Sunteți pe pagina 1din 8

Colegiul de Informatică din Chișinău

Proiect didactic la limba şi literatura română


Data: 1 decembrie 2010
Tema: Eseul literar-filozofic. Constantin Noica, Introducere la dor
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare ( lecţie dezbatere )
Timp rezervat: 80 minute
Competenţe vizate:
5.1. Respectarea normei literare în orice text scris sau rostit;
7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic;
9.1. Elaborarea textelor metaliterare, cu prezentare orală şi scrisă, cu limita de
întindere în timp (7-10 min.) sau spaţiu ( o filă A4 ).
Obiectivele
operaţionale:
a)cognitive: Elevul va fi capabil:
să definească noţiunea de eseu;

să numească 3-4 trăsături distinctive ale eseului nestructurat;


b)formative:
să ilustreze, 3-4caracteristici ale eseului, cu exemple concrete
dintr-un text cunoscut;
să demonstereze, cu 2-3 argumente, ca textul Introducere la
dor este un eseu literar-filozofic;

să comenteze tezele lui Constantin Noica, referitoare la

cuvîntul dor, expuse în text;

c)afective:
să conştientizeze adevăratele valori umane;

să exprime argumentat şi logic opiniile pe marginea tezelor

puse în discuţie;
Strategii didactice: activitatea ghidată, întrebări metafizice, eseu de 5
minute,descoperirea, brainstorming, dezbaterea, graficul T,lucrul cu dicţionarul,
expunerea, clustering, problematizarea,lucrul în grup,întrebări despre imagini,
Powerpoint.

Materiale didactice: imagini iconice,fişe, Primul poem filozofic,Constantin Noica


(înregistrare audio-video)
Bibliografia:
1. Mihai Cimpoi, Constantin Şchiopu, Literatura română, manual
pentru clasa a XII-a, liceu, Editura Litera 2006;
2. Ioan Nicola,Tratat de pedagogie şcolară,
Ed.Aramis,2003,Bucureşti;
3. Charles Temple,Strategii de dezvoltare a gîndirii critice,
ghidul II,supliment al revistei „Didactica Pro...” nr.2,2002;
4. Charles Temple, Învîţarea prin colaborare, ghidul lll,
Supliment al revistei„Didactica Pro...” nr.7,2002;
5. Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Formarea de competenţe
prin strategii didactice interactive, Chişinău 2008.
Etapele lecţiei Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice

I. Captarea atenţiei 6 min Invită elevii să audieze Primul poem filozofic Audiază
de Constantin Noica.

Afişează cîteva secvenţe-reper, din textul Activitate ghidată


audiat , pentru a concentra atenţia elevilor
2 min asupra esenţei.

Un elev citeşte secvenţele afişate cu voce Citeşte


tare.

Oferă cîteva întrebări pentru a înlesni


înţelegerea textului şi de a face concluziile
O6
de rigoare:
O7 1. În ce circumstanţe unu cu unu ar
6 min putea face tot unu? Meditează
2. Ce presupune „ să va scoatem din Îşi exprimă coerent gîndurile Întrebări metafizice
statistică”?
3. Cine sunt „cei exilaţi de eternitate”?
4. Ce înţelegeţi prin expresia „regăsirea
cea bună”?

II. Reactualizarea Acordă un set de întrebări şi sarcini didactice


cunoştinţelor 15 min cu ajutorul cărora elevul să-şi amintească ce
cunoaşte despre eseu:
 care este definiţia eseului?
 ce părere au unii critici literari
referitor la eseu?
O1 Defineşte Brainstorming
 care sunt caracteristicile eseului?
 ce eseuri cunosc? Argumentează Întrebări despre imagini
O2
 să ilustreze caracteristicile eseului
O3 cu exemple dintr-un text cunoscut;
 în ce măsură imaginile afişate
denotă tematica abordată in eseul
cunoscut.

Prezintă tema nouă:Eseul literar-filozofic.


