Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT
CLASA: a VIII-a
DATA: 14.03.2018
PROFESOR: Florea Camelia-Nicoleta
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMANT:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Popa Tanda de Ioan Slavici – caracterizarea personajului principal
TIPUL LECŢIEI: mixtă - comunicare și însușire de noi cunoștinte

COMPETENŢE GENERALE
 1. Receptarea mesajului oral în diverse situaţii de comunicare.
 2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată.
 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse .
 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENTE SPECIFICE:
 1.5 –aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
 2.1 –construirea unui discurs oral pe o temă dată;
 3.1 –dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
 3.3 – identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele;
1
 4.1- redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare

OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să clasifice personajul operei după locul şi importanţa lui în nuvelă;
 să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat;
 să identifice relaţiile personajului principal cu celelalte personaje ale textului;
 să identifice modalităţile şi procedeele de caracterizare a personajului principal;
 să evidenţieze atitudinea scriitorului faţă de personaj;
 să concluzioneze asupra complexităţii personajului.

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lucrul cu manualul, lectura selectivă, piramida, dezbaterea.
 Forme de organizare: activitate frontală ,individuală și pe grupe .
 Mijloace de învăţământ: manualul, caietele elevilor, tablă, fişe de lucru.
 Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.
 Timp: 50 de minute.
 Bibliografie:
1. Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas ;
2. Parfene, C., Metodica studierii limbii române, Polirom, Iaşi, 1999.
3. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2006;

2
Scenariu didactic
Nr.
Crt. Secvențele Conținut informațional și demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
instruirii Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
Timp procedurale materiale organizare
1. Moment Asigură ordinea şi pregăteşte Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia Catalogul Activitate
organizatoric materialele necesare pentru Discuţia frontală
1’ lecţie .

2. Verificarea temei Verifică tema cantitativ şi Expun modul de realizare Conversaţia Caietele Activitate Aprecieri
4’ calitativ, solicitând elevilor, a temei. Fac observaţii, elevilor frontală şi verbale
prin sondaj, să citească aprecieri, corectări. individuală
rezolvarea temei, să facă
observaţii şi corectările ce se
impun.
Face aprecieri asupra modului
de realizare a temei.

3. Actualizarea Cu ajutorul elevilor şi în Elevii răspund întrebărilor Conversația Activitate Aprecieri


cunostințelor funcţie de planul de adresate de către profesor. frontală verbale
însusite anterior caracterizare pe care îl are Problematizarea
7’ fiecare elev, se vor stabili
următoarele caracteristici:
*Lumea nuvelei Popa Tanda
de Ioan Slavici este creionată
prin intermediul personajelor.
*Nuvela are personaje:
principal, secundare, episodice.
*Părintele Trandafir este:
-personajul principal al

3
nuvelei;
- înfăţişat în evoluţia sa ( fiind
prezentat în toate momentele
acţiunii )
Li se va cere elevilor să
citească fragmentele în care
apare portretul fizic şi moral al
părintelui Trandafir; se vor
nota apoi trăsăturile
personajului, aşa cum reies din
fragmentele selectate.
4. Captarea atenției Se face cu ajutorul citatului din Elevii comentează citatul Conversația Flip-chart Activitate Aprecieri
3’ nuvelă: „Furnica nu răstoarnă și îl asociază unui Dezbaterea frontală verbale
muntele, dar îl poate muta din personaj.
loc: încet însă, încet, bucățică
după bucățică.”
5. Enunţarea temei şi Profesorul atrage atenţia Elevii notează titlul lecției Conversația Tabla Activitate
a obiectivelor elevilor că vor discuta despre în caiete și ascultă Caietele frontală
propuse personajele operei „Popa obiectivele enunțate de elevilor
4’ profesor
Tanda” de Ioan Slavici şi că
vor face caracterizarea
personajului principal,
urmărind următoarele aspecte:
1. Locul ocupat de personaj în
acţiunea operei.
2. Apartenenţa la clasa şi
situaţia socială a personajului.
3. Trăsăturile fizice şi morale
ale personajului.

4
4. Relaţiile cu celelalte
personaje.
5. Mijloace folosite de scriitor
pentru crearea personajului.
6. Atitudinea scriitorului faţă
de personaj.

