Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IX- a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Moromeţii de Marin Preda
Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 să identifice asemănări/diferențe între imaginile prezentate;
O2 să precizeze elemente definitorii pentru viața din mediul rural/urban;
O3 să asculte dialogul și să decidă asupra valorii de adevăr a enunțurilor date;
O4 să identifice relațiile temporale/spațiale, personajele și acțiunea prezentate în
textul-suport;
O5 să facă asocieri între cauzele prezentate în text și efectul acestora în prezentarea
relațiilor care definesc familia Moromete;
O6 să explice conceptul de roman.
Strategia didactică:
a. Metode şi procedee: se vor folosi alternativ sau combinat metode şi mijloace precum: conversaţia euristică,
explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, analiza de text, schema la tablă, metoda diagramei cauză-
efect,
dezbaterea.
b. Forme de organizare a activităţii elevilor: în cadrul lecţiei se vor folosi combinat activitatea frontală, activitatea
individuală a elevilor şi lucrul pe grupe de elevi.
c. Mijloace didactice – fişă de lucru.
Evaluarea - elevii vor fi observaţi sistematic pe parcursul lecţiei.
I. EVOCAREA
 Exerciții de intoducere în tematica mediului rural, în problematica textului.
Elevii primesc fișe de lucru și prezintă:
- asemănări/diferențe între imaginile prezentate;
- elemente definitorii pentru viața din mediul rural/urban;
- opinia lor cu privire la avantajele, dezavantajele mediului în care trăiesc;
- opinia lor privitoare la importanța armoniei între membrii familiei;
- opere literare studiate în care au întâlnit ideea de armonie în familie.
II. CONSTITUIREA SENSULUI
 Elevii citesc fragmentul din opera literară ,,Moromeţii” de Marin Preda şi răspund la întrebările de mai jos:
1. Unde se petrece acțiunea?
2. Când se petrece acțiunea?
3. De unde a venit familia Moromete?
4. Cum se numesc frații mai mari și cum se comportă aceștia odată cu sosirea acasă?
5. Cum se numesc fetele și ce fac acestea?
6. În grija cui rămân treburile gospodărești?
Timp de lucru - 10 minute
 Profesorul verifică înțelegerea textului prin metoda „diagramei cauză-efect”. Astfel, prin intermediul
întrebărilor, se stabilesc cauzele, respectiv: timpul, locul, personajele, acțiunea, motivul și modul în care
acționează personajele.

III. REFLEXIA
 Pe baza informațiilor din text, este stabilit efectul - Între membrii familiei Moromete există conflicte,
neînțelegeri, ei nu sunt o familie unită.
 Pornind de la schema realizată, se deduce faptul că opera literară ,,Moromeţii” de Marin Preda este un
roman.

Fișă de lucru

S-ar putea să vă placă și