Sunteți pe pagina 1din 4

Şcoala cu clasele I-VIII, Nr.

1, Piatra-Neamţ
Institutor Solomon Daniela
PROIECT DE LECŢIE

Propunător: inst. Solomon Dana


Şcoala Nr. 1 Piatra-Neamţ

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Disciplina : Limba şi literatura română
Clasa: a II-a B
Conţinuturi: Textul liric
Elemente de conţinut: Poezii cu tematică diversă (ed. patriotică)
Text suport: „Tricolorul”, de E. Dragoş
Tipul lecţiei: comunicare, însuşire de noi cunoştinţe

Obiective cadru:
 OC2 Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
 OC3 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)
Obiective de referinţă:2.1., 2.2., 3.1., 3.4.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :


Oc1- să citească corect, curent, expresiv textul;
Oc2- să utilizeze corect sensul unor cuvinte noi în alte contexte(belşug, boltă, cleştar) ;
Oc3- să dea exemple de cuvinte potrivite cerinţelor formulate;
Oc4- să formuleze mesajul textului;
Oc5- să exprime oral propriile păreri şi sentimente cu ajutorul întrebărilor puse de învăţător;
Oa1- să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog;

Resurse: A. Bibliografice
1. oficiale
 Curriculum naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998
2. metodico-didactice
 Mitroi E. , Volintiru M. , Metodica predării limbii române în învăţământul primar,
Ed. Humanitas, Bucureşti, 2000
 Dumitru G., Limba română în şcoala primară, Ed. Didactica Nova, Craiova, 1999
 Mustaţă L., Culegere de lecturi şi poezii, Ed. Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1986
3. pedagogice
 Robert M. Gagne, Leslie J. Briggs, Principii de design al instruirii (traducere), Ed. Didactică şi
pedagogică, Bucureşti, 1977

B. Metodologice
a) strategia didactică: mixtă
b) metode şi procedee:conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, observarea, metoda
„ciorchinelui”
c) mijloace didactice: planşe, fişe de evaluare
d) forme de activitate: frontală, pe grupe, individuală

C. Umane :19 elevi

D. Temporale : 50 minute
1. Moment organizatoric
 Se pregătesc materialele necesare pentru lecţie.
 Se asigură ordinea şi disciplina.
2. Captarea şi orientarea atenţiei (3 min)
 Solicit găsirea răspunsului unei ghicitori:
„E o ţară minunată
Cum nu-i alta-n lumea toată,
Unde-n fiecare casă locuieşte omenia.
Ea se cheamă: ...............”
 Completarea unei propoziţii lacunare de către elevi la tablă, cu variante personale.
Eu iubesc: ......................,.................,..................,
* conversaţia, activ. frontală,observare sistematică
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale (2 min)
 Se anunţă titlul şi autorul textului,dezvăluindu-se elevilor că poezia este închinată steagului
nostru românesc.
 Se prezintă elevilor obiectivele operaţionale transpuse în comportamente observabile.
4. Actualizarea cunoştinţelor (5 min)
 Audiţie fragmentară a imnului pentru recunoaşterea autorului, a semnificaţiei titlului.
 Solicit elevilor să descopere steagul României dintre alte drapeluri.
- Ce aţi audiat?
- Cine este autorul versurilor?
- Care este numele compozitorului muzicii?
- Cum este intitulat imnul tării noastre?
- Ce îndemn adresează poetul?
- Pe lângă imn, ce alte simboluri are orice ţară?
*conversaţia, activ. frontală, observare sistematică, autoevaluare, planşă
5. Prezentarea noului conţinut (5 min)
 Steagul, imnul, stema ţării noastre au o mare importanţă pentru noi românii. Aceste
simboluri ne leagă de trecut, de înaintaşii noştri, de eroii neamului.
 Citirea model a poeziei
 Scurtă conversaţie : - De ce poezia este intitulată „Tricolorul”?
- Ce alt titlu i se potriveşte textului?
* conversaţia, activ. frontală,observare sistematică
6. Dirijarea învăţării (10 min)
 O1 Citirea poeziei de către elevi şi sublinierea cuvintelor necunoscute.
 O2 Explicarea cuvintelor noi: „belşug” , „cleştar” , „boltă” şi a expresiilor „lanuri uriaşe”,
„scumpă ţară” , „apele ce dau lumină”. Integrarea lor în enunţuri.
 Oa1Analiza conţinutului pe unităţi logice, cu ajutorul întrebărilor:
strofa I strofa II strofa III strofa IV
- Ce simbolizează - Cu ce este - De unde vine culoarea - Ce îndemn adresează
culoarea roşie? comparată culoarea albastru din steag? poeta?
- Cu cine au luptat galben? - Cum explicaţiversurile - În ce momente se înalţă
românii? - Care este sensul :”Albastrul e cleştarul pur /Al steagul?
- Ce înţeles are expresiei „lanuri apelor ce dau lumină”? - De ce fiecare român este
expresia „scumpă uriaşe”? dator să apere steagul,
ţară”? - Ce legătură există ţara?
între lanuri şi pâine?

