Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
DATA: 16 XI 2015
SCOPUL LECIEI: identificarea i nelegerea particularitilor de structur i compoziie ale nuvelei fantastice
VALORI I ATITUDINI
Cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n domeniul literaturii
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea i receptarea mesajelor n diferite situaii de comunicare
2. Folosirea instrumentelor de analiz tematic, structural i stilistic a diferitelor texte literare i nonliterare
3. Argumentarea n scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau nonliterar
COMPETENE SPECIFICE
1.4. Redactarea unor compoziii despre textele studiate i alctuirea unor texte funcionale sau a unor proiecte
2.1. Analiza principalelor componente de structur, de compoziie i de limbaj specifice textului narativ
2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate
3.3. Elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe baza textelor studiate
OBIECTIVE COGNITIVE:
2. s identifice particularitile de structur i de compoziie ale textului narativ (incipit, final, episoade i secvene narative, tehnici narative)
OBIECTIVE AFECTIVE:
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: expunerea problematizant, prezentare Powerpoint, conversaia euristic, analiza de text, descoperirea,
cvintetul, brainstorming,
MATERIALE I MIJLOACE TEHNICE DE NVMNT: fie de lucru, fie recapitulative, fi de autoevaluare, prezentarea Powerpoint,
tabla inteligent.
SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII
Se prezint cu ajutorul televizorului un material Powerpoint ce conine picturi ale lui Salvador Dali, asupra crora elevii se vor opri pentru
a ncerca s defineasc tipul de viziune, anticipndu-se prezena fantasticului n nuvel (4). Se discut asupra conceptului de nuvel fantastic
(definiie, caracteristici), insistndu-se pe prezena fantasticului i dublarea planurilor narative. Se distribuie fiele de lucru i se comunic rolul
acestora n lecia ce urmeaz s se desfoare. (4)
Se reactualizeaz ideile i problemele ancor dintre obiectivele operaionale ale precedentei activiti i cele ale activitii n curs de
desfurare: identificarea momentelor subiectului, accentundu-se rolul intrigii i al deznodmntului n construcia textului. Se propune ca
exerciiu de dezghe un cvintet pornind de la titlul nuvelei (3). Se vor urmri, n special, aciunile prezentate n cvintetele elevilor, comparndu-
le cu cele ale personajului principal brainstorming (2).
Discuia permite trecerea la urmtorul moment din desfurarea leciei: discuia asupra incipitului i finalului i identificarea tehnicii
narative a epicului dublu, sub semnul creia st ntregul text.(3)
Sunt prezentate sarcinile de nvare cuprinse n fiele de lucru (2), elevii fiind ndrumai s identifice secvenele compoziionale i s
selecteze din fiecare sintagmele/ frazele care sugereaz elementele celor dou planuri ale textului, n lucrul pe grupe, utiliznd i fragmentele din
manual pentru evidenierea acestora, dar i fia de lucru din ora anterioar (10). Se va realiza un tabel n care se vor surprinde elementele ce
difereniaz cele dou planuri i cele care fac trecerea de la unul la cellalt (5). Se va folosi dicionarul de simboluri pentru identificarea
semnificaiei ctorva dintre simbolurile textului (5). n prezentarea sarcinilor de nvare i n dirijarea nvrii se are n vedere activitatea
difereniat.
Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare se vor face aprecieri n legtur cu nivelul activitii (general sau individual) elevilor i se vor
face referiri la calitatea rspunsurilor.
Se vor sugera soluii n cazul nereuitei nvrii i se va avea n vedere permanent eliminarea erorilor i a lacunelor.
Elevii vor lucra individual pentru rezolvarea sarcinilor de lucru de pe fie i i vor prezenta rezultatele frontal, prin brainstorming, astfel
nct, la finalul prezentrilor, s se poat elabora concluziile referitoare la tema propus (2).
7.EVALUAREA REZULTATELOR:
- evaluare formativ (fia de lucru, la care se va lucra fr sprijin din partea profesorului);
- observare curent;
- chestionare oral;
- fia de autoevaluare.
8.ASIGURAREA RETENIEI
Se vor comenta eventualele greeli i se vor completa cu noi precizri i lmuriri. Elevii vor fi rugai s noteze rspunsuri la ntrebarea referitoare
la ateptrile asupra textului, dar i ntrebri la care au nevoie de lmuriri.
9.ASIGURAREA TRANSFERULUI
Cobornd, Gavrilescu regsi aria i mirosul de asfalt topit. Travers cu greutate strada ca s atepte tramvaiul spre direcia opus.
Gavrilescule, opti, atenie! c parc - parc ai ncepe s mbtrneti. Te ramoleti, i pierzi memoria. Repet: atenie! c n-ai dreptul. La
patruzeci i nou de ani brbatul este n floarea vrstei. [...] Apoi, cuminte, fr grab, ncepu s nainteze. Ajuns la staia urmtoare, i scoase
haina i se pregti s atepte, cnd l lovi deodat mirosul amrui al frunzelor de nuc strivite ntre degete. ntoarse capul i privi n jurul lui. Era
singur. Ct putea vedea cu ochii trotuarul era pustiu. Nu ndrznea s priveasc cerul, dar simea deasupra capului aceeai lumin alb,
incandescent, orbitoare, i simea vpaia fierbinte a strzii lovindu-l peste gur, peste obraji. Porni atunci la drum, resemnat, cu haina sub
bra, cu plria tras apsat pe frunte. Cnd zri de departe umbra deas a nucilor, simi cum ncepe s i se bat inima, i grbi uor pasul.
Aproape ajunsese, cnd auzi tramvaiul gemnd metalic n urma lui. Se opri, i-l salut lung cu plria. Prea trziu! exclam. Prea
trziu!...