Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.02.1013

Şcoala : Gimnaziul Schineni

Învăţătoare Bostan Svetlana

Clasa: a III a

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Şi ei au fost copii

SUBIECTUL :Caracterizări simple de persone/personaje literare după faptele


descrise şi organizarea pe baza unor repere.Textul suport ,, Atelier în pădure” de
Peter Neagoe

SUBCOMPETENŢE:
2.1 Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă ,conştientă şi fluida,în sscopul
ajustării lor aproape de ritmul vorbirii fiecaruia .
2.7 Reproducerea integrală a textuluiăn succesiunea planului ,folosit adevat
mijloacele expressive.
Tipul lecţiei:De formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelor.

Obiective operaţionale:
O1.Să analizeze semnificaţia titlului,stabilind tangenţele dintre titlu şi conţinut.
O2.să citească corect, cursiv,expresiv textul la prima vedere;
O3.să caracterizeze personajele din text după faptele descrise
O4.să explice cuvinte şi să le includă în propoziţii;
O5.să dea dovadă de insistenţe în căutarea soluţiilor şi a argumentelor ;
O6.să depisteze fragmentele, reliefând ideea principală;
O7.să participe cu interes la activitate.
Strategia didactică:

Metode şi procedee: Metoda „Termenii cheie” ,Harta lecturii, Creierul


Buzunarul de idei , Castelul înţelepciunii, Fereastra

minune
Mod de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Durata 45 minute
DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţele Ob. Ti
Lecţiei lec- mp Activitatea învăţătorului - elevului Strategii
ţiei (mi didactice
n)
Evocare Voi solicita elevii să aleagă dintr-o lădiţă
câte un cuvînt ( substantiv,
adjectiv,pronume, verb). Le vor prezenta
O4 colegilor defininde-le şi încadrîndule în Metoda
enunţuri.o cerinţă: de a alcătuit un scurt text „Termenii
cu ajutorul cuvintelor. cheie”):
(Constantin,sătenii,casa,vecinii
Sculpturile,tînărul/sugera,muncească,se
5 despărţea,opreau,povesteau,spunea/necioplit
Lungi,curios,harnic,limpede,de
aur,/el,ei,noi,voi,ele,ea

Alcătuim un text cu aceste cuvinte(sint


scrise pe un poster)

O1 1 -Termenii pe care i-aţi descoperit în lădiţă


sunt extraşi din lecţia pe care o vom studia
astăzi şi care se numeşte :Atelier în padure”,
scrisă de Peter Neagoe.
Realizarea Observaţia
sensului Se scriu pe tablă titlul şi autorul.Se anunţă
obiectivele

Azi la lecţie vom citi ,cursiv ,expresiv Converaţia


1
textul,vom caracteriza personajele după
faptele descrise,veti explica cuvintele noi şi
le vom include în propoziţii.

Se oferă informaţii generale despre autor şi


O2 1 opera lui Peter Neagoe (a fost un scriitor și
pictor american, originar din
Transilvania.,Romanaia stabilit mai tărziu
cu traiul in America.

Se citeşte textul model ,apoi în lanţ de către


12 elevi.
Se compară textele :asemanari aceleasi
cuvinte .tema,
Deosebiri:structura ,prezenţa dialogului
Castelul
Se prezintă castelul înţelepciunii pe pereţii înţelepciu
O4 2 caruia se scriu cuvintele noi ,cuvinte- nii
cheie.Se solicită elevii să explice sa
alcătuiască enunţuri.
Creierul
Pe tablă se improvizează un monitor pe care minune
O1 sint scrise întrebari provocatoare din
conţinutul textului
1. Despre cine este vorba în text?
2. Ce îi place “copilului” Brâncuşi să facă în
timpul liber?
5 3. Depistaţi în text elementele care dovedesc Interogare
puterea pasiunii sale. mltiproces
O6 4. De ce credeţi că oamenii îşi schimbă părerea uală
despre el?
5. De ce casa lui devine inima satului?
6.Ce sentimente trezeşte în sufletul tânărului prima
vânzare a unui obiect făcut de el?
7.Cum puteţi explica titlul textului?
8.Ce moment din viaţa personajului este prezentat ?
9.Întitulaţi altfel textul .
Anexa 1

