Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

CLASA: a VI-a B
PROFESOR: Brscu Zamfirica
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Dl Goe de I. L. Caragiale explorarea textului (ora a doua)
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
COMPETENE GENERALE:
1.
2.
3.
4.

Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;


Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare dialogat i monologat;
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
Utlizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

OBIECTIVE OPERAIONALE :
-

Sa identifice indicii spaiali i temporali ai aciunii schitei;


Sa precizeze i sa clasifice personajelor n funcie de rolul acestora n aciunea schitei;
Sa identifice momentele subiectului;
Sa precizeze i sa exemplifice modurile de expunere regsite n text;
Sa precizeze caracteristicile genului epic

METODE DIDACTICE: conversaia euristic, jocul didactic, brainstormingul, nvarea prin descoperire, lucrul cu manualul , demonstraia, munca pe
grupe, secvene de film, metoda cadranelor , metoda R.A.I,ciorchinele.

RESURSE UMANE: elevii clasei a VI- a B


MATERIAL DIDACTIC I BIBLIOGRAFIC: videoproiector, manualul, fiele de lucru.
1.
2. Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, 2003, Editura Paralela 45, Bucureti;
3. Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, 2003, Casa Crii de tiin, Cluj-Napoca; .

Desfurarea leciei:
Momentele
Activitatea profesorului
leciei
1. Moment
Prezentarea.
organizatoric
Asigurarea unui climat corespunztor
activitii didactice.
Pregtirea materialelor pentru lecie.
2.Reactualizarea Reactualizarea cunostintelor se va face
cunotinelor
printr-un ciorchine despre genul epic pe
care elevii il vor completa pe o fisa de
flip-chart la tabla.(Anexa 1)

Activitatea elevului

Metode

Pregtirea pentru noua lecie

Conversaia

Elevii raspund ,completeaza la tabla si Conversaia


noteaza pe fisa lor

Conversaia
3.Captarea

Captarea atentiei se realizeaza prin cateva

Mijloace

Evaluare

Foi de flipchart

Rspunsurile elevilor

ateniei

intrebari :

Ati jucat vreodata la loto?


Ati castigat?
Elevii raspund la intrebarile adresate de
Daca ati castiga o suma foarte mare profesor.
de bani ,ce ati face?
Credeti ca banii reusesc sa va
schimbe viata?
Jocul
didactic
In continuare vor fi antrenai intr-un joc
didactic.
Elevii intr n joc, rspunznd Activitate
Profesorul organizeaz elevii n cinci ntrebrilor colegilor. Astfel, ei particip frontal
grupe, aplicnd un joc de ntrebri i activ la activitatea propus de profesor.
rspunsuri referitoare la subiectul nuvelei
Dou loturi. Profesorul arunc mingea,
adresnd o ntrebare elevului care o va
prinde. Elevul va rspunde ntrebrii i va
arunca i el mingea, adresndu-i o alt
ntrebare celui care a prins-o. Jocul acesta
se va repeta de maxim 5 ori.
3.
Anunarea Pornind de la jocul didactic propus, Elevii vor nota titlul n caiete.
Conversaia
subiectului i a profesorul anun subiectul leciei i
obiectivelor
obiectivele:
Dou loturi explorarea textului
5.Comunicarea
Titlul
Activitatea
noilor
Explicai semnificaia titlului? Ce anun obiectele n jurul crora se nvrte frontal
cunotine
reprezint cele dou loturi pentru Lefter? ntreaga aciune. Personajul acioneaz i
reacioneaz n funcie de pierderea sau
gsirea celor dou lozuri.
Precizai tema nuvelei?

Tabla,
caietele
elevilor
Lucrul
cu Observarea
manualul
sistematic
a elevilor

Tema nuvelei infatiseaza viata micilor

functionari care viseaz s depeasc Activitatea


umila lor condiie sociala prin frontal
intermediul unor castiguri neasteptate.