6. Dirijarea învățării Se clasifică personajele din Elevii clasifica personajele Conversația Tabla, Aprecieri
25’ operă în principale, secundare, după locul ocupat în caietele verbale
episodice, colective. nuvelă. elevilor
1.Principale: care ocupă locul
central în acţiune (preotul
Trandafir – Popa Tanda)
2.Secundare: care au rol mai
puţin important în acţiune
(sătenii – personaj colectiv,
preoteasa, clopotarul Cozonac,
Marcu Florii Cucului, )
3.Episodice: care apar doar
într-un anumit episod
(Măriuca, Ileana, Trandafirică,
părintele Coste ).
Părintele Trandafir este: -
personajul principal al nuvelei;
- înfăţişat în evoluţia sa ( fiind
prezentat în toate momentele
acţiunii )

În continuare activitatea se va Elevii primesc fisele de Lectura Fise de Activitate pe Aprecieri


desfăşura pe grupe Anexa 1 lucru și extrag din citatele selectivă, lucrul lucru grupe verbale
(clasa va fi împărţită pe grupe), date trăsăturile fizice și cu manualul Tabla
fiecare grupă va lucra pe un morale ale preotului Exercițiul Caietele
5
moment al subiectului. Trandafir, identificând și elevilor
Profesorul cere elevilor să mijloacele de caracterizare
citească fragmentele în care
apare portretul fizic şi moral al
părintelui Trandafir; se vor
nota apoi trăsăturile
personajului, aşa cum reies din
fragmentele selectate în fişele
de lectură(conform Anexei 2),
se stabilesc modalităţile şi
procedeele de caracterizare
utilizate în construcţia
personajului. Studiază graficul şi Fişă de Individual
Elevii vor primi un grafic şi li ilustrează evoluţia lucru
se cere să ilustreze evoluţia personajului
starilor sufleteşti ale
personajului.
7. Asigurarea Profesorul le propune elevilor, Completează piramida Piramida Caietele Activitate Aprecieri
retenției și a pentru sistematizarea propusă cu informațiile elevilor individuală verbale
transferului cunostintelor completarea unei necesare Notare
5’ piramide. (Vezi anexa 3)
Completează piramida
8. Extensia Profesorul propune ca temă Notează tema în caiete şi Explicația Caietele Activitate
1’ realizarea caracterizării sunt atenţi la explicaţii Conversația elevilor frontală
personajului într-o compunere
de 20- 25 de rânduri precizând
aspectele ce se vor avea în
vedere: numirea a cel puţin
patru trăsături ale personajului
ilustrate prin citate ; precizarea
însoţiţă de exemple a două
mijloace de caracterizare;

6
prezentarea relaţiei dintre
personajul principal şi un alt
personaj al operei.

7
Anexa 1 :

Citat Trăsătura Mijloc de


caracterizare
„Iară copii n-avea dascălul Pintilie decât doi: o
fată ... şi pe Trandafir, părintele Trandafir,
popa din Sărăceni;”
„a ajuns popă în satul tătâne-său, în Butucani”,
apoi „fu trimis de la Butucani la Sărăceni”;
„om bun; a învăţat multă carte şi cântă mai
frumos decât... tatăl său”;
„vorbeşte drept, şi cumpănit, ca şi când ar citi
din carte”
“harnic şi grijitor om este părintele Trandafir.
Adună din multe şi face din nimica ceva.
Strânge, drege şi culege, ca să aiba pentru sine
şi pentru alţii.”

“Minunat om ar fi părintele Trandafir dacă nu


l-ar strica un lucru. Este cam greu la vorbă,
cam aspru la judecată: prea de-a dreptul, prea
verde-făţiş. El nu mai suceşte vorba, ci spune
drept în faţă, dacă i s-a pus ceva pe inimă.”

„Părintele Trandafir n-avea decât o nevastă și


doi copii:desagii îi erau deșerți ”
“să facă din poporenii săi oameni harnici”
- „câtă vreme vor fi sărăcenii leneşi, ei vor
rămânea săraci şi eu flămând”

„Parintele Trandafir se simțea norocit în acea


zi . Niciodată el n-a fost ascultat cu luare-
aminte ca asta dată”
„Așa popă n-a mai fost în Sărăceni”

Dacă ar fi fost altfel de om , s-ar fi oprit aici.


