Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba şi literatura română


Clasa: a VII-a
Subiectul lecţiei: “ Crăiasa din poveşti”, de Mihai Eminescu. Lectura interogativă. Tema, ideea, mesajul.
Timpul: 45/
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective operaţionale:
A: cognitiv-formative
O1 să citească expresiv un text liric
O2 să interpreteze semnificaţia contextuală a unor cuvinte şi îmbinări de cuvinte
O3 să explice rolul utilizării variantelor lexicale
O4 să argumenteze funcţia expresivă a semnelor de punctuaţie
O5 să-şi completeze cunoştinţele despre universul fabulos al creaţiei eminesciene
O6 să distingă cuvintele şi îmbinările de cuvinte care conturează cadre şi secvenţe diferite în poezie
B: afective
O7 să distingă farmecul atmosferei de basm
O8 să formuleze impresii după prima lectură a textului şi de ce au fost determinate acestea
O9 să integreze informaţiile într-un sistem propriu de valori
Strategii didactice: Graffiti (dezvoltarea gândirii asociative); lectura expresivă; Agenda cu notiţe paralele; analiza în bază de
algoritm (cercetare împărtăşită; clustering); harta cuvântului; cinquain ; test de cunoştinţe.
Resurse educaţionale: 1. Proiect didactic
2. Manual pentru clasa a VII-a (T. Cartaleanu ş.a.)
3. DEX, “Dicţionar de simboluri”, “Dicţionar de omonime”.
4. Postere, algoritm.
PARCURSUL DIDACTIC
Nr. Strategii
secv. Etapele lecţiei Obiect. Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice
1. Evocarea Profesorul (P.) propune elevilor (E.) un început E. continuă, în lanţ, conţinutul basmului, Replica în lanţ.
de basm. urmărind firul narativ .
P. propune elevilor să scrie asocieri ale E. scriu ce semnifică “basm”-ul pentru ei şi cu Graffiti
cuvîntului “basm” . ce îl asociază.
BASM

P. solicită prezentarea temei pentru acasă. E. citesc temele pentru acasă.


Demonstraţia
P. citeşte elevilor un fragment din “Basm” de E. recunosc fragmentul, numesc opera şi Conversaţia
Geo Bogza. autorul , observînd explicarea fabuloasă a introductivă
naşterii marelui poet.

P. cere elevilor să-şi amintească ce ştiu despre E. îşi amintesc poeziile studiate, lecturate şi Activitate
M. Eminescu şi opera sa; prin cele expuse să scriu argumente pe care le-ar spune unui independentă
trezească interes unui străin faţă de opera străin pentru a-i trezi interes faţă de creaţia lui Conversaţie
poetului.. M. Eminescu. euristică

P. anunţă tema lecţiei: “Crăiasa din poveşti”, de E. notează pe caiete tema lecţiei .
Mihai Eminescu. Lectura expresivă a textului

P. anunţă obiectivele lecţiei şi repartizează


fişele cu obiective. E. citesc obiectivele lecţiei de pe fişa pe care o
au pe masă.

E. completează tabelul în urma lecturii poeziei.


2. Realizarea P. aminteşte elevilor tehnica de lucru “Agenda E. cercetează fişa propusă cu tehnica de lucru. Lectura expresivă
sensului cu notiţe paralele”. Apoi face lectura model a Ascultă atent lectura profesorului şi pregătesc Agenda cu notiţe
textului. activitatea de lucru. Citeşte un elev textul. paralele.

P. propune elevilor să completeze fişa. În urma lecturii , elevii completează fişa


propusă.

P. atrage atenţia elevilor să observe vocabularul E. revăd cuvintele şi îmbinările de cuvinte Descoperire
simplu al poeziei, dar încărcat de semnificaţii, scrise în partea a III- a a “Agendei” şi
sugestiv. concluzionează că poartă o sugestie aparte.

3. Reflecție P. propune un Algoritm de lucru pe echipe: E. examinează algoritmul de analiză a Analiza în bază
vocabularului poeziei şi efectuează cerinţele: de algoritm