Aciunea nuvelei timp i


spaiu
Pentru fixarea timpului i spaiului n care
se desfoar aciunea elevii vor rspunde 1.Aciunea este plasat n Bucuretiul
la ntrebrile adresate de profesor.
nceputului de secol, ntr-o toamn de Activitate
neuitat pentru Lefter Popescu. Un alt frontal
indiciu
este c personajul este
1.In ce ora se petrece actiunea?
funcionar la minister.
Unde apare in text aceasta indicaie?
2. Aciunea ne ofer cteva repere
spaiale asupra crora scriitorul nu Conversaia
insist foarte mult : casa lui Lefter
Popescu , mahalaua Farfurigiilor ,
casa ,, chivuelor,,,secia de poliie
2.Numiti locurile in care se desfasoara ,berria, ministerul i sediul loteriei.
actiunea , in ordinea indicata in text.

Lucrul
cu
manualul
Observarea
sistematic
a elevilor

I.

3.n ce perioad istoric se petrece


aciunea?

Lucrul
manualul

Observarea
Sistematic
cu a elevilor

3. Aciunea se petrece la nceputul sec


al XIX-lea, toamna ,fiind o dovad
clar lexicul folosit de personaje :
aprod, impiegat, cantor (arhaisme),
forme populare ale pronumelor
demonstrative (a cenuie), expresii
populare ,,caut pe brnci ,, a ccanoni,,

5. Anotimpul n care se petrece


populare
,, caut pe brnci,,a
canoni,, ,,un fel de slbiciune la
lingurea,, etc.
4.In ce anotimp se desfasoara actiunea Aciunea
propriu-zisa?
toamna .

se

petrece

anotimpul
Textul

II. Personajele
Preciazai care sunt personajele i ce rol
au ele n aciune!
Ce semnificaie are numele personajului
principal?

II. Presonajul
principal Lefter nvarea
Popescu
prin
,,Lefter ,, este tipic pentru omul umil descoperire
,sortit srciei, ,,Popescu ,,desemneaz
anonimul ,omul obinuit printre muli
alii la fel.

Personaje secundare
Toate aceste personaje secundare i -soia lui Lefter P.
episodice
graviteaz
n
jurul -cpitanul Pandele
protagonistului.
-comisarul Turtureanu
-chivuele
Personaje episodice
- domnul Georgescu (eful )
- bancherul
(Anexa 2)
III.Modaliti de expunere:
Prin metoda cadranelor elevii vor avea de III.
identificat modurile de expunere utilizate
1. Naraiunea se
in text cu ajutorul unor citate.
persoana a III-a

realizeaz

Activitate
la frontal

2. Fiecare grup va rspunde n


scris pe fi, apoi va prezenta
Care sunt aadar, modalitile de expunere
oral. (Anexa 3)
identificate n textul dat?
Elevii vor identifica i nota:
Naraiunea
Dialogul
Descrierea
Monologul
IV.Momentele subiectului
IV.Momentele subiectului
Propun ghicitori al cror rspuns este un
moment al subiectului.
Cte un membru al echipelor formate
Textul,
extrage din bol o ghicitoare. Fiecare
tabla.
grup trebuie s identifice cte un
Munca
rspuns, corespunztor etapelor
independent
naraiunii . (Anexa 4)
Elevii vor viziona fragmente din
filmul ,,Doua loturi,, pe momente ale Vizioneaza si identifica momentele
actiunii.
actiunii.
Momentele subiectului sunt:
Precizai momentele subiectului i artai Expoziiunea- precizeaz locul, timpul
i personajele;
ce indic fiecare!(Anexa 2)
Intriga- anun conflictul dintre
personaje;
Desfurarea
aciuniiprezint
succesiunea ntmplrilor;
Punctul culminant- prezint momentul

de maxim tensiune al aciunii;


Deznodmntul- prezint rezolvarea
conflictului i finalul aciunii.

Recitii incipitul textului! Observai dac Recitind textul, elevii observ c


autorul respect ordinea momentelor aciunea nuvelei ncepe cu intriga,
subiectului!
discuia dintre cei doi soi care cutau
biletele , deci conflictul este anunat
nc de la nceput.
Imprii pe grupe, elevii vor identifica
momentele subiectului! Vor nota ideile n
caiete, apoi un reprezentant din fiecare
grup va nota ideile la tabl.
Timp de lucru: 10 minute.
ndrum elevii n cazul unor greeli.

