Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

I.P. Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Ungheni

Proiect didactic
Subiectul 6: „Legământ” de Grigore Vieru. Lectura textului. Analiza
vocabularului.
Clasa: a VIa

Profesor: Rotaru Nicoleta

Anul școlar: 2022-2023


Profesor: Rotaru Nicoleta
Clasa: ____________
Instituția: IPLT „Mihai Eminescu”, Ungheni
Data: _____________
Durata lecției: 45 min
Unitatea de învățare:
Subiectul lecției: „Legământ” de Grigore Vieru. Lectura textului. Analiza vocabularului.
Unități de competențe vizate:
Tipul lecției:
Obiectivele lecției:
O1: să exprime starea de spirit, cu ajutorul metodei „Culoarea dispoziției mele”;
O2: să redescopere creația lui Grigore Vieru, studiind fișa biografică a poetului;
O3: să lectureze solemn și emotiv poezia „Legământ” de Grigore Vieru, cu ajutorul metodei Lectura în lanț;
O4: să descopere vocabularul poeziei „Legământ”, rezolvând itemii propuși de către profesor.

Tehnologia didactică a lecției


Metode: Culoarea dispoziției mele, Tehnica Vas, Lectura model, Lectura în lanț, Metoda Povestea cuvântului,
Expunerea, Lucru cu dicționarul.
Resurse: Tablă, caiete, imagini, calculator, manual, fișă biografică.
Forme: individuală, frontală, în grup.
Strategii de evaluare: evaluare comunicativă, evaluare continuă, aprecieri verbale.

Scenariul lecției
Etapele lecției Ob. Activitatea de predare-învățare Timp Resurse Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului Materiale Procedurale
Evocarea Salutul, organizarea clasei Salutul 1

Pentru ca elevii să se Oral, fiecare copil va 5 Metoda


O1 distindă, propun metoda de menționa ce culoare are „Culoarea Evaluare
exprimare a sentimentelor, dispoziția sa, explicând dispoziției” comunicativă
Culoarea dispoziției. de ce.

Anunțarea subiectului. Fixarea subiectului în 1


caiete.

Realizarea Voi începe cu Povestea Vor nota în caiete. 3


sensului cuvântului. Voi prezenta Caiete
elevilor familia lexicală a
verbului „a lega”, făcând Aprecieri verbale
trimitere la titlul poeziei.
A lega- legătură, legăturică, Metoda Povestea
nelegat, delegat, dezlegare, cuvântului
legământ.

Povestea cuvântului 5 Tablă


„legământ”: Explicația
Legământ s.n. (lat.
Ligamentum)
-ceea ce servește spre a lega
-ceea ce servește spre a uni
-raport, relație, legătură
-acord, convenție, pact,
învoială, înțelegere
-angajament, datorie

Va prezenta elevilor o
imagine care ilustrează Vor răspunde la o serie 2 Imagine simbol
„Crearea lui Adam”. de întrebări în baza
imaginii:
 Cine?
 Cu cine?
 De ce? Expunerea
 Cu ce scop?
Va face legătură cu Creația
O2 lui Grigore Vieru. Vor interveni la indicația 5 Fotografia
 Mama profesorului. autorului
 Graiul
 Patria
Prezentarea poeziei
„Legământ”:
 Face parte din
culegerea „Poezii
pentru toate
vârstele” 1965
 Este o dedicație
pentru Mihai
Eminescu
Se va face lectura model a
poeziei, acompaniată de o 1 Calculator Lectura model
melodie pe fundal. Aprecieri verbale

Se vor discuta tehnicile de Manual


recitare a poeziei: Vor lectura în lanț poezia, 2 Lectura în lanț
-grav, solemn (e un exprimându-și mai apoi
jurământ, o promisiune primele impresii cu
O3 solemnă) ajutorul metodei VAS. Tehnica VAS
-răspicat (un jurământ nu se Văd....
rostește repede) Aud.... 3
-meditativ (poetul meditează Simt....
despre continuitatea în timp
a operei eminesciene)
perpetuare
-duios (poetul vorbește cu
iubire și admirație despre
opera eminesciană)
Propune elevilor să găsească
în dicționar sensul Identifică sensul 3 DEX
cuvintelor slovă, bucium. cuvintelor:
-slovă s.f. (literă
(chirilică), scriere,
O4 altfabet, știință de carte,
învățătură). Lucru cu
-bucium s.n. (instrument dicționarul
muzical de suflat în
forma unui tub foarte
lung, făcut din coajă de
tei/lemn/metal)
Propune elevilor să găsească
câte un sinonim sau antonim Vor desena în caiete un 2 Dicționarul de
pentru cuvintele de la it.6, tabel și îl vor completa. sinonime
folosind Metoda Căsuța
cuvintelor.
 Știu- cunosc
 Recile- impasibile
 Băiatul- fiu, copil Evaluare
 Să citească- să continuă
lectureze
 Așezați- stați,
poposiți
 Zbucium- agitație,
frământare

Reflecția Reflectați asupra sensurilor Individual, vor completa 5


termenului „carte”, notându- în caiete metoda propusă: Caiete
le într-un Clustering. Notează în caiete
sensurile:
 Scriere cu un
anumit subiect
 Cunoștințe de Clustering
scriere și e citire
 Registru imobiliar
 Scrisoare Aprecieri verbale
 Carton subțire de
formă
dreptunghiulară

De realizat it.7, pag.7 Vor alcătui câte un anunț 6


cu fiecare dintre sensurile
cuvântului.

Extinderea Tema pentru acasă: de Notează tema în caiete 1


memorat poezia
„Legământ” de Grigore
Vieru.

S-ar putea să vă placă și