Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

coala : Liceul Tehnologic Dumeti


Clasa : a VI-a A
Data :
Obiectul : Limba i literatura romn
Profesor: Tr Roxana-Andreea
Subiectul leciei : Fabula
Tipul leciei: consolidare
Motivaia
Din perspectiv educaional lecia contribuie la consolidarea unor atitudini i
deprinderi privind combaterea defectelor omeneti.
Din perspectiv instructiv elevii aprofundeaz modurile de expunere, modalitile de
caracterizare a personajelor, caracteristicile genului epic i i nsuesc trsturile fabulei.
Obiectivul cadru: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor, cu referire special asupra
universului operei epice n versuri.
Obiective operaionale:
a) cognitive:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc fabula i s recunoasc trsturile specifice acestei specii;
O2 s identifice prile componente ale fabulei, narativ, respectiv, morala;
O3 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;
O4 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
O5 s recunoasc procedeele artistice specifice fabulei;
O6 s neleag morala fabulei i s o explice.
b) psihomotorii:
O1: s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaiul caietului, fiele de lucru;
c) afective:
O1: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul grupului;
O2: s participe cu interes la activitate;
O3: s foloseasc mijloace de comunicare nonverbal mimic, gestic pentru a
Argumenta prerile personale.
Strategii didactice
a) Resurse - materiale: - coninut conform programei;
- manual alternativ pentru clasa a VI-a (Manual de limba i
literatura romn pentru clasa a VI-a, Autori: Sergiu erban, Anca
erban, Editura ALL), caiete, tabl, sala de clas;
- fie de lucru.
- umane: colectiv eterogen de elevi de clasa a VI-a cu capaciti normale de
nvare.
- temporale: 50 min

b) Metode: conversaia euristic, explicaia, spargerea gheii (gndirea critic),


activitate frontal, activitate individual, metoda ciorchinelui.

c)Bibliografie
Cerkez, Matei (coord.), Lupu, Florica, Pdureanu, Victoria, Triculescu, Ioana,
Literatur: exerciii practice pentru studiul textului, Editura
Paralela 45, Piteti, 2005.
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal,
Editura Polirom, Iai, 1999.
Secrieru, Mihaela, Didactica limbii romne, Editura Universitii
Al.I.Cuza, Iai, 2003.
Desfurarea activitii

I.Actualizarea cunotinelor dobndite anterior : verificarea modului n care elevii au alctuit tema
dat ora trecut. 5

II.Captarea ateniei elevilor pentru activitatea didactic ce urmeaz:


Li se propune elevilor rezolvarea unui rebus. n final, pe axa AB, vor obine un cuvnt care i va
duce la titlul activitii de astzi. 5

Rspundei la urmtoarele ntrebri:


1. Regionalism ardelenesc pentru frumos.
2. Paronimul cuvntului anuar.
3. Sinonim pentru viteaz.
4. Omograful cuvntului mbrele.
5. Prepoziie simpl: Mama merge ........ pia.
6. Antonimul cuvntului rsrit.

III.Anunarea subiectului leciei: 1


Profesorul comunic elevilor c vor trece astzi la consolidarea operei epice n versuri: FABULA,
avnd ca text suport creaia Cinele i celul de Grigore Alexandrescu. Profesorul anun obiectivele
operaionale ale leciei. Se realizeaz lectura fabulei.
IV.Prezentarea sarcinilor de nvare: 15
Copii sunt mprii n 4 grupe i li se distribuie fiele de lucru (metoda cadranelor). Elevii lucreaz la
rezolvarea sarcinii de lucru cerute.

METODA CADRANELOR
CADRANUL I CADRANUL II
Sarcini grupa I Sarcini grupa II
- ncadreaz textul la un anume gen literar, - Textul este alctuit din dou pri inegale.
argumentnd alegerea ta. Identific-le!
- Stabilii expoziiunea i intriga n textul - Gsete indicii spaio-temporali care apar n
dat. text.
-stabilii desfurarea aciunii n textul dat.