Grupa I Intriga:
Firul epic ncepe cu intriga ce cuprinde
cutrile disperate ale lui Lefter
Popescu
Grupa II Expoziiunea:
a) Lefter Popescu i-a cumprat dou
bilete de loterie cu bani mprumutai de
la Cpitanul Pandele
b) Acesta l anun pe Lefter c biletele
au ieit ctigtoare, dar el nu le mai
gsete

nvarea
prin
descoperire

Grupa III Desfurarea aciunii:


a) Lefter rscolete toat casa, dar
biletele nu sunt nicieri
b) i amintete c le-a pus n jacheta
cenuie, dar soia o vnduse
c) Dup ce, nfuriat, sparge toate

farfuriile, pleac n cutarea igncilor,


care cumpraser jacheta
d) Lefter recupereaz jacheta, dar nu i
biletele
e) El lipsise de la serviciu i este somat
de eful su s se prezinte la minister
f) Trecnd din nou pe la chivue,
Lefter este agresat de acestea
g) El primeste o scrisoare de la un
prieten care-i spune sa vina la minister,
in caz contrar fiind amenintat cu
destituirea.
Grupa IV Punctul culminant:
a) Ducndu-se la minister, gsete
loturile ntr-un dosar
b)Mizand pe faptul ca este bogat ,el isi
depune demisia.
b) Merge s-i ncaseze ctigurile, dar
este anunat c numerele biletelor fusese
inversate .
Socat de descoperire,ghinionistul
functionar face o criza necontrolata de
furie.

nvarea
prin
descoperire

Grupa V Deznodmntul:
a) Naratorul propune dou variante
posibile
b) El mrturisete apoi sincer c nu tie
ce s-a ntmplat cu personajele sale.

6.Asigurarea
feed-back-ului

Argumentai oral apartenena textului la


Elevii vor sintetiza trsturile textului, Activitatea
genul epic!
preciznd locul, timpul, personajele, frontal
momentele aciunii i modalitile de
expunere.

7.
Evaluarea Li se cere elevilor s joace diferite Elevii reprezenta secvena.
performanelor
secvene din text .
Anexa 5

Jocul
dramatic

Elevii sunt apreciai verbal i ncurajai.


8.Trasarea
sarcinilor
de Povestii nuvela Dou loturi de I. L. Elevii noteaz tema.
munc
Caragiale folosind ideile din caiet.
independent
(tema)

Conversaia

ANEXA 3

Stabileste modurile de expunere utilizate:

n tcerea dimineii umede i neguroase..

M rog, unde se-ncaseaz ctigurile de la lotriile care s-au tras alaltieri?


Fondul e depus la Casa de depuneri, dar poate cineva s le-ncaseze i prin noi
Avei vreun bilet ctigtor?

Rsul i vorbele acestea au fcut pe d. cpitan Pandele s sar din loc. i,


care pn aci pstrase o atitudine calm, mai presus de orice laud, a
trebuit n sfrit i el s izbucneasc... Imputri amare de neglijen, de
indiferen, de impruden!

Care belete? zbiar i chivua ca o nebun -apoi, schimbnd tonul, strig


tare ctre baba din sli n ignete: Si, c se sfarojesc prunele de tot!
Ce ai spus pe ignete? url d. Lefter.
Haoleu! ncep s se boceasc baba i copila, ce npaste a fost s caz pe noi!

ANEXA 4
Pe-o margine de zvoi
Umbl cine, cnd i unde
V rog, dar, s spunei voi
Ce moment s se perinde?

(expoziiunea)

Nouri negri peste soare,


Vine ploaia sau ce-i, oare?

(intriga)

Suntem cinci frai


Doi mai lungi i doi mai lai,
Iar la mijloc eu sunt punte
i spun multe i mrunte!

(desfurarea aciunii)

Inima n gt mi sare
i sufletu` ru m doare
C nu tiu de-acu-nainte
De-o fi bun sau ru Melinte!

(punctul culminant)

Ce suveica ese-n lac


Fr in, fr bumbac,
Norii negri ea gonind
Cititorii lmurind.

(deznodmnt)

S-ar putea să vă placă și