Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”


Propunător: Gamulea-Tudose Gabriela
Data:
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a X a B
Subiectul lecției: Poezie. Vârsta de aur a dragostei de Nichita Stănescu
Tipul lecției: de recapitulare
Durata: 45 de minute

Scopurile lecției:
o Observarea informațiilor esențiale pe care le oferă textul;
o Dezvoltarea abilităților de comunicare;
o Dezvoltarea abilităților de lucru în echipă;

Competențe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;

Competențe specifice:
1.4. Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi alcătuirea unor texte funcţionale sau a unor proiecte;
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;

1
Obiective operaționale:
O1/C1:
CINE: Elevii
CE FAC: identifică
CE ANUME: elementele comune ale celor două imagini oferite în Evocare
CUM: manifestând interes pentru lecție
CRITERIU: obiectivul considerându-se atins dacă toți elevii vor identifica cel puțin 2 elemente comune.

O2/C2:
CINE: Elevii
CE FAC: analizează
CE ANUME: poezia „Vârsta de aur a dragostei” de Nichita Stănescu
CUM: dezvoltând aptitudinile sociale
CRITERIU: obiectivul considerându-se atins dacă toți elevii se vor implica în activitatea propusă.

O3/C3:
CINE: Elevii
CE FAC: identifică
CE ANUME: trăsăturile genului liric
CUM: folosind diagrama Fishbone
CRITERIU: obiectivul considerându-se atins dacă toți elevii vor identifica cel puțin 3 trăsături ale genului liric.

Strategia didactică:
a)Metode și procedee: conversația euristică, cubul, diagrama „fishbone”;
b) Forma de organizare a activității: activitate frontală, activitate pe grupe de elevi;
c) Resurse: capacitățile receptive ale elevilor, cunoștințele lor anterioare, resurse materiale, de timp (45 de minute);
d) Mijloace de invățământ: imagini („Sărutul” de Gustav Klimt), poezia redată audio, cubul, hârtie flipchart/ hârtie A3;

Bibliografie:
Sâmihăian, Florentina, O didactică a limbii și literaturii române, București, Art, 2014
Pamfil, Alina Didactica lecturii. Reorientări, Art, București, 2016.
Programa școlară de Limba și literatura română, clasa a X a, aprobată prin ordinul ministrului, București, 2009.
2
SCENARIU DIDACTIC:

Momentele Timp Ob. Activități de învățare Metode și Mijloace Forme de Evaluare


lecției procedee didactice organizare
1 2 3 4 5 6 7 8
Moment organizatoric (salutul, prezentarea
2 min. mea, scrierea numelor pe plicuri, notarea Conversație;
absențelor);

Evocare
Punct de acces estetic:
(Durata 2 min. „Sărutul” de Gustav Klimt (der Kuss) – Conversație; Videoproiector; Activitate frontală; Răspunsul oral;
pregătirii O1 discuție; /Fișă 1;
pentru Iluzie optică – Ce văd? Ce sugerează? Ce Fișă 2;
lectură) sentiment ai nota tu uitându-te la acești doi
tineri?

Ascultăm poezia recitată de poet. (În acest https://


1 min. timp voi scrie pe tablă titlul și autorul.) www.youtube.co
(Durata Provocare: Numiți două romane care conțin Conversație; m/watch? Activitate frontală; Răspunsul oral;
aproximării în titlu cuvântul dragoste. v=c2sp5RlJZiY
sensurilor)

Realizarea
sensului
3
I. Elevii vor fi împărțiți în 6 grupe, după
care vor primi poezia (Fișă 3). Aceștia Răspunsul oral;
își vor alege un lider. Liderul va Fișă 3;
arunca cubul și va primi plicul cu Plicuri; Răspunsul scris;
5 min. sarcina propusă. Hârtie Activitate frontală;
Elevii vor lucra pe hârtie A3, după flipchart/A3; Evaluarea se va
care o vor prinde de tablă cu ajutorul Magneți; Activitate pe grupe; realiza oral la
unor magneți. finalul fiecărei
prezentări, pe
Cubul va avea 6 fețe, fiecare față baza listei de
indicând o abordare distinctă a poeziei verificare;
Vârsta de aur a dragostei, astfel:

