0% au considerat acest document util (0 voturi)
217 vizualizări17 pagini

DL Goe Inspectie

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție despre opera Domnul Goe de C.L. Ionescu. Lecția are ca obiective să îi învețe pe elevi să analizeze fragmentul, să identifice momentele subiectului și caracteristicile genului epic. Activitățile propuse includ discuții, completarea unor fișe și rezolvarea de întrebări.

Încărcat de

zamfirela
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
217 vizualizări17 pagini

DL Goe Inspectie

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție despre opera Domnul Goe de C.L. Ionescu. Lecția are ca obiective să îi învețe pe elevi să analizeze fragmentul, să identifice momentele subiectului și caracteristicile genului epic. Activitățile propuse includ discuții, completarea unor fișe și rezolvarea de întrebări.

Încărcat de

zamfirela
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Data: 9.05. 2014


Clasa: a V-a B
Propuntor: prof. Barascu Zamfirica
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: !enul epic. "c#i$a.
Subiectul leciei: %Domnul Goe& 'e (.L. )ara*iale + e,plorarea te,tului - -omentele subiectului
Tipul leciei: comunicare i .nsuire 'e noi cunotin$e
Obiective operaionale:
Formative: ele/ii trebuie s fie capabili:
s citeasc lo*ic0 e,presi/ si nuan$at fra*mentul 'at1
s .nca're2e fra*mentul .n oper1
s i'entifice momentele subiectului 'in te,t1
s preci2e2e mo'urile 'e e,punere 'in te,t1
s numeasc caracteristicile operei epice1
s i'entifice naratorul0 autorul i persona3ul 'in te,t1
s surprin' cte/a trsturi ale persona3ului !oe reieite 'in fapte i 'in felul 'e a /orbi1
s tie s po/esteasc con$inutul lecturii0 $inn' cont 'e momentele subiectului.
Afective:
s e/alue2e locul ocupat 'e (.L.)ara*iale in *aleria scriitorilor romni care au reflectat copilria1
s sesi2e2e i s aprecie2e aspectele 'e /ia$ .nf$iate .n mo' ironic 'e scriitor