CADRANUL III CADRANUL IV


Sarcini grupa III Sarcini grupa IV
- Precizeaz modurile de expunere i - Precizeaz personajele i stabilete o trstur
figurile de stil ntlnite. Ilustreaz-le cu un de caracter definitorie pentru fiecare.
citat din oper. - Care dintre proverbele urmtoare se potrivete
- Stabilii punctul culminant n textul dat. lui Samson i care lui Samurache?
Vorba-i de argint i tcerea de aur.
Una zice, alta face.
-Stabilii deznodmntul n textul dat.

n plus, fiecare dintre cele patru echipe, va avea de rezolvat nc un rebus pe a crui diagonal va
rezulta numele unui personaj principal din fabula Cinele i celul, de Grigore Alexandrescu.(anexa
1)
V.Conducerea nvrii : 5
-Prin conversaie euristic i pe baza rspunsurilor date, se vor stabili, cu ajutorul acestora,
caracteristicile fabulei, iar, n final, se vor consolida cunotinele dobndite anterior despre fabul.

FABULA
Caracteristicile fabulei:
aparine genului epic n versuri sau n proz;
aciune scurt, concentrat n jurul unei situaii;
structura - o parte mai ampl ce conine relatarea ntmplrii (sceneta propriu-zis)
- o parte mai scurt, cel mai adesea dispus ca o concluzie, n final, ce
reprezint morala
moduri de expunere: dialogul, monologul, naraiunea, descrierea
figuri de stil: personificare, antitez, comparaie, epitet, enumeraie;
aciunea presupune - cadrul temporal (deunzi)
- cadrul spaial vag precizat (o curte)

personajele - animale
- plante ilustreaz un tip uman
- obiecte
caracter moralizator i satiric.

Definiie:
Fabula este opera epic, n versuri sau n proz, cu caracter satiric sau moralizator, n care autorul
critic anumite defecte omeneti, punnd ntmplrile pe seama animalelor, a plantelor sau a unor
obiecte.
Fabula n literatura lumii
Esop, Leul, vulpea i mgarul
La Fontaine, Greierele i furnica
Fabula n literatura romneasc
George Toprceanu, Leul deghizat
Alecu Donici, Musca

Definiia fabulei ilustrat n Prefa la Fabule de Krlov, de Tudor Arghezi:

Fabul se cheam vechea corcitur


Dintre pilda bun i caricatur
O minciun blnd-n care se prefac
Hazurile snoavei scurte-n bobrnac.
nc de pe vremea robului Esop,
N-a fost ncercat fr tlc i scop,
i ntotdeauna, de la el ncoace,
Ea n loc de oameni pune dobitoace.
Le d grai i slav, i dregtorii,
Ca-ntr-un basm anume scris pentru copii,
Artnd c vite, fiare, trtoare
Se-nrudesc cu omul, mai cu fiecare;
C-i frnicie i-ntre animale:
Sunt al Dumeavoastr, Sluga Dumitale.
VI. Obinerea performanelor 7
Se cere elevilor s identifice pe scurt trsturile speciei n textul Cinele i celul de Grigore
Alexandrescu

VII. Asigurarea feedback-ului


Are loc pe parcursul conducerii nvrii, ntrirea fcndu-se treptat, prin aprecieri verbale (E bine!
Da! Exact! etc.)

VIII. Evaluare formativ 10


Profesorul a fixat pe un suport o plan mare pe care este desenat ciorchinele Fabula. Elevii
primesc fiele individuale cu ciorchinele pe care-l completeaz rspunznd la ntrebrile profesorului.

IX. Asigurarea reteniei i a transferului 2


Tema pentru acas.
Alctuiete o compunere n care s argumentezi c opera literar Cinele i celul de Grigore
Alexandrescu este o fabul.

S-ar putea să vă placă și