Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Unitatea şcolară:
Clasa: a XI-a (filologie)
Disciplina: Literatura universală
Subiectul lecţiei: Comedia „Avarul”, de Molière
Tipul lecţiei: de receptare a unei opere literare
Competenţe generale:
 Comprehensiunea şi interpretarea textelor literare;
 Plasarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale / literare;
 Argumentarea orală sau în scris a unor opinii asupra unui text literar sau a unui fenomen cultural.
Valori şi atitudini:
 Cultivarea plăcerii de a citi şi a gustului estetic în domeniul literaturii, al artei;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice prin lectura textelor literare şi / sau prin contactul cu orice alt tip de artă;
 Cultivarea sensibilităţii prin receptarea operei literare, a artei;
 Formarea unor reprezentări culturale privind fenomenele literare, artistice.
Competenţe specifice:
 Utilizarea unor strategii diverse de lectură în vederea înţelegerii şi interpretării textului literar;
 Stabilirea unor relaţii între o operă literară şi contextul cultural în care a fost creată;
 Identificarea conexiunilor între viziunea asupra lumii reflectată în textele literare şi în alte arte aparţinând aceleiaşi
sensibilităţi estetice;
 Analiza caracteristicilor esenţiale ale unor epoci culturale;
 Folosirea unor strategii de comunicare orală în vederea înţelegerii şi interpretării textelor studiate.
Competenţe de referinţă:
a) cognitive: elevii vor fi capabili:
 să precizeze caracteristicile comediei;
 să povestească subiectul operei „Avarul”;
 să identifice elementele de comic (limbaj, situaţie, caracter).
b) afective: elevii vor manifesta interes pentru activitatea desfăşurată, prin comportament activ-participativ.
Strategia didactică: mixtă
Metode şi procedee: analiza literară, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, expunerea, dezbaterea, studiul de caz,
lectura selectivă, sinteza
Mijloace de învăţământ: textul suport, caiete, tabla, creta, videoproiector, laptop, ecranizarea comediei, fişe
Forma de organizare: frontal, pe echipe
Evaluare: formativă (scrisă - fişe de lucru; chestionare orală şi aprecieri verbale, pe tot parcursul lecţiei)
Resurse:
a) umane: capacitatea de învăţare a elevilor (clasă cu elevi buni); cunoştinţele lor anterioare de literatură universală;
b) temporale: 50’
c) bibliografice:
ministeriale: Programa şcolară pentru literatura universală pentru clasa a XI-a
literare: Avarul, de Molière
pedagogice: Ghe. Dumitriu şi C. Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureşti, 2004;
metodice: V. Goia, Metodica predării limbii şi literaturii române, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
C. Parfene , Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
N. Eftenie, Introducere în metodica limbii şi literaturii române, Ed. Paralela 45, 2008;
Cursul CCD Bacău, de formare continuă, Laborator didactic. Tehnici de asigurare a succesului şcolar;
auxiliare: R. Gaman şi L. Mutoiu, Propedeutica şi pragmatica textului dramatic, Ed. Versus, Iaşi, 2006;
cinematografice: ecranizarea operei, în regia lui Christian Fechner;
webografie: www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimente CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE Metode şi


ale lecţiei procedee
Evocare Organizarea contextului educativ, notarea absenţelor. conversaţia
Captarea atenţiei: prima secvenţă din ecranizare, când Harpagon îşi îngroapă cutia cu bani.
Scrierea titlului lecţiei şi a personajelor din operă, pe tablă şi în caiete. expunerea
Prezentarea obiectivelor.
Verificarea temei: explicaţia
caracter = 1. individualitate, care prezintă trăsături psihice complexe, zugrăvită într-o operă
literară; 2. ansamblul însușirilor fundamentale psihice-morale ale unei persoane, care se manifestă vizionarea
în modul de comportare, în ideile și în acțiunile sale. secvenţei din
tip = 1. individ, exemplar, obiect, fenomen care întrunește anumite trăsături reprezentative, film
esențiale pentru un grup întreg de indivizi, de exemplare, de obiecte etc. de același fel; 2. personaj
din literatură sau din artă care întrunește, în modul cel mai expresiv, trăsăturile, caracterele
esențiale ale indivizilor din categoria (socială sau psihologică) pe care o reprezintă.
Actualizarea cunoştinţelor de literatură, dobândite anterior: Clasicism francez.
Realizarea Elevii au avut de citit opera în întregime şi de vizionat ecranizarea, în regia lui Christian Fechner. conversaţia
sensului Clasa a fost împărţită pe echipe, în ora anterioară, pentru a realiza studiul de caz. învăţarea prin
Au fost explicate sarcinile fiecărei grupe: descoperire
Grupa I: comedia;
Grupa II: Molière; analiza pe text
Grupa III: rezumarea subiectului comediei Avarul; explicaţia
Grupa IV: caracterizarea lui Harpagon; studiul de caz
Grupa V: comic de limbaj, de caracter, de situaţie. dezbaterea
Fiecare grupă îşi va susţine tema / sarcina.
Se vor citi fragmente de text din care să reiasă trăsăturile avarului. lectura selectivă
Elevii îşi vor nota în caiete ceea ce prezintă colegii lor.
Reflexia Elevii vor completa o fişă de lucru individual, apoi vor fi ascultate 2-3 dintre răspunsurile acestora. explicaţia
Vor fi apreciaţi verbal pentru performanţe şi notaţi elevii care au avut o contribuţie mai amplă la
desfăşurarea activităţii didactice. sinteza
Tema pentru acasă: redactarea unui eseu în care să argumenteze că opera literară Avarul este
comedie.

Fişă de lucru
(comedia „Avarul”, de Molière)

1. (1 p) Enumeră patru personaje din comedie.


2. (2 p) Harpagon hotărâse deja căsătoria copiilor lui. Care sunt motivele alegerilor pe care le face?
3. (3 p) Scrie, pe scurt, trei situaţii comice din opera „Avarul”.
4. (3 p) Caracterizează-l succint pe Harpagon, evidenţiind comicul de caracter.

Se acordă 1 punct din oficiu.

S-ar putea să vă placă și