Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiect: I.L.Caragiale – schiţă Biografică
Tipul lecţiei: de însuşire a noilor cunoştinţe
Unităţi de competenţe: 2.1 2.4 3.3 4.4
OBIECTIVELE
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie:
- să desprindă informaţiile de detaliu din textul citit;
- să sesizeze semnificaţia cuvintelor şi expresiilor din text;
- să înţeleagă nevoia de a se comporta civilizat în anumite situaţii;
Metode şi procedee: conversaţia, brainstorming, lectura activă,învăţarea prin descoperire, eseul de cinci
minute
Forme de organizare: frontală, pe grupe şi individuală
Desfășurarea lecției:
• Evocarea
Desfășurarea lecției:
Evocarea
Se va organiza clasa pentru buna desfășurare a lecției.
Se va capta atenția prin întrebări recapitulative, pregătind gândirea elevilor pentru activitățile
viitoare:
- Cine a fost Ion Luca Caragaiale?
- Ce opere literare ați mai citit/studiat din creația lui I. L. Caragiale?
- Ce credeți ca semnifică titlul?
- Cum se desfășoară acțiunea? Un scurt rezumat.
- Care este morala textului?
- Ce trăsături morale sunt scoase în evidență?
• Realizarea sensului
Pentru o primă activitate în vederea identificării trăsăturilor schiței se va folosi metoda mozaicului:
- Vor fi 5 întrebări fiecare fiind legată de o trăsătură a schiței, elevii pe lângă faptul că vor trebui să
răspundă la întrebare trebuie de asemenea să vină cu exemple din text care să le susțină opinia.
- Întrebările sunt:
1. Cărui gen aparține opera?
2. Care este spațiul în care se desfășoară actiunea?
3. Cât durează acțiunea?
4. Câte personaje sunt? Care sunt acelea?
5. Care este modul predominant de expunere?
- Elevii se împart în 5 grupe, fiecare membru al fiecărei grupe este solicitat să numere până la 5 și să
rețină numărul;
- Fiecărui membru al fiecărei echipe îi va fi distribuită o întrebare corespunzătoare numărului său,
fiindu-le precizat că materialul aferent lor va trebui să fie prezentat în fața colegilor;
- Elevii trebuie să rețină grupul inițial din care fac parte;
- Mai apoi se formează grupurile de experți, formate din elevii care au același număr (câte grupe de
experți atâtea întrebări);
- Elevii încearcă să rezolve cerința și mai apoi se întorc în grupurile inițiale, fiecare membru expert
predând conținutul aferent întrebării sale celorlați experți ai grupului în alte întrebări fiecare;
- Profesorul solicită elevilor să demonstreze ceea ce au învățat. Evaluarea se realizează prin răspunsuri
orale la întrebările adresate de profesor;
- Pe baza răspunsurilor se stabilesc trăsăturile schiței împreună cu profesorul și mai apoi se va încerca
o definire a ei pe baza trăsăturilor, schița fiind o operă epică în proză, de mici întinderi care prezintă un episod
din viața personajului, la care participă puține personaje, spațiul și timpul fiind limitate.
Pentru a doua activitate se propune un joc de rol. Se vor alege 3 elevi care să interpreteze pesonajele
(naratorul, madam Popescu, Ionel). Se va juca o secvență din text din care să reiese comportamentul
personajelor. Pe baza jocului de rol elevii vor identifica trasăturile personajelor și vor fi solicitați să spună
unde procedează greșit personajele și cum ar fi procedat ei.
• Reflecție:
În această etapă se trag concluzii cu privire la trăsăturile schiței și potretele morale ale personajelor,
facându-se o mică recapitulare a ceea ce s-a predat

S-ar putea să vă placă și