi fătăm
10
bani?......”

Anexa 4

SCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI SCENA SECERIŞUL- GRUPA ŢĂRANILOR(pălăria galbenă)
(pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: A.Răspundeţi întrebărilor:

1.Ce poziţie ocupă Moromete în


familia sa hibridă şi ce reprezintă cina pentru voi? 1.Precizaţi trei obiceiuri specifice vieţii satului
2.Precizaţi modul de gândire al unui şef de familie şi ardelenesc.Comentaţi un obicei în câteva cuvinte.
cum sunt aşezaţi la masă membrii familiei Moromete 2.Identificaţi în text cuvinte care fac parte din câmpul lexical al
utilizând citate. secerişului.
3.Care sunt cauzele nemulţumirii fiilor lui Ilie Moromete 3.Cine se ocupă de secerişul grâului în familia Moromete?
4.Imaginaţi-vă că sunteţi în locul copiilor lui Moromete, cei din
şi urmările acestora? prima căsătorie, şi spuneţi cum aţi proceda.
4.Comentaţi citatul
11
Matei, 26
„Ucenicii au făcut cum le poruncise Isus şi au pregătit Paştile. Seara Isus S-
a aşezat la masa cu cei 12 ucenici ai săi (…) pe când mâncau ei, Isus a luat
pâine şi a bincuvântat-o, a frânt-o şi a dat-o ucenicilor .
4*10 puncte
4*10 puncte
B. Fixarea cunoştinţelor-JOC DE ROL
B.Joc de rol- scena cinei -Fixarea cunoştinţelor
Joc de rol

SCENA FONCIIREI- GRUPA SCENA SALCÂMULUI- GRUPA


AGENŢILOR(pălăria albastră) SALCÂMILOR(pălăria verde.A.Răspundeţi
întrebărilor: 4*10puncte

1. Cu ce pom se poate asemăna salcâmul?


Geneza 2 „ Şi a făcut Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, placuţi
la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul Raiului era pomul vieţii si
pomul cunoştinţei binelui si răului. […]
Iar femeia a zis catre şarpe <<roade din pomii raiului putem sa mâncăm, numai
Răspundeţi întrebărilor: din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: Să nu mâncţi
1. Credeţi că Jupuitu procedează corect atunci când insistă? din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!>> Atunci şarpele a zis : hotărât
ArgumentaŢi. că nu veţi muri” (…)
2. Ce mod de expunere predomină în această scenă? Daţi
exemple de alte moduri de expunere şi precizaţi operele 2.Ce reprezintă salcâmul în mentalitatea satului şi cine
unde le-aţi întâlnit. dorea să-l cumpere?
3. Ce modalităţi de caracterizare cunoaşteţi? Enumeraţi-le! 3. Extrageţi din fraza de mai jos alte semnificaţii ale
4. Precizaţi trei trăsături ale personajului principal, Ilie
Moromete. 4*10 puncte
salcâmului: Acesta pare o fiinţă magică, martor şi păstrător al atâtor
tainice manifestări ale vieţii ţărăneşti nescrise. El face parte din viaţa

12
B. Fixarea cunoştinţelor familiei Moromete şi viaţa satului „Toată lumea cunoştea acest salcâm”.
Salcâmul este pentru Moromete un veritabil axis mundi, un simbol al
Joc de rol independenţei lui, personajul identificându-se cu acest arbore. Salcâmul lui
Moromete este un semn de hotar, este un simbol sacru.
4.Dacă aţi fi în locul lui Moromete ce soluţie aţi fi ales?
B. Fixarea cunoştinţelor:Joc de rol

Anexa 5

Atenţie! Se acordă timp şi pentru explicarea regulilor şi pentru împărţirea fişelor.


A.REGULILE CONCURSULUI:- 24 min
Fiecare grupă va primi nişte fişe cu citate din scene semnificative ale romanului studiat, iar liderul sau fiecare membru din grupă va
citi pe rând câte o întrebare şi va da răspunsul pe loc. Dacă răspunsul e corect echipa va primi puncte de la juriu şi câte un bănuţ de
ciocolată drept răsplată, iar dacă răspunsul va fi incomplet celelalte echipe pot aduce completări.Sunt patru întrebări pentru fiecare
grupă ( 40 de puncte). Timp alocat 1/5 minute pentru fiecare întrebare- total 24 de minute.
B.JOC DE ROL
Fixarea cunoştinţelor este realizată printr-un joc de rol al scenei pe care o aveţi la dispoziţie.(5o de puncte) -8min
Fiecare membru al echipei e rugat să participe activ fie la puncul A , fie la B. În cazul existenţei unui baraj, juriul este rugat să
pună câte o întrebare echipelor pentru a afla echipa câştigătoare.Se vor acorda încă 10 puncte.
SUCCES!

13
AUTOEVALUARE
Mi-a plăcut cel mai mult

Eu îmi dau nota……....... şi sunt

JURIU
ECHIPA I COPII/PĂRINŢI (PĂLĂRII ALBE) INTREBĂRI
ÎNTREBĂRI-4*10 PUNCTE 1................
2...............
JOC DE ROL 50 PUNCTE 3...............
4...............
JOC DE ROL
ECHIPA A II-A SALCÂMII (PĂLĂRII VERZI) INTREBĂRI
ÎNTREBĂRI 4*10 PUNCTE 1................
2...............
JOC DE ROL 50 PUNCTE 3...............
4...............
JOC DE ROL
ECHIPA A III-A AGENŢILOR (PĂLĂRII ALBASTRE) INTREBĂRI
ÎNTREBĂRI4*10PUNCT 1................
E 2...............
JOC DE ROL 50 PUNCTE 3...............
4...............
JOC DE ROL
14
ECHIPA A IV-A ŢĂRANILOR(PĂLĂRII GALBENE) INTREBĂRI
ÎNTREBĂRI4* 1................
10 PUNCTE 2...............
JOC DE ROL 50 PUNCTE 3...............
4...............
JOC DE ROL

15

S-ar putea să vă placă și