Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Data :08.06.2016
Şcoala: Scoala gimnaziala „Nifon Balasescu”
Clasa : a VIII-a
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul lecției:Opera lirică- semnificația titlului în opera lirică.
Tipul lecției: Consolidare si sistematizare a cunoștințelor
Scopul: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului liric.
Competenţe generale:
1. Receptarea mesajului oral in diferite situaţii de comunicare;
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri nediverse;
4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise ,in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse;

Competenţe specifice:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral.
3.1 dovedirea înțelegerii unui text literar sau nonliterar,pornind de la cerințe date.
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogățire a vocabularului și a categoriilor semantice studiate.
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situația de comunicare concretă.
4.3 redactarea unui text argumentativ.

Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să recunoască speciile literare ce aparțin operei lirice;
O2 - să identifice trăsăturile genului liric;
O3 - să identifice tema poeziei;
O4 -să explice semnificaţia titlului;
O5 - să identifice elemente de versificaţie;
O6- să identice figurile de stil si procedeele artistice;
O7 -să recunoasca marcile lexico-gramaticale ale eului liric;
STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, audiție,jocul didactic,ciorchinele,diagrama venn,puzzle-ul, exerciţiul oral şi scris;

b.Mijloace didactice: fişe de lucru ,tabla,laptop.

c.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
- Limba română- manual pentru clasa a VIII- a, VII –a, Editura Humanitas;

- “Sa dezlegam tainele textelor literare”, Editura Carminis

-“Didactica Limbii si Literaturii Romane”, Editura Polirom

- ”Metodica predării limbii și literaturii române” Editura Coint

- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VIII-a, Bucureşti, 2009;

- w.w.w. didactic.ro
Secventele Ob. Continutul informational si demersul didactic Strategii didactice Evaluare
instruirii Op.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare

1.Moment Pregătirea materialelor necesare orei Elevii scot pe bănci cele Conversaţia
organizatoric de limba şi literatura română şi notarea necesare bunei desfăşurări a Manualul
4 min absenţilor. orei. de limba și Frontal
Gruparea elevilor în funcție de culoarea Își notează numele pe literature
bilețelului pe care își vor scrie numele. bilețelul dat și se grupează în romana,
Asigurarea unei atmosfere propice pentru funcție de culoarea acestuia. caietul.
o bună desfăşurare a activităţii didactice.
Post-it-uri
2.Captarea O1 Captarea atenției se va realiza prin audiția Elevii vor trebui să Recunoaște Material Apreciere
atenţiei mai multor poezii cunoscute. recunoască autorul și titlul opera! ppt verbală
6 min poeziei ascultate. Descoperirea Frontal

3.Anunţarea Comunic elevilor că in cadrul acestei Elevii ascultă obiectivele şi Conversaţia


subiectului şi ore vom realiza o recapitulare a operei notează titlul lecţiei în Tabla
enumerarea lirice și vom stabili semnificația titlului în caiete. Explicatia Frontal
obiectivelor funcție de specia literară revizuită. Caietul
1 min Notez titlul pe tabla si enumar
obiectivele lectiei.

4.Actualizarea Cu ajutorul unui ciorchine vom enumera Elevii completează


cunostintelor O2 speciile literare ce aparțin operei lirice. ciorchinele, amintindu-și Ciorchinele Fișă de
8 min ( Anexa 1) pastelul, doina, oda, imnul, lucru Frontal
Definiția și trasaturile fiecărei specii psalmul ș.a. Observarea
literare lirice vor fi prezentate într-un Urmaresc cu atentie Conversaţia Material sistematică
material power point. materialul prezentat si citesc Explicaţia Power
cu voce tare fiecare pagina a point
O7 acestuia.