 DESCRIE – sentimentele eului liric în Conversația;


ipostaza de îndragostit.
20 O2  COMPARĂ – poezia cu o altă poezie
min. cunoscută de voi, sub aspectul temei. Activitate frontală;
 ASOCIAZĂ – poezia cu un desert și Cubul;
explicați alegerea făcută. Tabla;
 ANALIZEAZĂ – ideile poetice
exprimate prin intermediul
mijloacelor artistice (figuri de stil,
imagini artistice).
 APLICĂ – Scrie un text pornind de la
următoarea frază: Am trăit și eu
această experiență când... (fiecare
membru va scrie).
 ARGUMENTEAZĂ – apartenența
poeziei la genul liric.

II. Vom reactualiza cunoștințele, pornind Răspunsul oral;


de la niște concepte-cheie, de teorie literară: Hârtie flipchart; Activitate frontală;
Conversație Tabla; Răspunsul scris;
4
a)Ce reprezintă genul liric? euristică;
10min O3 b)Care sunt trăsăturile genului liric?
. d)Ce înseamnă „laitmotiv”? Diagrama
e)Din ce volum face parte poezia „Vârsta de „fishbone”;
aur a dragostei” de Nichita Stănescu?
f)Ce alte poezii a mai scris Nichita Stănescu?
g) Care este tema poeziei?

Reflecție Prezentarea celor două sisteme decizionale, Fișă 4; Activitate Răspunsul oral;
5 min. folosind metafora „elefant”, respectiv Conversație individuală
„călăreț”. euristică;
Întrebare: Care sistem decizional credeți că
preia controlul atunci când iubim? Ce este
bine să facem atunci când preia controlul
„elefantul”?

Temă: Redactează un text de 150-300 de


cuvinte (15-30 de rânduri) despre locul
poeziei în lumea contemporană. În redactarea
textului, vei avea în vedere trăsăturile
specifice textului argumentativ.

5
Fișă 3

Mâinile mele sunt îndrăgostite,


vai, gura mea iubeşte,
şi iată, m-am trezit
că lucrurile sunt atât de aproape de mine,
încât abia pot merge printre ele
fără să mă rănesc.

E un sentiment dulce acesta,


de trezire, de visare,
şi iată-mă fără să dorm,
aievia văd zeii de fildeş,
îi iau în mână şi
îi înşurubez râzând, în lună,
ca pe nişte mânere sculptate,
Plase anti polen si praf?
cum trebuie că erau pe vremuri,
împodobite, roţile de cârmă ale corăbiilor.

Jupiter e galben, şi Hera


cea minunată e argintie.
Izbesc cu stânca-n roată şi ea se urneşte.
E un dans iubito, al sentimentelor,
zeiţe-ale aerului, dintre noi doi.
Şi eu, cu pânzele sufletului
umflate de dor,
te caut pretutindeni, şi lucrurile vin
tot mai aproape,
şi pieptul mi-l strâng şi mă dor.
6
(Nichita Stănescu, Vârsta de aur a dragostei, vol. O viziune a sentimentelor, 1964)

Listă de verificare

1) Textul este adecvat la tema precizată în sarcina de lucru. DA/NU


2) Textul este adaptat la scopul comunicării și la publicul pentru care este scris textul (modul de adresare, tonul formal sau nonformal etc.)
DA/NU
3) Sunt utilizate corect elementele de gramatică și vocabular, ortografia și punctuația. DA/NU
4) Textul este așezat corect în pagină, scrisul este lizibil. DA/NU

S-ar putea să vă placă și