Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

MIRABELA SCRABA, Liceul Tehnologic „Petru Rareş”, Bârlad


Clasa: a XII-a
Disciplina: Limbă şi literatura română
Subiectul lecţiei: Caracterizarea personajului principal, Ilie Moromete
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul de lucru: 50 minute
Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă si adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
2. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare;
Competenţe specifice:
a) Cognitive - La sfarşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
- sǎ defineasca special literara a romanului şi sǎ precizeze tipul de roman în care
se încadreazǎ opera Moromeţii;
- sǎ precizeze elementele din cadrul spatial si temporal din roman;
- să identifice principalele trăsături de caracter ale unui personaj principal ditr-
o operă;
- să identifice modalităţile de caracterizare folosite de autor în vederea
sublinierii trăsăturilor de caracter ale unui personaj;
- să precizeze rolul personajului principal în structura întregului text;
- să redacteze o compunere în care să pezinte conditia taranului romnân intr-o
opera aparţinand perioadei postbelice.
b) Afective :
- să-şi cultive interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic
în domeniul literaturii;
- să-şi stimuleze gândirea autonomă, reflexivă şi critică în raport cu diversele
mesaje receptate;
- să-şi cultive o atitudine pozitivă faţă de comunicare şi a încrederii în propriile
abilităţi de comunicare;
Strategia didactică:

1
a. Metode şi procedee: se vor folosi alternativ sau combinat metode şi mijloace
precum: exerciţiu de spargere a gheţii, termenii-cheie iniţiali, brainstorming, lucrul în
echipe, conversaţia, problematizarea.
b. Forme de organizare a activităţii elevilor: în cadrul lecţiei se vor folosi combinat
activitatea frontală, activitatea individuală a elevilor şi lucrul pe grupe de elevi.
c. Material bibliografic:
 Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XII- a, Editura Grup
Editorial Art, Bucureşti, 2008;
 Marin Preda, Moromeţii, Editura Cartea Serv, Bucureşti, 2006;
 Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, Editura Gramar, Bucureşti, 2002;
 Nicolae Manolescu, Literatura română postbelică. Proza. Teatrul, vol. II,
Editura Aula, Braşov, 2001.
 Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala generală şi liceu(volum
colectiv), Bucureşti, E.D.P., 1973.

Scenariul didactic

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea


instruirii elevilor
1. Organizarea Profesorul pune absenţele, creează o Elevii îşi pregătesc materialele
clasei atmosferă necesară desfăşurării lecţiei. necesare desfăşurării lecţiei:
2 minute caietele, manualul.
2. Captarea Exerciţiu de spargere a gheţii (ice Elevii sunt provocaţi să
atenţiei elevilor breaking): Profesorul şi elevii se prezintă caracterizeze şi personajul
spunându-şi prenumele şi caracterizându- principal al romanului
3 minute se cu un adjectiv care începe cu aceeaşi “Moromeţii” de M. Preda cu
literă cu care începe prenumele (Eu sunt câte un adjectiv care începe cu
Cristina şi sunt calmă; Eu sunt Ana şi sunt aceeaşi literă cu care începe
atentă etc.). prenumele său, “I” (Ilie).
Sunt aşteptate răspunsuri
de tipul: El este Ilie şi este:
inteligent, intuitiv, idealist,
2
ironic
3. Verificarea Printr-un brainstorming,
temei şi Se verifică tema – textul argumentativ elevii sunt determinaţi să îşi
actualizarea despre familie, pornind de la următoarea amintească elementele cuprinse
informaţiilor- afirmaţie „ prietenii vin şi pleacă cea care într-o fişă de caracterizare,
ancoră rămâne alături de tine este întotdeauna raportarea făcându-se prin
famila”. întrebări frontale. Se
Se adresează elevilor întrebări ce vizează realizează o “hartă” a
5 minute conţinutul romanului „Moromeţii” de M. elementelor ancoră privind
Preda, insistându-se pe constructia caracterizarea unui personaj:
romanului, tema şi mijloacele de Tipologia personajului -statutul
caracterizare ale personajelor. social
1. Precizaţi locul şi timpul în care se - semnificaţia numelui
desfăşoară acţiunea romanului Moromeţii Opinii critice-Caracterizarea
(vol I.) personajului principal -
2. Enumeraţi câteva aspecte ale vieţii modalităţi de caracterizare
rurale, aşa cum acestea sunt prezentate în directe
romanul. indirecte
3. Numiţi personajele care apar în caracterul de noutate adus de
volumul I al romanului Moromeţii. personaj

4. Anunţarea Profesorul anunţă titlul noii lecţii, notând


subiectului pe tablă: Caracterizarea personajului
lecţiei şi a principal, Ilie Moromete
obiectivelor Va trebui ca până la sfârşitul orei să:…(se
operaţionale anunţă obiectivele operaţionale: 1, 2, 3
etc…)
1 minut

5. Dirijarea Se citeşte un scurt fragment din romanul Membrii fiecărei echipe vor
procesului de „Moromeţii” şi anume, scena tăierii exemplifica trăsături ale
învăţare salcâmului. personajului cu argumente din
Pornind de la acest fragment, se împart text. În cazul în care nici un
sarcini de lucru pe grupe de elevi ( 4 membru al echipei nu cunoaşte
3
25 minute echipe) ( Anexa 1) răspunsul corect, acesta va fi
După expirarea timpului de lucru este oferit de membrii celorlalte
chemat pe rând fiecare reprezentant al echipe, ce vor acumula astfel
grupelor, pentru a prezenta schematic punctaj mai mare.
răspunsurile la întrebările din fişa de lucru
corespunzătoare.
6. Obţinerea Profesorul intervine discret prin întrebări, Elevii răspund la întrebări,
performanţei oferind el însuşi informaţiile doar în cazul argumentându-şi răspunsurile
5 minute în care nici un elev al clasei nu cunoaşte
7. Asigurarea feed- răspunsul.
back-ului Se realizează prin întrebări adresate
3 minute elevilor pe tot parcursul lecţiei
8.Evaluarea Se fac aprecieri şi observaţii privitoare la
performanţei activitatea elevilor pe parcursul orei. Se
3 minute apreciază activitatea fiecărei echipe, dar şi
contribuţia individuală a fiecărui elev. Se
stabileşte echipa câştigătoare în urma
centralizării răspunsurilor de către
profesor.
9.Asigurarea Ca activitate independentă pentru acasă, Îşi vor nota tema pentru acasă.
retenţiei şi elevii vor avea următoarea sarcină:
transferului. Scrie un eseu de 1 - 2 pagini în care să
3 minute prezentaţi condiţia ţǎranului reflectatǎ într-
un text narativ studiat aparţinând perioadei
postbelice.
În elaborarea compunerii veţi avea în
vedere:
- Precizarea a patru mijloace de
caracterizare a personajului, însoţite de
exemple;
- ilustrarea situaţiilor morale prin referiri la
întâmplări sau situaţii semnificative;

4
- prezentarea relaţiilor dintre personajul
principal şi celelalte personaje secundare
ale romanului.
- viziunea despre lume a lui Ilie Moromete;
- conceptia ţǎrǎneascǎ ilustratǎ în incipit şi
final;
- percepţia asupta istoriei.

S-ar putea să vă placă și