Lectura Individual
Fiecare grupa de elevi va primi o fișă pe Elevii citesc cu voce tare Textul Aprecieri
5.Dirijarea care se găsește una din specia literară poeziile și rezolvă exercițiile suport verbale
invatarii identificată. de pe fișe. Exercitii individuale si
Rog elevilor să lectureze poezia, verific de grup.
20 min daca existe cuvinte sau elemente Pe grupe
necunoscute.Dupa ce elevii termină de
citit, înmânez fiecarei grupe câte o fișa de Fise de
lucru pentru o mai bună înțelegere a lucru Evaluarea
poeziei, dar și pentru a deduce legătura răspunsurilor
O3 dintre tema poeziei și titlul acesteia. Conversatia

Grupa I- Pastelul.
Textul suport pentru această specie
literară „Mărțișor” de Ion Pillat. Se coordonează,îşi impart
Fișa de lucru cuprinde exerciții de sarcinile şi contribuie activ
O4 înțelegere a textului și semnificația la rezolvarea sarcinilor.
versurilor, de identificare a figurilor de
stil și a imaginilor artistice precum și
recunoașterea elementelor de versificație. Explicatia Pe grupe
Deasemenea elevii vor avea de stabilit Fiecare echipă expune Observarea
relația dintre titlu și mesajul poeziei, și de rezolvarea sarcinilor. sistematică
prezentat trei-patru caracteristici
definitorii pentru specia literară dată. Fise de
O5 ( Anexa 2) Fiecare echipă ascultă cu Exercițiul lucru
atenţie rezolvarea sarcinilor
Grupa II- Imnul de către celelale grupe,vin cu
Text suport pentru specia literară aleasă completări şi exemplificări.
„Deșteaptă-te, române!” de Andrei Pe grupe
Mureșanu. Conversația Fisa de Evaluarea
Fișa cuprinde exerciții de înțelegere a lucru răspunsurilor
O6 textului, identificarea figurilor de stil și a
imaginilor artistice, recunoașterea Argumentează încadrarea
elementelor de versificație. Se mai cere textului într-o anumită
cunoașterea trăsăturilor caracteristice specie literară în funcție de Dezbaterea Tabla
speciei și relația dintre titlu și fragmentul caracteristicile fiecăreia.
citat. ( Anexa 3)
Grupa III- Doina Pe grupe Observarea
Text suport pentru această specie literară Sabilește legătura dintre titlu Argumentarea sistematica.
„Măi,bădiță, floare dulce!” prelucrată de Caietul
și mesajul poeziei.
Lucian Blaga.( Anexa 4)

Grupa IV- Odă Aprecieri


Textul suport ales „Patria română” de verbale.
George Coșbuc.
( Anexa 5)
Fișele de lucru cuprind același gen de Pe grupe
exerciții ca la grupele I și II
Invatarea prin
descoperire
După terminarea fișelor de lucru fiecare Elevii vor lipi cuvintele pe Lipici
grupa va primi un plic în care se vor găsi foi sau pe caiete pentru a Plicurile
6. Asigurarea cuvinte ce formează definiția speciei forma definiția corectă. Puzzle ce conțin Evaluarea
feedbackului O1 literare de pe fișă. Elevii vor merge la tablă cuvinte răspunsurilor
10 min pentru completarea Conversatia pentru a Individual
Se vor face asemănările și deosebirile diagramei venn, notându-și forma un
dintre speciile literare folosind diagrama în același tip asemănările și puuzle.
Venn ( Anexa 6) deosebirile dintre speciile Diagrama Venn
Se va descoperi că elementele comune literare recapitulate.
O2 ale pastelului, imnului, odei și doinei sunt
caracteristicile genului liric. Marker Individual Observare
sistematică

Autoevaluarea
La sfarsitul orei fac aprecieri generale şi
individuale asupra modului în care s-a Elevii lipesc fețe vesele dacă
desfăşurat lecţia.Sunt notaţi elevii care s- au reținut ceva din lecție, i-a
Hârtie
au evidenţiat prin cele mai originale şi impresionat un anumit
autocolană Individual
corecte răspunsuri. Deasemenea voi ruga moment al lecției sau fețe
cu față
elevii să evalueze ora la care au participat triste dacă nu au înțeles
veselă și
prin lipirea unor fețe vesele sau fețe triste nimic și s-au plictisit.
tristă
pe fișa de autoevaluare. ( Anexa 7)
ANEXA 1

OPERA LIRICĂ
Măi bădiță, floare dulce!