*lectura explicativă, exerciţiul, conversaţia, activ. frontală, evaluare reciprocă


7. Obţinerea performanţei (10 min)
 O3 Comunic sarcinile de lucru:
1. Descoperiţi în text cu ce este asemănată fiecare culoare şi subliniaţi.
*exerciţiul, fişă, activ. individuală, evaluare reciprocă
2. Recunoaşteţi personalităţile şi numiţi-le pe cele care au luptat pentru ţară. Daţi-le un
nume! În care strofă ar putea fi menţionaţi? De ce?
*observarea, problematizarea, activ.frontală, observare sistematică
3. Stabiliţi valoarea de adevăr a propoziţiilor:
......La serbarea de deschidere a anului şcolar se intonează imnul.
......George, vecinul meu de patru ani, a desenat drapelul ordonând culorile astfel: roşu,
albastru, galben.
......Imnul României se cântă la începutul orelor.
......Gimnastele românce au ocupat locul întâi la olimpiadă şi au privit cu emoţie cum
drapelul românesc s-a înălţat.
.......La şcoli, grădiniţe, spitale, primării se află steagul tricolor.
........Noi trebuie să respectăm simbolurile ţării noastre.
*exerciţiul, activ. pe grupe, autoevaluare, fişă
8. Asigurarea feed-back-ului (5 min)
 O4 Solicit elevilor completarea unor careuri cu cuvinte şi apoi descoperirea şi completarea
mesajului poeziei.
VITEAZ ALBASTRU
LUPTE PACE
BELŞUG PATRIE
STEAG ROŞU
CLEŞTAR GALBEN
TÂNĂR
ELEV ..................................!
I 1. curajos sau.....2. bătălii sau..... 3. cuvânt cu acelaşi sens cu „bogăţie”4. drapel sau......5. cristal
sau.....6.sensul opus al cuvântului”bătrân” 7. acelaşi sens al cuvântului „şcolar”.
II 1. cuvântul care se potriveşte pentru a completa expresia”.... ca cerul senin” 2. sensul opus al
cuvântului „război” 3. cuvânt „prieten „cu ţară..4. „...ca focul”, „...ca macul” 5. culoare primară caldă
*exerciţiul, activ. frontală, planşă, observare sistematică
9. Evaluarea cunoştinţelor (5min)
 Metoda „ciochinele”(semidirijat)
Simbolurile ţării

imnul steagul stema

roşu galben albastru

ca sângele ca lanurile ca cerul ca apele


10. Retenţie (5 min)
 Lecţia se va încheia „rotund” completând propoziţia lacunară de pe tablă cu alte cuvinte.
Eu iubesc familia, şcoala, adevărul, ţara, libertatea, drapelul, oamenii......
 Se evidenţiază elevii activi şi se verifică finalizarea obiectivelor propuse. Recomandările se fac
diferenţiat.
 Elevii cântă în cor cântecul „Românul”, de Ciprian Porumbescu.
11. Transfer
Colorează pe fişă steagul ţării şi memorează poezia

S-ar putea să vă placă și