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: con/ersa$ia intro'ucti/0 con/ersa$ia orientati/0 .n/$area prin 'escoperire0 e,plica$ia0 lectura
e,plicati/ i e,presi/0 brainstormin*ul0
re$eaua 'e 'iscu$ie urmat 'e 'e2batere0 c/intetul.
Forme de orani!are a "nv##rii: acti/itatea frontal combinat cu cea in'epen'ent 4in'i/i'ual51
Re$%r$e: - capacit$ile normale 'e .n/$are ale ele/ilor1
- cunotin$ele lor anterioare
- timpul 'e .n/$are: 50 'e minute.
Mi&loace de "nv#t#m'nt: /olumul 'e sc#i$e0 foto*rafii0 fie.
(I()IOGRAFIE:
)imba rom'n#0 manual pentru clasa a V-a0 6. 7. 8.1
Dicionar de literat%r# rom'n# i %niver$al#0 6'. )oresi0 20001
(.L. )ara*iale0 Momente i $c*ie0 6'. 9ineretului0 19:91
8amfil0 ;lina0 Limba i literatura romn n !imna"iu# Structuri didactice desc$ise0 200<0 6'itura 8aralela 450 Bucureti1
7eri'an0 (oan0 %etodica predrii limbii i literaturii romne0 200<0 )asa )r$ii 'e =tiin$0 )lu3->apoca1 .
SCE+ARI,) DIDACTIC
Secvenel
e leciei-
Timp%l
Strateii
Didactice
Activitatea prop%n#tor%l%i Activitatea elevilor Eval%are
Metode Mi&loace Forme de
orani!are
1.?r*ani2
area
clasei
1@
"tabilete rela$ia 'e comunicare cu
ele/ii0 solicitn'u-le s se pre*teasca
pentru or
7e/in 'isponibili pentru
or0 pre*tin'u-i cele
necesare
?bser/area
6/ocarea
5@
)aptarea
atentiei
)on/ersa$ia
7ramati2area -anualul frontal
8entru captarea atentiei ele/ii /or
interpreta pe roluri un fra*ment 'in
sc#ita.
6le/ii /or interpreta pe
roluri un fra*ment 'in
sc#ita ,,Dl goe00 .
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
<.
Aeali2are
a sensului
<0@
)on/ersa$ia Bisa cu obiecti/ele frontal
)omunic ele/ilor c0 alturi 'e
%Vi2it&0 stu'iat in clasa a V-a0 sc#i$a
%7-l !oe& le /a pro'uce0 cu si*uran$0
plceri estetice.
9rece titlul lec$iei pe tabl.
Va trebui la sfritul lec$iei sa fi$i
Aeceptea2
"criu titlul lec$iei pe
caiete
7iri3area
in/atarii
-eto'a
)iorc#inelui fisa cu ciorc#inele frontal
)on/ersatia manualul 0te,tul suport
frontal
)on/ersatia 9abla Brontal
6,plicatia
capabili s....4se anun$ obiecti/ele
lec$iei5
8rintr-un ciorc#ine se /or actuali2a
cunostintele ele/ilor 'espre *enul epic
pe care acestia il /or completa pe o fisa
'e flip-c#art la tabla si pe fisele lor. .
4;ne,a 15
;'resea2 ele/ilor urmtoarele
.ntrebri:
1.)rui *en literar .i apar$ine lectura
noastrC ;r*umenta$i.
[Link]'e si can' se petrece actiuneaC )e
in'ici spatiali si temporali aparC
6le/ii ies pe ran' la tabla
sa complete2e trasaturile
*enului epic
.
.
..*enului epic
...ar*umente: autorul .i
e,prim *n'urile i
sentimentele in mo'
in'irect prin interme'iul
ac$iunii i al
persona3elor1 .ntmplrile
sunt po/estite 'e narator
prin nara$iunea la
persoana a (((-a1
naratorul pare a ti totul0
/e'e totul0 po/estete
.ntmplrile fr a fi
pre2ent .n ac$iune.
"patiul actiunii este
limitat .6a se 'esfasoara
6/aluare
formati/
4continu5
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
;nali2a
rspun-surilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
<.)are sunt mo'urile 'e e,punere care
pre'ominaC
[Link] ce se constituie .ntmplrile narate
intr-o oper epicC
)ere ele/ilor s pre2inte faptele care
marc#ea2 momentele subiectului.
1. La fel ca i .n alte opere literare0 .n
%7-l !oe...& subiectul nu .ncepe aa
cum ne-am atepta0 cu e,po2i$iunea0 ci
cu intri*a. )are cre'e$i c este
e/enimentul care inter/ine i pro'uce
mo'ificarea situa$iei ini$iale0 a'ic
intri*aC
2. )are sunt persona3ele care apar .n
partea 'e .nceput a lecturii i .n ce
.mpre3urri sunt pre2entateC
Ae2ult c acest e/eniment constituie
situa$ia ini$ial 0 corespun2toare
primului moment al subiectului-
e,po2i$ia.
<. En continuare scriitorul pre2int
.ntmplrile prin care trece !oe .n
timpul cltoriei.
)e moment al subiectului urmea2 i