Măi bădiţă, floare dulce,


Unde te-aş găsi te-aş smulge,
Şi-acasă la noi te-aş duce,
Şi te-aş răsădi-n grădină,
Şi te-aş secera cu milă;
Şi te-aş face stog în prag,
Şi te-aş îmboldi cu drag;
Şi te-aş măcina mărunt
La morişca de argint;
Şi te-aş cerne
Prin sprâncene,
Şi te-aş frământa-n inele,
Şi te-aş da inimii mele
Să se stâmpere de jele…

(L. Blaga – Antologie de poezie populară)


A. Înțelegerea textului și semnificația versurilor
 Încercuiți explicațiile potrivite ale următoarelor expresii și versuri:

„floare dulce” sugerează a) raritatea florii;


b) gingășia și puritatea iubirii;
c) dulceața flăcăului;
„Unde te-aș găsi, te-aș smulge,
Și-acasă la noi te-aș duce,
Și te-aș răsădi-n grădină”, înseamnă a) nu trebuie să tulburăm iubirea;
b) floarea iubirii nu trebuie ruptă, ci smulsă cu rădăcină;
c) iubirea merită să fie culeasă de oriunde și răsădită în
grădina sufletul

Succesiunea verbelor: a răsădi, a secera, a face stog,a îmboldi, a măcina, a cerne, sugerează

a) asemănarea dintre dezvoltarea grâului pe ogor și creșterea iubirii


în sufletul omului;
b) ritalul agrar al obținerii grâului și făinei;
c) muncile câmpului;
„Și te-aș frământa-n inele,
Și te-aș da inimii mele
Să se stâmpere de jele..” exprimă a) fata dorește să primească un inel de la flăcău;
b) iubirea trebuie plămădită și frământată asemenea pâinii, în
familie;
c) așa cum pâinea hrănește trupul, iubirea hrănește sufletul,
îndepărtând
tristețea;

B. Figuri de stil ,imagini artistice și elemente de versificație.


 Completați tabelul următor cu câte două exemple de figuri de stil extrase din poezie:
Epitet Metaforă Enumerație
Floare dulce, te-as secera cu mila Mai, badita, floare dulce
Morisca de argint Te-as cerne prin sprincene

 Stabilește, printr-o săgeată, corespondența termenilor din cele două coloane.


A B
Imagini vizuale „ Şi te-aş face stog în prag,
Şi te-aş îmboldi cu drag”

Imagine dinamică „Şi-acasă la noi te-aş duce,


Şi te-aş răsădi-n grădină,”

„Măi bădiţă, floare dulce,


Unde te-aş găsi te-aş smulge”

 Alegeți variant corectă:


Măsura poeziei este de : a)șapte silabe b) opt silabe c) nouă silabe

Rima este: a) îmbrățișată b) monorimă c) împerecheată

Ritmul este: a) iambic b) trohaic c) amfibrahic


C. Semnificația titlului în opera lirică dată, având în vedere faptul că acesta
-orientează lectura cititorului, creând un orizont de așteptare
- anticipează tema și starea dominant a eului liric
-este în strânsă relație cu textul, susținând mesajul acestuia
- face trimitere la o anumită specie literară

 Redactează o compunere, de 8-10 rânduri, în care să-ți exprimi opinia despre semnificația titlului
poeziei date. În compunerea ta, trebuie:
- Să ilustrezi relația dintre titlu și fragmentul citat;
- Să evidențiezi două mijloace artistice prin care este susținută ideea sugerată de titlu;
- Să ai un conținut adecvat cerinței;
- Să respecți precizarea referitoare la numărul de cuvinte.

D. Caracteristicile speciei literare.


 Prezintă trei-patru argumente prin care să demonstrezi că textul dat aparține specie literare
,,doină”.
Mărțișor
de Ion Pillat

Privesti de pe poteca ce urca-n deal la noi,


Din zbor intaia barza cum cade pe zavoi.

Vezi trenul care intra incet de tot in gara


Si omul care sapa plugul care ara.

A nins cu nea de floare pe prunii din livezi


Si muntii de la Rucar cu iarna lor ii vezi

Auzi pe sub podgorii un caine care latra


Te simti legat de toate - nu poti urni o piatra.

Aceste lucruri simple ce vesnice iti sunt!


Ce sfanta bucurie descoperi pe pamant.

Ce limpede te cheama un cuc : o data, doua -


De fiecare data ti-e inima mai noua.

De fiecare data mai trainic te unesti


Cu farmecul acestor privelisti campenesti

In gara, iata trenul a inceput sa se miste.


