PROIECT DIDACTIC
PROF. ANA HARAGA
MOTIVAŢIA:
Lecţia este importantă deoarece contribuie la dezvoltarea unor priceperi şi
deprinderi de lucru necesare perceperii corecte a unui text literar.
Elevii au posibilitatea să-şi valorifice cunoştinţele de teorie literară
însuşite, să-şi dezvolte capacităţile de analiza şi sinteză, abilităţile de comunicare
şi argumentare.
Sarcinile elevilor vizează informaţiile privind conceptele: operă literară,
transfigurare artistică, viziune artistică, personificare, descriere, mesajul operei
literare, sensurile cuvintelor, limbaj poetic etc.
Lecţia contribuie la dezvoltarea capacităţii de înţelegere şi de analiză a
textului, la cultivarea interesului pentru lectură şi a gustului estetic.
Elevii sunt solicitaţi să lucreze atât individual, cât şi în grup, înlesnind
colaborarea, schimbul de informaţii, expunerea, argumentarea şi susţinerea
justificată a opiniei personale privind un anumit nivel al textului.
CONDIŢII PREALABILE:
Elevii trebuie să aibă:
Informaţii exacte de teorie literară, compoziţie şi stil conform
programei şcolare;
Deprinderi de a lucra în grupuri şi de a folosi fişele de lucru
COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii realizează:
A. COGNITIVE:
3.1; identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text
3.2; recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ
3.3; identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar
3.5; folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea
1
B. DE COMUNICARE:
2.2; selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare
2.4; adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/situaţii de
comunicare diverse
4.1; redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan
4.2; utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei
date
4.4; redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate
D. ATITUDINI:
manifestarea dorinţei şi a interesului de a promova interacţiunea cu ceilalţi
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic
în domeniul literaturii
BIBLIOGRAFIE :
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
2
Elevii sunt anunţaţi că subiectul lecţiei este Scrierea despre textul literar, iar scopul
activităţii este valorificarea informaţiilor de limbă română şi de teorie literară. Se
enumeră competenţele specifice.
Evocarea (5 min.)
A. Se verifică frontal modul de efectuare a temei.
B. Se actualizează informaţiile despre caracteristicile operei literare, având ca
suport tema.
Broaştele
de George Topîrceanu
Am ascultat din umbră cântarea lor înaltă.
Buchetele de trestii dormeau cu foşnet lin.
Era o luna plina în fiecare baltă,
Şi-n fiecare undă o piatră de rubin.
..........................................................................