care sunt .ntmplrileC
pe 00 peronul 'in urbea
F00si in tren.9impul0 la
ran'ul lui0 este restrans si
se re'uce la 'urata
calatoriei 'in urbea F
pana la Bucuresti 0 intr-o
2i 'e 10 mai.
.
..nara$iunea i
'ialo*ul
.
...n momente ale
subiectului literar
...moti/ul ac$iunii care
este anun$at 'e la .nceput
este e/itarea repeten$iei
pentru !oe %ca sa nu
rmie repetent i anul
acesta&
...pre2int cele trei
'ame4mam@mare0
mami$ica i tanti -i$a50
%frumos *tite& care
asteapt pe peronul unei
urbe nepreci2ate0 trenul
;nali2a
rspun-surilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
;nali2a
rspun-surilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
?bser/area
4. )are este momentul 'e ma,im
intensitate a po/estiriiC
5. )are este situa$ia finala sau .nc#eierea
nara$iuniiC
'e Bucureti1 sunt
.nsotite 'e tnrul !oe
care poart %un frumos
costum 'e marinar&
...de$f#$%rarea aci%nii
....ntmplrile sunt:
-7amele i !oe urc .n
tren1
-7oamnele iau loc .n
tren0 iar !oe rmne
afar %ca brba$ii&1
-"coate capul pe fereastra
i-i 2boar plria1
-"osete con'uctorul i
cere biletele la control1
-7oamnele pltesc0 .n
cele 'in urm0 biletul
puiorului i o amen'1
--ami$ica .l ceart pe
!oe care se lo/ete 'e
clan$a uii i .ncepe s
urle1
-!oe se bloc#ea2 .n
toaleta /a*onului.
...p%nct%l c%lminant
...!oe tra*e semnalul 'e
alarm0 oprete trenul 'ar
nu este prins0 'eoarece
mam@mare 'e/ine
complicea lui1
...de!nod#m'nt%l
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
;nali2a
raspunsurilor
ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
Gocul 'i'actic Bise cu *#icitori Brontal
!#icitoarea
)on/ersatia
6,plicatia
)on/ersatia Bise cu i'eile principale si
6,plicatia secun'are
flip-c#art 8e *rupe
8ropune *#icitori al cror rspuns este
un moment al subiectului.6le/ii sunt
impartiti in cinci *rupe corespun2atoare
momentelor subiectului.
4;ne,a 25
7istribuie fie cu i'eile principale ale
te,tului i cere ele/ilor s selecte2e i s
or'one2e i'eile corespun2toare
momentului subiectului pe care .l
repre2int. 4;ne,a <5
En'rum ele/ii .n ca2ul unor *reeli.
La ce persoana se reali2ea2a
...trenul a3un*e la
Bucureti0 iar cei patru
iau o trsur care sa-i
con'uc la %buli/ar&
)te un membru al
ec#ipelor formate e,tra*e
'in ac/ariu o *#icitoare.
Biecare *rup trebuie s
i'entifice cte un
rspuns0 corespun2tor
etapelor nara$iunii:
e,po2i$iunea
intri*a
'esf. ac$iunii
punctul culminant
'e2no'mntul
6,tra* i'eile necesare
unei anumite etape a
nara$iunii.
?r'onea2 i'eile
corespun2toare
momentului subiectului
pe care .l repre2int.
;fiea2 pe flic#art
pro'usul ob$inut.
8un .ntrebri cole*ilor i
sesi2ea2 e/entualele
*reeli.
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
relatarea faptelor C
Aelatarea intamplarilor se
reali2ea2a la persoana a
(((-a. 9otusi 0 se obser/a
atitu'inea ironica a
naratorului can' se refera
la scopul calatoriei lui
!oe la Bucuresti 00 ca sa
nu mai ramana repetent
si anul acesta 00 sau can'
constata *ri3a e,a*erata a
bunicii 00 cum era sa
plece baiatul numai cu
palaria de paie ?,,
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
4.
Aeali2are
a
fee'bacH
u-lui
)on/ersa$ia )aietul (n'i/i'ual
Brainstormin*ul
;re loc pe parcursul
'iri3rii .n/$rii0 .ntrirea fcn'u-se treptat0
prin aprecieri /erbale.
6le/ii sunt solicita$i s re2ol/e .n scris
e,erci$iul :
!si$i ar*umente prin care s o contra2ice$i pe
mam@ mare0care sus$ine c !oe este
%sim$itor&0 %'etept& i 00.n/$at.&
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
5.
Aeflec$ia
Brainstormin*ul )aietul ele/ului
(n'i/i'ual
)on'uce0 .n continuare0 'emersul
'i'actic0 in'icn' ele/ilor re2ol/area
unor sarcini ca:
[Link]$i consi'era$ii asupra titlului
lecturii noastre. )re'eti ca !oe merit