Toti pomii ninsi, pe dealuri ii flutura batiste.

Galgaitor, din iarba un sipot s-a trezit


In tine si prin ramuri e cerul limpezit.

Ce rasete, ce chiot pe drumurile viei -


Pe unde-au mers parintii iti duci si tu copiii.

O noua viata astazi de viata veche legi,


Dau muguri pretutindeni din vestedele crengi.

Cu apa ei lumina ti-a botezat campia.


Ce pace e pe omul in alb ce sapa via,

Pe barza ce se duce pe Arges tot in sus,


Pe-adancul rost al vietii la care te-ai supus.
A. Înțelegerea textului și semnificația versurilor
 Încercuiți explicațiile potrivite ale următoarelor versuri:
„A nins cu nea de floare pe prunii din livezi”, sugerează: a) pomii au fost ninși;
b) pomii înfloriți. plini de flori albe, par ninsi
c) pomii și-au scuturat florile;

„Te simți legat de toate- nu poți urni o piatră”, exprimă: a) omul nu mai poate acționa asupra naturii:
b) omul a rămas înmărmurit și nu mai poate
arunca cu piatra spre câinele care latră;
c) legătura profundă dintre om și natură;

„Aceste lucruri simple ce veșnice îți sunt!”,


sugerează: a) poetul își exprimă încântarea față de fiecare
detaliu al tabloului de primăvară;
b) poetului îi place simplitatea universului rural;
c) poetul e nemulțumit că e înconjurat de aceleași lucuri

„De fiecare dată ți-e inima mai nouă”, exprimă: a) omul se bucură când aude cucul cântând;
b) omul e încântat de chemarea cucului;
c) de fiecare dată când aude cântecul cucului,omul își
simte inima întinerită;
„Toți pomii ninși, pe dealuri îi flutură batiste”
Sugereaz a) pomii au fost împodobiți cu batiste de către copii;
b) pomii albi de floare par niște oameni care flutură
batiste albe în semn de rămas bun călătorilor din tren;
c) călătorii flutură batiste pomilor ninși;

B.Figuri de stil ,imagini artistice și elemente de versificație.


 Completați tabelul următor cu câte două exemple de imagini artistice extrase din poezie:

Imagini vizuale Imagini auditive Imagini dinamice(de mișcare)

 Stabilește, printr-o săgeată, corespondența termenilor din cele două coloane.


A B
Epitet „De fiecare dată ți-e inima mai nouă
De fiecare dată mai trainic te unești,”

Metaforă ”Toți pomii îi flutură batiste”


Personificare ”cerul limpezit”
”O nouă viață astăzi de viața veche legi”
”A nins cu nea de floare”
Repetiție ”Gâlgâitor, din iarbă un șipot s-a trezit”
” sfântă bucurie”
” Dau muguri pretutindeni din veștedele crengi”
Antiteză ” Ce râsete, ce chiot”
”Cu apa ei lumina ți-a botezat câmpia”
 Alegeți varianta corectă:

Măsura poeziei este de : a)unsprezece silabe b) zece silabe c) treisprezece silabe

Rima este: a) îmbrățișată b) încrucișată c) împerecheată

Ritmul este: a) iambic b) trohaic c) amfibrahic

C. Semnificația titlului în opera lirică dată, având în vedere faptul că acesta


-orientează lectura cititorului, creând un orizont de așteptare
- anticipează tema și starea dominant a eului liric
-este în strânsă relație cu textul, susținând mesajul acestuia
- face trimitere la o anumită specie literară

 Redactează o compunere, de 8-10 rânduri, în care să-ți exprimi opinia despre semnificația titlului
poeziei date. În compunerea ta, trebuie:
- Să ilustrezi relația dintre titlu și fragmentul citat;
- Să evidențiezi două mijloace artistice prin care este susținută ideea sugerată de titlu;
- Să ai un conținut adecvat cerinței;
- Să respecți precizarea referitoare la numărul de cuvinte.

D. Caracteristicile speciei literare.


 Prezintă trei-patru argumente prin care să demonstrezi că textul dat aparține speciei literare
,,pastel”.

