Sunteți pe pagina 1din 6

Scenariu didactic

Limba română
Clasa VIII
Atributul adjectival

Profesoara Elena Amarculesei

Scoala de cultură generală

Sinăuţi
Proiect didactic
Obiectul didactic: Limba română
Clasa : a VIII-a

Tema lecţiei:
Atributul adjectival (exprimat prin adjectiv propriu-zis,adjective provenite prin verbe la participiu)

Tipul lecţiei:
de formare şi aplicare a priceperilor şi deprinderilor

Stragedia didactică:

Metode şi procedee: conversaţie euristică(dialog autentic), metoda exerciţiului, descoperire


inductivă prin investigare, deductivă, problematizarea ,argumentarea.

Mijloace didactive: manualul de limbă şi literatură română,materiale referitoare la temă.

Obiecte de referinţă:

 Asigurarea materialului necesar pentru însuşirea temei


 Întrebuinţarea vocabularului adecvat temei:

Obiective operaţionale

1. : să recunoască atributele adjectivale în textele date


2. :Să construiască propoziţii cu atribute adjectivale
3. :Să participe cu interes la lecţie ,să fie cointeresaţi să rezolve exerciţiile.
4. :să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale ,precum şi pentru
felul în care scriu.

Strategii didactice:

- De tip dialogat
- Bazată pe activizarea individuală a elevilor.

Scenariul didactic

I. Moment organizatoric.
-Pregătiţi totul necesar pentru lecţie şi ascultaţi atenţi- Ce lecţie avem acuma?

II. Actualizarea cunoştinţelor


a)2 elevi lucrează la tablă pe fişe.
Fişa 1

Împărţiţi fraza următoare în propoziţii. Faceţi schema frazei.Determinaţi felurile subiectului în fraze
(inclus sau subînţeles , simplu sau multiplu).

Olguţa răsuci cheia ,apăsă clanţa şi răsări în prag.

Fişa 2

Eminescu a scris cele mai frumoase poiezii lirice.

Identificaţi în textul de mai jos atributele adjectivale şi arătaţi ce cuvinte determină acestea. Faceţi
analiza sintactico-morfologică a cuvintelor „a scris”, „cele mai frumoase”,

B) 2 elevi lucrează pe fişe în caiete.

Fişa 1

De găsit atributul adgectival exprimat prin adgectiv:

Cerul cu nori grei nu trimitea asupra pământului nici palida lumină a stelelor.

Fişa 2

De găsit atributul exprimat prin numeral ( cu valoare de adjectiv).

Două cărţi sunt pe masă.

A doua carte este a mea.

c) Se verifică tema de acasă.

Doi elevi citesc compunerile unde aveau de folosit atribute adjectivale.

d) Dialog autentic:

-Ce se numeşte atribut?La ce întrebări răspunde?

-Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat atributul?

*Daţi exemple de o propoziţie în care atributul să fie exprimat prin substantiv.

Îmi plac compunerile lui Marin.

Cărările munţilor îi cheamă pe copii.

*Daţi exemplu de enunţuri în care atributul să fie exprimat prin pronume.

Tu ramură cu grijă la capul meu s-o-ngropi.

*Prin verb.

Zace lebăda murindă, pe un pat alb ca un linţoliu.


*Prin adgectiv.

În fund , pe cer albastru ,în zarea depărtată,

La răsărit sub soare , un negru punct s-arată!

III . Descoperire prin investigare

A
D I A L O G
A D G E C T I V
V E R B
I A M B
V O C A B U L A R U L
N A R A Ţ I U N E
A M I N T I R E
P U N E
D E M U L T

B
Rezolvând integrama veţi afla ce parte de propoziţie învăţăm noi acuma la limba română.

1.convorbire dintre două persoane (dialog).


2. O parte de vorbire ce arată însuşirile unui abiect (adjectiv).
3. Un rând dintr-o poiezie (vers).
4. Unitate ritmică din două silabe. Accentul cade pe silaba a II (iamb).
5. Tatalitatea cuvintelor dintr-o limbă –(vocabularul).
6. Opera literară unde sunt povestite întâmplări într-o anumită ordine
(naraţiune).
7. Ehivalentul locuţiunii substanţiale „aduceri-aminte”.
8.Sinonimul cuvântului „aşază”. (pune).
9. Sensul Frazeologizmului „de când e lumea şi pământul” (demult).

IV Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale.


Elevii scriu data şi tema în caiete .

a) Neguri albe,strălucite
Naşte luna argintie,
Ea le scoate peste ape,
Le întinde pe câmpie.
(Crăiasă din poveşti ,de M. Eminescu)
Identificaţi atributele adjectivale şi precizaţi care sunt epitelele.
b) Precizaţi prin care parte de vorbire este exprimat atributul (adjectiv provenit din participiu).
Oamenii spun adesea câ-n ţări civilizate este egalitate.

V. Minută de înviorare
-Cântăm căntecul pe versurile lui N. Daija „Cât trăim”.

Precizaţi atributele adjectivale în acest cântec.

VI.Joc didactic
-Chici ghicitoarea.

Dacă-i dulce.

Mult aduce,

Dacă-i rea

Fug toţi de ea. (Vorba).

-Alcătuiţi un proverb cu cuvântul „vorba”.

Vorba bătrânească ,multi bani preţuieşte.

-Care-i sinonimul cuvântul „vorba”?

VII. Activitate în grup.


Elevii sunt împărţiţi în trei echipe.

-Prima echipă găseşte 4 atribute adjectivale de la substantivul „ochi”(luminoşi, albaştri, frumoşi ,


voioşi).

- A doua-cu substantivul,,carte,, (citită, interesantă, nouă, curată).

-A treia- cu substantivul ,,copil,, (harnic, cuminte, fericit, bogat).

VIII Evaluarea cunoştinţelor.


Jocul didactic „Scaunul fierbinte”.

Un elev stă pe scaun,alţii îi pun întrebări.

-Ce se numeşte atribut adgectival?

-La ce întrebări răspunde?

-Prin ce este exprimat atributul adjectival?

Alt elev.

-Care este punctuaţia atributului adjectival?

-Numeşte felurile atributului?

IX.Evaluarea cunoştinţelor.

X. Temă pentru acasă.


Încadraţi în propoziţii cuvintele :crengi ale copacului,petale ale florilor,feciori ai patriei ,sora a ta.

S-ar putea să vă placă și