6le/ii /or obser/a c
titlul este format 'in
numele persona3ului0
!oe0 prece'at 'e
substanti/ul %'omnul&0
6/aluare
performati/
apelati/ul %'omn&C 'in care r2bate ironia
scriitorului: !oe nu este
un 'omn0 asa cum se
cre'e0 'in contr0 e un
copil certat cu .n/ttura0
un repetent0 rsf$at i
obra2nic. )ara*iale
mer*e mai 'eparte i
in/ersera2 cele 'ou
lumi: !oe se comport ca
un %om mare&0 pe cn'
'oamnele se
maimu$resc0 se
comport ri'icol0 se
copilresc0 pentru a face
pe plac %puiorului&
8unctele 'e suspensie
folosite 'up titlu
su*erea2 ironia
scriitorului fa$ 'e !oe.
I.;si*ura
rea
transferul
ui i a
reten$iei
5@
Brainstormingul Fise de lucru Pe grupe
)/intetul
)on/ersatia
8entru a /e'ea capacitatea /oastr 'e a
re2uma informa$iile0 'e a surprin'e
comple,itatea sentimentelor0 i'eilor0
alctui$i un c/intet repre2entati/ pentru
mo'ul 'e comportare i actiune a lui
!oe.
Li se e,plic ele/ilor c:
1.8rimul /ers const .ntr-un sin*ur
cu/nt care 'escrie subiectul4 'e obicei
un substanti/5.
2.;l 'oilea /ers e format 'in 'ou
cu/inte care 'escriu subiectul 4'ou
a'3ecti/e5
<. Versul al treilea este format 'in trei
Aspuns posibil:
!oe
Asf$at i lene
)ltorete la Bucureti
8uior rsf$at 'e 'ame
?br2nictur
6/aluare
performati/
cu/inte care e,prim ac$iuni 4/erbe0
e/entual la *erun2iu0 infiniti/e lun*i5
4.;l patrulea /ers e format 'in patru
cu/inte care e,prim sentimentele fa$
'e subiect
[Link] /ers are un sin*ur cu/nt care
e,prim esen$a subiectului. 4;>6F; 45
J.
6,tensia )on/ersatia
Bace consi'era$ii 'espre mo'ul .n care
ele/ii au participat la or.
Bormulea2 tema pentru acas.
;u 'e reali2at re2umatul sc#itei.
Aeceptea2
Ei notea2 tema 'e cas
6/aluare
formati/
A+E/A 0
C1I+TET,)
1.8rimul /ers const .ntr-un sin*ur cu/nt care 'escrie subiectul4 'e obicei un substanti/5.
2.;l 'oilea /ers e format 'in 'ou cu/inte care 'escriu subiectul 4'ou a'3ecti/e5
<. Versul al treilea este format 'in trei cu/inte care e,prim ac$iuni 4/erbe0 e/entual la *erun2iu0
infiniti/e lun*i5
4.;l patrulea /ers e format 'in patru cu/inte care e,prim sentimentele fa$ 'e subiec9
[Link] /ers are un sin*ur cu/nt care e,prim esen$a subiectului.
;>6F; 2
G$ici !$icitoarea mea&
Spargerea gheii: O cetate luminat
St cu poarta descuiat,
Dar n ea nu pot pi
Dect cei ce tiu ceti! (cartea opera literar lumea po!etilor"
8e-o mar*ine 'e 2/oi
Dmbl Kcine&0 Kcn'& i Kun'e&
V ro*0 'ar0 s spune$i /oi
)e moment s se perin'eC (e#po$iiunea5
>ouri ne*ri peste soare0
Vine ploaia sau ce-i0 oareC 4intriga"
"untem cinci fra$i
7oi mai lun*i i 'oi mai la$i0
(ar la mi3loc eu sunt punte
=i spun multe i mrunteL (des%urarea aciunii5
(nima .n *t .mi sare
=i sufletuM ru m 'oare
) nu tiu 'e-acu-nainte
7e-o fi bun sau ru -elinteL 4punctul culminant5
)e su/eic $ese-n lac
Br in0 fr bumbac0
>orii ne*ri ea *onin'
)ititorii lmurin'. 4de$nodmnt"
D) GOE 2 -?-6>96L6 "DB(6)9DLD( ;>6F; <
6,po2i$iunea
................................
..............................
1. Familia ateapt trenul spre Bucureti, cu ocazia srbtorii naionale
de 10 Mai.
a) Pentru a nu mai rmne repetent, Goe este dus la Bucureti.
b) Biatul, nerbdtor, cere imperativ sosirea trenului.
c) Copilul este mbrcat la mod, cu un costum de marinar i plrie cu
inscripia Le ormidable!.
d) "ro#ant, Goe corectea$! #reelile de e%primare ale celor dou doamne,
numindu&le , cu impertinen ,!proaste!, dup ce a intervenit , nepo'tit, n
discuia celor mari.
e) (br$nicia lui Goe nu e sancionat de 'emeile )i#nite.
[Link] sosete, iar cltorii pornesc spre Bucureti.
a) amilia urc n trenul a#lomerat.
b) *oamnelor li se o'er locuri ntr&uncompartiment, dar Goe pre'er s
rmn pe coridor +cu brbaii).
5. Goe se loete la nas de clana compartimentului.
a) ,uprat, mamia l $#uduie pe Goe .