O2
Ce cunoaşteţi despre profesia de
sculptor.Dar despre Constantin Brincuşi aţi
2 mai auzit.
Expuneti-vă starea postlecturală:
-Ce aţi simţit în timpul lecturii
-Ce aţi văzut,ce aţi auzit dincolo de text
-Ce imagini v-au impresionat Harta
-Ce sentimente v-a trezit textul lecturii

O5 TITLUL ,AUTORUL, TIMPUL ŞI


LOCUL,PERSONAJE, EMOŢII
SENTIMENTE IDEIA PRINCIPALĂ.
Avem o fereastră Pe primul ochi de geam
scrieţi un adjectiv ce-l caracterizează pe Fereastra
Constantin .Pe al doilea ochi de geam scrieţi
O3 expresii plastice din text,sau aproape de
text .Pe al treilea ochi de geam o comparaţie
despre pădure.
REFLECŢI
A (Cadranele)
I...Descoperiţi II.Precizează trăsăturile

sinonimele din de de caracter care i se


O3
7 coloanele de potrivesc lui Constantin
Cadranele
mai (ANEXA 2)

jos(ANEXA 1)
O5

III…Găsiţi IV. Alcătuieşte

explicaţia propoziţii cu

potrivită…… următoarele

……………… cuvinte:minte,cap,dar

(ANEXA 3) ,păr să aibă alte

înţelesuri(.ANEXA 4)

Buzunarul de idei
Exprimaţi-vă părerea despre
text,continuînd gîndul
Textul m-a impresionat prin......... Buzunarul
05 3 Din text am învăţat să............ de idei
Cel mai captivant a fost momentul.....
Am admirat............
Dacă aş avea posibilitate........
Mă voi strădui şi eula rîndul meu
să.....
Tema de De selectat proverbe despre Pomul
acasă muncă,talent ,sirguinţă succeselor

AUTOEVALUARE Fiecare dintre voi


are o fişiliţă care o va plasa pe
pomul succeselor după activitatea
din cadrul lecţiei.

Anexa 1

Descoperiţi sinonimele din coloanele de mai jos


A ciopli a reuşi a sculpta
A izbuti a netezi iscusit
Îndemînatic stima a izbîndi
Admiraţie priceput preţuire

ANEXA 2
Precizează trăsăturile de de caracter care i se
.

potrivesc lui Constantin


Înţelept isteţ harnic
Dibaci răsfăţat conştiincios
Visător talentat dornic de a
învăţa
Inventiv perseverent hoinar
ANEXA 3
,,a avea mincărime la tălpi” a cădea la înţelegere

,,a privi cu alţi ochi” gîndire clară ,plină de


înţelepciune

,,inima satului” loc de mare interes şi


atracţie unde
se întîlneau sătenii
,,a bate palma”
a-şi schimba părerea,a preţui
,,minte limpede”
a nu sta locului o clipă

ANEXA 4

Alcătuieşte propoziţii cu următoarele cuvinte:


minte,cap,dar ,păr să aibă alte înţelesuri
I. II.
Descoperiţi sinonimele din Precizează trăsăturile de de
coloanele de mai jos caracter care i se potrivesc lui
Constantin

A ciopli a reuşi a sculpta Înţelept isteţ harnic


A izbuti a netezi iscusit Dibaci răsfăţat
Îndeminatic stima iaizbîndi conştiincios
admiraţie priceput preţuieşte Visător talenta dornic de a
învăţa
Inventiv perseverent hoinar
IV.
III
Găsiţi explicaţia potrivită… Alcătuieşte propoziţii cu următoarele
,a avea mincărime la tălpi”a cadea la înţelegere cuvinte:minte,cap,dar ,păr să aibă alte
,,a privi cu alţi ochi gîndire clară plină de înţelesuri
înţelepciune
inima satului loc de mare interes si

atracţie unde inţelepciune unde se

atracţie unde adunau sătenii

minte limped ea-şi schimba părerea


a preţui
A nu sta locului

Constantin,
sătenii,casa,
vecinii
Sculpturile,
tînărul/sugera,
muncească,
se despărţea,
opreau,
povesteau,
spunea/
necioplit
Lungi,curios,harnic,limpede,de aur,
/el , ei , noi, voi, ele, ea

S-ar putea să vă placă și