Patria romana
de George Coșbuc

Patria ne-a fost pamantul


Unde ne-au trait stramosii,
Cei ce te-au batut pe tine,
Baiazide, la Rovine,
Si la Neajlov te facura
Fara dinti, Sinane,-n gura,
Si punand dusmanii-n juguri
Ei au framantat sub pluguri
Sangele Dumbravii-Rosii. –
Asta-i patria romana
Unde-au vitejit stramosii!

Patria ne e pamantul
Celor ce suntem in viata,
Cei ce ne iubim frateste,
Ne dam mana romaneste:
Numai noi cu-acelasi nume,
Numai noi romani pe lume
Toti de-aceeasi soarta data,
Suspinand cu toti odata
Si-avand toti o bucurie;
Asta-i patria romana
Si ea sfanta sa ne fie!

………………………….
E. Înțelegerea textului și semnificația versurilor
 Încercuiți explicațiile potrivite ale următoarelor versuri.

„Patria ne-a fost pământul a) raportarea patriei de la trecut la prezent și unitatea


Unde ne-au trăit strămoșii” românilor prin origine și idealuri commune;
…………………………... b) pământul, pentru care strămoșii noștri au luptat cu
Patria ne e pământul vitejie;
Celor ce suntem în viață” sugerează: c) locul în care strămoșii au trăit fericiți alături de
dușmani pentru a putea rămâne în viață;

”Cei ce te-au bătut pe tine, a) bucuria poetului că Sinan Pașa a rămas fără dinți;
Baiazide, la Rovine, b) tristețea acestuia deoarece Baiazid a fost înfrânt;
Şi la Neajlov te făcură
Fără dinţi, Sinane, -n gură” exprimă: c) mândria pe care o simte pentru că este român;

” Asta- i patria română


Unde-au vitejit strămoșii a) respectul poetului pentru vitejii care și-au apărat țara și
………………………….. îndemnul dat contemporanilor la
patriotism;
Asta-i patria română b) greutatea cu care strămoșii au câștigat luptele;
Și ea sfântă să ne fie! ” sugerează: c) vitejia cotropitorilor străini în luptele cu românii;

”Numai noi cu-același nume, a) curajul pe care îl au românii peste tot în lume;
Numai noi români pe lume” sugerează: b) existența multor români cu același nume;
c) unicitatea românului și privilegiul poetului de a aparține
unui asemenea popor;

Versurile poeziei exprimă: a) regret și tristețe;


b) admirație și respect;
c) dezamăgire și lașitate

B.Figuri de stil ,imagini artistice și elemente de versificație.


 Completați tabelul următor cu câte două exemple de figuri de stil extrase din poezie.

Repetiție Epitet Enumerație

 Stabilește, printr-o săgeată, corespondența termenilor din cele două coloane.

A B
Imagini vizuală „ Cei ce te-au bătut pe tine,
Baiazide, la Rovine,
Şi la Neajlov te făcură
Fără dinţi, Sinane,-n gură”

Imagine dinamică ”Şi punând duşmanii-n juguri


Ei au frământat sub pluguri
Sângele Dumbrăvii-Roşii”

 Alegeți variant corectă:


Măsura poeziei este de : a) șapte silabe b) opt silabe c) nouă silabe

Rima este: a) îmbrățișată b) încrucișată c) împerecheată

Ritmul este: a) iambic b) trohaic c) amfibrahic

E. Semnificația titlului în opera lirică dată, având în vedere faptul că acesta


-orientează lectura cititorului, creând un orizont de așteptare
- anticipează tema și starea dominant a eului liric
-este în strânsă relație cu textul, susținând mesajul acestuia
- face trimitere la o anumită specie literară

 Redactează o compunere, de 8-10 rânduri, în care să-ți exprimi opinia despre semnificația titlului
poeziei date. În compunerea ta, trebuie:
- Să ilustrezi relația dintre titlu și fragmentul citat;
- Să evidențiezi două mijloace artistice prin care este susținută ideea sugerată de titlu;
- Să ai un conținut adecvat cerinței;
- Să respecți precizarea referitoare la numărul de cuvinte.

F. Caracteristicile speciei literare.


 Prezintă trei-patru argumente prin care să demonstrezi că textul dat aparține speciei literare
,,odă”.

