Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Clasa: a IX-a
Disciplina: Limba și literatura română (școala alolingvă)
Durata lecţiei: 45 minute
Modulul: O ţară, o casă, o limbă…
Subiectul: V.Romanciuc „Busuioc la naştere…”

Subcompetenţele curriculare: A3 – înțelegerea conținutului textului audiat;


V4 – alcătuirea unei relatări în baza reperelor iconice;
L5 – exprimarea punctului propriu de vedere;
S3 – realizarea unor lucrări scrise.
Obiectivele lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să realizeze lectura expresivă a textului;
O2 – să exprime opiniile proprii;
O3 – să facă asocierea dintre imagini şi îmbinări;
O4 – să alcătuiască relatări în baza reperelor.
O5 - să răspundă la întrebări;
O6 – să propună un titlu şi să-l argumenteze;
O7 – să găsească antonimele din text.
Tipul lecţiei: mixtă
Tehnologii didactice:
а) forme: în perechi; în grup; frontal
в) metode: Aud,Văd, Simt; comentare; descriere; 3 de ce?, comparație; cubul; Puzzle,lucrul cu
vocabularul,explicarea,argumenterea
с) materiale didactice: computer, proiector, fișe, prezentare PPT
Resurse didactice:
1. Curriculum național. Limba și literatura română. Clasele a V-a – IX-a, Chișinău,2010
2. Cazacu T., Maevschi Iu., Stahi G. Dulce grai: Limba și literatura română. Manual pentru elevii cl. a IX-a
din școala cu instruire în limba rusă, Chișinău, Arc, 2011
SCENARIUL LECŢIEI

Etapele Ti Activitatea profesorului şi a elevilor Strategia Evaluare


№ Ob
lecţiei mp didactică

1 Evocare 1m. Moment organizatoric.


4m. Verificarea temei de acasă:

O2 Casa părintescă nu se vinde, Puzzle Orală


3m.
Nu se vinde tot ce este sfânt,

Încă vin copii s-o colinde,

Nu ştiu că stăpânii nu mai sunt.


(Grigore Vieru)
Elevii citesc versurile de pe Slaid 1 şi
completează posterul cu lucrurile ce intră în
categoria celor sfinte.
Profesorul le propune să privească şi să
citească afirmaţiile de pe slaid ca mai apoi
să poată răspunde de la cine/ce şi ce ar vrea
să înveţe.
3m O2 Elevii privesc imaginea şi citesc afirmația de Comentarea Frontală

pe Slaid 2: Învaţă de la toate…


Realiza- 8m Se anunță subiectul lecției, obiectivele.
rea Se notează motto-ul.
sensului O3 Slaid 3-4-5-privesc slaidul, fac asocierea Lucrul cu Orală
dintre imagini cu îmbinările de la exerciţiul vocabularul
Notează îmbinările în vocabulare,alcătuiesc Explicarea
enunţuri.

Fir de iarbă

Fir de floare

Fir de aţă

Fir de păr

Fir subţire

Fir gros

Fir argintiu
Se anunţă subiectul lecţiei:
Poezia ,,Busuioc la naştere’’ de V.
Romanciuc- lexicul, lectura interpretativă.

2m Ce aţi simţit când aţi intrat în clasă? Aud,Văd, Frontală


Ce aţi văzut? Simt
O5 Ce ştiţi despre busuioc?
Audierea poeziei ,,Busuioc la naştere”.
Elevii își împărtășează sentimentele lăsate
după audierea poeziei.
Cum înţelegeţi expresia:

Fir de busuioc ? Comentarea

1. Ce simbolizează busuiocul în poezie?


2. Ce mai cunoaşteţi despre această plantă? Frontală
3. Ce aţi vrea să mai cunoaşteţi? 3 de ce?
O2 5m Lucrul în grup: formaţi 3-4 propoziţii Lucrul în Individuală
în care cuvântul busuioc să reprezinte un grup a
nume de: grupului
gr. I – dans
gr. II – melodie, cântec
gr. III – ansamblu
gr. IV – magazin
Găseşte:
2m
O7 În poezie două perechi de antonime:Vezi
slaid 11-12.
3. Reflecția O6 10m Alegeţi un titlu, argumentaţi-l. Explicarea Individuală
1. floarea vieţii
2. floarea tristeţii
3. floare de noroc
4. taina vieţii
5.viaţa
Citiţi şi argumentaţi: Argumentarea Individuală
Busuiocul:
1. e o floare minunată;
2. e o floare-simbol care însoţeşte multe
evenimente din viaţa omului;
3. ne aminteşte că viaţa e scurtă şi trebuie s-
o preţuim;
4. varianta proprie;
Audierea melodiei slaid 15,interpretarea Audierea Frontală
de către 2eleve.
4. Extinder O2 5m Bilanțul lecției. Notarea Individuală
ea - Ce am făcut azi la lecție?
O5 - Cu ce impresii, concluzii plecați?
Invaţă de la păsări să fii mai mult un zbor
Invaţă de la toate că totu-i trecător
Ia seama, fiu al jerfei, prin lumea care
treci
Să-nveţi din tot ce piere cum să trăieşti in
2m
veci.
Tema pentru acasă:

1. Memorizaţi poezia ,,Busuioc la


naştere’’
2. Exerciţiul 2-3 pagina 191
Instituţia Publică LT „M. Eminescu” Otaci

Proiect didactic
la limba și literatura română
în clasa a IX-a
Subiectul lecţiei:
Poezia ,,Busuioc la naştere”
de V. Romanciuc- lexicul,
lectura interpretativă.

Profesor : Caşciuc Ala

2018
Proiect didactic
la limba și literatura română
în clasa a IX-a

Subiectul lecției:
Poezia ,,Busuioc la naştere”
de V. Romanciuc- lexicul, lectura
interpretativă.

A realizat profesorul
de limba şi literatura română,
grad didactic doi
Caşciuc Ala

S-ar putea să vă placă și