Sunteți pe pagina 1din 6

1

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic Ion Neculce, Târgu Frumos, Iași

Catedra: Limba și literatura română

Profesor: Larisa Fodor

Unitatea de învățăre: Neomodernismul

Tipul lecției: Evaluare formativă

Competențe generale:

1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și în producerea mesajelor, în


diferite situații de comunicare
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor
texte literare și nonliterare
3. Argumentarea scrisă a unor opinii în diverse situații de comunicare

Competențe specifice:

1.1. Identificarea particularităților și a funcțiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de
texte
1.2. Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
1.3. Redactarea unor compoziții despre textele studiate

2.3. Identificarea și analiza elementelor de compoziție și de limbaj în textul liric

3.3 Elaborarea unei argumentări scrise pe baza unui text

Competențe derivate:

C1. Identificarea valorilor stilistice ale unor structuri din text.

C2. Interpretarea anumitor sintagme

C3. Exprimarea opiniei despre apartenență la genul liric


2

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode și procedee : conversația, explicația


b) Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală
c) Mijloace de evaluare: fișe de lucru, testul formativ
3

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentul lecției Timp Activitatea profesorului Metode și Evaluare


și a elevilor procedee
1. Organizarea 1 minute Se creează o atmosferă Conversația
clasei potrivită desfășurării
lecției; se notează
absențele
2. Verificarea 10 Se verifică noțiunile Conversația, Frontală,
temei și a minute acumulate anterior. exercițiul individuală
cunoștințelor
acumulate
anterior
3. Enunțarea 2 minute Se prezintă obiectivele Conversația
obiectivelor
4. Evaluarea 30 Se propune un test de Conversația, Individuală
minute evaluare. Individual, evaluarea
elevii vor rezolva testul formativă
5. Încheierea 5 minute Se comunică Conversația,
lecției răspunsurile explicația
6. Tema pentru 3 minute Se cere elevilor să Explicația, Individual.
acasă alcătuiască un text în conversația frontal
care să argumenteze
încadrarea poeziei
Leoaică tânără, iubirea,
în curentul literar
neomodernism
4

Test

Subiectul I

Citește următorul fragment:

Rep: -„Negustorul de începuturi de roman” e o carte despre literatură. Este prima frază într-adevăr
piatra de încercare pentru un scriitor?

Matei Vișniec: - Oricum, începutul într-un romann este interesant. Sunt romane care încep în forță și
te tulbură de la început, sunt altele care încep într-o manieră modestă, nu există rețetă [...] m-am
jucat cu ideea de la început în general, pentru că noi trăim într-o epocă în care deseori începem și nu
mai terminăm nimic. Și din acest joc pe care-l sugerez aici, cu începuturile de roman- e un negustor
care propune prime fraze- încerc să duc cititorul mai departe, la o reflecție despre cum ne construim
noi viața deseori, zapând-o sau butonând-o, trecând de la una la alta și lăsând până la urmă totul
baltă. [...]

Rep:- Romanul acesta „Negustorul de începuturi de roman”, este ca și un nod feroviar-trimite în


foarte multe direcții, te face să recitești sau să citești marile romane ale ultimelor secole, sau cel puțin
să-ți dorești asta. În ce măsură ați urmărit acest efect?

Matei Vișniec: - Sigur că am urmărit să-l trimit pe cititor spre capodopere. Să-i spun: „Dragule, în
viața asta nu vei avea timp să citești capodoperele care s-au scris, nu-ți pierde timpul cu nimicniciile
pe care ni le propune industria de divertisment și literatura de consum.” S-au scris lucruri atât de
extraordinare că, noi, oamenii, dacă am citi o viață întreagă numai capodoperele literaturii și am
privi o viață întreagă capodoperele cinematografiei nu am avea timp să le epuizăm. Or, în același
timp, noi suntem masacrați de o subcultură, de o subliteratură, de subimagine, de o cultură a imaginii
violente, de acest cult al publicității, al clipului, de ideea de ecran care ne invadează. Un prieten,
critic literar, îmi spunea că ne aflăm într-o epocă de logo-solitudine, de logo-singurătate. Adică noi,
în loc să ne împrietenim, să discutăm, fiecare discută în ecranul său cu altcineva. Această singurătate,
de asemenea, vreau să o sparg. Vechile metode de socializare sunt bune. În romanul meu funcționează
mult cafeneaua. Personalul acesta, negustorul, scrie din cafenele și regret că unele dispar. Eu am fost
încântat să văd la Paris într-o cafenea o tăbliță pe care scria „No wi-fi”- aici nu aveți internet. Și
dedesubt: „Discutați între voi.” E o soluție.

A zapa- a schimba frecvent canalele de televiziune

A. Scrie pe foaie, în enunțuri, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerințe cu privire la text:
5

1. Menționează sensul din text al expresiei încep în forță. 6p


2. Indică motivul pentru care Matei Vișniec își îndeamnă cititorii să nu-și piardă timpul cu
nimicniciile pe care pe propune industria de divertisment și literatura de consum, valorificând
textul dat. 6p
3. Explică de ce reporterul consideră că romanul „Negustorul de începuturi de roman” este o
carte despre literatură. 6p
4. Precizează, valorificând informațiile transmise de text, ce reprezintă noțiunea epocă de logo-
solitudine (logo-singurătate). 6p
5. Prezintă, în 30-50 de cuvinte, relația dintre începutul romanului „Negustorul de începuturi de
roman” și intenția cu care autorul a scris cartea, așa cum se desprinde din prima parte a
interviului. 6p

B. Redactează un text de minimum 150 de cuvinte, în care să argumentezi dacă, în societatea


contemporană, cultura imaginii afectează sau nu afectează viața oamenilor, valorificând
informațiile transmise de textul dat. 30p
În redactarea textului, vei avea în vedere următoarele repere:
 Formularea unei opinii față de problematica pusă în discuție, enunțarea și dezvoltarea
corespunzătoare a două argumente adecvate opiniei și formularea unei concluzii pertinente;
 Utilizarea corectă a conectorilor în argumentare, respectarea normelor limbii literare (norme
de exprimare, de ortografie și de punctiație), așezarea în pagină, lizibilitatea.

Subiectul al II lea 30 p

Comentează, în minimum 150 de cuvinte, fragmentul următor, evidențiind două trăsături ale
neomodernismului:

Măinile mele sunt îndrăgostite,

Vai, gura mea iubește,

și, iată, m-am trezit

că lucrurile sunt atât de aproape de mine,

încât abia pot merge prin ele


6

fără să mă rănesc.

E un sentiment dulce acesta,

De trezire, de visare,

și iată-mă fără să dorm,

aievea văd zeii de fildeș,

îi iau în mână și,

îi înșurubez râzând, în lună,

ca pe niște mânere sculptate,

cum trebuie că erau pe vremuri,

împodobite, roțile de cârmă ale corăbiilor. [...]

Nichita Stănescu, Vârsta de aur a dragostei

Se acordă10 puncte din oficiu

S-ar putea să vă placă și