ANEXA 3
Deşteaptă-te, române!
de Andrei Mureșanu

Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,


În care te-adânciră barbarii de tirani!
Acum ori niciodată croieşte-ţi altă soarte,
La care să se-nchine şi cruzii tăi duşmani!

Acum ori niciodată să dăm dovezi la lume


Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
Şi că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian

Înalţă-ţi lata frunte şi caută-n giur de tine,


Cum stau ca brazi în munte voinici sute de mii;
Un glas ei mai aşteaptă şi sar ca lupi în stâne,
Bătrâni, bărbaţi, juni, tineri, din munţi şi din câmpii!
……………………………………………………
Priviţi, măreţe umbre, Mihai, Ştefan, Corvine,
Româna naţiune, ai voştri strănepoţi,
Cu braţele armate, cu focul vostru-n vine,
„Viaţă-n libertate ori moarte!” strigă toţi.

B. Înțelegerea textului și semnificația versurilor


 Încercuiți explicațiile potrivite ale următoarelor versuri:

„ Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,” sugerează:


a) îndemnul de a trezi dorința de libertate a românilor;
b) impulsul dat poporului de a merge la luptă;
c) dorința poetului de a trezi românii din somn;
„ Acum ori niciodată croiește-ți altă soarte,
La care să se închine și cruzii tăi dușmni” exprimă:
a) dorința poporului roman de a-i face pe dușmani să se inchine în fața lor;
b) momentul unei lupte hotărâtoare în urma căreia dușmanii vor recunoaște viitorul strălucit al
românilor
c) românii să îi învingă pe asupritori o dată pentru totdeauna;

Numele împăratului Traian sugerează: a) victoria românilor asupra romanilor;


b) păstrarea în amintire a unui conducător cu acest nume;
c) simbolul vitejiei străbune;

„Cum stau ca brazi în munte voinici sute de mii” arată:


a) dorința de libertate a tinerilor, gata să ia parte la
schimbarea de destin așteptată;
b) românii să meargă in munți pentru a se pregăti de
luptă;
c) defrișările din munți de sute de mii de brazi;

Comparațiile ” stau ca brazi în munte”, ”sar ca lupi în stâne” alături de enumerația „ bătrâni, bărbați,
juni” sugerează:

a) dragostea de libertate din inimile vitejilor;


b) solidaritatea poporului și a neamului românesc
c) tinerii sunt gata să se sacrifice pentru strămoșii lor;

B.Figuri de stil ,imagini artistice și elemente de versificație.


 Completați tabelul următor cu câte două exemple de imagini artistice extrase din poezie:
Imagini vizuale Imagini auditive Imagini dinamice

 Stabilește, printr-o săgeată, corespondența termenilor din cele două coloane.


A B

Epitet „Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte”

Metaforă „Un glas ei mai aşteaptă şi sar ca lupi în stâne

Inversiune „Priviţi, măreţe umbre, Mihai, Ştefan, Corvine”

Comparație „Şi că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume”

Enumerație „Bătrâni, bărbaţi, juni, tineri, din munţi şi din câmpii!”

„Cu braţele armate, cu focul vostru-n vine,”

 Alegeți varianta corectă:


Măsura poeziei este de : a) treisprezece- b) zece- c) paisprezece-
paisprezece silabe unspezece silabe cincisprezece silabe

Rima este: a) îmbrățișată b) încrucișată c) împerecheată

Ritmul este: a) iambic b) trohaic c) amfibrahic

G. Semnificația titlului în opera lirică dată, având în vedere faptul că acesta


-orientează lectura cititorului, creând un orizont de așteptare
- anticipează tema și starea dominant a eului liric
-este în strânsă relație cu textul, susținând mesajul acestuia
- face trimitere la o anumită specie literară

 Redactează o compunere, de 8-10 rânduri, în care să-ți exprimi opinia despre semnificația titlului
poeziei date. În compunerea ta, trebuie:
- Să ilustrezi relația dintre titlu și fragmentul citat;
- Să evidențiezi două mijloace artistice prin care este susținută ideea sugerată de titlu;
- Să ai un conținut adecvat cerinței;
- Să respecți precizarea referitoare la numărul de cuvinte.

H. Caracteristicile speciei literare.


 Prezintă trei-patru argumente prin care să demonstrezi că textul dat aparține speciei literare
,,imn”.

S-ar putea să vă placă și