b) -[Link] i apr nepotul.
c) Goe i pierde ec/ilibrul i se lovete la nas.
d) *e neclintit, conductorul cere banii de bilet.
!. Mam"mare #i d biatului o beret #n locul plriei pierdute.
a) Cucoanele l admir pe Goe, iar suprarea se risipete.
$. %opilul rm&ne blocat #n toalet.
a) -[Link] constat dispariia biatului.
b) "ceasta l descoper pe Goe nc/is n toalet.
c) Conductorul l eliberea$ pe captiv!, spre ncntarea damelor.
'. Goe tra(e semnalul de alarm prooc&nd oprirea trenului.
a) Bunica rmne pe coridor s&l suprave#/e$e pe Goe.
b) Copilul se urc pe un #eamantan i tra#e de un mner, dei
bunica i inter$ice.
c) 0renul se oprete brusc deoarece cineva! trsese semnalul de
alarm.
d) Personalul trenului descoper c alarma 'usese declanat n
va#onul n care cltorete Goe i 'amilia sa.
e) 1inovatul nu&i recunoate 'apta i se pre'ace c doarme n braele
bunicii.
). %ltoria se s*&rete, *amilia a+un(e la Bucureti i pornete #ntr,o
trsur spre Buleard.
a) 0renul a)un#e la destinaie cu o mic ntr$iere.
b) -[Link] aran)ea$ inuta nepoelului.
c) amilia pornete 'ericit spre bulivar!.
(ntri*a
................................
................................
7esfurarea
ac$iunii
................................
..............................
8unctul culminant
................................
..............................
7e2no'mntul
................................
..............................
D) GOE 2 -?-6>96L6 "DB(6)9DLD( ;>6F; <
6,po2i$iunea
................................
..............................
Trenul sosete, iar cltorii pornesc spre Bucureti.
a) amilia urc n trenul a#lomerat.
b) *oamnelor li se o'er locuri ntr&uncompartiment, dar Goe pre'er s
rmn pe coridor +cu brbaii).
Goe tra(e semnalul de alarm prooc&nd oprirea trenului.
a) Bunica rmne pe coridor s&l suprave#/e$e pe Goe.
b) Copilul se urc pe un #eamantan i tra#e de un mner, dei
bunica i inter$ice.
c) 0renul se oprete brusc deoarece cineva! trsese semnalul de
alarm.
d) Personalul trenului descoper c alarma 'usese declanat n
va#onul n care cltorete Goe i 'amilia sa.
(ntri*a
................................
................................
e) 1inovatul nu&i recunoate 'apta i se pre'ace c doarme n braele
bunicii.
Familia ateapt trenul spre Bucureti, cu ocazia srbtorii naionale de 10
Mai.
e) Pentru a nu mai rmne repetent, Goe este dus la Bucureti.
') Biatul, nerbdtor, cere imperativ sosirea trenului.
#) Copilul este mbrcat la mod, cu un costum de marinar i plrie cu
inscripia Le ormidable!.
/) "ro#ant, Goe corectea$! #reelile de e%primare ale celor dou doamne,
numindu&le , cu impertinen ,!proaste!, dup ce a intervenit , nepo'tit, n
discuia celor mari.
e) (br$nicia lui Goe nu e sancionat de 'emeile )i#nite.

%ltoria se s*&rete, *amilia a+un(e la Bucureti i pornete #ntr,o trsur
spre Buleard.
a) 0renul a)un#e la destinaie cu o mic ntr$iere.
b) -[Link] aran)ea$ inuta nepoelului.
c) amilia pornete 'ericit spre bulivar!.

Goe se loete la nas de clana compartimentului.
a) ,uprat, mamia l $#uduie pe Goe .
b) -[Link] i apr nepotul.
c) Goe i pierde ec/ilibrul i se lovete la nas.
d) *e neclintit, conductorul cere banii de bilet.
!. Mam"mare #i d biatului o beret #n locul plriei pierdute.
a) Cucoanele l admir pe Goe, iar suprarea se risipete.
$. %opilul rm&ne blocat #n toalet.
a) -[Link] constat dispariia biatului.
b) "ceasta l descoper pe Goe nc/is n toalet.
c) Conductorul l eliberea$ pe captiv!, spre ncntarea damelor.
7esfurarea
ac$iunii
................................
..............................
8unctul culminant
................................
..............................
7e2no'mntul
................................
..............................

S-ar putea să vă placă și