Constantin Noica, Introducere la dor

Un elev citeşte genericul lecţiei: „ A fi cuprins


Citeşte
de dor înseamnă a fi pătruns de fiorul
2 min
existenţei, aceasta crescînd în intensitate şi
atingînd pragul superior de plinătate.”
II Tema nouă O6 ( Mihai Cimpoi )
Anunţarea subiectului
Solicită părerile elevilor refiritoare la această Prezintă Expunerea
teză.

Propune elevilor să-şi exprime sincer


5 min sentimentele şi gîndurile, în scris, provocate Meditează în scris Eseu de 5 min
de cuvîntul dor, ţinînd cont şi de
următoarele versuri folclorice: „ Căci şi
muntele că-i munte / Încă are doruri multe.”

2 min Sunt rugaţi doritorii să citească textul Citeşte


realizat şi să numească cuvintele- cheie.

2 min Invită la tablă elevii care au reuşit să expună Scrie pe tablă Clustering
Prezentarea noului cele mai originale gînduri pentru a le
conţinut înregistra într-o reprezentare grafică.

5 min Propune elevilor să extragă din textul Identifică Descoperirea


Introducere la dor de Constantin Noica Notează pe caiet
definiţia cuvîntului dor, pentru a le compara
ulterior cu părerile personale.

Pentru o mai bună înţelegere a textului sunt


repartizate pe echipe sarcini didactice
concrete:
Echipa I: De ce autorul încadrează cuvîntul
dor în categoria vocabulelor privilegiate ale
O5 limbii? Gîsiţi în text argumentele de rigoare.

Echipa II: Ce înţelege autorul prin „ zona de


Obţinerea dor a cuvîntului”? Comentaţi meditaţia lui Discută Lucrul în grup
performanţelor 15 min pe marginea acestei expresii. Argumentează părerea Problematizarea

Echipa III: Comentaţi următoarea afirmaţie


din text: „(Dorul) Este virtutea noastră de
O5 care vorbesc istoricii culturii şi ai artei, de a
da o „sinteză specifică”.
O7
Echipa IV: Comentaţi următoarea afirmaţie
din text: „...formaţia cuvîntului dor , născut
şi el, sau poate mai ales el, „din cea neispitită
nuntă”.

Echipa V: Continuaţi gîndul„Totul ce e


esenţial pentru noi stă sub semnul
dorului... ”, făcînd referire la text.
5 min
Pornind de la afirmaţia: „s-a contopit în el Prezintă răspunsul Dezbaterea
durerea, de unde şi vine cuvîntul, cu Determină Graficul T
plăcerea, crescută din durere...”,propune Notează pe caiet
întrebări provocatoare răspunsul cărora
trebuie să conţină argumente „pro” sau
O4 „contra”:
Este bună nedeterminarea aceasta? S-o
Asigurarea feed-back- sporim?Sau să-i risipim magia?
ului 5 min
Solicită părerile elevilor referitor la textul
Introducere la dor este un eseu: Îşi exprimă coerent gîndurile Expunerea
a) filozofic
b) literar
8 min c) social

Pentru a confirma că cuvîntul dor s-a


O6 constituit din puterea infinită a poporului
român de-a cristaliza într-un cuvînt o
tensiune sufletească complexă, propune
elevilor:

Consultă dicţionarul Lucrul cu dicţionarul


 să găsească în dicţionarele bilingve,
în funcţie de limba străină ce o
cunoaşte, traducerea cuvîntului dor;
Exemplifică Brainstorming
 să-şi amintească alte texte din
literatura naţională în care apare
motivul dorului;

 să numească alte cuvinte


intraductibile.

2 min Să cunoască definiţia şi specificul eseului. Notează pe caiet


IV Tema pentru acasă O1
Să ilustreze, cu 3-4 exemple din textul
O3
Introducere la dor de Constantin
O6 Noica,caracteristicile eseului.

Să realizeze, în limita unei pagini, un eseu


nestructurat, pornind de la afirmaţia: „Dorul
este un organ de cunoaştere a infinitului.”
( Lucian Blaga )

S-ar putea să vă placă și