Părintele Trandafir e ca și capra în grădina cu
curechi.”
„La câmp dai de popă; la deal dă popa de tine;
mergi la vale te întâlnești cu popa intr-n pădure
tot pe popa îl afli”

8
„Unde afla om părintele Tranfdafir începea a-l
face de râs și a-și bate joc de el în tot chipul”
„Oamenii i-au pus numele Popa Tanda „
„Puternice Doamne! Ajută-mă!...”

„Nu merge! grăi părintele Trandafir. Așa nu


merge!”

În apropierea bisericii se afla o casă


pustie,numai după nume, casă. De când casa
era a popii, prea multe îndreptări nu i se
făcusera, și acum era tot hârb, perețiii ciur și
acoperișul mrejă.Părintele numai de ale altor
case purta de grijă .”
„numaidecât în primăvară luă un țigan, îl puse
să frământe imală și-și lipi casa”
„acoperisul era cârpit și tivit pe vârf cu snopi
de trestie”
„bătu parii în pământ, puse spinii printre pari și
gardul fu gata”
„peste câteva zile locul era săpat, straturile
erau puse ”
„Popa e omul dracului”
„Ţine-l ,Doamne, la mulți ani, că este omul lui
Dumnezeu ”

9
Anexa 2:

Completează piramida:
1.numele personajului
2. Starea socială, ocupația, profesia
3.Trei trăsături de caracter
4. Comportament într-o situație concretă
5. Problema cu care se confruntă
6. Felul în care soluționează problema

10
11
Anexa 3
Stări sufletești pozitive

A ajuns Este În cea Chiar în a Unde Începu A început Puternice În câteva Acoperișul Face gard Face un Preoteasa Ţine-l
preot în mutat la dintâi doua prindea batjocura să Doamne ! zile era cârpit și straturi car cu și copii au Doamne ,
Butucani Sărăceni duminică duminică oamenii ocărască Ajută-mă! pereții și tivit în gradină lese să le lucruri noi la mulți
ține o n-avea acolo oamenii erau vândă la ani, că este
predică cui sa ținea muruiți târg omul lui
înaintea vorbească sfaturi Dumnezeu!
oamenilor

Stări sufletești negative


12
Oglinda tablei
Popa Tanda
de Ioan Slavici
Caracterizarea personajului principal

După rolul ocupat în nuvelă, personajele se clasifică astfel:


1. Principale: care ocupă locul central în acţiune (preotul Trandafir – Popa Tanda)
2.Secundare: care au rol mai puţin important în acţiune (sătenii – personaj colectiv, preoteasa, clopotarul Cozonac, Marcu Florii Cucului)
3.Episodice: care apar doar într-un anumit episod (Măriuca, Ileana, Trandafirică, părintele Coste ).

Părintele Trandafir

 Este personajul principal al nuvelei, individual, pozitiv, masculin înfăţişat în evoluţia sa ( fiind prezentat în toate momentele acţiunii).
 Fiul dascălului Pintilie, preot în Butucani și apoi în Sărăceni,căsătorit,.
 Situația sa materială este precară, trăind din zestrea soției;
 Are trăsăturile unui bun preot: instruit, priceput la cântările bisericești, înțelept, drept, harnic.
 Naratorul pune în antiteză cu toate aceste calități și defectele sale care sunt sancționate de săteni: aspru, mult prea direct.
 Ajuns în Sărăceni analizează lucid situația și îsi dă seam ace are de facut.
 Inițial este admirat de către săteni care nu am mai văzut un astfel de preot pe la ei.
 Este hotărât, perseverent în încercarea de a-i schimba pe săteni.
 Dovedește o credință nestrămutată care îl va ajuta să schimbe lucrurile în bine.
 Harnic și ambițios capată incredere în forțele sale și devine model pentru săteni .
 Este initial invidiat de săteni, pentru ca apoi să le stârneasca admirația

13

S-ar putea să vă placă și