Gr. 1 Activitate în grup


1. Găsiţi sinonime pentru cuvintele din prima strofă şi explicaţi, în contextul poeziei, înţelesul
lor: “negură”; “a naşte”; “a întinde”
Gr. 2 - str. 2 Descoperire
1. “şezătoare”; “tort”; “piatră (scumpă)”.
Gr. 3 - str. 3
1. “ bulgări( de lumină)”; “a urzi”; “fină”. Interogare orală
Gr. 4 - str.4
1. “plecată”; “undă”; “fermecată”.
Gr. 5 - str.5-6
1. “chip”; “vrăjit”; “a ieşi”.
Gr. 6 - str.7
1. “faţa”; “a luci”; “albaştri”.
Algoritm E. observă:
Gr. 1-6 - bogăţia expresivă a vocabularului Comparaţie
2. Explicaţi rolul utilizării, în text, a vari- eminescian;
antelor lexicale (populare); a regionalismelor: - expresivitatea limbajului ;
“ s-adun” - structura fonetică a cuvîntului creează un Interogare orală
“ să rumpă” efect eufonic (muzical).
“anină”
şi numiţi forma literară a lor.
Gr. 1, 3, 5 E. alcătuiesc enunţuri cu omonimele propuse:
3. Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi 1. Îmi doresc un tort de sărbători
omonimele: 2. Intrînd în peşteră, Ion a fost învăluit de un
tort-tort tort transparent.
lac-lac 3. Mama mea are o fină.
Gr. 2, 4, 6 4. O adiere fină îmi mîngîie obrajii. Problematizare
3. Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi 5. Păsările se adună lîngă lac.
omonimele: 6. Am dat mesele cu lac.
fină-fină 7. Ce păr ţi-a crescut ?
păr-păr 8. Am sădit un păr la vie.

Gr. 1-6
4. Optaţi pentru o variantă: punctele de E. citesc ultima strofă şi-şi expun părerile; Problematizare
suspensie din ultima strofă marchează grafic: versul ca să confirme: a,b,c,d şi compară . Comparare
a) bucurie Concluzionează că (…) - exprimă aşteptare
b) aşteptare (aşteptarea chipului iubit).
c) tristeţe - Semnele de punctuaţie evidenţiază Interogare orală
d) uimire emoţiile, stările sufleteşti, au funcţie expresivă.
Gr. 1
5. Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering E. identifică elementele telurice:
elementele terestre din poezie ce plasticizează
tabloul feeric.
roua
trestii lac

cîmpie
valuri Clustering
elemente
telurice
copila ape

trandafiri tort

flori
Gr. 2 E. selectează elementele celeste:
5. Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering
elementele celeste din poezie, care eternizează
frumuseţea naturii şi a sentimentelor. luna
norii neguri

elemente Clustering
celeste
noapte
umbra
lumină
Gr. 3
5. Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering E. re-creează atmosfera de vrajă:
cuvintele şi îmbinările de cuvinte cu ajutorul
cărora se creează o atmosferă de vrajă , de apa
basm. aleargă
flori în
naşte
şezătoar
luna
e

boabe (de
bulgări piatră
de scumpă)
lumină
atmosfera Clustering
de basm
lacul unda
vrăjit fermecat
ă

Sfînta trandafiri
Miercur vrăjiţi
i
basmele Sfînta
s-aduna Vineri
Gr. 4 E. selectează cuvintele:
5. În poezie domină un tablou de lumini şi de
culori. Selectaţi cuvintele care creează argintie
un spaţiu luminos şi colorat. Prezentaţi
aparte spaţiile: lumină şi culori. luna strălucite

lumină Clustering

bulgări umbră
de fină
lumină
boabe (de
piatră
scumpă)

păru-i
galben
haina
trandafiri
nopţii
roşii
culori Interogare orală

lucesc neguri
albe

albaştri

Gr. 5 E: descriu ritualul:


5. Descrieţi ritualul magic de aşteptare a - aruncă trandafiri roşii;
iubitului din strofele 4,5,6,7. - se uită ( cum aleargă apa-n cercuri); Descriere
Cunoaşteţi alte ritualuri magice? Descrieţi - aruncă trandafiri tineri etc…
unul dintre ele. Descriu un alt ritual magic ( dacă-l cunosc).
Gr. 6 E: selectează indicii sugestivi:
5. Selectaţi din poezie cuvinte şi îmbinări de
cuvinte care conturează chipul fetei – crăiese.
lin
Propuneţi 2 trăsături pe care consideraţi că le
plecată
are crăiasa din poveşti. se uită
ochi
albaştri
chipul Clustering
fetei

faţa păru-i
luceşte galben

E. aleg un cuvînt pe care îl consideră semnifi- Activitate în grup


cativ şi denumesc grupul în care activează. Cercetare
împărtăşită

P. propune să alcătuiască “harta cuvîntului”. E. scriu harta cuvîntului. “harta cuvîntului”


Activitate în grup
P. propune elevilor să realizeze un “cinquain”. E. redactează poezia de formă fixă, avînd “cinquain”.
primul vers cuvîntul extras din cadru.
P. propune elevilor să rezolve un test de E. rezolvă testul. Test de cunoştinţe
cunoştinţe. Eseul de 3 min.

4. Extensie 1. De citit expresiv poezia .


2. De repetat figurile de stil şi versificaţia.

S-ar putea să vă placă și